Dëmtuesit dhe sëmundjet e pemës së limonit

Limon agrumesh

Cilat janë sëmundjet e pemës së limonit? Pema e limonit është një nga pemët frutore më të dashura në pemishte: është një agrume që prodhon një numër të madh frutash, të cilat kanë një aromë të këndshme të acidit sa për të dhënë një aromë të hollë në pjatat e ndryshme. Për më tepër, nuk kërkon vëmendje të veçantë, megjithëse mund të ketë ndonjë problem tjetër.

Por cilat janë dëmtuesit dhe sëmundjet e pemës së limonit? Dhe, më e rëndësishmja nëse është e mundur, si kurohen ato?

Blini pemën tuaj të limonit tani. Kliko këtu.

Dëmtuesit e pemës së limonit

Shtresë mineralesh

Minador, një nga sëmundjet e pemës së limonit

Pema e limonit mund të sulmohet nga një insekt minator, i cili prek kryesisht gjethet e reja. Ky insekt formon galeri ndërsa ushqehet. Si pasojë, do të shfaqen njolla kafe dhe gjethet do të mbështjellin derisa të mbarojnë tharjen dhe rënien.

Luftohet me të Vaj neem çfarë mund të blini këtu gati per perdorim.

Vaj neem
Artikulli i lidhur:
Parandaloni bimët tuaja nga dëmtuesit me Neem Oil

Afidet

Afidet, një nga dëmtuesit e pemës së limonit

Afidet shfaqen kur ka lagështirë të lartë dhe temperaturat mbesin mbi 15ºC. Ato janë insekte shumë të vogla, të gjata më pak se 0,5cm ulej mbi sytha lulesh, sytha y gjethet, të cilat zverdhen. Kështu, pema nuk mund të zhvillojë gjethe të reja, dhe frutat përfundojnë duke zhvilluar deformime që do të thotë se ato nuk mund të konsumohen.

Mund të parandalohet duke spërkatur bimën herë pas here, por nëse tashmë keni aphids, do të jetë e nevojshme ta trajtoni atë me vaj Neem ose një nga produktet e mëposhtme:

Bollëku i butë pambuku

Mealybug në pemën e limonit

Mealybug pambuku e do verën; domethënë temperaturat e larta dhe një mjedis i thatë. Në këto muaj ka shumë bimë që përfitojnë nga moti i mirë për tu rritur sa më shumë para se të vijë i ftohti. Por çdo gabim në kultivimin e tij do të bëjë që këta parazitë të ndikojnë në pemën e limonit, duke i gjetur në pjesën e poshtme të gjetheve dhe në kërcell.

Ju mund ta luftoni duke bërë këtë insekticid ekologjik:

 • Përzieni pjesë të barabarta të ujit dhe alkoolit të farmacisë në një shishe litër e gjysmë.
 • Pastaj shtoni një lugë të vogël (kafeje) pjatalarëse.
 • Mbuloni shishen dhe trazojeni mirë që të përzihet.
 • Në fund, mbushni një spërkatës dhe trajtoni pemën tuaj të limonit.

Ose nëse preferoni një produkt kimik, këto mund të ndihmojnë:

Merimangë e kuqe

Merimangë e kuqe

Merimangë e kuqe Isshtë një marimangë me rreth 0,5 cm ngjyrë të kuqe që favorizohet nga ambienti i nxehtë dhe i thatë i verës. Prodhon rrjetë rrjetë falë të cilave mund të shkojë nga një gjethe në tjetrën. Ndërsa nuk është një dëmtues jashtëzakonisht i rrezikshëm, ai dobëson shumë bimët sepse ushqehet me qelizat e tyre.

Për ta shmangur atë dhe / ose për ta kontrolluar atë, Rekomandohet të përdorni një kurth të verdhë kromatik që do të vendosni pranë pemës. Nëse dëmtuesi është i përhapur, është mirë të trajtohet me akaricide, ose me tokë diatomace (shitet këtu) nëse preferojmë të përdorim produkte natyrale.

Sëmundjet e pemës së limonit

Alternaria alternative

Alternaria alternative

Shkaktohet nga kërpudhat Alternaria. Karakterizohet nga dobësimi i pemës derisa të shkaktojë vdekjen e gjetheve dhe kërcellit. Shpejt përpara, kështu që është e rëndësishme të parandalohet duke shmangur lotimin e tepërt.

Lotimi i kumquat duhet të jetë i shpeshtë
Artikulli i lidhur:
Si të ujitni bimët në mënyrë korrekte?

Mund të trajtohet edhe me fungicide, si këto që janë gati për përdorim:

Virusi i trishtimit

Diseaseshtë sëmundja më serioze që mund të kenë agrumet, sepse është i aftë t'i vrasë ata brenda pak javësh ose muajsh. Ajo përhapet kryesisht nga afidat dhe shkakton një larmi të madhe të simptomave, të tilla si lulëzimi jashtë sezonit, dobësimi i pemës, pak ose aspak rritje.

Nuk ka shërim. Fatkeqësisht kur një pemë ka këtë virus, ajo që duhet të bësh është ta presësh dhe ta djegësh.

Exokortis

ekzokortis

Isshtë një sëmundje e shkaktuar nga citrus exocortis viroid (CEVd) që shkakton shfaqjen e shkallëve dhe çarjeve vertikale në lëvore, si dhe njolla të verdha në lastarët më të gjelbër dhe xhuxhizmin.

I vetmi trajtim që ekziston është prerë pemën e prekur dhe djegur atë në mënyrë që të mos mund të transmetojë sëmundjen në ekzemplarët e tjerë. Si një masë parandaluese, ju duhet të blini pemë limoni pa gra dhe shartime që nuk janë të ndjeshme ndaj ekzokortit dhe të përdorni mjete të krasitjes të dezinfektuara.

Penicillium

penicilium në portokalli

Moldshtë myku tipik jeshil ose i bardhë që shihet në frutat e rënë. Shkaktohet nga kërpudhat Penicilium italicum, e cila bën që në guaskë të shfaqen copëza rrethore të mykut. Për fat të mirë, ai trajtohet mirë me fungicide që përmbajnë bakër, si ai që mund të blini këtu. Holloni 30 gram në 10 litra ujë dhe spërkatni bimën për të luftuar sëmundjen.

psoriasis

psoriasis

Isshtë një sëmundje e transmetuar nga një virus që shkakton shfaqjen e luspave në degë, degë trungu. Në Spanjë nuk është fatale, por në vendet e tjera mund t'i japë fund jetës së pemës brenda pak muajsh.

Ju mund të intuitoni që pema juaj e limonit është prekur nëse vëreni zona të pabarabarta, nëse lëvorja duket se zhvishet dhe / ose nëse ka gummozë (nxjerrja e mishrave të dhëmbëve).

Nuk ka shërim përfundimtar; megjithatë, ju mund të pastroni zonat e sëmura në fund të pranverës dhe ta lyeni me 65% Zineb.

Probleme të tjera

Pema e limonit është një agrum relativisht rezistent, shumë i lehtë për tu kujdesur që prodhon një sasi të madhe frutash. Sidoqoftë, ndonjëherë mund të ketë probleme të tjera që nuk kanë asnjë lidhje me dëmtuesit ose sëmundjet, por me disa neglizhenca që kemi pasur.

Kështu që ju e dini se çfarë të bëni Më poshtë ju tregojmë se cilat janë ato probleme të tjera që mund të keni dhe si t’i zgjidhni ato:

 • Fletë të verdha: nëse shihen nervat jeshilë, kjo është për shkak të mungesës së hekurit, i cili mund të jepet shpejt me plehra të pasura me këtë mineral; përndryshe, pema po merr më shumë ujë sesa ka nevojë dhe, prandaj, frekuenca e ujitjes duhet të zvogëlohet.
 • Gjethet që humbin ngjyrën: mungesa e dritës. Vendoseni në një zonë më të ndritshme për të rimarrë ngjyrën e tyre natyrale.
 • Rënia e gjetheve: Ato mund të jenë për arsye të ndryshme, të tilla si një ndryshim i papritur i temperaturës (për shembull, ajo që ndodh kur e çoni nga çerdhja në kopshtin tuaj), për shkak të ekspozimit ndaj drafteve, për shkak të mungesës së ujit ose për shkak të deri në vdekjen natyrore (gjethet kanë një jetëgjatësi të kufizuar, kështu që bien ndërsa rriten të reja). Në parim, nuk ka nevojë të shqetësohemi tepër. Thjesht duhet ta mbani pemën e limonit të ujitur mirë dhe të vendosni një mulch me gjethe ose lëvore pishe nëse e keni patur kohët e fundit, dhe kaq. Nëse e keni në ambiente të mbyllura, mbajeni larg drafteve në mënyrë që situata e tij të mos përkeqësohet.
 • Bima nuk rritet: nëse është në një tenxhere, kjo është për shkak se rrënjët e saj kanë mbaruar hapësirë ​​dhe është koha ta transplantoni atë në një tjetër të paktën 4 centimetra më të gjerë gjatë pranverës, kur temperaturat, si maksimale ashtu edhe minimale, janë mbi 15ºC; nëse është në kopsht, ka shumë të ngjarë që i mungon plehra. Meqenëse frutat e saj kanë përdorime të kuzhinës, ju duhet të përdorni produkte organike, të tilla si plehra kafshësh barngrënës ose guano, për të fekonduar pemën tuaj.

Shpresoj se ju mund të shijoni pemën tuaj të limonit. Dhe nëse keni nevojë për një pemë të re limoni, mundeni blej nga këtu


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

220 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Darcy dijo

  Unë kam disa pemë limoni dhe ato kanë një murtajë, të ngjashme me rriqrat, ato janë miniaturë, ngjiten në lëkurë dhe kruhen shumë. Ju lutem, si quhen bimët dhe si kurohen ato?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Darcy.
   Ata janë mebabs. Mund t’i hiqni me dorë, me një shtupë nga veshët të zhytur në alkoolin e farmacisë, ose me piretinat.
   Një përshëndetje.

   1.    Paul dijo

    Përshëndetje Monica, unë ju them se unë kam një pemë limoni dhe dëmtuesit që ju përmendni janë njësoj si ata që pema ime e limonit ka: insektet minerare, mollë pambuku. Përveç kësaj, disa limonë janë si të ndarë në njërën anë dhe bëhen të mishëruar. Si të luftojmë të dy dëmtuesit? 20 ditë më parë, unë e spërkatën atë me një produkt «sistemik glex». Nëse më jepni emailin tuaj, unë mund t'ju dërgoj foto se si janë gjethet e pemës.
    Ju faleminderit shumë për kontributin tuaj të madh

    1.    Sofia F. Alonso dijo

     Përshëndetje Monica! Unë kam një pemë limoni 4 sezonale! Ai më dha grupin e parë të limonëve këtë vit, unë kam disa pyetje:
     1-sa shpesh japin limona?
     2- disa nga gjethet e saj kanë pjesë të thata, të tjerët kanë vrima në pjesën e thatë dhe një çift janë përdredhur dhe të tjerët kanë njolla të thata. (E thatë = kafe)
     Kam foto por nuk di si ti ngarkoj ne kete koment! Shpresojmë se ju mund ta kuptoni shpjegimin hehe ..

     Shumë falemnderit

     1.    Monica Sanchez dijo

      Përshëndetje Sofia.
      1.- Ata japin limona një herë në vit 🙂 Pasi të fillojnë, gjëja normale është që çdo sezon të japin përsëri fruta, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për këtë.
      2.- A janë gjethet më të ulëta që janë të thata ose që po thahen? Nëse është kështu, është normale, pasi gjethet vdesin ndërsa shfaqen të reja. Por që disa kanë vrima që nuk janë më aq të mira. A keni kontrolluar nëse ka ndonjë plagë? Tani që është vjeshtë, mund ta trajtoni me të sapun kaliumi, ose në dimër me vaj insekticid dimëror që do të parandalojë përkeqësimin e problemit.

      Nëse keni ndonjë pyetje të mëtejshme, pyesni

      Përshëndetje.


    2.    magaro dijo

     Përshëndetje, unë jam maguaro nga Republika Dominikane, kam një pemë limoni vin el minador, si ta luftoj atë, një ilaç shtëpiak ose që blej në dyqan, faleminderit.

     1.    Monica Sanchez dijo

      Përshëndetje Maguaro.
      Mund ta trajtoni me insekticide, përbërësi aktiv i të cilave është Abamectin, ose me ilaçe shtëpiake. Këtu keni me shume informacion.
      Përshëndetje.


