Shumëzimi i pemëve dhe bimëve: shtresa e ajrit

Shtresëzimi ajror

Disa ditë më parë po flisnim teknikë e shtresimit, një metodë e shumëzimit të bimëve përdoret gjerësisht në të gjithë botën.

Siç kemi përmendur, ka shumë lloje të shtresimit, duke qenë shtresa e thjeshtë dhe shtresa e shumëfishtë dy nga opsionet më të thjeshta. Por ka më shumë lloje të shtresimit, kështu që sot do të thellohemi në shtresimi i ajrit, një variant i kësaj teknike që zgjidhet në kohën e shumëzoni pemët.

Çfarë është ajo?

Megjithëse shtresa e ajrit është e shpeshtë në rastin e pemëve, është gjithashtu e zakonshme të përdoret për të shumëzoni shkurre, hardhi dhe disa bimë të brendshme, siç është rasti me azalea ose devenë.

Teknika ndryshon në lidhje me atë të shtresës së thjeshtë sepse stimulon lindjen e rrënjëve nga një degë që mbetet në ajër të varur. Nëse shtresa e thjeshtë ndodh në nivelin e tokës, në këtë rast shtresa është ajrore pikërisht sepse procesi zhvillohet pa pasur nevojë të lidhni degën në tokë ose në një mbështetëse. Zona zakonisht është e mbuluar me shirit plastik ose plastik për rezultate më të mira.

Shtresëzimi ajror

Koha më e mirë për shtresimin e ajrit është pranvera për pemët dhe shkurret që janë jashtë pasi bimët e brendshme mund të shtresohen gjatë gjithë vitit.

Si kryhet?

Gjëja e parë që duhet të bëni është të zgjidhni një degë dhe të bëni një unazë lëvore, gjithmonë rreth 30 cm nga maja e degës. Pastaj vendoset pluhuri i hormonit rrënjosës dhe më në fund merret një pjesë e plastikës transparente dhe dega mbulohet për ta mbajtur më pas në njërën anë dhe kështu formon një korne që më pas mbushet me torfe flokëverdhë.

Pastaj shtohet pak ujë për të lagur torfe dhe zona është e mbuluar me gazetë, duke zbuluar çdo dy javë. Kur rrënjët rrethojnë plastikën nga brenda, është koha e duhur për të prerë degën e re, gjithmonë me një prerje të pastër poshtë rrënjëve.

Shtresëzimi ajror


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   wendy dijo

    nuk më pëlqen