Sëmundjet e domates

Domatet mund të kenë shumë sëmundje

Domatet janë frytet e bimëve që rriten shumë kur dimri pothuajse ka mbaruar, dhe madje edhe më gjatë nëse keni një serë për t’i mbajtur të mbrojtura nga i ftohti. Sidoqoftë, megjithëse ato rriten shumë shpejt dhe janë shumë produktive, realiteti është se ka disa sëmundje që mund t’i prekin ato.

Kërpudhat, viruset dhe bakteret janë gjithmonë në përgjim, kështu që njohja e llojeve të ndryshme dhe simptomat e tyre do të jetë shumë e dobishme për të pasur korrje vërtet të shkëlqyera. Le të shohim cilat janë sëmundjet kryesore të domateve dhe si trajtohen ato.

Alternarioza

Alternarioza është një sëmundje e domates

Imazh - Wikimedia / AfroBrazilian

La alternarioza është një sëmundje kërpudhore që prek shumë lloje të bimëve. Kërpudhat që sulmojnë bimët e domates zakonisht janë Alternaria solani. Si të gjitha kërpudhat, ato favorizojnë mjedise të lagështa dhe të ngrohtaKështu që duhet të jemi pak vigjilentë kur rritim këto bimë.

Simptomat

 • Njolla rrethore në gjethe: kanë edhe tehe shumë të mprehta.
 • Njolla të zeza të gjata në kërcell: kështu që ato mund të prishen lehtësisht.
 • Frutat me njolla kafe: ndonjëherë e errët.

TRATAMIENTO

Trajtimi përfshin marrjen e një sërë masash në mënyrë që të përpiqeni të eleminoni problemin. Këto janë: kontrolloni lotimet shumë në mënyrë që të shmangni lotimin e tepërt, dhe trajtoni bimën me fungicide të tilla si Mancozeb ose se ata mbajnë bakër.

Fusarioza

Veshja e fusariumit prek domatet

Imazh - Wikimedia / Jerzy Opioła

Sëmundja Fusarium është një sëmundje tjetër kërpudhore që e transmeton atë në tërësi Fusarium oxysporum. Mund të kalojë lehtësisht nga një fabrikë në tjetrën përmes rrënjëvePra, nëse ne rritim bimë domate në pemishte dhe shohim një që ka filluar të jetë e keqe, do të duhet të marrim masa urgjente.

Simptomat

 • Zverdhet: fillon me gjethet më të vjetra (ato të poshtme) dhe përhapet në të gjithë bimën.
 • Dobësi e përgjithshme: bima thahet gradualisht.
 • Pjesa e brendshme e kërcellit bëhet e errët: kjo është për shkak të përparimit të sëmundjes.

TRATAMIENTO

Trajtimi me fungicide që përmbajnë Etridiazol, ose çfarëdo që është rrënjë. Pluhur bakri gjithashtu punon.

Myk

Myku ndikon shumë tek bimët e domates

Imazh - Wikimedia / Rasbak

El myk është një sëmundje e transmetuar nga kërpudhat Fytophthora infektuese. Nëse rritni lloje të tjera të bimëve përveç bimëve të domates, mund të keni parë se çfarë simptomash prodhon në më shumë se një rast. Sulmon një larmi të gjerë të specieve, dhe të çdo moshe.

Simptomat

 • Njolla të errëta me formë të çrregullt në gjethe: ato bëhen më të mëdha ndërsa sëmundja përparon.
 • Njolla kafe shfaqen në fruta: dhe ato mbeten pa mundur të konsumohen.

TRATAMIENTO

Ju duhet të hiqni pjesët e prekura, dhe trajtoni bimët me fungicide specifike (ne shitje këtu), ose që përmbajnë bakër. Rekomandohet gjithashtu heqja e barërave të këqija dhe krasitja e bimëve të domates herë pas here në mënyrë që ato të ajrosen mirë.

