Si të zgjidhni një tendë të rritet?

Dëshironi të jeni në gjendje të shfrytëzoni sa më mirë sezonin, apo edhe ta parashikoni atë? Kultivimi i ushqimit tuaj është një nga përvojat më të mira dhe më produktive që çdokush mund të ketë, pavarësisht nëse ata kanë një hapësirë ​​të jashtme në të cilën të kenë këto bimë. Për ta bërë këtë, gjithçka që ju nevojitet është një rritet tendë.

Possibleshtë e mundur që kjo 'mobilje' të ketë lidhje me botën e kanabisit, por e vërteta është që ju mund të keni ndonjë fabrikë atje me sigurinë dhe garantoni se do të rritet mirë, diçka që është pa dyshim shumë e rëndësishme sidomos kur bëhet fjalë për rritje të ngrënshme bimë. Por, Si të zgjidhni një?

Përzgjedhja e modeleve më të mira

A guxoni të rritni bimët tuaja në një tendë të rritjes? Nëse po, hidhni një vështrim në këto modele që ju rekomandojmë:

Kutia e kutisë

Isshtë një model gardërobë relativisht i vogël, dimensionet e të cilit janë 80 x 80 x 160 centimetra, prandaj mund të mbahet në çdo dhomë. Isshtë bërë nga pëlhura reflektuese me cilësi të lartë dhe është e përshtatshme për rritjen e bimëve në vazo me tokë, si dhe për hidroponikë.

Nuk u gjet asnjë produkt.

TRAFIKUT

Shtë një dollap me cilësi të lartë me dimensione 60 x 60 x 160 centimetra, ideal për tu rritur në ambiente të mbyllura. Pëlhura është najloni e trashë, shumë rezistente ndaj lotëve. Ajo ka një derë në pjesën e përparme dhe një dritare që shërben si ajrosje, kështu që bimët tuaja do të jenë shumë komode në të.

hyindoor

Shtë një tendë shumë interesante për rritje, me përmasa 80 x 80 x 160 centimetra. Struktura e saj është bërë prej metali dhe pëlhura është bërë nga poliestër me cilësi të lartë dhe rezistente. Përveç kësaj, ajo parandalon që drita, nxehtësia dhe aroma të shpëtojnë nga brendësia, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për ndonjë gjë.

VITAS

Çadra e rritjes VITAS është një model që ka disa ndarje për këtë qëllim. Përmasat e tij janë 240 x 120 x 120 centimetra, dhe struktura e tij është bërë prej metali, e mbuluar me një kanavacë e cila bllokon dritën nga brendësia duke e parandaluar atë të shuhet. Ajo gjithashtu ka një tabaka të lëvizshme, në mënyrë që të pastrohet lehtësisht.

Supacrop - Paketë e rritjes së brendshme

Nëse keni nevojë për një komplet të plotë të rritjes së brendshme me një vlerë të shkëlqyeshme për para, ne ju rekomandojmë këtë model. Përmasat e tij janë 145 x 145 x 200 centimetra, dhe ka një pëlhurë rezistente dhe reflektuese. Sikur të mos mjaftonte, ajo ka një llambë SHP 600W, rrotulla me frena, tifoz, kohëmatës dixhital, 16 tenxhere katrore prej 7 x 7 centimetra, 16 jastëkë Jiffy, një filxhan matës 250 milimetra ... Shkurtimisht, gjithçka që ju nevojë dhe më shumë për të shijuar vërtet rritjen e bimëve tuaja.

Rekomandimi ynë

Blerja e një tende për të rritur nuk është një vendim që duhet të merret pa ngut, sepse megjithëse është e vërtetë që ka disa modele mjaft të lira, është gjithashtu e vërtetë që çmimet e tyre nuk janë të njëjta me ato që kanë, për shembull, tenxhere ose çdo mjet tjetër. që është i nevojshëm për rritjen e bimëve. Prandaj, nëse doni të dini se cilën rekomandojmë mbi të tjerët, është padyshim kjo:

rekuizitë

  • Robshtë i fortë dhe rezistent. Struktura e saj është bërë prej metali, dhe pëlhura poliestër me qepje të dyfishtë që mbajnë dritën, nxehtësinë dhe erën brenda.
  • Ai reflekton 100% të dritës brenda, duke rritur kështu intensitetin e saj, duke ndihmuar bimët të lulëzojnë më mirë.
  • Ka një tabaka të lëvizshme për një pastrim më të rehatshëm.
  • Përmasat e tij janë si më poshtë: 80 x 80 x 160 centimetra, kështu që ju mund të rritni një larmi të gjerë lulesh, bimësh, bimësh të ngrënshme, etj.

Contras

  • Aksesorët që janë precizë për rritje, të tilla si llambë ose ventilator, nuk përfshihen.
  • Vlera për para është shumë e mirë, por është e vërtetë që me kalimin e kohës, dhe për shkak të përdorimit, zinxhirët mund të ndalojnë së funksionuari siç duhet.

Çfarë është çadra e rritjes dhe për çfarë shërben?

Një tendë e rritjes do t'ju ndihmojë të rritni një larmi të gjerë bimësh

Një tendë që rritet, siç sugjeron emri i saj, është një dollap i projektuar për të rritur bimë brenda. Struktura e tij zakonisht bëhet me shtylla metalike, të mbuluara nga një pëlhurë poliesteri ose najloni. Gjithashtu, gjëja normale është se ajo ka një derë hyrëse dhe të paktën një dritare ventilimi.

