Saxegothaea conspicua ose mañío femër

Saxegothaea conspicua ose mañío femër

Pavarësisht emrit të tij që është i vështirë për t'u shqiptuar dhe madje edhe për t'u shkruar, the saxegothaea conspicua Është një specie shumë e vlerësuar në ato vende ku rritet e egër. Nën këtë emër, ajo që gjejmë është një halore shumë e zakonshme në rajonin jugperëndimor të Amerikës së Jugut.

Nëse dëshironi të dini më shumë për këtë varietet, vazhdoni të lexoni dhe zbuloni të gjitha tiparet interesante të kësaj peme dhe disa kuriozitete.

Cili është vendi i origjinës dhe habitati natyror i kësaj peme?

Bëhet fjalë për një halore që i përket familjes Podocarpaceae, e cila vjen nga jugperëndimi i Amerikës së Jugut. E njohur edhe si selvi Guaitecas, është një pemë vendas në rajonin jugor të Kilit, ku rritet në pyjet e lagështa të maleve të Andeve. Por çfarë Është përhapur edhe në rajone të tjera si Argjentina, ku është e zakonshme ta dëgjojmë të quhet selvi Princi Albert. Një tjetër pseudonim me të cilin njihet kjo shumëllojshmëri, veçanërisht në Kili, është mañío femër.

Është një specie që rritet mirë në toka të lagështa me kapacitet të mirë kullues dhe zhvillohet më së miri në zonat që kanë një nivel të lartë reshjesh dhe lagështi të vazhdueshme atmosferike. Pra është e zakonshme në shpatet e pjerrëta dhe luginat malore.

Karakteristikat fizike të saxegothaea conspicua

Karakteristikat fizike të saxegothaea conspicua

Këtu keni një sërë karakteristikash dalluese që do t'ju ndihmojnë të përcaktoni pa dyshim se jeni në prani të një peme të këtij lloji.

lartësi

Kjo halore është me përmasa mesatare dhe mund të arrijë përmasa midis 25 dhe 30 metra lartësi. Duke mbajtur në çdo rast një formë konike dhe piramidale bazuar në një kurorë të dendur dhe degë horizontale që shtrihen nga trungu kryesor.

Korteksi

Meqenëse nuk është një pemë tepër e madhe, trungu i saj zakonisht nuk zhvillohet shumë dhe zakonisht ka një diametër rreth një metër.

Lëvorja e saj është kafe e errët, me një strukturë të ashpër, me luspa që bëhet më e trashë me kalimin e halorëve. Kjo rezulton në një dru mjaft rezistent., i cili përdoret në aplikime të brendshme dhe të jashtme.

Leaves

Gjethet e saxegothaea conspicua kanë pamjen tipike të halorëve. Ato janë me luspa dhe të vendosura në një spirale rreth degëve. Ngjyra e saj është jeshile e errët me prekje të ndritshme në pjesën e sipërme. dhe disi më e zbehtë në fund.

Ato janë gjethe me gjelbërim të përhershëm, kështu që është e mundur të vlerësojmë gjethin e kësaj peme gjatë gjithë vitit.

Kone meshkuj dhe femra

Kone meshkuj dhe femra

Koniferet nuk prodhojnë lule, por drejtpërdrejt gjenerojnë kone ose kone që përmbajnë farat. Janë pemë dioecious, që do të thotë se ka ekzemplarë meshkuj dhe femra.

 • Kone mashkullore. Ato janë të vogla dhe të zgjatura, me ngjyrë kafe. Zhvillimi i tyre ndodh në grupe në degët e poshtme të pemës dhe ata janë përgjegjës për çlirimin e polenit që era e transporton te konet femra për të kryer fekondimin.
 • kone femra. Ato janë më të mëdha dhe më të rrumbullakosura se ato mashkullore. Fillojnë të gjelbra dhe kthehen në kafe ndërsa piqen. Brenda tyre gjenden farat, të cilat janë të rrethuara nga një shtresë indi me krahë që i lejon ato të shpërndahen më lehtë nga era. Pasi farat të jenë pjekur, konet femërore hapen dhe lëshojnë farat.