Myk pluhur

Myku me pluhur është një sëmundje që transmetohet nga kërpudhat

Imazh - Wikimedia / RoRo

El myk pluhur Shtë një sëmundje që transmetohet nga kërpudhat në domate tauric leveillula. Ndryshe nga myku, kjo prek vetëm gjethet kështu që simptomat janë ato për të cilat do t'ju tregojmë tani.

Simptomat

 • Njolla gri ose të bardha në gjethe: ato po përhapen derisa gjethet e thara të bëhen të zeza.
 • Dobësi e përgjithshme: me gjithnjë e më pak gjethe, bima dobësohet.

TRATAMIENTO

Këshillohet që kanë të bëjnë me fungicide të tilla si sulfat bakri ose squfuri pluhur (ne shitje këtu) Po kështu, pjesët e prekura duhet të krasiten për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të sëmundjes.

Kalb gri

Gjethet e botritit kanë njolla të murrme

Kalbja e hirtë është një sëmundje që transmetohet nga speciet e kërpudhave Botrytis cinerea. Alsoshtë gjithashtu një nga ato që prek një numër të madh të specieve bimore, si kopsht ashtu edhe zbukuruese.

Simptomat

 • Njolla kafe në gjethe dhe lule: gjethet po mbarojnë nga pigmenti jeshil, kështu që bima dobësohet. Lule mund të abortojnë.
 • Fruta të kalbura të mbuluara nga një flokë e hirtë: fillon së pari në një pjesë, dhe pastaj përhapet në të gjithë domaten.

TRATAMIENTO

Duhet të bëhen disa gjëra, të cilat janë: prerja e pjesëve që preken me gërshërë të pastër, heqja e barërave të këqija dhe trajtoni bimët e domates me fungicide që mbajnë bakër (për shitje këtu).

Viroza

Viruset prekin shumë bimë, siç janë bimët e domates

Imazh - Wikimedia / Howard F. Schwartz

Viruset janë mikroorganizma që zakonisht përdorin insekte parazitare si nikoqirë, siç janë afidet ose mizat e bardha, pa harruar thripsat. Sapo të kafshojnë bimën ose frutin e saj, virusi hyn në organizmin e të korrave tona dhe atëherë fillojnë simptomat. Difficultshtë e vështirë t'i zhdukësh ato, por ato mund të parandalohen.

Ndër viruset që sulmojnë më shpesh domatet kemi:

 • Virusi i cirkut të domates
 • Virusi i curl të verdhë të domates
 • Virusi i xhuxhizmit të degëzuar të domates
 • Virusi Y i patates
 • Virusi i mozaikut të kastravecit

Simptomat

Simptomat që do të shohim në bimët tona të domates janë si më poshtë:

 • Mozaikë në çarçafë: kjo është, në të njëjtën fletë do të shohim njolla të hijeve të ndryshme të ngjyrave (zakonisht jeshile dhe të verdhë).
 • Njolla klorotike ose të zeza në gjethe: në raste ekstreme ato do të jenë në të gjithë sipërfaqen e gjetheve.
 • Gjethe kaçurrelë- gjethet e palosura mund të bëhen të verdhë.
 • Deformimi dhe / ose shfaqja e njollave në fruta: është e zakonshme që ata të mos mbarojnë së pjekuri dhe të mbeten të vegjël, si dhe të shfaqen njolla.
 • Dobësia e bimëve: mbaron energjia, në mënyrë që të ndalojë së rrituri. Si pasojë, ai dobësohet dhe bëhet i prekshëm ndaj (më shumë) dëmtuesve dhe / ose sëmundjeve.

TRATAMIENTO

I vetmi trajtim efektiv është parandalimi, si dhe kontrolli i dëmtuesve. Është e rëndësishme mbajini bimët të ujitura mirë dhe të fekonduara, dhe që sa më shpejt që të zbulohet një insekt si afida, thrips ose flutura e bardhë, ajo trajtohet, për shembull, me tokë diatomace (për shitje këtu), i cili është një insekticid natyral.

Nëse gjithashtu duhet të njihni dëmtuesit që sulmojnë domatet, klikoni këtu:

dëmtuesit e domates
Artikulli i lidhur:
Dëmtuesit e domates dhe trajtimi i tyre

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.