Sa lloje mandarinash ka?

mandarina-mbulesë.

Nëse keni shkuar ndonjëherë në dyqan për të kërkuar mandarina, do të keni vënë re se ka një shumëllojshmëri në dukje të pafundme për të zgjedhur. Është një frut shumë i njohur në mbarë botën, edhe pse Kina është vendi që prodhon më shumë mandarina në botë.

Ka një shije të ëmbël dhe pikante, ato mund të jenë të madhësive të ndryshme, të vogla ose disi më të mëdha dhe pak të rrumbullakosura në krahasim me portokallet standarde. Por ato përmbajnë më pak sheqer, kur fruti i mandarinës piqet lëkura bëhet e fortë ose pak e butë gjë që e bën shumë të lehtë për t'u qëruar.

Në përgjithësi ato qërohen dhe hahen me duar dhe përdoren për sallata, menu kryesore, ëmbëlsira dhe receta të tjera. Lëvorja përdoret gjithashtu si erëza dhe përbërës për pjekje.
Shija është më e ëmbël dhe më pak acide në krahasim me lëngun e portokallit dhe ka shumë përfitime shëndetësore.

Edhe pse mandarinat vijnë në shumë forma, madhësi, ngjyra dhe shije, Ka një larmi të madhe të tyre, por në përgjithësi ato klasifikohen në tre grupe kryesore: hibride, klementina dhe satsuma. Ky artikull do të diskutojë llojet e ndryshme të portokalleve të mandarinës, përfitimet e tyre dhe kur ato janë të disponueshme për korrje.

Origjina dhe historia e kuzhinës së mandarinave

Origjina e fjalës mandarin është në Kinë, dhe emri i saj vjen nga mandarina, një nga grupet etnike më të mëdha në Kinë. Këto fruta të zjarrta dhe të ëmbla ishin të panjohura në historinë e saj dhe ishin ndër të parat që u eksportuan drejt lindjes, në pjesë të tjera të botës.

Nuk është çudi që mandarinat janë fruti kombëtar i Kinës dhe simbol i lumturisë dhe jetës së gjatë. Kur fruti më në fund mbërriti në Evropë në shekullin e 19-të, njohuritë e vërteta të kuzhinës rreth frutave filluan të zhvillohen, me shumë versione të ndryshme që kaluan derisa u shfaq një shumicë mandarinash.

Llojet e mandarinave

Ka disa lloje mandarinash dhe secila prej tyre ka karakteristika të caktuara që do t'i shqyrtojmë më poshtë.

Hibridet

mandarina - hibride - murcott

Portokallet hibride të mandarinës zhvillohen duke kryqëzuar dy ose më shumë varietete mandarine. për të krijuar një frut të ri me karakteristika unike.

Ndër hibridet, mandarina murkot ose mjaltë, nardokoti dhe clemenvilla, kjo e fundit ka një ngjyrë intensive, është shumë e ëmbël dhe Zakonisht përdoret për të bërë lëngje. Dy të parat janë shumë të ëmbla dhe me lëng, por kanë fara.

Klementinat

mandarina-klementina

Mandarinat e Klementit janë rezultat i një mutacioni natyror të varietetit të mandarinës të njohur si mandarina algjeriane. Ata janë me origjinë nga Maroku, por ato kultivohen gjerësisht në Spanjë, Argjentinë, Uruguaj, Peru dhe Shtetet e Bashkuara.

Ato karakterizohen nga një ngjyrë portokalli e veçantë, forma e tyre është më e gjerë se e gjatë, është shumë e lehtë për t'u qëruar e cila E bën atë një rostiçeri të shkëlqyer me shumë lëndë ushqyese për çdo kohë të ditës.

Ato njihen për aromën e tyre të ëmbël dhe më pak acid se llojet e tjera të mandarinave, duke i bërë ato të preferuara nga fëmijët dhe të rriturit.
Nuk ka fara, ndaj nuk keni pse të shqetësoheni dhe mund t'i shijoni pa problem.

Zakonisht korrren në fund të tetorit dhe fillim të nëntorit dhe shiten në supermarkete deri në shkurt.

Satsuma

satsuma-mandarina

Mandarinat Satsuma janë vendase në Japoni dhe janë të njohura për shijen e tyre të ëmbël dhe pak të thartë., dhe nuk kanë fara. Cilësia e tij e lëngshme dhe e butë.

