Si të krasitni një yucca: kur, llojet dhe hapat për ta bërë atë

Si të krasitni një yucca

Keni një kasavë në shtëpi? E njohur edhe si kasava ose kassava, është një bimë që mund të rritet deri në disa metra lartësi. Për këtë arsye, është e rëndësishme të dini se si të krasitni një yucca pasi kjo kujdes mund t'ju ndihmojë të kontrolloni formën dhe madhësinë e saj, por gjithashtu do ta ndihmoni atë të rritet dhe të zhvillojë degë dhe gjethe të reja.

Tani, kur është bërë? Dhe si? Nëse edhe ju po pyesni veten, atëherë ne ju japim të gjithë çelësat në mënyrë që ta merrni parasysh. Vazhdoni të lexoni dhe do të shihni.

Kur duhet krasitur yucca?

bimë yucca në shkurre

Koha më e mirë për të krasitur yucca është fundi i dimrit ose fillimi i pranverës. Arsyeja është e thjeshtë dhe është se, gjatë atyre muajve, ajo ka një fazë rritjeje të ngadaltë apo edhe të ndalur derisa temperaturat të fillojnë të rriten.

Po të kemi parasysh edhe se po flasim për një bimë tropikale që nuk i pëlqen aspak temperaturat e ulëta, atëherë është normale të mendosh se duhet të kesh kujdes me këto. Por edhe me krasitjen dhe se ka ngrica apo kthehet i ftohti sepse duke qenë më i dobët mund të sëmuret lehtësisht.

Hapat për të krasitur një yucca

Nëse keni një yucca në shtëpi dhe e keni kuptuar që duhet ta krasitni, atëherë ne do t'ju japim të gjithë çelësat që ta bëni në mënyrën më të mirë të mundshme.

Hapat paraprak: përgatitni gjithçka

Krasitja nuk është diçka që duhet ta bëni pa planifikuar. Nga njëra anë, duhet të siguroheni që bima që do të krasitni të ketë një periudhë të përshtatshme krasitjeje (dhe përkon me kohën kur dëshironi ta krasitni. Nga ana tjetër, duhet të keni në dorë mjetet për të kryeni punën sa më shpejt që të jetë e mundur pa stres bimën.

Në varësi të mënyrës sesi është kasava, do t'ju duhet të përdorni disa mjete ose të tjera. Sigurisht, ato duhet të jenë të pastra dhe të mprehta për të shmangur dëmtimin e bimës. Rekomandohet të priten degët dhe gjethet që janë të thata, të dëmtuara ose të sëmura, si dhe ato që rriten në drejtim të gabuar ose që pengojnë kalimin e dritës dhe ajrit në qendër të bimës.

Gjithashtu, mbani në mend se kassava përmban një lateks toksik që mund të irritojë lëkurën dhe sytë, kështu që rekomandohet të mbani doreza dhe mbrojtje për sytë kur trajtoni bimën.

Pasi të keni gjithçka, mund të vazhdoni me hapin tjetër.

Llojet e krasitjes

gjethet e kasavës

Kur krasitni një yucca, duhet të dini se ka lloje të ndryshme krasitjesh, më të përshtatshme në varësi të objektivit që dëshironi të arrini.

Në përgjithësi, llojet e krasitjes janë si më poshtë:

  • Krasitja e mirëmbajtjes, në të cilën do t'ju duhet të pastroni për të hequr degët dhe thithësit që mund të dëmtojnë bimën, si dhe të ruani formën, madhësinë e saj, etj.
  • Krasitja e lulëzimit, e cila bëhet në pranverë që bima të lulëzojë. Për këtë priten vetëm degët që kanë lulëzuar herën e mëparshme, gjithmonë dy nyje mbi tokë.
  • Rinovimi i kasavës, që konsiston në eliminimin e pjesës më të dobët ose të sëmurë të bimës për ta rinovuar atë dhe për t'i kthyer në shkëlqimin e saj të plotë.

Kur bëhet fjalë për krasitjen, nuk do të thotë që mund të përdorni vetëm një lloj krasitjeje. Ndonjëherë dy prej tyre përdoren për të nxitur zhvillimin e bimës. Ajo që duhet të keni parasysh është të mos i nënshtroni stresit nëse vëreni se është i sëmurë ose se ka dëmtues në të. Preferohet t'i trajtoni para se t'i krasitni (ose t'i krasitni si mjeti i fundit për t'ia dalë mbanë).

Hap pas hapi në krasitje

lule yucca

Tani po, ne do t'ju ndihmojmë të krasitni një yucca dhe që ajo të rikuperohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Për ta bërë këtë, ju rekomandojmë të ndiqni rekomandimet e mëposhtme:

Shënoni cilat do të jenë degët dhe gjethet që do të krasitni

Kjo mund t'ju ndihmojë të jeni në anën e sigurt dhe të mos i shkurtoni ato që janë mirë ose që nuk duhen hequr.

Nëse nuk e dini se cilat mund të jenë, do t'ju themi se po flasim për degë dhe gjethe të thata, të sëmura, të dëmtuara ose ato që nuk duken sikur dëshironi që juka juaj të ketë.

Nëse nuk e shihni kurrë se si do të dukej bima pas krasitjes, provoni të bëni një foto të saj dhe, nëse jeni të aftë me një aplikacion celular ose kompjuter, mund të bëni një krasitje virtuale, një mënyrë për të parë se si do të dukej duke hequr pjesët. ju keni shënuar.

Pasi ta keni, do t'ju duhet ta përktheni në pemën tuaj yucca, por nuk duhet ta mendoni këtë si diçka të komplikuar. Në fakt është mjaft e lehtë, dhe yucca është një nga bimët më të forta përreth, kështu që mos kini frikë.

Gjithashtu, nëse shkoni shumë larg me krasitjen, gjithmonë mund të prisni që të rritet, diçka që zakonisht e bën relativisht shpejt.

pastroni zonën

Pasi të keni përfunduar krasitjen, është e rëndësishme që të hiqni të gjitha degët dhe gjethet që keni prerë dhe ta lini zonën të pastër. Ne nuk e themi këtë vetëm sepse ruani një rregull të mirë, por sepse ato degë dhe gjethe mund të jenë burim hyrje për dëmtuesit dhe sëmundjet dhe për këtë arsye, nëse e parandaloni duke mbledhur të gjitha ato pjesë që nuk janë më pjesë e bimore.

Në parim, ne nuk ju rekomandojmë që të aplikoni plehra ose trajtime parandaluese për dëmtuesit ose sëmundjet.

Por nëse keni një problem, atëherë po, do të duhet ta bëni atë.

Mbroni kassava

Së fundi, duhet të jeni të vetëdijshëm se krasitja e yucas është diçka që i streson shumë, përveçse i lë të dobëta. Kjo do të thotë që kur ta bëni, është më mirë ta vendosni në një zonë gjysmë të hijezuar derisa, 3-4 ditë më vonë, ta vendosni përsëri në vendin e tij të zakonshëm (d.m.th., nëse e keni në diell të plotë, është më mirë ta zhvendosni në gjysmëhije).

po sikur të jetë ai mbjellë në kopsht? Në këtë rast, do t'ju duhet të blini ose përdorni një rrjetë hijezuese për disa ditë në mënyrë që të mos marrë rrezet e diellit direkte.

Tani që dini si të krasitni një yucca, nëse e keni në shtëpi do ta keni më të lehtë ta kryeni këtë kujdes. Pra, nëse guxoni ta bëni dhe ky udhëzues mund t'ju ndihmojë, vazhdoni. A keni ndonjë këshillë tjetër për të tjerët për krasitjen e yucca?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.