  2.    yilmerd dijo

   Pyetje: Unë kam një pemë portokalli 3-vjeçare, por kohët e fundit një degë u tha dhe ajo që mbetet duket e shëndetshme derisa i dha lule. Çfarë do të ndodhë a do të thahet apo çfarë do të ndodhë?

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Yilmerd.
    A keni kontrolluar nëse ka ndonjë plagë? Nuk është aspak e çuditshme që një degë të thahet, pasi me kalimin e kohës ata vdesin ndërsa dalin të reja, por nuk dhemb nëse sheh ndonjë insekt apo sëmundje.
    Përshëndetje.

  3.    Guillermo dijo

   Përshëndetje, unë kam një pemë limoni katër sezonale që është gjigande dhe prodhon një sasi të madhe, është dymbëdhjetë vjeç, por për dy vjet kam vërejtur se një pjesë e degëve të saj bëhen të verdha, gjethet dhe limonët rriten më të vegjël, ata rekomandova që të vendosja hekur, gjë që e bëra më parë Pothuajse një vit tani, por bima është akoma e njëjtë do të doja të dija çfarë të bëja sepse bima është e tillë në një të tretën pothuajse dhe kam frikë se do të vdesë frutat janë të patëmetë asgjë më shumë sesa ka shumë ndryshim në madhësi midis pjesës me gjethe të shëndetshme dhe atyre që Ata janë në zonën e gjetheve të verdha ju lutem dikush të më udhëzojë se çfarë të bëj për të kuruar pemën time të limonit. Faleminderit

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Guillermo.

    Kontributi i hekurit duhet të jetë i rregullt, çdo 15-20 ditë, dhe gjatë gjithë jetës së pemës.

    Një tjetër mundësi është ta paguani atë për muaj alternative (një po, një tjetër jo) me një pleh specifik për pemët frutore (si ky që ata shesin këtu), i cili tashmë përmban hekur në një sasi të përshtatshme për këtë lloj bime. Sigurisht, duhet të ndiqni udhëzimet e specifikuara në paketim.

    Përshëndetje.

 2.   OSCAR HERNANDEZ dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni që në degët ose kërcellin e saj, si dhe në gjethet e saj, ka një lloj kërpudhe kafe të errët ose të zezë kafe dhe njolla të bardha. Nuk e di se çfarë lloj murtaje është apo si ta luftoj atë për të shpëtuar jetën e pemës time të limonit. Cfare mund te bej?
  Ju faleminderit.
  Oscar hernandez

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Oscar.
   A duken njollat ​​në pemën tuaj si këto?
   Nëse është kështu, ju keni një kërpudhat të quajtur Alternaria.
   Ju mund ta luftoni atë me zineb.
   Nëse nuk është, nëse doni të ngarkoni një imazh në tinypic ose imageshack, kopjoni lidhjen këtu dhe unë do t'ju tregoj.
   Një përshëndetje.

 3.   federico dijo

  mirëmëngjes kam një pemë të madhe limoni! dhe kam vërejtur se gjethet e reja do të dridhen sikur u mungon uji! ngjyra e saj është jeshile intensive, dhe në limon disa njolla kafe duken si fishekë të vegjël! Çfarë mund të jetë dhe si ta luftoj atë? Nga tashmë faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Federico.
   Nga sa llogaritni, duket se ka California Louse.
   Trajtohet me piriproksifen, duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketimin e produktit.
   Një përshëndetje.

 4.   Xhiro dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi, kam një lumonero, gjethet e të cilit po plasin dhe duket se po thahen. A mund të më ndihmoni ju lutem

 5.   max dijo

  Përshëndetje i dashur, mund të më tregoni se ku mund të marr vaj neem ose derivat për kontrollin e dëmtuesve, ku mund ta marr atë dhe vlerën e tij, faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Max.
   Ju do të gjeni vaj neem në çerdhe, dyqane kopshtesh dhe dyqane në internet.
   Në ebay ka të ngjarë ta gjesh edhe ti.
   Nëse nuk e kuptoni, më thoni dhe unë do t'ju ndihmoj.
   Një përshëndetje.

 6.   Ima dijo

  Përshëndetje. 3 vjet më parë bleva një pemë limoni. Shpejt të gjitha gjethet filluan të bien. Ata më thanë në çerdhe ta trajtoja me dikë insekticid. Ajo gati vdiq ... pas një viti vendos ta mbjell në tokë. Ajo duket se përkeqësohet, por në fund mbushet me lule, dhe kur ngricat fillojnë të japin fryte, ngricat mbërrijnë dhe tani nuk ka gjethe dhe vërej se shumë degë janë bërë kafe. Disa fillojnë nga maja, por një tjetër është vetëm kafe në qendër. Çfarë nuk është në rregull me të?. Ai ka nevojë për ndihmë urgjente ...
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Inma.
   Pema juaj duket sikur është ndjerë e ftohtë.
   Këshilla ime është që të hiqni të gjithë pjesën e thatë (kafe) dhe të shtoni një shtresë prej 2 cm pleh organik (pleh organik, hedhje krimbash, çfarëdo që mund të merrni më lehtë). Kështu, rrënjët jo vetëm që do të mbahen në një temperaturë të rehatshme, por gjithashtu, tani që moti i mirë është kthyer, ato do të kenë më shumë forcë që pema e limonit të rikuperohet.
   Një përshëndetje.

   1.    I papërlyer dijo

    Faleminderit Monica, do të të tregoj se si përfundon

    1.    Monica Sanchez dijo

     Pajtohem 🙂

 7.   Korniza dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, unë kam një pemë limoni dhe gjethet e saj duket se kanë një dhjam të errët, dhe kjo përhapet në fruta, a mund të më tregoni se çfarë është dhe si ta luftoj atë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetni Marco
   Nga sa llogaritni, duket se pema juaj po sulmohet nga kërpudhat e guximshme. Luftohet me bakër.
   Një përshëndetje.

 8.   Gustavo dijo

  Përshëndetje Monica, doja të të pyesja nëse është i përshtatshëm për të trajtuar afidet e një peme të re limoni, e cila ende nuk po jep fryte, me një insekticid akaricid sistemik (GlacoXan). Faleminderit!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Gustavo.
   Glacoxan vepron me kontakt dhe gëlltitje, duke eleminuar kështu dëmtuesit. Edhe nëse është një pemë frutore, pasi ende nuk jep fryt, mund ta trajtoni atë pa probleme me të. Gjithsesi, nëse preferoni një ilaç ekologjik, mund të zgjidhni të vendosni kurthe ngjitës të verdhë që shiten në çerdhe.
   Një përshëndetje.

 9.   Cristina dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni që gjethet po thahen sikur i mungonte uji dhe limonët ishin të vegjël dhe të pjekur, është sikur bima të thahej, çfarë të bëj? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cristina.
   Sa shpesh e ujitni atë? Shtë një pemë frutore që ka nevojë për shumë ujë, çdo 2 ditë në sezonin e luleve dhe frutave. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme që ajo të fekondohet me plehra organikë nga pranvera deri në fund të verës në mënyrë që të ketë të gjitha lëndët ushqyese që do të përdorë për të përfunduar zhvillimin e gjetheve dhe frutave. Si e tillë mund të përdorni plehun e lopës, duke derdhur një shtresë 3-4cm rreth trungut një herë në muaj.
   Një përshëndetje.

   1.    Sergio dijo

    Përshëndetje Monica. Unë kam një pemë limoni, 4 stinë dhe ndikohet nga mizat e bardha, dhe ajo që shihni në foto (lidhja në fund të komentit) për mua është si kërpudhat në lëvore, por nuk jam i sigurt se çfarë është dhe si për ta luftuar atë.
    Supa Bordole (hidroksid bakri dhe gëlqere, në pjesë të barabarta) përdoret për të trajtuar këtë sëmundje dhe insektet?
    PS: Unë jam nga Argjentina, dhe është fillimi i vjeshtës.

    https://imageshack.com/i/poW0ky96j

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Sergio.
     Po në mënyrë efektive. Përzierja Bordeaux është e dobishme për trajtimin e kërpudhave dhe insekteve, në këtë rast të mizës së bardhë.
     Duhet të përzieni 10 gram sulfat bakri dhe 20 gram hidroksid kalciumi në një litër ujë.
     Një përshëndetje.

 10.   Cristina dijo

  Monica e ujis çdo ditë dhe shumë dhe asgjë dhe e ndalova ta ujitja dhe jo sepse mendova se ishte ujë i tepërt dhe plehra. Nuk di çfarë të bëj. Faleminderit që më përgjigjesh. Jam e dëshpëruar pasi që është një bimë relativisht e re që më dhanë prindërit e mi dhe nuk ka as filiza të rinj, olanta është 4 sezone, unë jam nga Argjentina, tani jemi në vjeshtë por në vitet që e kam nuk e kam parë kurrë kështu

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cristina.
   Pema e limonit ka nevojë për ujë, por është e vërtetë që një tepricë e ujitjes është shumë e dëmshme.
   Unë ju rekomandoj ta ujitni atë më pak, dy herë në javë. Gjethet mund të vazhdojnë të shëmtohen për një kohë, por kjo është normale.
   Ujiteni me hormone rrënjosëse shtëpiake (këtu shpjegon mënyrën e marrjes së tyre). Në këtë mënyrë pema e limonit do të nxjerrë rrënjë të reja, të cilat do t'i japin asaj forcë.
   Një përshëndetje.

   1.    Cristina dijo

    Faleminderit shumë Monika. Do të përpiqem ta ujit atë më pak dhe t'i vendosë hormone rrënjësore (thjerrëzat). E vetmja gjë që thotë se ku ta përgatisni është për prerje ose bimë të reja. 5 vite? Faleminderit për përgjigjet tuaja

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Cristina.
     Po, thjerrëzat janë të njëjta për të gjitha bimët.
     Duke qenë natyrale, pema juaj e limonit do të bëjë mirë.
     Një përshëndetje.

     1.    Cristina dijo

      Faleminderit shumë dhe do t'ju tregoj si shkoi! Pershendetje !!!!


     2.    Monica Sanchez dijo

      Pershendetje per ju


 11.   Armando Rondon dijo

  Pershendetje dite e mire… !!!! Unë kam një pemë limoni që tashmë është mbjellë në oborrin e shtëpisë time për gati 9 vjet, ajo ka lulëzuar dhe ka dhënë fruta të mira, por këtë vit të kaluar ajo u sulmua nga afidet, kokërrizat dhe minatorët, unë e ujita me vaj të bardhë (i njëjti produkt që ju vini në dukje, por në Venezuelë është gjetur si vaj i bardhë), dhe unë arrita të kontrolloj dëmtuesit pak, por tashmë prej 5 ditësh po shoh në fletët e tij një film në formën e pluhurit, të bardhë ngjitës, unë mund të mos shpjegoni më mirë, a mund të më jepni një email dhe unë t'ju dërgoj disa fotografi në mënyrë që të më ndihmoni të përcaktoj se çfarë është dhe të jem në gjendje ta sulmoj atë. Faleminderit

 12.   Armando Rondon dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, kam një pemë limoni që është mbjellë në oborrin e shtëpisë sime për rreth 9 vjet, ajo ka lulëzuar dhe dhënë fruta të mira derisa para 1 viti që vuante nga kokinea, minatori i gjetheve dhe aphids të gjithë së bashku, unë aplikova vaj i bardhë dhe i përmirësuar por që Rreth 5 ditë më parë kam parë që një pjesë e saj në shumicën e gjetheve të saj ka një film të bardhë në formën e një pluhuri të bardhë dhe ngjitës, nëse më dërgoni një email mund t'ju dërgoj disa fotografi kështu që qe mund te me ndihmoni ju lutem ... Faleminderit shume.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Armando.
   Ju mund të keni kërpudhat botrytis.
   Për kërpudhat është më mirë të përdoren gjithmonë fungicide sintetike dhe jo aq ato natyrore, pasi ato janë mikroorganizma që veprojnë shumë shpejt. Kjo është arsyeja pse unë rekomandoj ta trajtoj atë me Aliette ose Bayfidan.
   Një përshëndetje.

 13.   Astrid dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një pemë limoni. Diçka e çuditshme u shfaq në trungun e saj dhe pema e kësaj vdes tashmë ka një degë të thatë, ajo ka një lloj granitesh të bardhë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Astrid.
   Mund ta trajtoni me Fenitrotion ose Deltamethrin, të cilat janë dy insekticide që do të eleminojnë insektet që po dëmtojnë trungun.
   Një përshëndetje.