Pasuri

Rrënjët e manios femër janë zakonisht të cekëta, por ato kanë një kapacitet të madh zhvillimi për të kërkuar ujë dhe lëndë ushqyese në tokë. Prandaj, Kjo pemë është veçanërisht e ndjeshme ndaj rënieve nëse ndodhet në toka të ngopura me ujë. ose në shpate shumë të pjerrëta.

Jetëgjatësi

Një nga karakteristikat e spikatura të kësaj specie është se ajo mund të jetojë për qindra vjet në kushte të favorshme. Duke mos qenë një pemë me rritje të shpejtë, mund të jetojë më gjatë se speciet e tjera.

Madera

Druri i kësaj peme vlerësohet shumë për faktorët e mëposhtëm:

 • Ngjyra dhe pamja. Ka një ngjyrë midis rozës dhe kafes së kuqërremtë që e bën atë shumë tërheqës. Dhe kokrra e saj e hollë dhe uniforme kontribuon në bukurinë e saj.
 • Dendësia dhe qëndrueshmëria. Është dru shumë rezistent ndaj përkeqësimit që mund të shkaktojnë kërpudhat, insektet dhe kushtet e pafavorshme mjedisore. Prandaj, është veçanërisht i përshtatshëm për aplikime të jashtme dhe përdorim strukturor.
 • Stabiliteti i dimensioneve. Ai zgjerohet dhe tkurret pak nëse ka ndryshime në lagështinë dhe temperaturën, por është relativisht i qëndrueshëm në dimensione në krahasim me llojet e tjera të drurit.

Kushtet për zhvillimin e saxegothaea conspicua

Kushtet për zhvillimin e saxegothaea conspicua

Kjo specie lulëzon në kushte shumë specifike klimatike që ndodhin në pyjet e lagështa të buta të Kilit dhe Argjentinës dhe janë si më poshtë:

Klimë

Është një varietet që preferon klimat e freskëta dhe të lagështa, ku temperaturat nuk janë kurrë jashtëzakonisht të ftohta apo të ngrohta. Përveç kësaj, duhet të jetë në vende ku shkalla vjetore e reshjeve është e lartë dhe është i shpërndarë mirë.

unë zakonisht

Saxegothaea conspicua rritet më mirë në toka të drenazhuara mirë me lëndë organike të mjaftueshme për t'i bërë ato pjellore. Edhe pse mund të përshtatet edhe me lloje të tjera tokash, Zhvillohet më mirë tek ata me pH acid.

lagështi

Kjo është një varietet që ka nevojë për shumë temperaturë ambienti që të rritet mirë. Diçka veçanërisht e rëndësishme gjatë viteve të tyre të para të rritjes, pasi në atë kohë pema është shumë e ndjeshme ndaj thatësirës.

Mjedisi ideal për mashkullin femër është ai ku ka mjegull dhe lagështi të lartë atmosferike për pjesën më të madhe të vitit.

Luz

Mund të tolerojë disa nivele të hijes, por në mënyrë ideale mund të rritet në vende ku merr rrezet e diellit direkte ose të pjesshme për pjesën më të madhe të ditës. Dhe kjo është promovon rritjen e shëndetshme dhe strukturën homogjene të pemës, duke adoptuar formën klasike të konifereve.

Erëprerës

Duke qenë se rrënjët e saj nuk janë shumë të thella, ajo është gjithmonë e ekspozuar ndaj rrezikut të rënies. Një rrezik që zvogëlohet kur rritet në vende të mbrojtura nga era e tepërt, si pjerrësi e butë.

lartësi

Zakonisht rritet në lartësi të moderuara midis 100 dhe 1.000 metra mbi nivelin e detit. Mund të zhvillohet në lartësi më të larta, por Kushtet më ekstreme që duhet të durojë në ato lartësi mund të ndikojnë negativisht për rritjen dhe mbijetesën e tyre.

Saxegothaea conspicua është një bimë halore që rritet më së miri e egër në habitatin e saj natyror, duke kontribuar kështu në mirëmbajtjen e ekosistemeve. A e njihnit?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.