Si të bëni kokedamas orkide hap pas hapi (me këshilla)

Si të bëni kokedamas orkide

Kokedamas janë një formë arti me bimë. Mund të bëhet në shumë mënyra të ndryshme, jo vetëm nga vetë bimët, por nga artikujt që futen në topat e kokedamës. Prandaj, Po ne ju mësojmë se si të bëni kokedamas orkide?

Nëse ju duhet të bëni një dhuratë, ose thjesht dëshironi të keni një orkide ku nuk ka nevojë të keni një tenxhere, kjo mund t'ju interesojë. Dëshironi të dini se si bëhet? Kështu që vazhdoni të lexoni.

Çfarë nevojitet për të bërë një kokedama

orkide

Gjëja e parë që duhet të dini për të bërë një kokedama është të keni të gjithë elementët që e përbëjnë atë. Kjo do të thotë, Do t'ju duhet si bima, e cila në këtë rast është një orkide, ashtu edhe elementë të tjerë.

Cila eshte? Konkretisht, sa vijon:

 • Nënshtresa.
 • Akadama.
 • myshk.
 • Litar pambuku.
 • Një qese plastike.

Le të flasim për to pak më tej.

Nënshtresa

Shumica e kokedamave që prodhohen në treg kanë një substrat universal brenda topit të myshkut (ai që formon kokedamën). Kjo përdoret vetëm kur bima ka nevojë për një lloj tjetër toke. Por në përgjithësi, ajo që bëhet është përdorimi i këtij substrati të përzier me akadama.

Dhe në rastin e orkideve? Në këtë rast është nga ato që nuk do të kishin një substrat universal, por bëhet një përzierje me tokën e zakonshme të orkidës dhe përzihet me pak akadama për t'i dhënë më shumë lehtësi. Përdoren gjithashtu balta, torfe dhe fibra kokosi për ta mbuluar dhe për të pasur një bazë ku të fiksohet myshku.

akadama

Akadama është një element për të cilin kemi folur në disa raste. Është një drenazh i njohur sidomos në botën e bonsait, sepse lejon që toka të jetë më e lehtë dhe të mos grumbullohet.

Në rast se nuk keni akadama atëherë ajo që mund të përdorni është perliti, megjithëse ju rekomandojmë ta kërkoni ose të përdorni një më të madh për të parandaluar që dheu, brenda topit të myshkut, të grumbullohet shumë dhe të mos lejojë që rrënjët të marrin frymë.

Në fakt, ndërsa fokusohemi në rastin e orkidës, ju duhet ta siguroni këtë në mënyrë që ata të mos ndihen kaq të shtrënguar.

myshk

Myshku është ai që mbulon të gjithë topin që është bërë me bimën dhe nënshtresën. Kjo gjithashtu lejon ruajtjen e lagështirës pasi duke e mbuluar krijon një mjedis që mbron rrënjët e bimës dhe në të njëjtën kohë i ushqen ato. Kjo është arsyeja pse rekomandohet gjithmonë që myshk të bëhet pluhur dhe madje të kthehet për ta mbajtur atë në gjendje të mirë.

Tani, në rastin e orkidës, kjo mund të jetë pak më e ndërlikuar, duke filluar nga fakti që toka nuk grumbullohet së bashku, edhe kur i shtoni ujë. Por mos u shqetësoni, ka një mashtrim.

Litar pambuku

Së fundi, litari i pambukut përdoret për të lidhur myshkun në mënyrë që çdo gjë të fiksohet mirë dhe që të mos hapet ose të humbasë diku dheu. Kjo zakonisht imitohet me myshk Dhe duhet të keni parasysh që duhet ta lidhni fort që të mos zgjidhet.

Si të bëni kokedamas orkide

bimë me orkide

Tani që i keni të gjithë elementët, ne ju japim hapat që duhet të ndërmerrni për të bërë kokedamas orkide. Kushtojini vëmendje këtyre:

Bëni gati artikujt

Në rastin e orkidës, këto mund të ndryshojnë pak pasi tashmë e dini që orkidet janë paksa delikate për sa i përket substratit të tyre dhe si t'i mbuloni ato në mënyrë që rrënjët të duken mirë. Por nuk do të jetë shumë problem për ju.

Ju rekomandojmë të vendosni një çantë në tavolinë (ose diçka që e mbulon) për të shmangur njollat ​​dhe gjithashtu për të marrë më lehtë atë që bie. Përveç kësaj, keni:

 • Një enë për përzierjen e tokës.
 • Argjila.
 • Pleh për orkide.
 • myshk.
 • Gërshërë.
 • Ujë
 • Substrat për orkide.
 • Torfe.
 • Fibra e kokosit.

përzieni elementët

bimët në kokedamas

Gjëja e parë që do të bëjmë, në atë enë përzierëse, do të jetë të hedhim plehun e orkideve. Në varësi të atij që zgjidhni, do të duhet të shtoni pak a shumë sasi, por mbani parasysh që nuk do të përdorim shumë ujë (rreth 250 ml) kështu që do të duhet të hiqni sa pleh duhet të futni sipas rregullit të tre.

Më pas, shtoni ujin dhe një gotë me rërë të imët. Tani shtoni kokrrizën, më pas torfe dhe në fund pak argjilë.

Duhet të përzieni të gjithë përbërësit për të bërë një pastë. Nuk duhet të jetë shumë i holluar me ujë. Kur të jetë gati, duhet ta vendosni në plastikë ose letër në mënyrë që ta shtrini mirë. Duhet të krijoni një vrimë për të vendosur orkidën. Përveç kësaj, Kjo do t'ju ndihmojë të vendosni substratin e orkidës atje. Në fakt mund ta hidhni edhe brenda vrimës edhe rreth saj (duke e shtypur pak që të ngjitet në tokë). Ju mund të bëni të njëjtën gjë me akadama. Ndërsa do ta mbuloni me brumin, do t'ju duhet ta formoni në një top.

Ju mund të ndihmoni veten me letër të dylluar, ose një qese plastike, për të marrë atë formë të rrumbullakët. Sigurisht, bëni kujdes që të mos shtypni shumë në mënyrë që rrënjët të mos dëmtohen.

vendos myshk

Tani mbetet vetëm të shtoni myshkun në topin që keni bërë më parë. Për ta bërë këtë, para se ta bëni këtë, ju rekomandojmë ta lagni mirë në mënyrë që të hidratohet. Pasi të keni mbuluar të gjithë topin, do të duhet të përdorni spangun për të ngatërruar të gjithë vargun në mënyrë që myshku të mos lëvizë dhe të fiksohet mirë.

Kujdesi për orkide kokedamas

Tani që keni mbaruar, duhet të keni parasysh se duhet ta ujisni çdo 15 ditë duke e spërkatur me ujë, si dhe duke e vendosur në një vend me diell (por jo në rrezet e diellit direkte).

Është normale që në fillim të duket më e trishtuar, ky proces mund ta stresojë bimën, ndaj bëni durim që ajo të rikuperohet.

Bërja e kokedamas orkide, siç e keni parë, nuk është e vështirë, por duhet të keni kujdes me orkidën që të mos thyhen rrënjët e saj ose të dëmtohen gjatë procesit. Edhe pse rekomandohet që këto të jenë gjithmonë në një tenxhere transparente, ato mund të mbahen edhe kështu. A guxoni të blini një orkide dhe ta bëni atë në formën e një kokedama?


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.