 14.   Veronica Muñoz dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni shumë të bukur dhe gjethet e saj janë plot me diçka të bardhë dhe ngjitëse, me çfarë lëngu mund ta dezinfektoj atë? qëndroni në rregull faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Veronica.
   Nga sa llogaritni, duket sikur ka një mebaku pambuku.
   Duke qenë një pemë frutore, unë rekomandoj të përdorni vaj parafine, i cili është një insekticid natyral. Por nëse murtaja është e përhapur, është më mirë të përdorni insekticide sintetike anti-mealybug.
   Një përshëndetje.

 15.   marcelo dijo

  Unë kam një pemë limoni katër sezonale që deri vitin e kaluar ishte fantastike, por herën e fundit dha shumë limona, por të vogla dhe humbi gjethet, dhe tani është praktikisht pa gjethe dhe me limona të vegjël, çfarë mund të bëj për pemën time të limonit?
  FALEMINDERIT slds Marcelo

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Marselo.
   Sa shpesh e ujitni atë? Pema e limonit është një pemë që ka nevojë për ujitje të shpeshtë, tre deri në katër herë në javë në verë, dhe dy herë në javë pjesën tjetër të vitit. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme që të fekondohet gjatë pranverës dhe verës me plehra organikë, të tilla si guano ose plehu organik.
   Për t'ju ndihmuar të përmirësoheni, ju rekomandoj ta ujitni me ujë me thjerrëza (këtu shpjegon se si).
   Një përshëndetje.

 16.   Mara dijo

  Përshëndetje Monica. Pema ime e limonit po jep fruta të vegjël që lëvorja po i thyen, por fruti është i shëndetshëm. Çfarë mund të jetë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mara.
   Ndonjëherë ndodh kur keni pak ujë dhe / ose plehrash. Gjatë frytëzimit ju duhen shumë nga të dyja që frutat të zhvillohen mirë. Kështu, rekomandohet shumë që ta fekondoni atë me një pleh me veprim të shpejtë, siç është guano në formë të lëngshme, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Një përshëndetje.

 17.   Viviana Nunez dijo

  Përshëndetje. Unë kam një pemë limoni. Ka një lloj vezësh të bardha në të gjithë trungun dhe degëzat. Ato janë të vështira, kur i plasim duket si një larvë dhe del si mjaltë nga veza. Ajo po përhapet shumë shpejt dhe po kalon në një pemë tjetër portokalli. Ajo mjaltë që del nga veza bie mbi gjethe. Isshtë si i butë dhe shumë grerëza dhe zogj vijnë tek ai. Ne e kemi tymosur me uthull qymyr druri dhe ajo më tepër shumohet. Ne nuk e dimë se çfarë mund të jetë dhe si ta luftojmë atë. Çfarë mund të bëjmë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Viviana.
   Unë rekomandoj ta trajtoni atë me Chlorpyrifos 48%. Kjo do të eliminojë dëmtuesin.
   Një përshëndetje.

 18.   Ana Maria Barcelo Torrealba dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një pemë limoni për 6 vjet në një tenxhere me diametër 60 cm, vitin e kaluar ajo lulëzoi dhe kishte limon me madhësi të ullinjve dhe ngjyrë kafe dhe ata përfunduan në tokë, më shpëtoi vetëm dy limona dhe kjo vit po shkoj për të njëjtën simptomë. Unë do të isha shumë mirënjohës nëse mund ta zgjidhnit këtë problem për mua, përshëndetje.

 19.   Dionisus Trinidad Zamora dijo

  Përshëndetje Monica: Unë kam disa pemë Persiane të limonit rreth 9 vjeç, që nga viti i kaluar madhësia e limonëve, si dhe prodhimi janë në rënie. Unë ia atribuoj atë një njolle kafe (ose me ngjyra), e cila duket se është pluhurosur, e cila është përhapur në të gjitha degët e gjetheve. Unë nuk kam qenë në gjendje ta identifikoj siç duhet dhe për këtë arsye nuk kam qenë në gjendje ta trajtoj atë. Çuditërisht, vetëm pemët e limonit e kanë atë dhe jo pemët e ëmbla të portokallit që mbillen përreth tokës. Çdo këshillë do të vlerësohet shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Dionisio.
   A mund të kem morrë California? Njollat ​​që lë janë si ngjyra e hekurit të ndryshkur.
   Një ilaç që ka qenë shumë i efektshëm është vaji mineral, të cilin mund ta bëni në shtëpi duke përzier 10 litra ujë, 200cl vaj luledielli dhe 20cl sapun shtëpie ose kaliumi. Duhet të filloni duke shtuar të njëjtën sasi uji si vaji, pastaj shtoni pjesën tjetër të ujit dhe në fund sapunin pak nga pak.
   Më pas, ajo tundet mirë dhe do të jetë gati për përdorim (në dimër dhe përsëritet në pranverë).
   Një përshëndetje.

 20.   Liset. dijo

  Dhe se një limon ka njolla të gjelbërta?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Liset.
   Nëse limoni ka njolla të gjelbërta, ka shumë të ngjarë të ketë kërpudha. Bestshtë më mirë ta hiqni atë dhe ta trajtoni pemën me një fungicid sistemik.
   Një përshëndetje.

 21.   miguel angel torres rodriguez dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një limon dhe degët e verdha po dalin, unë duhet të di nëse është një murtajë apo diçka tjetër dhe çfarë mund të bëj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Miguel Angel.
   Më shumë gjasa, ju keni mungesë të ushqyesve. Unë do t'ju këshilloja që ta paguani me të plehu mishi i pulës (nëse është i freskët, lëreni të thahet për një javë në diell) për efektshmërinë e shpejtë dhe përmbajtjen e lartë të lëndëve ushqyese; nëse nuk mund ta merrni, guano është gjithashtu shumë i mirë. Vendosni një shtresë jo më shumë se 5 cm të trashë, përzieni pak me tokën dhe ujin.
   Duhet të përmirësohet së shpejti, por nëse jo, na shkruani përsëri.
   Një përshëndetje.

 22.   Maria Teresa Mata Arroyo dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni që megjithëse duket e shëndetshme, limonët brenda janë si të tape dhe pa lëng, unë do të doja të di nëse ka një kurë dhe si, faleminderit

 23.   Marian dijo

  Përshëndetje,
  Unë kam një pemë limoni që sapo lulet të vendosen, frutat bëhen tërësisht të zeza dhe bien.Cila mund të jetë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marian.
   Mund të jetë që ju keni pasur një rrëmujë lotimesh, parashikime të thata të pasuara me lotim të rëndë.
   Nëse është kështu, përpiquni të ujitni rregullisht. Në verë 3-4 herë në javë, dhe pjesën tjetër të vitit 2 në javë.
   A keni paguar për të? Në pranverë dhe verë është e rëndësishme ta paguani atë me plehra organikë, si p.sh. pleh artificial për shembull.
   Një përshëndetje.

 24.   Monica Sanchez dijo

  Përshëndetje SELM.
  Mund të jenë afide. Ju mund t'i trajtoni ato me vaj neem, duke vendosur disa kurth kromatik blu pranë bimës, ose me këto mjetet juridike në shtëpi.
  Një përshëndetje.

  1.    Laura Ramirez dijo

   Më falni Moni, nuk e dija që pema e limonit ishte ujitur vetëm dy herë në javë në këtë kohë, unë kam një pemë limoni që nuk është rritur dhe është tashmë mjaft e vjetër, e cila ujitet shumë dhe nëse më jepte shumë limonë dhe shumë të mëdhenj, por të sëmurë dhe ndaluan lotimin për një periudhë shumë të gjatë dhe tani ata kanë dalë si një lloj krimbash ose larva shumë të vogla si 4 mm dhe nuk e di se çfarë është, në fakt unë tashmë kam filluar ta lotoj por Vendos 4 vaska ditore (kova 19 litra), imagjinoj që nuk është kështu dhe çfarë duhet të bëj për ta rritur atë, pres përgjigjen tuaj, faleminderit shumë.

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Laura.
    Unë rekomandoj trajtimin e tij me Cypermethrin për të eleminuar krimbat, dhe ujiteni më pak. Katër kova 19l në ditë janë shumë, është më mirë të shtoni një ose maksimumi dy në çdo tre deri në katër ditë.
    Një përshëndetje.

 25.   Janice dijo

  Unë kam një pemë limoni që prej muajsh po thahet në pjesë me një lloj bloze dhe ka shumë milingona. Çfarë mund të jetë dhe si mund ta luftoj atë? Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Janice.
   Mund të jetë që afidet kanë tërhequr milingonat, dhe milingonat nga ana tjetër kanë tërhequr kërpudhat.
   Këshilla ime është që ta trajtoni me Chlorpyrifos, për të eleminuar afidet dhe, rastësisht, milingonat.
   Nëse nuk përmirësohet, trajtojeni atë pas 7-10 ditësh me fungicid sistemik, i cili do të eliminojë kërpudhat.
   Dhe nëse akoma nuk shihni përmirësim, na shkruani përsëri dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë të bëni.
   Një përshëndetje.

 26.   Gabrielle dijo

  Përshëndetje ... Kam një pemë limoni që brenda një jave duket sikur ishte tharë ... ka rënë shi kështu që nuk mungon uji ... është shumë e çuditshme ... gjethet janë tharë sikur të ishin tharë jam goditur me flakadanë dhe frutat gjithashtu ... sikur të kisha dehidruar në mënyrë dramatike ... çfarë mund të bëj ???? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gabriela.
   A ka rënë shi për disa ditë me radhë? Mund të jetë që ajo ka pasur lagështirë të tepërt dhe rrënjët e kanë të vështirë për shkak të saj.
   Unë rekomandoj ta ujitni atë me hormone rrënjësore shtëpiake (këtu shpjegon mënyrën e marrjes së tyre). Kjo do të ndihmojë sistemin tuaj rrënjë të bëhet më i fortë.
   Një përshëndetje.

 27.   fali dijo

  pershendetje Ju tregoj problemin tim. Unë kam një pemë limoni që quhet dora e Budës, ajo humbi të gjitha gjethet dhe skajet e degëve morën një ngjyrë kafe, unë vendosa hekur në ujitje dhe ajo i ka rikuperuar gjethet. Unë gjithashtu e transplantova atë në një tenxhere dhe shtova tokë cilësore. Hasshtë përmirësuar shumë, por degët vazhdojnë të përhapin ngjyrën e tyre kafe, kjo më shqetëson, çfarë të bëj? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Fali.
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me një fungicid, për të eleminuar kërpudhat që ndoshta po ndikojnë në të. Secila do të bëjë, por një nga më të efektshmet është Fosetyl-Al. Ndiqni udhëzimet e specifikuara në paketim dhe vishni doreza gome për të shmangur problemet.
   Një përshëndetje.

 28.   Hoze Alfredo Ortega dijo

  Përshëndetje, unë kam një problem me limonin tim dhe është që të gjitha sythat e saj të reja kanë filluar të thahen dhe gjethet e limonit kanë njolla kafe-të zeza shpresoj të mund të më ndihmoni faleminderit

 29.   ENGEL OMAR DOMINGUEZ dijo

  Përshëndetje. Unë kam një pemë limoni mjaft të madhe 4 sezonale, dha shumë fruta, po e nxjerr pasi kam nevojë por për ca kohë ka filluar të humbasë gjethet dhe gjithnjë e më pak. Në bazë pothuajse përkundër tokës kam vërejtur se ajo ka disa lloje të mjaltit që rrjedhin, por kjo bën shumë. Kjo mund të ndodhë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje engjell.
   Nga sa llogaritni, duket se duhet të ketë një insekt që po dëmton trungun dhe / ose rrënjët.
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me pirethrin. Nëse nuk përmirësohet, na shkruani përsëri dhe ne do t'ju tregojmë.
   Një përshëndetje.

 30.   Fer dijo

  Pershendetje! Unë kam një pemë limoni 4 sezonale në një ballkon serrë. Përtej bugës së butë me pambuk që gjithmonë shfaqet dhe përpiqem ta shmang, tani duket si një bug shumë i vogël ngjyrë kafe që lë një merimangë në të gjithë gjethet. Nuk e di çfarë të bëj. Në dy javë një syth i ri që lindi i gjelbër, e lashë të errët dhe pothuajse të verdhë. Cfare mund te bej? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Fer.
   Nëse ka rrjetë, ndoshta është një marimangë (marimangë merimangë).
   Mund t'i eliminoni ato me çdo akaricid duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim, ose me ilaçet shtëpiake që ju rekomandojmë këtu.
   Një përshëndetje.

