Si të krijoni një agjent rrënjosës shtëpiak me thjerrëza

agjent rrënjosës shtëpiak me thjerrëza

Agjentët rrënjosës ndihmojnë bimën të vendoset më mirë në tokë dhe të zhvillohet me një jetë më të mirë të jetës, kështu që nëse ende nuk i përdorni gjatë mbjelljes, është një kohë e mirë për të filluar ta bëni tani pasi të dini përparësitë e saj. Ekzistojnë shumë lloje të agjentëve rrënjë, nga hormonet e rritjes, të cilat mund t’i blini në dyqane të specializuara, te një numër i madh i agjentëve rrënjë të bërë në shtëpi të përgatitura me elementë të natyrës. Acidi salicilik i marrë nga shelgu mund të krijojë një rrënjosje efektive por gjithashtu mund të krijoni një rrënjosje shtëpiake me thjerrëza.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si të bëni një agjent rrënjosjeje shtëpiake me thjerrëza.

Rëndësia e rrënjosjes

si të bëni një agjent natyral rrënjosës me thjerrëza

Shumë herë kemi hasur në kopshte të bukura, për të cilat kujdesen pronarë të përpiktë të cilët kujdesen për çdo detaj. Likelyshtë e mundshme që ne madje u kemi kërkuar atyre prerje për të përsëritur recetën në hapësirën tonë të gjelbër, por në kohën e riprodhimit të bimës rezultatet nuk kanë qenë të gjitha ato që priteshin.

Kjo nuk ndodh gjithmonë, por ndonjëherë problemi është në rrënjët e bimës, në forcën me të cilën rrënjët akomodohen dhe përshtaten me habitatin e ri dhe këtu është vendi agjentët natyralë të rrënjosjes mund të ndihmojnë shumë. Nëse preferoni të mos përdorni kimikate, mund të bëni një agjent efektiv rrënjosës natyror duke përdorur thjerrëzat dhe duke shpenzuar shumë pak para.

Hapat që duhet të ndiqni

Për të pasur një agjent rrënjosës natyral me thjerrëza, ajo që duhet të bëni është mbillni një ose dy thjerrëza së bashku me prerjen sepse thjerrëzat ndihmojnë në rritjen e rrënjëve falë faktit se ato përmbajnë auksina, fitohormone shumë të efektshme për zhvillimin e rrënjëve.

Thjerrëzat duhet të jenë cilësore dhe kjo është arsyeja pse rekomandohet mbirja në shtëpi, zhytja një filxhan thjerrëzash në një enë me katër gota ujë. Pastaj ena mbulohet dhe rezervohet për tre ose katër ditë.

Pasi të kenë mbirë, rrahen me ujin dhe përzierja kullohet. Përfundimisht, ajo hollohet në ujë në mënyrë që përzierja të mos jetë aq e përqendruar dhe në fund të vaditet me lëngun.

Koncentrati i thjerrëzave mund të ruhet në frigorifer për rreth pesëmbëdhjetë ditë dhe mund të përdoret në të gjitha llojet e bimëve, duke u përdorur në prerje, por jo në bimë tashmë të zhvilluara pasi atëherë bimët humbin ekuilibrin natyror midis rrënjëve dhe pjesës ajrore.

Rrënjosja shtëpiake me thjerrëza

rritje nga rrënjosja në shtëpi me thjerrëzat

Ne e dimë që zhvillimi i bimëve të reja nga prerjet mund të jetë i komplikuar nëse nuk e njohim mirë teknikën. Diçka që do të na ndihmojë të rrisim shkallën e suksesit është përdorimi i hormoneve të rritjes. Këto hormone mund të futen me përdorimin e një rrënjësi thjerrëzash shtëpiak për prerje. E vetmja gjë që ju nevojitet është thjerrëzat dhe uji. Disa e kanë përdorur këtë agjent rrënjosës në disa kohë, por nuk e dinë pse funksionon. Thjerrëzat kanë një përqendrim të lartë të auksinës. Isshtë një fitohormon që funksionon duke rregulluar rritjen e bimëve duke shkaktuar zgjatjen e qelizave.

Kur prodhojmë mbirjen e thjerrëzat në ujë çlirohen gjatë procesit auxin. Në këtë hormon bimor ai do të vazhdojë të arrijë derisa të përfundojë me një ujë të pasur me auxin. Kur ky ujë ka një përqendrim të lartë të këtij hormoni bimor, ndihmon në zgjatjen e qelizave bimore të atyre bimëve që po ujisim. Kështu arrijmë të stimulojmë rritjen e rrënjëve në një mënyrë natyrale në mënyrë që bima jonë të ngjitet mirë në tokë dhe prej andej të fillojë të zhvillohet në kushte të mira.

