Selvi në varreza, simbolikë

Selvi në varreza

Nëse zakonisht vizitoni varrezat, ndoshta ju tërhoqi vëmendjen që këto vende zakonisht rrethohen nga selvi. Pavarësisht nëse janë varreza të lashta apo moderne, ekziston një traditë e gjatë e vendosjes së këtyre pemëve në vendet e shenjta ku prehen mbetjet mortore dhe shpirtrat e atyre që tashmë janë larguar nga kjo botë. Siç mund ta keni imagjinuar, Krishterimi ka të bëjë shumë me selvitë që janë simbol i varrezave. Edhe pse ka arsye të ndryshme që justifikojnë praninë e këtyre pemë dhe se, gjatë këtij artikulli, ne do t'ju shpjegojmë në mënyrë që të dini më shumë kuriozitete në lidhje me të

Simboli i krishterë, por që të krishterët e përvetësuan më vonë, sepse shumë kohë më parë, grekët dhe romakët gjithashtu nderonin selvinë si dhe të vdekurit e tyre. 

Kuptimi i selvisë

Selvi në varreza

Sapo të dini kuptimin që i atribuohet selvisë, do të kuptoni pse këto pemë janë kaq të rëndësishme në varreza dhe kaq të dashura për të krishterët dhe besimtarët. Dhe është një pemë shumëvjeçare, por përveç kësaj, për shkak të lartësisë së saj të madhe dhe formës së saj të hollë, e cila duket se po prek qiellin, ka pasur një tendencë për ta lidhur këtë pemë me konceptet e përjetësia dhe pavdekësia

Pavdekësia dhe përjetësia janë shpresat me të cilat ne njerëzit ngjitemi për të kapërcyer frikën nga vdekja dhe pasigurinë e saj, përveç dhimbjes së lamtumirës me një të dashur. Prandaj rëndësia e selvisë, nisur nga simbolika e tij si një specie bimore që zakonisht nuk mungon në fushat e shenjta. 

Përveç pavdekësisë dhe përjetësisë, selvia, duke u kthyer në përmasat e tij të zgjatura dhe të larta deri në pafundësi, konsiderohet gjithashtu se ka një lidhje midis qiellit dhe tokës. Sipas besimeve të krishtera, shpirti ngrihet në qiell kur trupi ynë përfundon fazën e tij të jetës dhe selvi është një element që mund të veprojë si një shkallë për në përjetësinë e parajsës, në mënyrë që shpirti të gjejë rrugën e tij lart.

Aq shumë për kuptimin e selvisë në varreza sipas besimeve të krishtera, por ç'të themi për kulturat e tjera? A gjejmë selvi vetëm në varrezat e krishtera? Ne do të verifikojmë që nuk është kështu, sepse ajo nderohet edhe jashtë krishterimit.

Kuptimi i selvisë në kulturat jo të krishtera

Për të kuptuar kuptimi i selvisë në varreza dhe vendet e kultit funeral grek dhe romak, është mirë që ne njohim legjendën që është farkëtuar rreth tyre. Këtu janë këto legjenda të bukura.

Ekziston një mit i famshëm në të cilin thuhet se një i ri me emrin Cyparissus vrau aksidentalisht një dre që ai e kishte zbutur me dashuri. Ai u ndje aq keq që i dha fund jetës së shokut të tij të kafshëve, sa i thyer nga dhembja dhe plot faj, i kërkoi perëndisë Apollon ta kthente në selvi, që të qante përjetësisht për drerët e tij. Apolloni plotësoi dëshirën e tij dhe Cyparissus i ri u shndërrua në një selvi dhe i mbylli ditët e tij duke qarë për kafshën e tij në këmbët e varrit të tij. 

Në anën romake gjejmë edhe selvi, që shoqërojnë pjesën tjetër të të vdekurve të tyre. Në këtë rast, ata vendosën t'ia shenjtërojnë pemën Plutonit, perëndisë së nëntokës. Që atëherë ata konsideruan selvi si një pemë "funerali". Dhe u miratua zakoni që, kur dikush vdiste, një degë e pemës së tij vendosej te dera e shtëpive, në shenjë zie.

