Si të eliminojmë milingonat?

Milingonat në një trung peme

Milingonat janë insekte që normalisht nuk shkaktojnë dëme në bimë, por nganjëherë do të duhet të mbajmë nën kontroll popullatën e tyre, veçanërisht nëse kemi pasur ose kemi probleme me afidet.

Për këtë mund të përdorim si produkte shtëpiake ashtu edhe insekticide të blera në një çerdhe apo dyqan kopshtesh. Por, Si të eliminoni milingonat shpejt dhe në mënyrë efektive?

Mjetet juridike në shtëpi për të eleminuar milingonat

Limona të prerë

Për sa kohë që dëmtuesi nuk është përhapur shumë dhe bimët nuk janë treguar akoma shumë të dobëta, është shumë e këshillueshme që të përdorni ilaçe shtëpiake. Këto produkte janë gjëra që, siç sugjeron vetë emri, ne i kemi në shtëpi dhe, përveç kësaj, ato nuk do të dëmtojnë mjedisin.

Para se të shkoni direkt në insekticide, këshillohet që së pari të provoni mjetet juridike të mëposhtme:

 • limon:
  • Ne do të presim një në gjysmë dhe do ta kalojmë nëpër trungjet e bimëve.
  • Ne do ta shtrydhim atë për të nxjerrë lëngun e saj dhe do të mbushim një spërkatës me të për ta spërkatur atje ku ka milingona.
 • kanellë: ose në pluhur ose në vaj. Zbatohet aty ku janë insektet, madje mund të spërkatet në sipërfaqen e substratit.
 • Toka diatomatike: ose diatomina, siç dihet gjithashtu, përbëhet nga alga të fosilizuara që përdoren si pleh. Por gjithashtu është provuar të jetë shumë efektive në zmbrapsjen e milingonave dhe thjesht duhet ta përhapni atje ku nuk doni të shkojnë.
 • uthull: kombinohet me ujë dhe përdoret për pastrimin e dyshemesë. Mos e përdorni në bimë.

Insekticide për të vrarë murtajën

Kur murtaja e milingonave është e madhe mund të përdorim çdo insekticid universal. Isshtë i përshtatshëm lexoni mirë etiketat meqenëse ka produkte që mund të aplikohen në bimë dhe ka të tjerë që nuk munden. Këto të fundit janë ato që shiten në supermarkete (po, edhe Shtëpia dhe Kopshti) dhe mund të shkaktojnë shumë dëme në gjethe dhe lule.

Përveç kësaj, është e përshtatshme të vëzhgoni bimën dhe të shihni nëse ka ndonjë dëmtues tjetër. Siç e përmendëm në fillim, milingonat zakonisht shfaqen kur afidet po dëmtojnë bimët. Nëse duam t'i eleminojmë, është e përshtatshme që së pari të vrasim afidat me mjetet juridike që ju sugjerojmë këtu.

Milingonat në një gjethe

Kështu që ne mund t'i kemi bimët tona pa këto insekte.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.