Rigjallëroni orkidet tuaja me këtë pleh shtëpiak

Rigjallëroni orkidet tuaja me këtë pleh shtëpiak

Orkideja, në çdo varietet të saj, është një bimë që ngjall pasionet. Dhe të paktë janë ata që mund t'i rezistojnë pamjes së saj ekzotike dhe luleve të saj me ngjyra të ndryshme. Megjithatë, nuk janë gjithmonë të lehta për t'u kujdesur për to. Nëse tuajat nuk po duken më së miri, mos u shqetësoni, sepse ka mënyra natyrale dhe të lehta për ta bërë këtë ringjall orkide.

Me këtë rast, ne do t'ju flasim për një pleh shtëpiak që do t'ju ndihmojë t'i bëni këto bimë të duken sa më mirë. Është thelbësore nëse shihni se nuk janë aq të shëndetshme sa duhet, por mund ta aplikoni edhe në mënyrë parandaluese, në mënyrë që të mbeten po aq të bukur sa tani, ose të bëhen edhe më spektakolare.

Shkaqet më të zakonshme pse sëmuren orkidet

Shkaqet më të zakonshme pse sëmuren orkidet

Orkideja është një bimë delikate dhe mund të paraqesë një pamje të pafavorshme për arsye të ndryshme. Edhe pse plehrat që do të shohim më vonë është shumë efektiv, Është e qartë se është thelbësore të dini se ku po dështoni kur bëhet fjalë për kujdesin për bimën tuaj. Sepse, nëse nuk e bëni në këtë mënyrë, do të vazhdoni të bëni gabime dhe orkideja nuk do të duket kurrë aq e bukur sa duhet.

 • Mungesa e dritës. Orkideja duhet të marrë disa orë rreze dielli çdo ditë, dhe është shumë më mirë nëse e arrin atë në një formë të filtruar. Nëse bima juaj nuk ka dritë të mjaftueshme, do të vini re se kërcelli i saj bëhet i gjatë dhe i hollë, gjethet zverdhen dhe lulet duken të dobëta.
 • Gabimet e ujitjes. Nëse e ujisni orkidën shumë pak ose shumë, mund të shkaktoni dëme të konsiderueshme. Nëse e keni ujitur tepër, do të vini re se bima fillon të shfaqë shenja kalbjeje. Përkundrazi, nëse keni ujitur pak, gjethet do të rrudhen dhe do të marrin një ton të verdhë.
 • Mbushje. Qarkullimi i ajrit është thelbësor që bimët të jenë të shëndetshme dhe në rastin e orkideve është edhe më i rëndësishëm. Nëse ajri nuk qarkullon mirë, lagështia nuk do të avullojë dhe kjo mund të përfundojë duke shkaktuar një infeksion mykotik. Për të shmangur këtë, kurrë mos i vendosni bimët shumë afër njëra-tjetrës.
 • Temperaturat ekstreme. Orkideja është një bimë që nuk i duron mirë luhatjet ekstreme të temperaturës, sepse ato shkaktojnë stres. Mundohuni ta keni në një vend ku temperatura është pak a shumë e qëndrueshme gjatë gjithë vitit, larg rrymave të ajrit të ftohtë dhe burimeve të nxehtësisë si ngrohja.
 • Sëmundjet dhe dëmtuesit. Ndonjëherë, edhe nëse kujdeseni mirë për bimën tuaj, ajo bëhet i semure. Marimangat, afidet ose dëmtuesit si myku pluhur mund të ndikojnë në të dhe ta bëjnë atë të duket e pashëndetshme. Nëse zbuloni probleme të këtij lloji, veproni para se të jetë tepër vonë.
 • Mungesa e lëndëve ushqyese. Edhe nëse frekuenca e ujitjes është e mirë, është e mundur që nënshtresa e orkidës tuaj të mos jetë më e përshtatshme për të dhe të mos i sigurojë asaj mjaftueshëm lëndë ushqyese. Ju mund ta zgjidhni atë duke zgjedhur një substrat të veçantë për këto bimë, ose duke shtuar pak pleh. Kjo që do të shohim do të jetë shumë e dobishme për ringjalljen e orkideve.