Që në mesjetë, Evropa e fitoi këtë zakon të mbjellin selvi në varreza, për të kujtuar vizitorët se, përtej vdekjes, ka jetë dhe se ka Ringjallja. Tradita është ruajtur dhe vazhdon të praktikohet në shumë varreza evropiane. Janë shenjë respekti, por edhe kujtese, sepse me ta kujtojmë të dashurit tanë që kanë ikur, duke menduar se kemi besim në jetën e tyre të përjetshme. 

A janë të zbatueshme selvitë në varreza?

Selvi në varreza

Përtej legjendave, miteve dhe besimeve, duke marrë parasysh që jemi në një blog kushtuar llojeve të ndryshme të bimëve dhe kujdesit të tyre, ne jemi gjithashtu të interesuar të dimë nëse është e zbatueshme mbjellja dhe kujdesi për këtë specie në varreza. 

Si çdo specie tjetër, ne nuk mund të mbjellim në mënyrë të egër, por duhet të gjejmë kushtet ideale për mbijetesën e saj dhe t'i japim kujdesin që i nevojitet. Sepse selvitë kërkojnë mirëmbajtje të mirë. 

Selvia ka nevojë për diell dhe tokë të drenazhuar mirë., shumë më mirë nëse janë toka pjellore dhe acidike, megjithëse kjo nuk është plotësisht vendimtare dhe mund t'i gjejmë në toka jo aq miqësore. E sigurt është se nëse toka ka ujë të ndenjur, pema mund të vdesë, sepse nuk toleron lagështinë e tepërt. Për më tepër, lagështia mund të shkaktojë shfaqjen e kërpudhave dhe dëmtuesve të tjerë. 

Nëse selvi Është mbjellë rishtazi, do të kërkojë lotim të rregullt që të rritet dhe të lulëzojë. Edhe pse kjo nevojë për ujitje do të ulet dhe, pasi të jetë një pemë e rritur, do të jetë bërë më e fortë dhe do të jetë në gjendje t'i rezistojë thatësirës. 

Me kujdes të mirë, selvitë mund të jetojnë deri në 200 vjet. Nuk janë shumë vite, por simbolika e tyre dhe rezistenca e tyre, përveç pamjes intime dhe të qetë që i japin hapësirës, ​​ia vlen të kujdesesh mirë për to dhe t'i ripopullosh kur ekzemplarët arrijnë jetëgjatësinë maksimale, sepse edhe pse përfaqësojnë përjetësi, ato nuk janë të përjetshme. 

Vlera ekologjike e selvisë

Ne mund të kërkojmë selvi edhe jashtë varrezave, sepse dobia e tyre nuk kufizohet vetëm në këto zona të zymta, por janë edhe një specie perfekte për ripopullimin e pyjeve dhe zonave që duhen ringjallur me pak burime. Harlisja e tyre është një nga karakteristikat e tyre kryesore, përveç lartësisë, pasi mund të arrijnë 20 metra lartësi. 

Përveç harlisë së tij, nëpërmjet krasitjes mund të kontrollojmë rritjen dhe formën e tij, në mënyrë që të marrë përmasa të denja për të zbukuruar çdo cep me praninë e tij. Sepse edhe pse, ndoshta disa njerëz gjatë leximit të këtij artikulli e konsiderojnë atë si një pemë të trishtuar, për ata që besuan fort në simbolikën e saj, ata janë gëzim dhe mbushin hapësirat e trishtimit me jetë. 

Duhet shtuar se selvi në varreza ose në pyje ose në vende ku i gjejmë të kujdesur mirë, janë pemë që prodhojnë fruta, të cilat janë një tjetër dhuratë nga natyra për vetitë e tyre të dobishme: janë arrat e selvisë që kanë veç dobive të tjera edhe veti antivirale. 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.