 31.   Ernesto dijo

  Mirë një vit më parë që mbolla disa sytha limoni dhe ato janë rritur shumë, e keqja është se gjethet e fidanëve ndonjëherë marrin pika të verdha dhe fleta rrotullohet brenda dhe nuk e di pse, a mund të më ndihmoni? Edhe disa gjethe me pika të vogla të verdha bien. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ernesto.
   Mund të jetë që ajo të ketë një murtajë. Ndoshta Merimangë e kuqe o Udhëtime.
   Nëse keni mundësi, bëni një foto të pjesës së poshtme të një gjetheje të prekur, ngarkojeni atë në tinypic, imageshack ose në faqen tonë grupi i telegramit, dhe unë të them ty.
   Një përshëndetje.

 32.   Silvia dijo

  Përshëndetje, unë kam një limon. Por kohët e fundit murtaja ka rënë, ato janë kafshë të vogla të zeza, ka shumë dhe ka miza që mund t’i bëj për ta hequr qafe. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Silvia.
   Nëse mund të ngarkoni një imazh në tinypic, imageshack ose në tonë grupi i telegramit dhe une te them ty. Ose përmes profilit tonë në Facebook.
   Ndoshta ato janë afide, por për t'ju thënë se çfarë trajtimi duhet të bëni, unë preferoj të shoh një imazh
   Një përshëndetje.

 33.   Nelio Melendez dijo

  Pershendetje une ju them se une kisha nje peme limoni dhe ajo thahej pak nga pak nga artet nga sythi ne trung, muaj me vone mbolla nje tjeter ne nje distance prej 20 metrash dhe filloi te thahej e njejta ne pjese, cfare duhet te bej
  Faleminderit e vlerësoj ndihmën tuaj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nelio.
   Tani për tani, ju mund ta trajtoni atë me një insekticid universal.
   Nga rruga, sa shpesh e ujitni atë? Ju nuk keni pse ta ujitni shumë: 2-3 herë në javë në vjeshtë-dimër dhe 4-5 herë / javë në pjesën tjetër të vitit.
   Një përshëndetje.

 34.   David dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni me një mollë pambuku. Gjethet po zverdhen. Fillova ta trajtoja atë 15 ditë më parë me një koncentrat polivalent insekticid (klorpirifos 48%). Dy herë një herë në javë, është e njëjta gjë. Tani me më shumë shi. Sa ditë duhet të ndiqni trajtimin? Është e drejtë? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje david
   Kur dëmtuesi është i përhapur, është më mirë të trajtohet bima tre herë në javë, të paktën dy.
   Një përshëndetje.

 35.   Gerardo dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni dhe një gëlqere, të dyja janë të mbushura me pluhur të zi që pushton edhe një pemë molle. Kjo e fundit ka pambuk në degët e saj. Çfarë të bëj?
  Ndonjë produkt specifik?
  Një vit më parë ata rekomanduan një plagicid dogo për të njëjtin problem dhe pasi e hodhën atë, pema u tha plotësisht për tetë ditë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Gerardo.
   Më shumë gjasa keni botritis ose myk pluhur. Ju mund ta eliminoni atë me fungicide, të tilla si Fosetil-Al.
   Një përshëndetje.

 36.   Patricia dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një pemë limoni rreth 9 muajshe që e kam mbirë nga një limon organik. Isshtë në një tenxhere të madhe dhe tani që vera po mbaron, disa pika të bardha janë shfaqur në disa gjethe dhe të tjerët kanë humbur jeshilen e tyre të ndritshme. Unë nuk shoh mete në gjethe dhe disa kanë buzë pak të verdha. A mund të më këshilloni? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Patricia.
   Ato pika të vogla të bardha mund të jenë pickime Merimangë e kuqe. Ata janë marimangat shumë të vogla, rreth 0,5 mm, me ngjyrë të kuqe.
   Ju mund t'i hiqni ato me vaj neem.
   Një përshëndetje.

 37.   Delia Amparo Salazar dijo

  Përshëndetje, kam një pemë limoni persiane, më jep shumë lule, por para se të rritet, limoni bie dhe mbi trung ka disa njolla të bardha vetëm në trung dhe çdo herë shkon në degë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Delia.
   Njollat ​​e bardha mund të jenë kërpudhore, të cilat trajtohen me fungicide. Por nëse mund të ngarkoni disa imazhe të pemës në tinypic, imageshack ose ndani atë në tonë grupi i telegramit për të parë se si është.
   Një përshëndetje.

 38.   Lourdes lara dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni që ka disa pika të verdha, ata më thanë se ishte një virus por nuk duken si fotot që kam parë. Ata janë shumë të vegjël dhe kjo bën që limoni të bjerë në gjethe dhe tharja e tyre është në të gjithë pemën, gjethet dhe rrjedhjet. Çfarë mund të bëj për të shpëtuar pemën e vogël?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lourdes.
   Unë ju rekomandoj ta trajtoni atë kundër morrave të pemës së limonit, me sapun kaliumi, i cili është një insekticid natyral.
   Një përshëndetje.

 39.   Adriano Securus dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi, unë jam nga Argjentina, kam një bimë të shkëlqyeshme limoni të mbushur me fruta, gjithçka është perfekte, por kam vërejtur një eksudim shumë ngjitës të tipit rexin me ngjyrë karamel në bazën e trungut, çfarë mund të jetë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Adriano.
   Me siguri keni një insekt të mërzitshëm që po ju dëmton.
   Ju duhet të spërkatni të gjithë bimën me një nga këto insekticide: Bifenthrin, Deltamethrin ose Fenvalerate.
   Një përshëndetje.

 40.   Izabelë dijo

  Përshëndetje, nëse mund të më ndihmoni, unë kam një pemë limoni në vazo, dhe për tre javë kam parë që gjethet janë sikur po thaheshin dhe limonët përveç që nuk rriteshin janë të butë, ju lutem më ndihmoni. Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje isbael.
   A ka qenë në të njëjtën tenxhere për një kohë të gjatë - vite -? Më shumë gjasa, ju po mbaroni pak plehrash. Ju mund ta fekondoni atë me plehra organikë në formë të lëngshme, të tilla si guano, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim, nga pranvera në fund të vjeshtës.
   Një përshëndetje.

 41.   Valentina dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni që trungu dhe degët e saj janë një tufë e zezë nëse do të ishte djegur, por nuk do të digjej dhe pjesët ku është e zezë po vdesin dhe po prishen. Unë dua të di se çfarë është? Paraprakisht faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Valentina.
   Ndoshta ka kërpudha. Sa shpesh e ujitni atë? Edhe pse pema e limonit dëshiron shumë ujë, është e nevojshme të shmangni që toka të mbetet e lagur çdo ditë. Gjatë verës keni nevojë për tre ose katër ujitje javore, por pjesa tjetër e vitit dy në javë janë të mjaftueshme.

   Për t'u përpjekur ta ruani, duhet ta trajtoni atë me një fungicid me bazë bakri. Holloni dozën në një enë ujitje dhe lagni tokën. Nëse pema është e re, unë gjithashtu rekomandoj spërkatjen e gjithçkaje me të njëjtin ujë: degë, gjethe dhe trung. Përsëriteni trajtimin pas dhjetë ditësh.

   Një përshëndetje.

 42.   ruben acosta diaz dijo

  Mirëdita, unë kam dy hektarë limon persian, dhe njollat ​​e frutave pas prerjes të nesërmen zgjohen me njolla kafe sikur të ishin rrahur. Çfarë mund të bëj apo është ndonjë sëmundje limoni ????

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Ruben.
   Pema ndoshta ka kërpudha. Unë rekomandoj trajtimin e tij me fungicide me bazë bakri, spërkatjen e gjetheve dhe trungut, dhe lotim të mirë për të trajtuar edhe rrënjët.
   Një përshëndetje.

 43.   Fredy Gomez Liebano dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni dy-vjeçare, rreth tre muaj më parë, gjethet e reja filluan të thahen, duke parandaluar rritjen e tyre. Atte Fredy Gomez

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Fredy.
   A keni paguar për të? Sa shpesh e ujitni atë? Dhe një pyetje më shumë, a keni shikuar nëse ka ndonjë plagë? Mund të jetë se ju mungon ushqimi (plehrash), uji ose ndonjë parazit po ju dëmton.
   Një përshëndetje.

 44.   Jose dijo

  Përshëndetje, unë kam një gëlqere të re, në gjethet e tenderit, duket si gjurma e diçkaje që e ka përshkuar atë, si një shteg i vogël i ndonjë gabimi, midis rrezes dhe pjesës së poshtme. Çfarë mund të jetë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Hoze.
   Ndoshta do të jetë një larvë. Ju mund ta trajtoni pemën tuaj me tokë diatomace (Doza është 30 gramë për litër ujë). Spërkatni mirë të gjitha gjethet në të dy anët, dhe trungun. Do të jetë e bardhë ... por do të rikuperohet.
   Një përshëndetje.

 45.   Rafael dijo

  Përshëndetje atje !,
  Unë kam një pemë limoni lunero ose 4 sezone. Rrit shumë limona gjatë gjithë vitit.
  Tani vërej që gjethet e tyre zverdhen dhe disa limonë kanë diçka si një insekt ngjyrë kafe, të zgjatur, si një kokërr orizi, të tëri. Rreth tij një aureolë me një ngjyrë më të çelët, e cila zbardh ngjyrën e limonit. Në limonët e tjerë kam parë kaprollin e bardhë, të gjithë së bashku.
  Ka disa rrjetëza në disa degë.
  Kam vendosur hekur me çlirim të ngadaltë dhe një shtresë të hollë të sipërme të plehut organik.
  Pema është rreth 2,5 metra e lartë dhe një tjetër 2 metra e gjerë.
  Lotim është çdo javë në substrate dhe lë.
  Çfarë mund të më rekomandoni?
  Ju faleminderit!
  Rafa

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Rafael.
   Epo, dy gjëra, por të padëmshme për pemën:
   -Bleni kurthe ngjitëse me ngjyrë të verdhë dhe vendosini pranë pemës. Kjo do të vrasë merimangat dhe parazitët e tjerë që mund t'ju dëmtojnë.
   -I ujitni të gjitha (përfshirë fletët) me tokë diatomace (Doza është 30 gramë për litër ujë). Pema tashmë ju paralajmëroi se do të jetë e bardhë, por do të përfundojë duke u rikuperuar.
   Një përshëndetje.

 46.   Guillermo dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, kam një pemë limoni, nuk e di sa e vjetër është, para disa muajsh nxora dy shtresa ajri dhe i kam në një tenxhere, me sa duket po rriten mirë, megjithatë e kam vërejtur që një prej tyre në gjethet e reja ka diçka që Duken si insekte të zeza të formuara në rreshta, nuk ecin, por bëjnë lëvizje, si impulse, dhe i bëjnë të gjitha në të njëjtën kohë. Kam vërejtur gjithashtu se disa tehe kanë vaj dhe push shumë të imët. Cilat mund të jenë ato? Nëse është një murtajë, si mund ta trajtoj atë?
  të fala

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Guillermo.
   Shikoni nëse janë Udhëtime. Pushka është bërë ndoshta nga Merimangë e kuqe. Sidoqoftë, ju mund të pastroni gjethet me një garzë të lagur në ujë për të hequr parazitët.
   Një përshëndetje.

 47.   Fer dijo

  Përshëndetje, pema ime e limonit ka miza dhe nuk di çfarë të bëj, ka miza të vogla dhe ato të zeza të zakonshme, a do të ketë ndonjë sëmundje? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Fer.
   Unë ju rekomandoj që të blini kurthe me ngjyrë të verdhë dhe t'i vendosni pranë pemës tuaj. E verdha është një ngjyrë që i tërheq shumë, dhe pasi të jenë bashkangjitur në kurth nuk do të shkaktojnë më probleme.
   Mund t’i gjeni për shitje në çerdhe.
   Një përshëndetje.