Për të ditur se çfarë po ndodh me bimën tuaj, kontrolloni periodikisht dhe mbani parasysh se si po evoluon. Sa më shpejt ta zbuloni problemin, aq më shpejt do të jeni në gjendje ta zgjidhni atë. Ndërkohë, mos harroni të shtoni lëndë ushqyese për ta ndihmuar atë të rikuperohet.

Plehrat më të mira për të ringjallur orkide

Plehrat më të mira për të ringjallur orkide

Ne do të bëjmë një infuzion që, në realitet, është një pleh i fuqishëm shtëpiak dhe natyral. Gjithashtu, e mira është se e bëjmë me produkte që të gjithë i kemi në shtëpi dhe që normalisht përfundojnë në koshin e plehrave.

Për ta bërë këtë pleh të aftë për të ringjallur orkide, na duhen:

 • Katër deri në pesë lëkura patate.
 • Katër deri në pesë lëvozhga banane.
 • 1 litër ujë.

Përgatitja është si më poshtë:

Përgatitja e përbërësve

Fillojmë duke i prerë në copa të vogla lëvozhgat e bananes dhe lëkurat e patateve. Nuk duhet t'i lëmë shumë të vogla, por Po, këshillohet që t'i ndajmë në disa pjesë për t'i injektuar.

Ngrohni përbërësit

Në një tenxhere shtoni një litër ujë dhe lëvozhgat e bananes dhe lëkurat e patateve. E nxehim dhe, kur shohim se është gati të ziejë, e fikim zjarrin.

Ky hap është i rëndësishëm, sepse nëse e lëmë ujin të vlojë do të humbasim një pjesë të vetive dhe lëndëve ushqyese të përbërësve. Prandaj, ju rekomandojmë që të mos humbisni dhe të monitoroni ujin gjatë gjithë kohës.

Preh

E lëmë ujin të ftohet dhe më pas e kullojmë. Dhe ja sa lehtë dhe shpejt e kemi gati këtë pleh shtëpiak. Mund ta ruani në frigorifer për disa javë.

Aplikojeni çdo 10 ose 15 ditë, drejtpërdrejt në nënshtresë, pa i lagur lulet në asnjë rrethanë. Si një këshillë shtesë, përdorni këtë pleh në momentet kur bima nuk merr diellin e drejtpërdrejtë.

Pse ky pleh është efektiv në ringjalljen e orkideve?

Pse ky pleh është efektiv për ringjalljen e orkideve?

Ka shumë plehra industriale dhe gjithashtu plehra shtëpiake, Çfarë e bën kaq të veçantë këtë infuzion me lëvozhgë patate dhe banane? Kryesisht, kalium.

Patatet dhe bananet janë ushqime të pasura me kalium, prandaj nuk duhet të mungojnë asnjëherë në dietën tonë. Dhe rezulton se ato janë po aq të mira për bimët tona sa janë për ne.

Përveç kaliumit, ky pleh është i pasur me lëndë të tjera ushqyese si magnez, hekur dhe mangan. Të gjitha janë thelbësore për rritjen dhe zhvillimin e bimëve. Prandaj, është në gjendje të marrë varietete të tilla si orkide ose anturiumet shërohen kur janë të sëmurë.

Sigurisht që mund ta aplikoni edhe te bimët e tjera, nëse shihni se kanë nevojë për një dozë shtesë lëndësh ushqyese. Duke u kujdesur që vetëm të lagni nënshtresën, asnjëherë vetë gjethet, aq më pak lulet.

A e imagjinonit se mund të ringjallni orkide me diçka kaq të thjeshtë si qepja e lëkurave të patates dhe lëvozhgave të bananeve? Shpesh, produktet që kemi në shtëpi dhe që besojmë se nuk janë të dobishme, janë zgjidhja më e mirë për të shijuar një kopsht të bukur dhe të shëndetshëm.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.