Si të kujdesemi për majdanozin

Majdanoz

Bima kryesore e sotme përdoret gjerësisht në gatim, por gjithashtu kultivohet gjerësisht për vlerën e saj zbukuruese. Këtë herë do të të mësoj si të kujdesemi për majdanozin, nëse është në një tenxhere apo nëse po mbillni në kopshtin tuaj.

Ju do të shihni se është shumë e thjeshtë. Përveç kësaj, duke qenë e rritje e shpejtë, për një kohë të shkurtër do të keni një ekzemplar shumë interesant.

Majdanoz

Majdanoz, emri shkencor i të cilit është Petroselinum crispum, është një bar dyvjeçar (domethënë kalojnë dy vjet nga koha kur fara mbin derisa të thahet bima) origjina e saktë e së cilës nuk dihet, por në Azi dhe Evropë është natyralizuar pa probleme, deri në pikën që shfaqet në lista e bimëve barishte indigjene. Përdoret në të gjithë botën si erëza, por siç thashë më parë, është një bimë zbukuruese e shkëlqyeshme, me disa kujdes shumë i thjeshtë. Ti nuk me beson mua? Pra, na tregoni kujdesin që ju nevojitet:

  • Vend: diell i plotë ose dhomë me shumë dritë (natyrore). Ai gjithashtu përshtatet në zonat që marrin 4-5 orë dritë të drejtpërdrejtë në ditë, por sa më shumë që të jenë, aq më kompakte do të jetë rritja e tyre.
  • Ujitja: Do të varet nga moti, por në përgjithësi do të duhet të jetë i shpeshtë. Në mënyrë ideale, mos prisni që substrati të thahet plotësisht; dhe nëse është në kopsht, rreth tre herë në javë në verë dhe pjesën tjetër të vitit një ose dy çdo shtatë ose dhjetë ditë.
  • Kaloj: Nëse do të përdoret për konsum, idealja është të përdorni pleh organik dhe / ose ekologjik, siç janë hedhjet e krimbave ose plehu i kalit. Doza do të ndryshojë në varësi të madhësisë së bimës, por 10-20 gramë çdo muaj do të jenë të mjaftueshme.
  • Plagët dhe sëmundjet: nuk dihen dëmtues të rrezikshëm. Nëse ambienti është shumë i lagësht, bëni kujdes me kërmijtë, dhe nëse është shumë i thatë me karavidhet.

majdanoz

Për pjesën tjetër, është një bimë shumë mirënjohëse, i përshtatshëm për fillestarët.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.