Pse bien lulet e mia orkide?

Phalaenopsis në lulëzim

Orkide janë një nga bimët më të bukura të lulëzimit përreth. Ata prodhojnë lule të bukura për pjesën më të madhe të vitit, pranvera është stina e tyre e preferuar, por gjithashtu kultivimi dhe mirëmbajtja e tyre nuk është shumë e thjeshtë. Ata kanë nevojë për ujë pa gëlqere dhe mbrojtje ndaj të ftohtit dhe rrezeve të diellit në mënyrë që të rriten siç duhet, diçka që nuk arrihet gjithmonë brenda shtëpisë.

Prandaj, nëse nga një ditë në tjetrën fillon të bëhet e shëmtuar ose e trishtuar, ne shqetësohemi shumë, pasi rikuperimi nuk është gjithmonë i lehtë. Një nga dyshimet më të zakonshme që mund të lindin është pse orkideja ime po bie nga lulet. Le të shohim pse ndodh dhe çfarë mund të bëjmë për të rregulluar problemin.

Pse bien lulet?

Ka shumë shkaqe të mundshme pse orkideve u lëshojnë lulet: disa janë shumë më serioze dhe shqetësuese se të tjerat, por po aq, është e rëndësishme t'i njihni të gjitha për të ditur se çfarë masash duhet të merrni:

Nga shkaqe natyrore

Lulet e orkidesë kanë një jetë të shkurtër

Imazh - Wikimedia / geoff mckay

Lule kanë një jetëgjatësi të kufizuar, rreth 7 deri në 8 javë. Është normale që ato të thahen me kalimin e ditëve, duke filluar nga ato që janë në pjesën më të ulët të shufrës së lules. Pra, nëse bima përndryshe duket e shëndetshme, nuk ka arsye për t'u shqetësuar.

Nëse gjithçka shkon mirë, vitin e ardhshëm do të lulëzojë përsëri, ose ndoshta edhe më herët nëse lulëzimi i parë do të ishte në pranverë, pasi mund të prodhojë përsëri lule - edhe pse më pak të shumta - në fund të verës, ose në vjeshtë nëse temperaturat janë të ngrohta.

E ftohtë apo e nxehtë

Në mënyrë që lulet të hapen dhe të qëndrojnë ashtu për kohën e nevojshme, temperatura duhet të jetë ndërmjet 15 dhe 30ºC. Prandaj, kur është më ftohtë ose më nxehtë, mund të ndodhin dy gjëra: një, që bima të vendosë të mos lulëzojë; ose dy, për të abortuar lulet.

Për të bërë? Vendoseni në një dhomë me temperatura të rehatshme dhe mbrojeni nga rrymat, si ato të krijuara nga kondicioneri ose ventilatori.

Mungesa ose teprica e ujit

Një nga shkaqet më të zakonshme është mungesa e ujit të mjaftueshëm ose, anasjelltas, pirja e tepërt. Gjithmonë duhet të përpiqeni të shmangni që rrënjët të mos kenë shumë ujë dhe që të kenë shumë ujë. Si?

Shumë e lehtë: nëse është një epifiti (do të mbillet në një tenxhere transparente), duhet të ujitet sa herë që rrënjët e saj janë të bardha; dhe eshte tokësore ose gjysmë tokësore, do të fusim një shkop të hollë druri në fund dhe nëse gjatë nxjerrjes shohim se del i thatë dhe i pastër, pa ngjitur dheun, do të ujitim.

Spërkatja e luleve

Orkidet kanë nevojë për kujdes bazë

Nëse i lëmojmë lulet, ato do të prishen shpejt. Në rast se e kemi në një dhomë me pak lagështi të ambientit, ajo që mund të bëjmë është të vendosim gota me ujë rreth saj.. Kështu që nuk do të kemi ndonjë nevojë për ta pluhurizuar atë.

Në çdo rast, duke qenë se po flasim për lagështinë e mjedisit, më lejoni t'ju them diçka të rëndësishme: mos spërkatni bimët nëse lagështia është shumë e lartë, përndryshe do të mbusheshin me kërpudha. Për të zbuluar nëse është i lartë apo i ulët, mund ta kontrolloni këtë informacion në internet ose, akoma më mirë, të blini një stacioni i motit në shtëpi. Ka modele shumë të lira (më pak se 20 euro), të cilat janë vërtet të dobishme.