Disa modele më të plota kanë disa ndarje, megjithëse këto rekomandohen vetëm kur do të rritni një numër të madh të bimëve dhe / ose keni një dhomë mjaft të madhe. Arsyeja është që përmasat e tyre janë zakonisht të mëdha, të paktën 2 metra të gjatë me 1 metër të gjerë dhe 1,4 metra të lartë.

Por ndryshe, është një mundësi e shkëlqyeshme për të avancuar sezonin e rritjes së shumë bimëve, përfshirë ushqimet e ngrënshme.

Udhëzoni për Blerjen e Çadrës

Çadrat e rritjes janë mobilje ideale për rritjen e shumë bimëve

Mos nxitoni me blerjen. Kur vendosni të blini një gardërobë të këtij lloji, është e rëndësishme të jeni të qartë se çfarë po kërkoni të arrini me të. Për këtë arsye, është e nevojshme të zgjidhni çdo dyshim që mund të keni, të tilla si këto:

Të vogla apo të mëdha?

Kjo do të varet nga hapësira që keni, numri i bimëve që dëshironi të rriteni dhe buxheti juaj. Për shembull, nëse nuk keni shumë hapësirë, me një dollap prej 80 x 80 x 160 centimetra, ose edhe më pak, mund të keni një duzinë tenxhere me diametër prej 10 centimetra. Por nëse keni hapësirë ​​të mjaftueshme dhe keni ndërmend të rriteni shumë më tepër, atëherë mos hezitoni dhe zgjidhni një dollap më të madh.

Me ndarje apo pa?

Ndarjet janë ideale për të qenë në gjendje të grupojnë bimët në varësi të fazës së zhvillimit të tyre (rritja / lulëzimi), për shembull. Kjo është arsyeja pse Nëse keni ndërmend të rritni shumë bimë, mund të jeni më të interesuar për një dollap me ndarje.

Paketë e plotë apo vetëm çadra e rritjes?

Përsëri, paratë do të flasin. Dhe a është kjo Një komplet cilësor i plotë mund të kushtojë minimumi 200 euro, ndërsa një tendë për të rritur, më e lira, kushton rreth 40-50 euro.. A ia vlen të shpenzosh 200 euro? Epo, nëse nuk keni asgjë për momentin dhe / ose dëshironi të keni të gjithë aksesorët thelbësorë, patjetër që ia vlen. Por, nëse ajo që dëshironi është të blini ato pajisje pak nga pak, ose nëse i keni tashmë, atëherë vetëm blerja e gardërobës do të jetë më se e mjaftueshme.

Cmimi

Çmimi, siç thamë, do të ndryshojë shumë në varësi të dimensioneve sidomos. Aq sa, Ndërsa një i vogël mund të kushtojë rreth 70 euro, një i gjatë 2 metra mund të kushtojë më shumë se 100 euro. Përveç kësaj, nëse ajo që dëshironi është një komplet i plotë, atëherë ai çmim rritet dhe mund të arrijë 200, 300 apo edhe 400 euro. Pra, do të varet nga sa është buxheti juaj, ju mund të zgjidhni njërën ose tjetrën.

Cila është mirëmbajtja e tendës së rritjes?

Meqenëse është një vend ku do të mbahen bimët, dhe duke marrë parasysh që këta janë organizma të gjallë që mund të jenë të prekshëm nga dëmtuesit dhe sëmundjet, është shumë e rëndësishme të pastroheni aq shpesh sa të mos ketë probleme. Kështu që, ju duhet të pastroni brendësinë me një leckë, ujë dhe disa pika sapuni enësh dhe ta thani atë shumë mirë.

Veryshtë shumë e rëndësishme të siguroheni që sapuni të mos bie në kontakt me bimët në çdo kohë, pasi përndryshe ato mund të kenë probleme. Nëse në vend që të përdorni një pjatalarëse preferoni të përdorni diçka tjetër, ne rekomandojmë një insekticid ekologjik si p.sh. sapun kaliumi (ne shitje këtu).

Ku mund të blini një tendë të rritet?

Nëse keni vendosur të blini një, mund ta blini nga këto faqe:

Amazona

Në Amazon ata shesin disa modele të tendave të rritjes, me madhësi dhe çmime të ndryshme. Të marrësh një nga uebi është shumë e lehtë, pasi që pasi të kesh mundësi të lësh komente pas blerjes, mund të jesh i qetë që nga momenti i parë. Eshte me shume, Kur vendosni për një, thjesht duhet ta shtoni në karrocë, të paguani dhe të prisni ta merrni atë në shtëpi.

Ikea

Ikea ndonjëherë shet çadra të rriten, por ka më shumë të ngjarë të gjeni pajisje shtesë të tilla si dritat LED, tabaka, shtresat e farërave, etj., se dollapët. Sidoqoftë, nëse shkoni në një dyqan fizik, gjithmonë mund të kërkoni.

Dora e dytë

Në portale të tilla si Segundamano ose Milanuncios, si dhe në disa aplikacione për shitjen e produkteve midis individëve, është e mundur të gjesh dollapë për rritje. Por nëse jeni të interesuar për ndonjë, mos hezitoni t'i kërkoni shitësit ndonjë pyetje që keni, dhe për ta takuar atë për të parë dollapin. Kjo do t'ju ndihmojë të siguroheni se është në gjendje të mirë.

Shpresojmë të keni gjetur tendën e rritjes që po kërkoni. Kultivim i lumtur!