 48.   trëndafila marta dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni dhe gjithashtu ka një murtajë, është si hiri i zi dhe kokërriza e bardhë.Pyetja ime është, a mund të përdoret çaji i duhanit për t'i luftuar ato?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marta.
   Po, me të vërtetë, mund të funksionojë.
   Por tokë diatomace është insekticid shumë i mirë. E shoh që jeni nga Meksika, me siguri do ta gjeni për shitje në faqen e internetit të tregut të lirë. Doza është 30g për çdo litër ujë.
   Një përshëndetje.

 49.   Leandro dijo

  Përshëndetje
  Unë kam
  Pema e oborrit të shtëpisë që hedh një lloj rrëshire ngjitëse në të gjithë
  Anët, ne e ndiejmë atë sepse kur dalim në oborr
  Dhe tarraca që këpucët ngjiten kur ecin, ne kemi shqyrtuar dhe gjetur disa insekte shumë të vogla jeshile që fluturojnë dhe në gjethe disa gjëra shumë të vogla të bardha

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje leandro.
   Mund të jetë që ajo të jetë ujitur tepër. Unë rekomandoj trajtimin e tij me një fungicid për të eleminuar dhe parandaluar kërpudhat.
   Një përshëndetje.

 50.   Leonardo dijo

  Pema ime e limonit është rreth 13 ose 14 vjeç, ishte e mirë, ndonjëherë mizë e bardhë ose diçka më pak, por për më pak se një javë ka qenë si një bimë që nuk merr ujë, me gjethet të gjitha të rrëzuara dhe gjithçka në fjalë Nje jave. Duket si një bimë e prerë që po thahet ose nuk merr ujë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Leonardo.
   A keni shikuar nëse ka ndonjë dëmtues në gjethe? A ka pasur ndonjë ndryshim në të korrat tuaja (ndryshime në frekuencën e ujitjes dhe / ose fekondimit)?
   Në parim, unë do t'ju rekomandoja që ta paguani rregullisht me plehra organikë. Por është gjithashtu e rëndësishme të dini nëse ka ndonjë dëmtues, në këtë rast duhet të trajtohet shpejt me insekticide specifike, ose me tokë diatomace (Doza është 30g për çdo litër ujë).
   Një përshëndetje.

 51.   CECILY dijo

  Pershendetje kam nje peme limoni 4 sezone qe i dhane djem frutash te gjithe mire duke e vezhguar mire se e kane vemendur qe del i urte dhe fletet jane deflatuar se mund te kuroj se jam nga argjenta

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje cecilia.
   Po, mund të jenë gomarica.
   Mund ta trajtoni me fungicide që përmbajnë bakër, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketimin e produktit.
   Një përshëndetje.

 52.   normantin dijo

  Pema ime e limonit 4 sezonale ka gjethe të mira dhe këtë vit dha shumë limona, por trungu dhe degët po mbushen me raunde pa push, duket si një njollë e lagur dhe një degë dëshiron të thahet, është e vjetër, është pak a shume 25 ose 26 vjec por jo dua ta humb, kam nje kinoto qe eshte 60 vjec, e mbjelle kur isha vajze, dhe jep shume kinotos, ka te njejten gje ne trung dhe ne dege qe une mund t'i vendosë ato kur ata dërgojnë përgjigjen nga tashmë shumë mirënjohës

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje normantin.
   Unë rekomandoj trajtimin e tyre me fungicide ekologjike, për kërpudhat, të tilla si sapun kaliumi për shembull.
   Një përshëndetje.

 53.   gerardo bustamante dijo

  Përshëndetje Monica. Unë kam një Pemë të Verdhë Limoni dhe një Limon të Gjelbër që nuk kanë farë Limoni i Gjelbër ishte mirë, por gjethet filluan të nxihen dhe skuqen dhe ato nuk rriten më Lule dhe Limoni tjetër i Verdhë është shumë i vjetër dhe limonët e shpërfytyruar, a mund te me thuash pyetje mund te bej? faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Gerardo.
   A keni kontrolluar nëse kanë ndonjë plagë? Gjethet e rrotulluara mund të jenë shenjë e Udhëtime o afide.
   Unë gjithashtu rekomandoj që t'i paguani me Plehra organikë, ashtu si plehu ose pleh artificial. Në këtë mënyrë ata do të kenë më shumë energji për të prodhuar limona.
   Një përshëndetje.

 54.   jaqui dijo

  Përshëndetje. Unë jam nga Buenos Aires. Brenda dy javësh gjethet e pemës sime të limonit katër sezonesh u bënë të çuditshme. Shtë një pemë e vogël, por unë kam marrë më shumë se 50 limona për tufë. Këtë herë, unë duhet të kisha pasur shumë limona për fëmijë dhe nëse ka 10, ka shumë. Gjethet janë më të lehta se zakonisht, ato janë ngjyrosur me ngjyrë të gjelbër të errët prapa, dhe mbështjellë lart e poshtë në mes. Kur preken ata ndihen të thatë dhe të ngurtë, si të vështirë. Ka pasur plaga vera të tjera, që i kam pastruar joja për fletë me sapun, dhe më shumë sesa ajo push e bardhë dhe fleta e rrudhur drejt një ane karakteristike të asaj murtaje, nuk ndodhi. Këtë herë është ndryshe. Unë nuk shoh rrjetëza, asnjë gabim prapa gjetheve ose mbi kërcell, apo fluturues. Asnjë njollë kafe apo asgjë. Të gjitha gjethet janë të njëjta, nuk ka asnjë të mirë. Dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se mund të jetë diçka nga toka ose nga ujitje. Shpresoj se ju kam siguruar informacionin e nevojshëm dhe kam kontribuar në diagnostikimin tuaj. Faleminderit!!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jaqui.
   Nga sa llogaritni, sigurisht që duket se mungon ndonjë lëndë ushqyese, ndoshta bor.
   Prandaj, unë ju rekomandoj që ta fekondoni atë me një pleh gjethe të pasur me këtë lëndë ushqyese. Në këtë mënyrë do ta përvetësoni atë më shpejt dhe do të shëroheni më shpejt. Nëse nuk mund ta merrni, mund të përdorni plehra tokës, lloji që tretet në ujë.
   Një përshëndetje.

 55.   OSVALDO RAUL DEZORZI dijo

  Përshëndetje. Unë jam Osvaldo de Rosario. Trungu dhe degët e pemës sime të limonit janë infektuar me një lloj nitri të bardhë. Çfarë ilaçi më këshilloni? Faleminderit.-

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Osvaldo.
   Nëse bima nuk është shumë e gjatë mund t’i hiqni me pambuk të lagur me ujë dhe pak alkool farmacie.
   Përkundrazi, nëse është i madh, unë rekomandoj më shumë trajtimin e tij me insekticide vaji parafine.
   Një përshëndetje.

 56.   Bel dijo

  Pershendetje! Doja të bëja një hetim, unë kam një filiz të pemës së limonit dhe njolla të verdha po rriten në gjethe. Për çfarë është kjo? Dhe me çfarë mund të merrem? Faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Bel.
   Mund të jetë që një lëndë ushqyese mungon. Fekondoni atë me një përzierje plehrash, nëse është e mundur me gjethe, e pasur me azot dhe hekur.
   Një përshëndetje.

 57.   Dhimbsuri dijo

  Përshëndetje Monica .. Unë jam nga Argjentina dhe kam disa pemë limoni që unë mbjell janë të vogla, ata do të jenë 4 muaj apo më shumë. Subjekti që ata ndaluan së rrituri dhe kur i pashë ka si afide më të bardha se kërcelli dhe gjithashtu ka milingona ... Si t’i bëj të largohen ... Porfí. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ruth.
   En Ky artikull përmenden shumë ilaçe kundër afideve dhe insekteve të tjera.
   Një përshëndetje.

 58.   Gabriel gareis dijo

  Përshëndetje, shumë mirë mbrëmje, problemi im është që unë kam një pemë limoni, e cila praktikisht po thahet e tërë, unë tashmë kam një pemë tjetër limoni që vdiq në këtë mënyrë. Fillon të thahet nga majat brenda, pak limona që kanë nuk rriten. E kemi spërkatur për kërpudha, i kemi dhënë edhe hekur dhe e kemi ujitur mirë. Ne e kemi pasur atë për disa vjet (në tokë) dhe kurrë nuk e kemi pasur këtë problem deri para një viti. Çdo gjë që ju dërgoj foto në një farë mënyre.
  Shumë faleminderit!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gabriel.
   Mund të jetë që ai të ketë një virus ose baktere. Fatkeqësisht nuk ka një kurë efektive për ta trajtuar atë.
   Ajo që duhet të bëhet është të dezinfektohet toka para se të mbillet një pemë tjetër, për shembull duke përdorur metodën e solarization.
   Gjithsesi, nëse mundeni, dërgoni foto tek tonë Profili në Facebook të shikosh.
   Një përshëndetje.

 59.   Luis Florez dijo

  Përshëndetje, si po kalon? Unë kam një limon dhe kohët e fundit ju shihni një njollë ngjyrë kafe që i vendosa për ta kuruar, falënderim nga Kolumbia

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Luis.
   Mund të ketë Merimangë e kuqe. Nëse është kështu, duhet të trajtohet me akaricid.
   Një përshëndetje.

 60.   Mary dijo

  Si të luftosh mizën e bardhë në pemën time të limonit, është e re, nuk arrin dy metra.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Mary.
   Ju mund të vendosni kurthe ngjitës të verdhë - të shitur në çerdhe - afër pemës. Kjo kontrollon popullatën e mizave të bardha dhe e mban pemën të sigurt.
   Një përshëndetje.

 61.   Lavdi dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni gjethet e së cilës janë kthyer në një jeshile shumë të lehtë pothuajse të bardhë dhe nuk dështon. Çfarë mund të jetë?

 62.   Mario dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni 4 sezonale që më ka dhënë limona të verdhë, por kohët e fundit (në verë) më jep vetëm limona të gjelbër dhe disa janë mjaft të mëdhenj, por akoma nuk zverdhen. Çfarë mund të ndodhte me të? Faleminderit. Forumi është shumë interesant.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Mario.
   Nëse nuk e keni fekonduar kurrë ose shumë rrallë, unë ju rekomandoj të shtoni dy ose tre grushte pleh pule (nëse është e freskët, lereni të thahet një javë në diell paraprakisht), dhe përziejeni atë me shtresën më sipërfaqësore të tokës.
   Në këtë mënyrë ju do të keni forcë dhe do të jeni në gjendje të përfundoni me sukses frutat tuaja.
   Një përshëndetje.

 63.   iza dijo

  Hey.
  Unë kam 17 limonë dhe një pemë portokalli në kujdesin tim. Babai im u sëmur dhe shtëpia e familjes u la për mua së bashku me të gjitha pemët.
  15 prej tyre janë limonë persian dhe dy janë limon kinez (nuk e di nëse quhen të njëjtë në vendin tuaj)
  Të parët janë mbi 20 vjeç. Dhe kam vërejtur se disa degë janë tharë dhe ato bëhen të zeza Unë jam shumë i shqetësuar se do të jetë një murtajë dhe do të vrasë të gjithë. Një tjetër, mendoj se i mungon plehrat.
  Nuk e di sa është jetëgjatësia e një limoni.
  Pra, do të kishte tre pyetje
  Nëse është një dëmtues, çfarë lloj dëmtuesi është dhe nëse ka trajtim.
  Çfarë plehrash mund të vendos mbi to.
  Dhe sa vjet jeton një limon?
  Dy të tjerët janë të shëndetshëm, por mendoj se mendoj se kanë nevojë për krasitje.
  Cili është stina për t’i krasitur ato.
  Pema e portokallit po hedh gjethet, por mendoj se nga sa lexova do të ishte për shkak të klimës që është bërë shumë e ftohtë. Nuk di si ta heq nga ajri sepse janë pemë të jashtme, jo pemë në vazo. A mund të ndihmojë për ta mbuluar atë natën?
  Kam gabuar që kam më shumë pemë në kujdesin tim.
  Unë kam tre pemë portokalli që, pasi janë shumë larg fushës, nuk janë krasitur kurrë dhe pasi janë të tharta ose kush i mban mend ato.
  Pyetja do të ishte kur ato mund të krasiten dhe si. Dhe a mund ta hiqni të thartën?
  Unë kam një limon tjetër, një pa farë, a i ka gjethet, si do të shikojë lart nga i ftohti?
  Kjo nëse është shumë e madhe për ta mbuluar. Apo mund të jetë një sëmundje?
  Epo, mendoj se nuk mbaj mend më por nëse mbaj mend më shumë pemë (toka është shumë e madhe dhe disa pemë janë shumë larg shtëpisë, prandaj kalojnë pa u vërejtur) ose vuajtjet e këtyre do të doja të më udhëzonit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Iza.
   Unë ju përgjigjem në pjesë:
   1.- A e dini sa vjeç janë? Unë ju pyes sepse, më shumë se 20. Një pemë limoni mund të jetojë nga 40 deri në 70 vjet, por është normale që kur t'i afrohet fundi i saj të fillojë të humbasë degë dhe të prodhojë më pak limona. Prandaj, varësisht nga sa vjeç jeni, mund të ndodhë që ajo që ju ndodh të plakeni, ose kërpudhat po ndikojnë në rrënjët tuaja, në këtë rast duhet ta trajtoni atë me një fungicid.
   2. - Në lidhje me plehrat, ju mund t'i fekondoni ato me plehra organikë, të tilla si guano, plehu (plehu i pulës rekomandohet shumë pasi është shumë i pasur me lëndë ushqyese, por nëse mund ta merrni të freskët, lereni të thahet në diell për një javë ose dhjetë ditë). Ju vendosni një shtresë të trashë 3-4cm rreth trungut dhe pastaj e përzieni me shtresën e sipërme të tokës.
   3.- Në lidhje me krasitjen e pemës portokalli, bëhet në fund të dimrit. Ju duhet të hiqni degë të thata, të sëmura ose të dobëta, dhe gjithashtu duhet të pastroni pak qendrën e kurorës, domethënë, duhet të hiqni ose shkurtoni ato degë që kryqëzohen ose i japin pemës një pamje të ngatërruar. Shija nuk mund të ndryshohet.
   4.- Në lidhje me pemën e limonit me gjethet lart, shikoni të shihni nëse ka ndonjë dëmtues, si p.sh. Udhëtime (ato janë si veshë shumë të vegjël të zezë) ose afide. Në rast se nuk keni asgjë, mund të ketë mungesë plehrash.