Përbërësit për të bërë agjentin rrënjosës shtëpiak me thjerrëza

përgatitja e një agjenti rrënjosës shtëpiak

Gjëja e parë që ju duhet është një pjesë e thjerrëzave për çdo 4 pjesë është ujë. Mund të përdorim një filxhan me thjerrëza dhe 4 të tjera me ujë. Thjesht duhet të shtojmë thjerrëzat në ujë dhe ta mbulojmë enën me mbiemrin. Këshillohet që të lejohen disa ditë që uji të mbushet me auxin në një mënyrë të kontrolluar. Ju vazhdimisht mund të shihni se si funksionon mbirja.

Pasi të kenë kaluar këto ditë, ka shumë të ngjarë që të gjitha thjerrëzat të kenë mbaruar plotësisht. Nëse këto thjerrëza kanë përfunduar si duhet, ata do të kenë lëshuar mjaftueshëm hormon bimor për të stimuluar rritjen e qelizave të tjera nëse e përdorim këtë ujë si ujitje. Për hapin tjetër, ne duhet të lëngëzojmë ose përpunojmë thjerrëzat së bashku me ujin me të cilin kanë qenë këto ditë. Ne duhet të shkrihemi sa më mirë që të jetë e mundur dhe, pasi të kemi përpunuar përzierjen, duhet të kullojmë përgatitjen për ta kulluar sa më mirë. Në këtë mënyrë, ne mund të hedhim të gjitha lëkurat e thjerrëzave që kanë mbetur në sitë dhe që nuk do të jenë të dobishme për ne.

Atshtë në këtë pikë ku kemi arritur atë që na intereson të bëjmë rrënjosjen tonë shtëpiake me thjerrëza. Thisshtë ky lëng që është i ngarkuar me auksinë dhe që është i aftë të stimulojë rritjen e rrënjëve të prerjeve tona. Megjithatë, ne nuk duhet ta përdorim atë të pastër, kështu që ka edhe disa hapa të tjerë. Hapi tjetër është të hollojmë këtë koncentrat në mënyrë që të mos jetë aq i fortë dhe të përfundojë të jetë joproduktiv për bimët tona. Ne duhet të përpiqemi të marrim një përzierje të auksinës për çdo 10 pjesë të ujit. Për shembull, ne mund të hollojmë 100 mililitra të kësaj përzierje në një litër ujë.

Pasi të kemi përgatitur agjentin tonë për rrënjëzimin me thjerrëza, ne thjesht duhet ta shtojmë atë në një enë që është e rehatshme për ne që të mund të ujisim bimët tona. Efekti është mjaft i mirë dhe arrihet në rezultate të shkëlqyera duke bërë që prerjet tona të kenë rrënjë më të gjata dhe të shëndetshme. Për ta mbajtur atë, duhet ta mbani në frigorifer për rreth 15 ditë. Nuk ka nevojë të përgatitni shumë rooting pasi mund të mos i përdorni të gjitha.

Nëse rastësisht thjerrëzat nuk kanë mbaruar në ujë, mund të përpiqeni të përsërisni procesin përsëri. Thjesht duhet të zhytesh një pjesë të thjerrëzave për çdo 4 pjesë të ujit dhe lëreni të pushojë për 8 orë. Kulloni të gjithë ujin dhe ruajeni në frigorifer. Leni thjerrëzat e lagura pa ujë të mbijnë për 4 ditë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të bëni një agjent rrënjosës shtëpiak me thjerrëza.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anthony dijo

  Përshëndetje, pyetja ime është nëse mund të vendos prerjet në atë koncentrat të thjerrëzave në mënyrë që ato të zënë rrënjë dhe pastaj ta transferoj në tenxhere?
  faleminderit pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Antonio.
   Jo, nuk e rekomandoj pasi mund të shfaqet kërpudhat.
   Nëse nuk jeni të bindur nga kjo metodë, provoni këto të tjerat agjentë rrënjosës shtëpiak.
   Një përshëndetje

 2.   Arman Mariño Pérez dijo

  Ne kemi një bimë marjoramë të mbjellë në një tenxhere që ulet në një ballkon pa dritë direkte; por shumë mirë të ndriçuar. Ne prerë disa prerje nga ajo fabrikë për të shumëzuar atë. Prerjet i rrënjosën shumë mirë; por bima amë po vdes. Ndodh që pjesa që kishte mbetur nga dega e prerë të jetë tharë dhe disa degë fqinje gjithashtu. Vlerësoj paraprakisht që na jepni një ide për ta shmangur atë në shkurtimet e ardhshme. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Armín.
   Mënyra për të shmangur problemet është të dezinfektoni mjetin e krasitjes me alkool të farmacisë ose disa pika pjatalarëse dhe ujë dhe të vendosni pastë shëruese në plagë.
   Një përshëndetje.