Trajtimi

Prekja e shumë e luleve dhe/ose lëvizja e orkidës përreth mund të bëjë që ato të humbasin petalet e tyre të çmuara, siç ndodh shpesh sapo e sillni në shtëpi. Për ta shmangur atë, Ne duhet ta vendosim atë në një vend dhe ta lëmë atje gjithmonë.

Sëmundje

Sëmundjet e shkaktuara nga kërpudha ose bakteret mund të zvogëlojnë jetëgjatësinë e luleve. Kjo është arsyeja pse ju duhet të shikoni mirë gjethet dhe, nëse mundemi, rrënjët herë pas here të jesh në gjendje të jesh i vëmendshëm ndaj çdo shenje që tregon se bima nuk ndihet mirë, dhe ta trajtosh atë me produkte specifike.

Çfarë duhet të bëni kur lulet e orkideve bien?

Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë.

Imazh - Wikimedia / geoff mckay

Nëse orkideja nuk ka lule, nuk mund të bëhet shumë, përveçse të kujdesemi sa më shumë për të. Nëse nuk jeni të sigurt se si ta bëni këtë, këtu është një udhëzues bazë:

 • Vend:
  • Nëse e keni në shtëpi, duhet ta vendosni në një dhomë me shumë dritë natyrale. Po kështu, është e rëndësishme të shmangni ekspozimin e tij ndaj rrymave dhe të siguroheni që lagështia e ajrit të jetë e saktë (mbi 50%).
  • Nëse e keni jashtë, duhet të jetë në hije.
 • Tokë: duhet të ketë substrat për orkide, të cilat mund t'i blini këtu.
 • Ujitja: duhet ta ujisni me ujë shiu, ose nëse nuk arrini, me ujë të freskët të përshtatshëm për konsum njerëzor. Ju duhet ta ujisni atë disa herë në javë gjatë verës, dhe t'i vendosni vaditjet në dimër.
 • pajtimtar: një mënyrë për të siguruar që ajo të jetë e shëndetshme dhe të lulëzojë pa probleme është ta fekondoni në pranverë dhe verë me një pleh specifik për orkide (shitet këtu). Ndiqni udhëzimet për përdorim që do të gjeni në paketim dhe me siguri do të shihni rezultate së shpejti.

Shpresoj se tani mund ta dini pse lulet bien nga bima juaj.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Amaryllis dijo

  Unë kam një orkide që gjethet u bënë të bardha në mes, por tani po humbet lulet që duhet të bëj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Amarilis.
   Sa shpesh e ujitni atë? Nga jeni?
   Shtë e rëndësishme të ujitni sa herë që është e nevojshme (keni më shumë informacion këtu) dhe mbrojeni atë nga i ftohti.
   Një përshëndetje.

 2.   Margaret Caldera dijo

  Sapo kam fituar një phalaenopsis, të bukur plot lule, tenxherja e saj duket e vogël dhe rrënjët dalin nga fundi, pyetja është, a do të mbajë kështu derisa të mbaroj lulëzimin për ta transplantuar?
  Dhe ku mund të gjej enë transparente?
  Unë jetoj në veri të Meksikës
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Margie ose Përshëndetje Margarite.
   Po, qetësohu, do të mbajë mirë.
   Lidhur me ku të blini tenxhere, nuk di si t'ju tregoj ndonjë emër çerdhesh pasi jam në Spanjë, por jam i sigurt që nuk do të keni shumë problem për t'i gjetur ato në ato vende. Nëse jo, në amazonë ata shesin.
   Një përshëndetje.

 3.   sonia dijo

  Përshëndetje, unë kam një orkide që nuk humbet lulet e thara, ata ma dhanë një vit e gjysmë më parë dhe ajo ende ka lule të lulëzimit të saj të parë dhe të dytë të bashkangjitur dhe tashmë është në lulëzimin e saj të tretë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Sonia.
   Mund t’i hiqni me gërshërë pa problem.
   Një përshëndetje.

 4.   toni dijo

  Pershendetje Sonia.
  Unë kam një orkide në zyrën time, nuk e di llojin por ka një lule të bardhë me ton rozë, nuk i jep rrezet e diellit dhe temperatura është pothuajse gjithmonë e njëjtë, e ujit një herë në javë me ujë në shishe, por bën një javë lulet në zonën e poshtme kanë filluar të bien, a është normale?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Toni.
   Po është normale.
   Një përshëndetje.