   Një përshëndetje nga Spanja.

 64.   Mary dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një pemë limoni rreth 4 vjet më parë, është në tokë dhe një muaj më parë fillova të vërej se gjethet kanë një ngjyrë të gjelbër të verdhë, dhe në të njëjtën kohë me të shurdhër. Në anën e gabuar, disa gjethe kanë si të ishin gjurmë të tokës, si pika të vogla të zeza që dalin kur preken.
  Cila mund të jetë? Si mund ta shëroj atë me një produkt shtëpiak? Unë zakonisht e ujit atë 3 herë në javë.
  Ju faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Nga sa llogaritni, duket se ai ka thrips. Ata janë si veshë të vegjël të zinj.
   Ju keni më shumë informacion rreth tyre këtu.
   Një përshëndetje.

 65.   Carlos dijo

  Hi Monica.
  Në shtëpinë e një shoku, një pemë limoni 7 ose 8-vjeçare u tha në dy ose tre ditë menjëherë. Gjethet ishin të bardha të freskëta dhe limonët me kafe me diametër dy ose tre centimetra. Prodhoi shumë mirë. Nuk e di çfarë i ka ndodhur. A mund te me ndihmosh?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Carlos.
   Nga jeni? Ju mund të keni pasur disa virus u kërpudha.
   Në çdo rast, para mbjelljes së një tjetri do të rekomandohej shumë të dezinfektoni tokën, për shembull nga solarization.
   Një përshëndetje.

 66.   Francisco dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, kam një pemë limoni dhe ka dy muaj që frutat që prodhon pema kanë një ngjyrë kafe të hapur në lëvore dhe jo ngjyrë jeshile, gjë që mund të ndodhë me frutat që kanë këtë ngjyrë .

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Francisco.
   Ju mund të keni nevojë për më shumë lëndë ushqyese. A keni paguar ndonjëherë për të? Nëse nuk e keni, ju rekomandoj të përdorni pleh artificial për pasurinë ushqyese dhe efektivitetin e shpejtë.
   Një përshëndetje.

 67.   Gjon Danieli dijo

  Përshëndetje Monica, unë do të doja të dija se si mund ta kontrolloj myshkun në të korrat e limonit dhe çfarë molekule mund të përdor për kontrollin dhe parandalimin e saj pasues?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Juan Daniel.
   Për të kontrolluar myshkun, mjafton të mos ujisni më shumë sesa është e nevojshme. Kjo parandalon atë të rritet.
   Sidoqoftë, pasi ka rrënjë shumë shumë të shkurtra, ato mund të hiqen me dorë.
   Një përshëndetje.

 68.   Francisco Ivan Farina Rivera dijo

  Unë kam rreth tre pemë limoni me acid kreol, por ato janë prekur nga dy sëmundje, njëra është se ajo ka forca të blinduara vertikale në kërcell deri në 20 cm të gjatë dhe 2 centimetra të thellë dhe një cm të gjerë dhe kërcelli është rreth 10 cm në diametër, një i ri pemë Unë jam 5 vjeç dhe ndodhem në Managua Nikaragua në një klimë të madhe savane midis 22 gradë dhe 34 gradë dhe sëmundja tjetër është se një shtresë e bardhë vendoset në lëvoren e pemës që mbulon tërë lëvoren dhe pjesën e prekur humbet gjethet dhe e thata duket e mjaltë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Francisco.
   Unë rekomandoj që të trajtohet i pari me një insekticid anti-stërvitje, gjë që unë dyshoj se keni; dhe e dyta me një fungicid me bazë bakri për të eleminuar kërpudhat.
   Një përshëndetje.

 69.   Maria artime dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një pemë limoni persiane të mbjellë në një tenxhere, më ka dhënë shumë limona, të mëdhenj dhe me lëng, por tani ka disa njolla të verdha në gjethe, gjysmë rrethore, disa kanë një njollë kafe të hapur në qendër që duket si e thatë, e rrethuar me një ngjyrë të verdhë, nuk e di se çfarë do të jetë, do ta vlerësoja nëse do të më këshillonit kur të kisha një shans, unë jetoj në Florida, ku klima është e nxehtë dhe e lagësht.
  Faleminderit për pëlqimet tuaja. Të fala,
  Maria

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Nga sa llogaritni, mund të jetë që ai kishte sëmundje të leprozës. Ju keni më shumë informacion këtu.
   Një përshëndetje.

 70.   Rai dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni, tashmë si pemë, rreth 2,5 metra e lartë, me një sasi të madhe frutash, dhe për dy muaj frutat kanë filluar të kalbet në pemë, ato shfaqen me disa njolla nga jashtë që përhapen në të gjithë fryti dhe përfundon duke u humbur. Të përkojë me një periudhë shiu shumë të rëndë dhe të vazhdueshëm. Unë jam në Galicia. Someshtë një lloj murtaje ose sëmundjeje.
  Një përshëndetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Rai.
   Jo, jo vërtet i sëmurë. Uji i tepërt po.
   Në mënyrë që limonët - dhe çdo frut tjetër - të piqen mirë, duhet të marrë lotime të rregullta. Padyshim, ju nuk mund ta kontrolloni shiun.
   Këshilla ime atëherë është që ju të mos ujisni - ose ujë më së paku - gjatë muajve kur zakonisht bie shi shumë shpesh në zonën tuaj.
   Një përshëndetje.

 71.   marivi dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një pemë limoni të mbjellë në kopshtin tim për 9-10 vjet, ajo jep limona të mirë, por që nga vera gjethet filluan të zverdhen shumë dhe bien shumë, mendova se do të ishte mungesë hekuri, ne shtoi një produkt Për të parandaluar këtë mungesë, por mbetet i njëjtë, gjethet nuk bëhen të gjelbërta, ne gjithashtu kemi vërejtur se trungu ka njolla më të lehta, ato nuk duken si kaprolli, ose insekte.
  Çfarë mendoni se mund të jetë? Cfare mund te bej?
  Unë mund t'ju dërgoj fotografi nëse më jepni një email, faleminderit. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marivi.
   Mund të jetë mungesa e manganit, e cila shkakton simptoma shumë të ngjashme me klorozën e hekurit.
   Njollat ​​e dritës në bagazh mund të vijnë si pasojë e mungesës së këtij minerali. Gjithsesi, ju mund të na dërgoni fotografi përmes tonave facebook.
   Një përshëndetje.

 72.   Jezus Balcorta dijo

  Përshëndetje, emri im është Jezus, unë kam një pemë limoni në tokë, vitin e kaluar ftohja filloi të digjej, unë lëshova të gjitha gjethet, por ato tashmë dolën përsëri. Ajo çel, por lulet u thanë. dhe kur e ujit atë vijnë nga dheu I krimba të bardha 1 cm. Nuk e di nëse plehu nuk ishte shumë i thatë dhe do të doja të dija nëse ato ndikojnë në të. dhe e di pse lulet thahen. Ju lutem më tregoni se çfarë të bëj 'Faleminderit Zoti ju bekoftë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Jezus.
   Mund të ndodhë që ata të dalin nga plehu ndërsa komentoni. Në fillim nuk mendoj se ato ndikojnë në pemë, por ju mund të shtoni cipermetrinë për të parandaluar problemet.
   Lulet thahen kur janë pllenuar, ose kur kalon koha dhe asnjë insekt nuk i pllenon ato. Ashtë një reagim normal.
   Një përshëndetje.

 73.   Augustine Tiblanc dijo

  Me përshëndetje të respektueshme, unë jam një inxhinier Augustinian, punoj në qepë por tani ata më thërrasin tani për të punuar në limon, edhe pse nuk kam njohuri më të mëdha për limonët, si mund të më ndihmojë Z. Monica që të mos ndihem i turpëruar .

 74.   Firence Parra dijo

  Përshëndetje, duke kërkuar këshilla për agrumet e mia, unë erdha në këtë faqe, unë jam nga Kili, jemi në mes të vjeshtës, sot duke shqyrtuar frutat agrume gjeta disa portokall, limon dhe grejpfrut që kanë disa gjethe të verdha dhe të rrudhura në këshillat ... më ka shqetësuar, dhe dy mandarina kanë shumë gjethe të zeza !!
  A mund të më këshilloni se çfarë të bëj ju lutem?
  dhe nëse mund të më rekomandoni pak pleh
  faleminderit!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Florenciana.
   A keni shikuar nëse ka Udhëtime? Ata janë si veshë veshi, por shumë më të vegjël, me ngjyrë të zezë. Në link keni informata se si t’i luftoni.

   Në rast se nuk janë, na dërgoni një foto tek tonë Profili në Facebook.

   Një përshëndetje.

 75.   MANUEL U martua me Martinin dijo

  Mirëmëngjes, kam një pemë limoni (pemë) në oborrin e shtëpisë sime që është rreth 6-7 vjeç, jam shumë e shqetësuar sepse nuk lëshon gjethe dhe ato që mbeten po bien dhe janë të verdha. Sidoqoftë, ajo ka hedhur shumë lule, por unë shoh që me kalimin e ditëve ajo gjithashtu e humbet atë dhe hedh limonët e vegjël. Vini re se ai gjithashtu ka minatorin në disa gjethe të vitit të kaluar. Isshtë e lartë 2 metra dhe nuk ka asnjë fletë të re. Ju lutem më jepni një përgjigje. Faleminderit shume paraprakisht.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Manuel.
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me një insekticid anti-minator. Do ta gjeni për shitje në çerdhe.
   Spërkatni të gjithë gotën mirë, në muzg kur dielli tashmë po perëndon.

   Unë gjithashtu rekomandoj që ta paguani. Plehrat si plehu i pulës (në Amazon ata shesin qese 25 kg për 9 euro), ose me guano, do t'i japin asaj forcë. Ju vendosni disa grushta rreth trungut dhe deri në një distancë rreth 40 cm nga ai.

   Një përshëndetje.

 76.   nerea dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një pemë të re limoni të mbjellë në një tenxhere, një prerje e vogël ka dalë në pjesën e poshtme të trungut, disa gjethe gjithashtu kanë njolla kafe dhe të tjerët duken të kafshuar nga insektet, çfarë mund të bëj për të shëruar pemën falë .

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nerea.
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me një insekticid me spektër të gjerë, spërkatjen e gjetheve dhe trungut. Mundohuni të merrni edhe brenda prerjes.
   Një përshëndetje.

