Si ndikon kërpudha Fusarium tek bimët?

Bimore e semundur Fusarium

Bimët mund të preken nga mikroorganizma të ndryshëm gjatë gjithë jetës së tyre. Viruse, baktere dhe kërpudha që do të testojnë rezistencën tuaj dhe aftësinë tuaj për tu përballuar. Midis këtyre të fundit, ka një veçanti që prek të korrat shumë shpesh, dhe kjo është Fusarium.

Kjo është një qenie e gjallë që jeton në tokë dhe që vepron kur perimet marrin ujin e tepërt. Na tregoni cilat janë simptomat dhe si t’i eliminoni ato.

Si e dini nëse një fabrikë ka Fusarium?

Bimë me Fusarium

Fusarium është gjini e një kërpudhe që shkakton dëme të konsiderueshme në të korrat. Ka mbi një mijë specie, dhe të gjitha ato janë potencialisht të rrezikshme për bimët tona të dashura. Sapo ky mikroorganizëm të hyjë në fabrikë, shumëzohet shumë shpejt, duke bërë që ajo të dobësohet brenda disa ditësh.

Në fakt, kur e kuptojmë se diçka po ndodh zakonisht është tepër vonë. Kështu që, është e përshtatshme të dihet se cilat simptoma do të tregojë se janë të vëmendshme:

 • Shfaqja e njollave të bardha, të verdha, kafe, rozë ose të kuqërremta në gjethe dhe / ose kërcell.
 • Wilting dhe nekrozë e gjetheve.
 • Kalbja e rrënjës.
 • Arrestimi i rritjes.

Çfarë duhet të bëni për ta parandaluar dhe / ose eliminuar atë?

parandalim

Fusarium është një kërpudhat që, si të gjithë, i pëlqen një mjedis i lagësht. Për ta parandaluar atë Extremelyshtë jashtëzakonisht e rëndësishme që bimët të mbillen në një tokë ose nënshtresë që ka mirë sistemi i kanalizimeve, pasi në këtë mënyrë rrënjët do të ajrosen siç duhet. Në Ky artikull ju keni një udhëzues të plotë për substratet.

Por, përveç përdorimit të një toke të përshtatshme, do të jetë gjithashtu e nevojshme që shmangni ujitje të tepërt. Shumë nga problemet që kanë të korrat tona janë shkaktuar nga ujitje e tepruar, kështu që para se t’u japim ujë duhet të kontrollojmë lagështinë e tokës. Për këtë ne mund të përdorim një njehsor dixhital të lagështisë, ose të fusim një shkop të hollë prej druri dhe të shohim se sa tokë i është ngjitur asaj (nëse ka qenë pak ose shumë pak, ne mund të ujitim). Këshillohet gjithashtu që të mos lagen bimët kur ujiten, pasi ato mund të kalben lehtë.

TRATAMIENTO

Nëse kemi bimë të sëmura, ne duhet të bëjmë sa vijon:

 • Pritini pjesët e prekura.
 • Trajtojini ato me bakër ose squfur në pranverë dhe në vjeshtë, dhe me një fungicid sistemik në verë.
 • Nëse ato janë shumë të këqija, është më mirë të digjeni për të parandaluar infektimin e të tjerëve.

Shpresoj të keni mësuar më shumë rreth kërpudhave Fusarium. Mos harroni se parandalimi është shërimi më i mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.