 5.   Ann dijo

  Përshëndetje, unë kam një orkide cymbidium që tashmë ka filluar të humbasë lulet e saj, e kam në të njëjtin vend, e ujit atë një herë në javë, jam në Malaga, çfarë të bëj?
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.
   Normalshtë normale të humbasësh lulet. Vetëm vazhdoni ta ujitni, mbase dy herë tani që vjen nxehtësia dhe asgjë më shumë.
   Një përshëndetje.

 6.   Valentin dijo

  Bleva një orkide të bardhë dhe ata më thanë se pas një jave mësuar me vendin, mund ta transplantoja. Pas dy javësh lulet kanë filluar të thahen dhe ato bien, duke filluar në pjesën e poshtme dhe tani duke arritur në majë. Do të jetë për ndërrimin e tenxheres. Vendos tokën e veçantë për orkide dhe nuk di çfarë të bëj me të. Nëse mund të më jepni ndonjë këshillë do ta vlerësoj. Faleminderit shume.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Valentin.
   Mbështetem më shumë për ujin e tepërt. Sa shpesh e ujitni atë? A keni një pjatë poshtë saj?
   Ju duhet të ujitni kur rrënjët janë të bardha, dhe duke hequr ujin e tepërt dhjetë minuta pas lotimit.
   Një përshëndetje.

 7.   Nerea dijo

  Pershendetje dite e mire

  Bleva një orkide Phalaenopsis dhe ishte e bukur, plot lule dhe menjëherë pasi e kisha në shtëpi lulet filluan të binin.
  Unë e ujit atë një herë në javë, është në një tenxhere transparente dhe pjesa tjetër e bimës duket mirë, sepse gjethet janë shumë të gjelbërta. Justshtë vetëm se, asaj po i mbarojnë lulet dhe tani ajo ka vetëm një. Nuk e di nëse kjo do të jetë normale, nëse lulet bien dhe më vonë dalin përsëri ...

  Do ta vlerësoja nëse dikush e di pse do të më thoshte dhe do të më jepte ndonjë këshillë.

  Shumë falemnderit.

  Të gjitha të mirat. 🙂

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nerea.
   Po është normale. Lulet po bien ndërsa jeta e dobishme e tyre mbaron.
   Por mos u shqetësoni: ajo do të kthehet në vjeshtë nëse është e ngrohtë, ose në pranverën e ardhshme.
   Një përshëndetje.

 8.   Daniela Durán Romero dijo

  Mirëdita,
  Bleva një epifit dhe ajo jetoi shumë mirë 3 muajt e fundit plot lule, të gjitha lulet e saj filluan të binin, mendoj natyrshëm pasi që nga ato që lexova nuk mund të jetonin më, do të doja të dija çfarë të bëja dhe nëse atje është një mundësi që ajo të kthehet në luleshitës? Tani mbetet vetëm kërcelli, kam lexuar që duhet të pres prerjen, por do të doja të pyesja së pari para se ta bëja këtë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniela.
   Normalshtë normale që lulet të thahen. Do t'i prodhojë përsëri sezonin e ardhshëm.
   Ju mund ta prisni kërcellin kur të thahet
   Një përshëndetje.

 9.   Josefina dijo

  Nëse Orkidea ime mund të më ndihmojë para se të hapen, lulet e saj thahen dhe nuk hapen, nuk di çfarë të bëj për t'i hapur, është plot butona dhe ato kurrë nuk hapen, çfarë mund të bëja

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Josefina.
   Rrënjët tuaj mund të kenë nevojë për më shumë hapësirë. Nëse nuk e keni ndryshuar kurrë tenxheren, unë rekomandoj ta bëni atë në pranverë, në një pak më të gjerë me substrate orkide.

   -Nëse tenxherja që keni tani është bërë prej plastike transparente, e reja duhet të jetë e të njëjtit material. Në këtë rast substrati do të ishte lëvorja e pishës.
   -Por nëse tenxherja që keni është bërë me plastikë me ngjyra, duhet të vendosni një të njëjtë por më të gjerë. Në këtë rast, substrati mund të jetë ai në të cilin themi Ky artikull.

