Morri i San Hozeut

Shenjat e metaleve

Sot do të flasim për një nga dëmtuesit që zakonisht prekin më shumë se 150 specie bimore. Bëhet fjalë për san jose morri. Emri i saj shkencor është Quadraspidiotus perniciosus dhe më së shpeshti sulmon pemët frutore që kanë gur. Për shembull, pjeshka, kumbulla, nektarina, bajamja dhe qershia, ndër të tjera. Isshtë një dëmtues dhe njihet gjithashtu me emrat e caspilla dhe mealybug të dëmshëm.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë karakteristikat e morrit të San José, ciklin e tij biologjik dhe si duhet ta luftoni atë në kopshtin tuaj.

tipare kryesore

Shenjë e morrit të San Jose

Ky lloj dëmtuesi quhet Piojo de San José sepse është në zonën ku u zbulua për herë të parë. e di merret me plantacionet e qytetit të Kalifornisë, San José. Sidoqoftë, ky dëmtues është me origjinë aziatike. Possibleshtë e mundur që ne po flasim për një nga dëmtuesit më shkatërrues dhe virulent brenda mollëkuqe.

Ekzistojnë disa trajtime me vaj dimëror që ndihmojnë në kontrollin e sëmundjes përhapëse të pemëve. Bërrylat e butë veprojnë duke fiksuar degët, gjethet dhe frutat e pemëve me gurë dhe fruta farë. Ata e bëjnë këtë në mënyrë që të thithin më mirë lëngun dhe ta përfshijnë atë në trupin e tyre si ushqim.. Ky fakt bën që degët e pemëve të fillojnë të thahen vazhdimisht derisa të thahen plotësisht. Shtë një parazit por me shkronja të mëdha.

Një nga simptomat kryesore që mund të vëzhgojmë kur shohim një bimë të prekur nga morri i San José është se shumë njolla të kuqe janë të shënuara në lëkurë që prishin frutat.

Cikli biologjik

Morri në fazën e të rriturve

Mealybugs po paraqesin tre breza në vit, kështu që ne kemi një riprodhim mjaft të përshpejtuar. Larvat e tyre priren të hibernizohen dhe të kthehen në aktivitet në pranverë. Ata arrijnë në fazën e të rriturve rreth muajve prill dhe maj. Në varësi të temperaturave në vite, kjo kohë mund të jetë më e hershme. Nëse temperaturat e dimrit janë përgjithësisht më të larta se normale, ka më shumë të ngjarë të kthehen në aktivitet pas letargjisë shumë më herët.

Kur janë nimfa ato kanë madhësi më pak se 2 mm. Ata kanë ngjyrë të verdhë dhe janë të fiksuara për të formuar mburoja. Ata qëndrojnë në këtë pozicion derisa, pak nga pak, të arrijnë moshën e rritur. Mburoja po bëhet gri e errët me unaza më të lehta. Këto unaza janë ato që shënojnë periudhat e rritjes. Femrat kanë një mburojë rrethore gjatë gjithë jetës së tyre, ndërsa meshkujt posedojnë mburoja në formë vezake në gjendjen e tyre të nimfës. Meshkujt e rritur janë me krahë, me ngjyrë portokalli dhe kanë një brez tërthor të errët në toraks.

Kur ata arrijnë fazën e tyre të të rriturve, ato krijojnë brezin e parë. Në fund të majit dhe fillim të qershorit do të kemi gjeneratën e parë. E dyta zhvillohet në mot të mirë midis fundit të korrikut dhe fillimit të gushtit. Më në fund, gjenerata e tretë zhvillohet gjatë fundit të shtatorit dhe mund të rritet deri në fillim të nëntorit, për sa kohë që temperaturat e lejojnë atë. Në këtë rast, ndodh e kundërta. Nëse i ftohti zhvillohet më parë, ato do të zhvillohen për më pak kohë sepse do të fillojnë të letargjisin.

Dëmet e shkaktuara nga morri i San José

Dëmtimi i frutave

Tani do të analizojmë dëmet kryesore të shkaktuara nga ky dëmtues në të mbjellat. Popullatat e morrave mbulojnë degët, gjethet dhe frutat e pemëve frutore si mburojë. Si rezultat i thithjes së mëparshme të lëngut nga degët, gjethet dhe frutat, të korrat fillojnë të zvogëlohen, përkeqësohen dhe pema fillon të dobësohet deri në atë pikë sa mund të vdesë. Mealybug ulet në bagazh dhe fillon të bllokojë stomat. Këto stomata janë qeliza që bimët duhet të kryejnë fotosintezën dhe frymëmarrjen përkatëse të saj me kapjen e CO2.

Kur këto morra fillojnë të japin pickimet e tyre është kur ato thajnë të gjithë zonën e prekur. Kjo sepse ato janë toksike. Fruti i dehur zvogëlon vlerën e tij komerciale, sepse ka njolla të dukshme në lëkurë dhe praninë e mollëzave. Ato vendosen në pemë frutore të vogla dhe të mëdha për t'i bërë të vetat. Nëse pas disa fushatave të sulmeve nga kjo morra nuk është e mundur të kontrollohet avansi, ata janë të aftë të thajnë plotësisht pemët. Ndryshe nga dëmtuesit e tjerë, kjo specie e mollëzave nuk nxjerr jashtë mjaltin.

Si të kontrolloni dëmtuesin

Morri i San Hozeut

Tani do të përqendrohemi në trajtimet kimike që mund të kontrollojnë llojet e morrave të San José në një mënyrë më efektive. Trajtimi më i përshtatshëm dhe efektiv është vaji i dimrit, i cili kur bie në kontakt me mollëkuqet e krijuara krijon një shtresë filmike që i pengon ata të marrin frymë.. Përveç kësaj, ajo zvogëlon infektimin e afideve.

Larvat e lëvizshme mund të trajtohen në periudhën maj-qershor-korrik-gusht dhe shtator kur ato fillojnë të rriten por ende nuk e kanë kolonizuar frytin. Dalja e larvave zgjat disa ditë në çdo brez. Prandaj, është i përshtatshëm për të bërë dy aplikime të pirripoksifen, fenoksikarb, metil-klorpirifos dhe klorpirifos. E para bëhet kur larvat janë të freskëta. E dyta bëhet 10 ose 15 ditë pas zhvillimit të saj.

Siç mund ta shihni, ka raste kur trajtimet organike nuk janë të realizueshme pasi ato janë trajtime me shpejtësi më të ngadaltë. Ky lloj dëmtuesi, siç është morri San José, ka nevojë për trajtime të shpejta me efikasitet të lartë për të shmangur shkatërrimin e të gjithë bimës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.