 3.   Armin dijo

  Faleminderit shumë Monika. Unë jam gati të përgatis një pastë shëruese shtëpiake për rastin tjetër, sepse në këtë, ne patjetër që kemi humbur tërë bimën e vogël. Pershendetje

 4.   Fernanda dijo

  Përshëndetje, unë jam Fernanda, Student i Karrierës së Hapësirave të Gjelbërta. Po bëj tezën time për krahasimin e hormoneve sintetike dhe natyrore.
  Unë do të doja të dija nëse mund të më ndihmoni duke më siguruar burimin e informacionit mbi të cilin jeni mbështetur për këtë artikull, qoftë bibliografi apo përvojë.
  Shpresoj të më ndihmoni, do ta vlerësoja shumë.

  Unë pres përgjigjet tuaja. Faleminderit
  të fala

 5.   Charlie dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, doja të dija se cila është përzierja e ujit me ngritësin e thjerrëzave për ta bërë bimën të ujit falë

 6.   Monica dijo

  Unë kam një fabrikë marihuane, mendoj se ata e quajnë atë afloricienta ose lulëzim automatik për të bërë vaj për migrenën time dhe fillova 4 deri në 5 më vonë për ta vënë atë dridhje pasi nuk bëhet në të njëjtën ditë. U deshën midis 10 ose 15 ditë dhe unë tashmë i dhaja ujë edhe tre herë. Deri kur ta bëj këtë hap? Faleminderit Monica

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hello!
   E vërteta është se nuk di si t’ju ​​them. Duhet të vaditet kur është e nevojshme derisa t'i afrohet fundit, diçka që ndodh rreth 2-3 muaj pas mbjelljes.

   Nëse qëllimi juaj është të bëni vaj, duhet ta bëni para se të thahet, domethënë rreth 15-30 ditë më shumë.

   Në çdo rast, unë ju rekomandoj që të kontaktoni një ekspert për këto bimë në mënyrë që ata t'ju këshillojnë më mirë.

   Përshëndetje.

 7.   Joaquin dijo

  Pershendetje Monica,

  Po përpiqem të bëj prerje kanabisi në ujë. Doja të dija nëse kjo rrënjosje është e dobishme për t'u futur në ujë. Ose nëse mund të vendos disa thjerrëza direkt në gotën me ujë ku kam prerjen.
  Ju faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Joaquin.

   Jo, nuk e këshilloj. Për ato që ju nevojiten, unë rekomandoj agjentin shtëpiak për rrënjëzimin e fasuleve të zeza, apo edhe uthullën. Këtu flasim per to.

   Përshëndetje.

   1.    Ricardo dijo

    Ju thjesht mund të përdorni peroksid hidrogjeni të holluar në një raport prej dhjetë me një, ta vendosni në ujë në një qese plastike, ta mbushni me këtë hollim dhe të fusni prerjen, ta mbyllni siç duhet dhe ta mbyllni në pjesën e sipërme, për disa ditë do të rrënjët e pritshme, unë e bëra atë dhe më mori pak, por më në fund rrënjët dolën.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Faleminderit shumë Ricardo. Sigurisht që funksionon për dikë.

 8.   Andrea Escobar dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija nëse në kohën e bërjes së rrënjëzimit të thjerrëzave dhe ajo lëshon një erë të thartuar për ditët që zgjati në ujë. a mund ta përdor për të ujitur bimët?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Andrea.

   Po, mund ta përdorni pa problem, pasi do të shërbejë edhe si një pleh.

   Përshëndetje!

   1.    Luis dijo

    Po njerëzit si jeni? Pyetja ime është nëse një bimë autolulore e ndonjë gjenetike jep pak farë, a mund të japë fruta të së njëjtës cilësi? Faleminderit paraprakisht dhe emocione të mira?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Hi Luis.

     Po mirë Ata nuk duhet të jenë të ndryshëm.

     Përshëndetje.

 9.   engjëlli emmanuel dijo

  Pershendetje a mund te me jepni burimin qe thote se uji nga filizat e thjerrzave permban fitohormonin e permendur??? Eshte per nje projekt kerkimor dhe do me ndihmonte shume!!!!!!1