 77.   Augustini dijo

  Përshëndetje, pema ime e limonit jep disa limona, nganjëherë jep 1, të tjera 2,3,4, por jo më shumë se kaq, dhe është mjaft e gjatë, duhet të jetë më shumë se dy metra. Unë gjithashtu vërej se ata marrin shumë kohë për tu pjekur dhe edhe pse janë të verdhë, lëvorja është shumë e vështirë. A ju mungon një lëndë ushqyese? Faleminderit!!!

  ps: Sapo po e shikoja dhe gjeta shumë insekte nën disa gjethe, kështu që unë do të provoj ilaçin e përmendur më lart për çdo dyshim që është.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Augustine.
   Po, nëse keni murtajë, duhet ta kuroni murtajën
   Por hej, një kontribut i plehra ekologjike.
   Një përshëndetje.

 78.   Karlod dijo

  Përshëndetje Monica. Unë kam një pemë limoni që jep mjaft limona, por tani në frutat janë shfaqur njolla të vogla të zeza që mund të hiqen me duar ose duke i fërkuar ato. Çfarë plage është dhe si zgjidhet? Nga tashmë faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Unë rekomandoj trajtimin e tyre me një fungicid me bazë bakri. Ata ndoshta janë kërpudha.
   Një përshëndetje.

 79.   Joseph Corrales dijo

  Përshëndetje

  Unë kam një pemë limoni në shtëpi që këtë vit diçka shumë e çuditshme po i ndodh, limonët kalben në pjesën e prapme të limonit dhe gjithashtu përveç që limonët bien vetë para kohës së tyre; domethënë nuk arrin madhësinë maksimale, sepse çdo ditë gjej shumë limona të hedhur në tokë. Këto limonë që më së shumti i gjej në tokë bien vetë dhe janë gjithashtu në gjendje të mirë.

  Unë do të doja të bashkëngjitja foto, por nuk e di nëse është e mundur.
  Shumë falemnderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Hoze.
   Sa shpesh e ujitni pemën? A keni paguar për të?
   Për limonët që të arrijnë afatin është e rëndësishme që bima të mos jetë e etur në çdo kohë, dhe që të marrë kontribute të rregullta nga Plehra organikë nga fillimi i pranverës deri në fund të verës.
   Një përshëndetje.

 80.   johana dijo

  Përshëndetje, unë kam pesë bimë të vogla limoni të transplantuara në tenxhere (i kam mbirë nga fara), në fillim ato ishin shumë të bukura jeshile, por para disa ditësh po i rishikoja ato dhe kuptova disa gjëra
  - Dy bimë në gjethet e tyre të poshtme kanë maja të verdha (gjethet e reja nuk janë si këto)
  - Një bimë tjetër ka një njollë të madhe gri-të bardhë (65% të gjethes) në qendër (vijat nuk vërehen
  qendra e fletës ose ato që dalin prej saj)
  Nga dy të parat që po hetoja dhe nuk e di nëse është një mungesë e ndonjë lëndë ushqyese apo diçka tjetër, por e tjetrës nëse jam krejtësisht e humbur (nuk e di nëse njoh një kërpudhat, merimangën e kuqe, mungesën e lëndës ushqyese, etj. .)

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Johana.
   Ata ndoshta janë kërpudha. Pemë ndaj të cilave të rinjtë janë shumë të prekshëm amortizim. Luftohet me fungicide.

 81.   Adjara dijo

  Unë kam mbjellë një pemë limoni, është e gjatë rreth 25 cm. Në kërcell ka një push të bardhë (sikur të ishte flokë) do të doja të dija nëse kjo është normale). Unë jam duke e trajtuar atë me një përbërje insekticidesh çdo ditë sepse ka një minator.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Acara.
   Në parim jo, nuk është normale. A keni kërkuar ta hiqni?
   Unë do të rekomandoja trajtimin e tij me fungicid.
   Një përshëndetje.

 82.   Federico dijo

  Përshëndetje Johana, më lejoni t'ju them se unë kam një pemë limoni që është e bukur, por kam gjetur disa merimangë të vogla të bardha, e kuptoj se ato të kuqe janë ato problematike, dhe ata kanë ngrënë disa bletë, i shoh të ngordhur sipër prej tyre.

  A është e nevojshme të spërkatni me pak vaj për të eleminuar këto aralzita?

  Faleminderit shumë!

 83.   Jezu Dominik dijo

  Përshëndetje. Kam dy pemë limoni të transplantuara në tokë për 3 muaj.
  Ata janë 1 metra. lartësia përafërsisht
  Njëri prej tyre ka rritur fshikëza të bardha 4 ose 5 milimetra në degë, të cilat kur shpërthejnë me dorë, shfaqet një lëng i kuqërremtë.
  Si mund ta trajtoj atë? A ka ndonjë ilaç natyral?
  Përshëndetje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Jezus.
   A mund të jetë që ato janë meta të butë; Nga sa llogaritni është ajo që mendoj se ka pema juaj.
   Mund të kurohet me vajra natyralë, të tillë si parafina ose vaj neem. Nëse keni pak, ato mund të hiqen me një furçë të lagur në farmaci që fërkon alkool.
   Një përshëndetje.

 84.   Carlos dijo

  Përshëndetje Monica, mirëmëngjesi. Kam nevojë për ndihmën tuaj, ju lutem; Unë kam një shkop limoni dhe ka 3 vjet pa fruta?
  Unë i kam dhënë plehra në shumë mënyra dhe asgjë dhe më mungon gjithçka që thonë dyqanet ku shesin plehra ???????

  Përveç kësaj gjithashtu të gjitha fletët janë të njollosura të rrudhura si mostra në imazhin e parë;
  Pyetja është, çfarë mund të bëj që shkopi i limonit të prodhojë frutat e tij dhe të kruaj gjethet nga murtaja që ka?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Carlos.
   Pema juaj e limonit nuk ka nevojë për plehra tani
   Trajtojeni atë me insekticide, të tilla si vaj neem o tokë diatomace (ata i shesin në amazon), ose me një anti-minator që ata shesin në ndonjë çerdhe.
   Një përshëndetje.

 85.   Pemë limoni dijo

  Unë kam një bimë limoni me djegie insektesh, do të doja të dija se çfarë mund të jetë dhe si ta luftoj atë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Limonera.
   Pa parë një foto nuk mund t'ju them, pasi ka shumë insekte, kërpudha, etj. që shkaktojnë dëme në bimë.
   Tani për tani, nëse bima e lejon, ju mund të pastroni gjethet me ujë dhe disa pika alkool të farmacisë.
   Por nëse mundeni, dërgoni një foto tek tonë facebook dhe ju them me mire.
   Një përshëndetje.

 86.   Juan Uroza Hernandez dijo

  Mirëmëngjes shoku, pema ime e limonit ka një trung dhe degë si hiri i bardhë i përhapur në lëvore, gjethja duket normale, megjithatë një degë e saj është tharë dhe unë kam bërë krasitjen, por nëse do të doja ta përmbahja atë sëmundje por unë nuk e di se çfarë është dhe si ta korrigjosh atë. Nxitni ndihmën tuaj, ju lutem, dhe faleminderit paraprakisht.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Juan.
   Epo unë jam vajzë
   Pema juaj e limonit mund të ketë kërpudha, të cilat trajtohen me fungicide.
   Mund të më dërgoni një fotografi në facebook? Kështu që unë mund t'ju ndihmoj më mirë.
   Një përshëndetje.

 87.   Alexander Camacaro dijo

  pershendetje une kam nje peme limoni qe lulezon dhe kur limonet bien bien dhe gjithashtu ne dege te ndryshme kam verejtur qe ka si nje bore te bardhe te pigmentuar

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Aleksandër.
   Mund të ketë mollëkuqe. Ato eliminohen me tokën diatomace që mund ta merrni në amazon për shembull. Doza është 35g produkt për litër ujë.

   Sidoqoftë, a e paguan çdo herë kaq shpesh? Nëse jo, ju këshilloj ta paguani një herë në muaj me plehra shtëpiak dhe organik, si ato që themi kjo lidhje.

   Një përshëndetje.

 88.   Juan pes dijo

  Unë kam një pemë limoni nga shumë vite më parë dhe jep limona të mirë, dhe para disa vitesh ajo ishte mbushur me limona të vegjël, të cilët i kthyem në lëng limoni dhe e ngrinë. Pema e fqinjit tim ishte e njëjta. Këtë vit ose që nga viti i kaluar viti Filloi të jepte limona të mëdhenj të verdhë dhe vazhdon t'i japë dhe gjithashtu shoh që është mbushur me limona të vegjël, njëjtë si herën e mëparshme, por me limona të mëdhenj. A do të ishe i dashur të më thuash se çfarë duhet të bëj, në mënyrë që të mos prodhoj limona të vegjël?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Juan.
   A keni paguar për të? Sa shpesh e ujitni atë?

   Që të gjithë limonët të jenë pak a shumë në të njëjtën madhësi, pema ka nevojë për furnizim të vazhdueshëm me ujë, si dhe furnizim me pleh organik (kliko për të zbuluar se cilat janë ato) çdo 15 deri në 20 ditë. Kur ujitet shumë disa muaj dhe pastaj pak në muajt në vijim, për shembull, limonët humbin cilësinë.

   Një përshëndetje.

 89.   Nelida Leiva dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni të 4 stinëve dhe preket në gjethet e saj nga minatori dhe gjithashtu në disa gjethe duket si pambuk, është plot me limona të gjelbër dhe nuk di nëse duhet ta spërkas për limon, por në të vërtetë pema është shumë e shëmtuar me gjethet e saj të gjitha përdredhur sidomos ato që kanë lindur të reja.
  çfarë duhet të bëj, unë do të vlerësoja udhëzimet tuaja, sepse më pëlqen shumë kjo pemë limoni

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nelida.
   Nga sa llogaritni, duket se ka mebabs. Meqenëse pema e limonit është një pemë frutore, në vend se të përdorë pesticide, unë do të rekomandoja përdorimin e produkteve organike që nuk do ta dëmtojnë atë (ose nuk ju dëmtojnë ju), të tilla si sapun kaliumi ose tokë diatomace.
   Një përshëndetje.

 90.   Alberto dijo

  Përshëndetje, pema ime e limonit ka flutura të vogla të bardha dhe gjethet tkurren pa humbur ngjyrën, me të cilën i spërkas ato.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Alberto.

   Ndoshta më shumë se fluturat ato janë mushkonja 🙂 Unë ju rekomandoj që të blini kurthe ngjitës të verdhë, të cilët ata i shesin në çdo çerdhe. Thjesht varni nga disa degë dhe prisni. Insektet do të tërhiqen nga gracka dhe përfundimisht do të vdesin.

   Një mundësi tjetër, nëse madhësia e pemës e lejon atë, është të derdhni ujë mbi të dhe pastaj ta spërkatni tokë diatomace, i cili është një pluhur i imët i përbërë nga alga mikroskopike që përmbajnë silicë. Kur bie në kontakt me një insekt, ai e shpon atë dhe bën që ajo të dehidrohet. Dhe gjëja më e mirë është se është e natyrshme.

   Nëse keni nevojë për më shumë informacion, kliko.

   Një përshëndetje.

 91.   Maria Gabriela Tallone dijo

  Përshëndetje Monica: Unë kam një pemë limoni në vazo për 2 vjet. Ai u rrit shumë mirë. Unë e fekondoj me dhe që përgatis me krimba që i kam mënjanë dhe u jap mbetje bimore.Ajo prodhoi shumë fruta. Por disa nga limonët, ende të gjelbërt, janë duke mbuluar veten me një shtresë shumë të hollë midis gri të hapur dhe të bardhë, ngjitur plotësisht në lëvore, veçanërisht në pjesët që nuk janë të ekspozuara në diell. A mund të bëhet diçka? Gjethet po humbasin forcën, por unë e vë atë për të pasur shumë fruta. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Nga ajo që thoni, pema juaj ka një kërpudhat, myk.
   Ju mund ta trajtoni atë me fungicide organike në llak, të cilat shiten në çerdhe.

   Dhe nëse dëshironi, bashkohuni në tonë grupi ne facebook 🙂

   Përshëndetje.

 92.   Kinë dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë limoni të rritur, por degët po thahen, kjo është alarmante ose po lëviz, më shqetëson mua, është 20 vjeç.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Kinë.
   Nga jeni? Unë ju pyes sepse nëse jeni nga Amerika Latine ekziston një virus shkatërrues, ai është virusi i trishtimit që prek pemët e limonit, portokallit, mandarinës, me pak fjalë, agrumet. Ju keni informacion në lidhje.