   Një përshëndetje.

 10.   Lucas dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija nëse është e gabuar ta ujitësh çdo dy ditë siç po e bëj sepse lulet po bien dhe kam frikë se është për shkak të ujit të tepërt

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lucas.
   Nëse keni tenxhere plastike transparente, duhet ta ujitni kur të shihni rrënjët e bardha; përndryshe rreth 3 herë në javë
   Në çdo rast, është normale që lulet të bien, pasi ato duhet të arrijnë fundin e jetës së tyre (është shumë e shkurtër, vetëm disa ditë ose disa javë).
   Sezonin tjetër do të lulëzojë përsëri.
   Një përshëndetje.

 11.   xtrxrtX dijo

  Përshëndetje, dje, Orkidea ime Phalaenopsis ishte shumë e bukur, me lulet e saj (disa tashmë vdisnin për shkak të moshës) dhe sot e kam gjetur me lulet e rëna dhe ato ishin ende të forta dhe të ngurta ... Çfarë mund të jetë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje XtrxrtX.
   Ndoshta një dritë dielli shumë e drejtpërdrejtë i ka arritur ata dhe kërcelli i luleve ka humbur forcën, ose mund të ndodhë që dje ata u lanë me pak ujë dhe vetëm pak më vonë u dha dritë.

   Difficultshtë e vështirë të dihet ... Ajo që unë rekomandoj është që të fekondoni orkidën tuaj me një pleh specifik për këtë lloj të bimëve (ata shesin thasë përmbajtja e të cilëve hollohet në 5 litra ujë) për ta ndihmuar atë të ketë lule me cilësi më të mirë herën tjetër.

   Përshëndetje.

 12.   beatrizpolo dijo

  Unë kam orkide në një kopsht të jashtëm dhe po bie shumë shi

 13.   Silvia dijo

  Përshëndetje, sapo bleva një phalaenopsis dhe të nesërmen lulet e freskëta (jo të thara) dhe disa sytha filluan të bien. Kjo eshte normale? Mund të jetë për shkak të aklimatizimit? Unë kam disa orkide, megjithëse është falaenopsia ime e parë dhe e vërteta, nuk më kishte ndodhur kurrë, i kam të gjitha të bukura.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Silvia.

   Po, është normale, veçanërisht nëse ajo orkide e veçantë ka marrë më shumë "përkëdhelje" se normale (p.sh. temperatura më të ngrohta, plehra). Zhvendosja nga një vend në tjetrin bën që shumë bimë të vuajnë, por orkideja juaj nuk duhet të përkeqësohet. Gjëja normale është që posa të ambientohet, dhe për sa kohë që e shoqërojnë temperaturat, ajo lulëzon përsëri pa problem.

   Përshëndetje.

 14.   Marcela valdebenito dijo

  Mirembrema. E di që bleva dy orkide me butonat e tyre përkatës, një lulëzoi dhe kjo shumë e bukur, nga ana tjetër, tjetra ra nga të gjithë butonat e saj dhe ato nuk ishin të thata, por asnjë prej tyre nuk erdhi të lulëzonte. A mund te me ndihmosh. Te lutem ..

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetni Marcela.

   Ju nuk duhet të shqetësoheni: është normale që disa orkide vazhdojnë të lulëzojnë pasi të jenë në shtëpinë e tyre të re, por është gjithashtu normale që disa të reagojnë duke abortuar lulet e tyre.

   Thjesht sigurohuni që atyre nuk u mungon uji (bëni kujdes, as nuk duhet të shtoni shumë), dhe me siguri se do të lulëzojë më vonë.

   Përshëndetje!

 15.   Silvia dijo

  Përshëndetje atje! Unë e komentoj këtë nga Buenos Aires, Argjentinë. Ata më dhanë një orkide të bukur phareanopsis në dhjetor. Ata po hapnin të gjitha lulet dhe dy ditë më parë filluan të binin. dhe të gjithë po thahen së bashku. Doja të dija nëse është normale dhe kur duhet ta pres litarin. Unë e ujit atë një herë në javë. Fletët janë të patëmetë. Faleminderit!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Silvia.

   Po, është plotësisht normale. Mos u shqeteso. Kur të jenë të gjitha të thata mund t’i prisni.

   Përshëndetje!