Si të dalloni nëse një kërpudhë është e ngrënshme apo helmuese

Si të dalloni nëse një kërpudhë është e ngrënshme apo helmuese

Vjeshta është stina e artë për mbledhjen e kërpudhave. Ka shumë njerëz që duan të thonë të mbledhin kërpudha të të gjitha llojeve për të shijuar fuqinë e tyre të kuzhinës më pas. Në varësi të reshjeve të shiut që kanë ndodhur gjatë pranverës dhe stuhive tipike të verës, është e mundur që numri i kërpudhave që ka dhe shumëllojshmëria e tyre të jetë e ndryshme çdo vit. Të dish të dallosh nëse një kërpudhë është helmuese apo jo është thelbësore për të shmangur ndonjë problem pas korrjes. Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull si ta dalloni nëse një kërpudhë është e ngrënshme apo helmuese.

Nëse doni të dini më shumë për këtë, ky është postimi juaj.

Si të dalloni nëse një kërpudhë është e ngrënshme apo helmuese

Diferenconi kërpudhat helmuese

Një nga ushqimet më të lakmuara gjatë fazës së korrjes janë kërpudhat e ndryshme që i gjejmë në pyjet me lagështirë. Shtë një aktivitet mjaft argëtues dhe argëtues, si dhe origjinal. Sidoqoftë, mund të bëhet një aktivitet i rrezikshëm nëse nuk dini mirë se çfarë janë kërpudhat helmuese dhe cilat janë të ngrënshme.

Për të qenë në gjendje të dallojmë nëse një kërpudha është toksike, së pari duhet të njohim një përzgjedhje të kërpudhave dhe t'i identifikojmë ato si këmbën ashtu edhe kapelën. Midis atyre kërpudhave që kanë një këmbë dhe një kapelë, ka disa që janë shumë toksike dhe janë ato që zakonisht kanë formën e zorrëve ose trurit në pjesën e kokës. Në mënyrë që të bëheni ekspert në diferencimin e kërpudhave të ngrënshme dhe toksike, duhet të analizohen të gjitha pjesët e kërpudhave: himen, kapelë dhe këmbë.

Hymenium i një kërpudhe

Himeni është pjesa që i jep pjellori kërpudhave. Njihet gjithashtu me emrin carpophorus. Whereshtë vendi ku bashkimi i vërtetë i qelizave ndodh dhe prodhohen spore që më pas do të japin rritje për individë të rinj. Ky himen është gjithmonë i vendosur në zonën më të mbrojtur të kërpudhave për shkak të rëndësisë që ka për riprodhimin e tij. Siç mund ta prisni, ekzistojnë lloje të ndryshme të himenit dhe duhet të mësoni t'i dalloni ato. Zakonisht zakonisht vendoset nën kapelë dhe ato në thelb ndahen në 4 lloje: çarçafë, tuba të ndashëm, palosje dhe stingers.

Një tregues tjetër i rëndësishëm është thyerja e mishit. Në varësi të mënyrës që keni kërpudha për të thyer mishin e saj ne mund t'i dallojmë ato në fije ose të thyera si shkumës ose grurë. Ky karakter është për shkak të përbërjes qelizore të indeve të kërpudhave. Në disa ka qeliza mbizotëruese të zgjatura dhe të holla që njihen me emrin e hifeve. Nga ana tjetër, ka edhe kërpudha që kanë shumë qeliza sferike të quajtura sferociste. Këto qeliza sferike ndërthuren me hifet dhe janë ato që i japin mishit një cilësi të shkumëzuar ose të madhe.

Shumica dërrmuese e kërpudhave toksike priren të bëjnë pjesë në atë grup që, kur mishi prishet, merr një pamje të fibrave. Ka vetëm disa lloje të kërpudhave helmuese që thyhen si shkumës. Një karakteristikë diferencuese është se ato kanë tendencë të kenë një aromë shumë pikante.