   Sidoqoftë, a keni kontrolluar për të parë nëse ka ndonjë dëmtues në gjethe? mollëkuqe priren të ndikojnë shumë në pemët e limonit, si dhe afide.

   Ju tashmë na tregoni.

   Përshëndetje.

 93.   Lucinio Gallego Navarro dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, do të doja të më këshillonit, mund të përhap hirin nga zjarri rreth një peme limoni, faleminderit shumë, një përshëndetje e përzemërt për të gjithë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lucinio.
   Po mirë Por vetëm nëse është tashmë në temperaturë dhome; domethënë nëse është akoma e nxehtë, jo, sepse rrënjët që janë pak poshtë sipërfaqes së tokës mund të dëmtohen.
   Përshëndetje.

 94.   vaninë dijo

  Pershendetje Mirembrema. Unë jam nga Argjentina, disa muaj më parë u transferova në një shtëpi ku ka një pemë limoni, nuk e di sa vjeç është. Isshtë plot me limona që do të kenë dalë një muaj ose pak më shumë, por ata ndaluan së rrituri dhe nuk ndryshojnë ngjyrë, ato janë të gjelbra pasi sapo janë rritur dhe disa që po lindnin filluan të thahen ... çfarë mund të mund të jetë Unë mund të bëj diçka? Shume faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Vanina.
   Mund të jetë që në vend të limonit të jetë gëlqere? Shija është e ngjashme, por madhësia është disi më e vogël. Unë ju lë lidhjen e një artikulli në të cilin ne flasim për ndryshimet midis të dy pemëve frutore në rast se mund t'ju ndihmojë, klikoni këtu.

   Nëse më në fund rezulton se është një pemë limoni, atëherë unë rekomandoj që ta fekondoni, pasi mund të ketë mungesë të lëndëve ushqyese.

   Përshëndetje.

 95.   ALBERTO dijo

  DIT G E MIR I KAM NJREE PEM TO RREGULLT L T L LIMONVE T RREGULLUESHME POR I SE GJETH WT KAN F USHQIM N ON K TSHILLA DHE SI GJURMN E GJURMVE T L SHIKUAR GJENI 3 SI Krimba, njërin më të madh se tjetri kur i kam marrë ata JE OSE SI E KONTROLLOJ T C GJITHA T TH FALEMINDERIT SHUM

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Alberto.

   Nëse mund të merrni tokë diatomace pluhur dhe spërkatni atë në gjethe dhe në tokë. Në rast se nuk mundeni, bëni një infuzion me hudhër dhe ujë dhe spërkatni / spërkatni gjethet me lëngun që rezulton.

   Përshëndetje.

 96.   Jose Jorge Latorre dijo

  Pemës sime të limonit ato i duken si njolla të kuqe të ngulitura në gjethe dhe në trung sikur të ishte një lapidar. Ata hiqen duke e fërkuar atë. Çfarë mund të jetë? Si do të trajtohej?
  Një përshëndetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje José Jorge.

   Ata janë mebabs. Ju mund t'i eliminoni ato me një insekticid anti-kokineal. Por nëse pema nuk është shumë e madhe, mund t’i hiqni vetë me një furçë të lagur në ujë dhe pak alkool të farmacisë.

   Përshëndetje.

 97.   Ruben Barrero dijo

  Mirëdita, kam dy pemë limoni në vazo, vitin e kaluar njëra prej tyre humbi të gjitha gjethet, tjetra i mbajti të gjitha gjethet në dimër, të dyja japin lule por ato përfundojnë duke u tharë dhe nuk japin fryte. Këtë vit në janar i kam krasitur të dy dhe në mars kam vendosur përzierje plehrash agrumesh të markës compO. Në prill pema e limonit që humbi të gjitha gjethet ka mbirë dhe është plot me gjethe dhe dy sytha. Pema tjetër e limonit është ajo që më shqetëson sepse është plot me sytha, supozoj se në të dyja rastet është për shkak të plehut, por në 3 ditë po humbet të gjitha gjethet, edhe gjethet që po lindnin duket se të jetë pa forcë. Kam shikuar në udhëzuesin tuaj të sëmundjes, por nuk shoh ndonjë shenjë. E vetmja gjë që kam parë në atë që ka humbur gjethet janë fijet e bardha si në foton tuaj të mollëzave, por unë nuk kam parë mollëza apo gjurmë në gjethe. Sidoqoftë, në rast se ato ishin mollëkuqe, unë kam aplikuar në të gjitha bimët në tarracë zgjidhjen e propozuar nga ju, alkoolin dhe ujin në pjesë të barabarta me një lugë çaji sapuni. Unë gjithashtu do të doja të bashkëngjitja fotot e pemës së limonit. Unë kam dy pemët e limonit në një tarracë në Madrid. Ju falënderoj shumë për ndihmën tuaj.

 98.   pepe t dijo

  Hi
  Unë kam një pemë limoni në vazo që ka humbur shumë gjethe. Pjesë të gjetheve thahen dhe nxihen dhe bien. Përveç kësaj, degët janë duke u tharë nga majat drejt trungut. Çfarë mund të jetë për shkak të? Cfare duhet te bej? A duhet ta krasis atë duke prerë copa degë që janë tharë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje pepe.

   Nëse thoni se po nxihet, atëherë mund të jetë e theksuar. Bold zakonisht shfaqet gjatë një infektimi me mollë, zakonisht me pambuk. Për këtë arsye, unë ju rekomandoj që të shikoni mirë gjethet, në të dy anët, dhe ta trajtoni pemën me një insekticid të veprimit të trefishtë si ky që ata shesin. këtu.

   Përshëndetje.

 99.   Adela dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi ... më vjen keq për shqetësimin pema ime e limonit ka gjethet me njolla të gjelbërta të lehta dhe unë vendos ujë me sapun me pak vaj luledielli dhe një insekticid për merimangë të kuqe të mizave të bardha dhe shumë dëmtues të tjerë… ..por është Gjethet janë akoma të këqija tani janë me sythat e luleve që sapo kanë filluar të shfaqen dhe kam frikë se ndodh si në të korrat e mëparshme që limonët e vegjël ranë, vetëm 16 limona u mblodhën në një pemë që ka prodhuar midis 70 dhe 80 kopje. Për ta bërë atë? Ka një pleh organik në tokë. isshtë në një kopsht dhe ka masa rreth 3 deri në 4 metra. prshtë krasitur lulëzuar jashtë në muajt qershor. Unë jetoj në Argjentinë këtu ky muaj është dimër.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Adela.

   Sa shpesh e aplikoni insekticidin? Unë ju pyes sepse është shumë keq të mos e përdorni (kur është e nevojshme), sa ta përdorni më shumë herë ose më gjatë sesa do të ishte e përshtatshme. Etiketa e kontejnerit duhet të tregojë se sa shpesh duhet të përdoret dhe si.

   Gjithsesi, të kesh lule është një shenjë e mirë. Këshilla ime është që ju të ndaloni përdorimin e insekticidit, nëse nuk ka ndonjë dëmtues, dhe që ta fekondoni atë me ndonjë lloj pleh organik. Për shembull, plehu i pulës mund të jetë i dobishëm (por po, nëse e merrni të freskët, duhet ta lini të thahet për një javë ose dhjetë ditë, pasi është shumë e përqendruar dhe mund të djegë rrënjët).

   Gjithashtu, herë pas here, një herë në 15 ditë apo më shumë, nuk do të dëmtonte ta ujitësh me ujë dhe klate hekuri. Në këtë mënyrë, gjethet do të pengoheshin të zverdheshin.

   Nëse keni pyetje, na kontaktoni.

   Përshëndetje.

 100.   Hydrangea Murillo dijo

  Përshëndetje, unë kam një pemë shumë të vogël limoni, për disa javë ajo ka si sytha të errëta përgjatë trungut, disa të meta të vendosura brenda njërës prej gjetheve të tenderit, unë e palos atë në dy dhe diçka si një rrjetë e vogël del nga një skaj. Sot pashë që një fletë e dytë e butë është e njëjtë, e palosur në vetvete dhe një si një karamel që del nga një skaj. Fleta e parë nuk është e përkulur, por insekti që ishte ajo hëngri gjysmën e gjethes. Çfarë murtaje mund të jetë? Dhe si ta heqim? Ju lutem ndihmoni, përshëndetje. Ah, disa gjethe janë ngrënë pjesërisht.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje lulebore.

   Nga sa numëroni duket se ka një marimangë merimangë. Isshtë një marimangë shumë e zakonshme që prek bimët (shumica dërrmuese). Në Ky artikull kemi biseduar se si mund të hiqet.

   Përshëndetje!

 101.   José dijo

  Përshëndetje, kam një problem, pema ime e limonit nuk jep fryte, është e sëmurë dhe do të doja të dija si e trajtoj, gjethet e saj kanë njolla të vogla të lehta (shumë) që unë i bëj

 102.   Alida Rosa Suarez Arocha dijo

  Mirëmëngjesi Monica, unë jam Kubane dhe jetoj në Kubë. Unë kam një pemë limoni, të cilën unë vetë e mbjell nga një farë, e kam në tarracën time në një tenxhere të madhe. Ju lutem me shumë ujë çdo ditë (nuk e di nëse është mirë apo keq). Çdo ditë kontrolloj bimët e mia dhe këtë mëngjes zbulova se disa kërpudha po rriteshin në tokë. Nuk e di nëse janë të dobishme apo të dëmshme për bimën time, apo janë helmuese.
  Mund të të dërgoj një foto nëse më jep një adresë emaili. Unë gjithashtu do të vlerësoja çdo këshillë që mund të më jepni për pemën time të limonit
  Faleminderit shumë, do të pres përgjigjen tuaj. Sinqerisht, Alida

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alida.

   Kërpudhat ndoshta kanë dalë për shkak të lagështisë së tepërt. Nuk është mirë të ujitni pemën e limonit çdo ditë, përveç nëse temperatura rritet mbi 30 risC në zonën tuaj dhe nuk ka shi. Këtu Ju keni dosjen e pemës në të cilën ne gjithashtu flasim për kujdesin e saj.

   Ju mund të na dërgoni disa fotografi të kërpudhave përmes tonave facebook.

   Përshëndetje!

 103.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Carlos Castro Laxalde dijo

  Çfarë mund të jetë si një shkëlqim ngjitës në gjethet e një peme limoni shumë të vogël, të shëndetshme, në zhvillim, që rritet dita ditës?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Carlos.

   Ndoshta është lëng nga vetë bima, por nëse ka dalë është për shkak se mund të ketë një murtajë. A keni kontrolluar për të parë nëse kishte mebabs? Ato janë mjaft të zakonshme në pemët e limonit.

   Përshëndetje.

 104.   pablo brañuelas serrano dijo

  Gjethet e thara po vendosen dhe ato po varen, asnjë nuk ka rënë ... janë jeshile

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Pablo.

   A keni kontrolluar nëse ka ndonjë plagë? Sa shpesh e ujitni atë?
   Duhet ta di këtë në mënyrë që t'ju ndihmoj pasi ka shumë shkaqe të mundshme.
   Nëse dëshironi, na dërgoni disa fotografi tek tonë facebook.

   Përshëndetje.

 105.   Daniel dijo

  Mirmbrema po ju shkruaj nga Buenos Aires Argjentina po ju them kam nje peme limoni qe ka (nga fotot qe kam pare) afid peme limoni po e sperkas cdo te dyte me tretje vaji neem me kalium. ujë dhe sapun pa klor. Unë nuk shoh përparim të madh, do të jetë sepse gjethet e sëmura janë në pemë. Dyshimi që kam është, a duhet të heq ato gjethe të sëmura që përmenda?
  Ju falenderoj paraprakisht

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniel.
   Ndonjëherë ju duhet të kryeni trajtime për një periudhë të gjatë kohore në mënyrë që afidet të largohen. Ju rekomandoj te jeni te duruar 🙂
   Gjethet që janë të këqija, nëse janë akoma të gjelbra, nuk duhet t'i hiqni pasi i shërbejnë pemës.
   Përshëndetje.

 106.   Aleks Garcia dijo

  lugë gjelle nga çfarë?
  Pastaj shtoni një lugë të vogël (kafeje) pjatalarëse.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Aleks.
   Ka shume lloje lugesh te vogla hehe, prandaj ne kllapa kam percaktuar se cilat duhet te perdoren (ato qe perdoren kur pini kafe), qe te mos kete ngaterrim.
   Një përshëndetje.