Është më e vogla nga varietetet e mandarinës dhe ka një shije më të ëmbël se ajo klasikja. Ky varietet ka nota shije të mjaltit dhe kardamomit, dhe lëkura e saj është e lëmuar dhe e shndritshme me një shkëlqim saten kur është e pjekur.
Zakonisht janë pa fara, me lëkurë të hollë që ndahet lehtësisht nga fruti. Aroma është shumë më e fortë se varietetet e tjera. Mandarinat Satsuma korrren në fillim të vjeshtës dhe zakonisht janë në dispozicion nga nëntori deri në fund të janarit.

Përfitimet e mandarinave

përfitimet-nga-ngrënia e mandarinave.

 • Pavarësisht nga shumëllojshmëria, mandarinat janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, një antioksidant i fuqishëm që mund të ndihmojë në mbrojtjen e trupit kundër dëmtimit të radikaleve të lira.
 • Prandaj, shijimi i mandarinave është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur marrjen e lëndëve ushqyese. Këto fruta janë plot me vitaminë C, vitaminë A, vitaminë E, magnez dhe kalium.
 • Vitamina C ndihmon në promovimin e kockave të shëndetshme, shërimin e plagëve, pengimin bakterial, lehtësimin e inflamacionit dhe për rrjedhojë redukton rrezikun e sëmundjeve dhe sëmundjeve kronike.
 • Përmban vitaminë E Ndihmon në përmirësimin e aftësisë së trupit për të qëndruar në formë për më gjatë.
 • Acidi folik, magnezi dhe kaliumi Ato janë lëndë ushqyese bazë për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve të zemrës, rrisin mbrojtjen dhe rrisin qarkullimin e gjakut.
 • Ai gjithashtu përmban një sasi të moderuar të vitaminës A,
  Prandaj, 100 g mandarinë ju siguron 14% të marrjes së rekomanduar ditore të vitaminës A.

Mandarinat janë gjithashtu të mbushura me fibra, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e tretjes dhe t'ju mbajnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë.

Përveç kësaj, mandarinat kanë pak kalori dhe nuk përmbajnë yndyrë apo kolesterol, gjë që i bën ato një rostiçeri ideale për kontrollin e peshës. Mandarinat janë gjithashtu shumë të ulëta në kalori, duke i bërë ato një rostiçeri të mirë për ata që shqetësohen për ruajtjen e peshës.

hani-mandarina

Është ideale t'i përfshini këto mini-fruta në dietën tuaj të përditshme për të luftuar aneminë në mënyrë natyrale. duke qenë se përmbajnë shumë hekur, përveç që përfitojnë të gjitha përfitimet e përmendura më sipër.

Ekspertët rekomandojnë të hani 5 porcione fruta në ditë, dhe mandarinat janë një mënyrë e shkëlqyer për të arritur këtë qëllim.

prodhim

mandarina-korrje.

Koha e vjeljes së mandarinave varet nga varieteti. Klementinat zakonisht janë gati për korrje në fund të tetorit dhe nëntorit, ndërsa mandarinat Satsuma mblidhen në fillim të vjeshtës.

Mandarina hibride Ato mund të korrren së bashku me varietetet e tyre amë, të cilat zakonisht janë gati për korrje në fund të vjeshtës.

Këto agrume Ato janë më të qëndrueshme ndaj të ftohtit se portokallet dhe kërkojnë diell të plotë, lotim të vazhdueshëm dhe tokë të drenazhuar mirë. Është e rëndësishme të dini se ato piqen para agrumeve të tjera, kështu që shpeshherë arrijnë t'i shpëtojnë dëmeve të shkaktuara nga ngricat. të cilat mund të dëmtojnë agrumet si grejpfrutët dhe portokallet e ëmbla.

Në përgjithësi, pothuajse të gjitha varietetet e mandarinave mund të rriten gjatë dimrit dhe pranverës së hershme, por ndonjëherë kjo varet pak nga varieteti dhe rajoni.

Më në fund, mandarinat janë një frut i shijshëm dhe ushqyes që vjen në një larmi formash, madhësish, ngjyrash dhe shijesh.

Ato mund të klasifikohen në tre grupe kryesore: mandarina hibride, mandarina klementinë dhe mandarina satsuma. Pavarësisht nga shumëllojshmëria, Mandarinat janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe fibrave, dhe Ato kanë pak kalori dhe shumë lëndë ushqyese për t'ju kënaqur dhe për t'u kujdesur për shëndetin tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.