Ngjyra e spores

Llojet e kërpudhave

Një aspekt tjetër themelor që duhet të marrim parasysh nëse duam të dimë nëse një kërpudhë është e ngrënshme apo helmuese është ngjyra e sporeve. Charactershtë karakteri më i vështirë për tu njohur në të gjitha llojet e kërpudhave. Për të njohur statusin, duhet të lejoni sporet mund të depozitohen në letër. Duke marrë parasysh ngjyrën e lamellave, është e nevojshme të shikohen mostrat e pjekura. Në varësi të ngjyrës së këtyre lamellave, ngjyra që do të kenë sporet mund të përfaqësohet mjaft mirë.

Ekzistojnë 4 ngjyra themelore për sporet: e bardhë, kafe, rozë dhe e zezë. Ne mund të studiojmë futjen e pllakave në mënyrën se si ato janë të pozicionuara në lidhje me këmbën. Ky është një faktor i rëndësishëm për të dalluar nëse një kërpudhë është helmuese apo e ngrënshme. Disa pllaka vijnë duke zbritur poshtë këmbës dhe të tjerat janë të tipit dekurrent që ngjiten lart në majë të këmbës. Kjo njihet si pllaka dekolte dhe provizione.

Për të diferencuar këtë lloj çarçafi është më e ndërlikuar, pasi është e nevojshme të shohim nëse këmba ndahet lehtësisht nga ajo e kapelës. Shtë sikur këmba është e lëvizshme dhe do të lërë një lloj gjurmë rrjetë rrethore rreth këmbës. Nëse prishet pa lënë gjurmë, do të flisnim për çarçafë të prerë dhe të lirë. Nëse këmba është e vështirë të ndahet, ne do të flisnim për lloje të tjera të çarçafëve.

Mbetjet e perdes

Kur kërpudhat janë në fillim të zhvillimit të tyre, ato mbulohen nga mbulesa të ndryshme si një rrjetë e hollë ose membranë që shërben për të mbrojtur kërpudhat nga kushtet e pafavorshme mjedisore. Ndërsa zhvillohen, shumë specie humbin plotësisht mbetjet e këtyre mbulesave dhe të tjerat i ruajnë ato. Prania e njërës prej këtyre mbetjeve është thelbësore kur bëhet fjalë për dallimin nëse një kërpudhë është e ngrënshme apo helmuese.

Llojet kryesore të mbulesave janë si më poshtë: Kthehuni përsëri në bazën e këmbës, lythat në kapelë që zakonisht ndahen lehtësisht me gisht, një unazë në këmbë dhe një perde si një rrjetë e vendosur në mes të buzës së kapelës dhe këmbës.

Kërpudha të zakonshme helmuese në Spanjë

Vjelja e kërpudhave

  • Amanita phalloides: Isshtë ekzemplari që shkakton numrin më të lartë të helmimeve në një nivel të përgjithshëm. Helmi i kësaj kërpudhe mund të vrasë një qenie njerëzore në vetëm disa orë.
  • Amanita muscaria: Kjo kërpudhë nuk mund të ngatërrohet me kërpudhat tipike shumëngjyrëshe të padëmshme. Gëlltitja e agarit të mizave mund të shkaktojë efekte neurotoksike me pasoja të rënda.
  • fly agaric: efektet e konsumimit të këtyre kërpudhave janë vdekjeprurëse. Shtë një lloj kërpudhe që rritet, veçanërisht në kohën e pranverës.
  • Satanai Boletus: është një nga kërpudhat e gjinisë Boletus më i njohur për të qenë helmues. Edhe pse helmi i tij nuk është aq agresiv sa emri i saj. Nëse e hani, mund të ndjeni dhimbje në zorrë, ethe dhe të vjella. Ky efekt rritet nëse konsumohet i papërpunuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të dini të dini nëse një kërpudhë është e ngrënshme apo helmuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.