Si të kujdesemi për palmat

Licuala vërteton

Licuala vërteton

Palmat, princeshat e kopshtit. Kushdo që ka një ose më shumë ekzemplarë do të jetë në gjendje të shijojë flladin e butë nga gjethet e saj kur fryn pak era, nga hija që jep gjatë verës, dhe mbi të gjitha elegancën e saj gjatë gjithë muajve të vitit.

Ato janë bimë shumë të adaptueshme, por për fat të keq ekzistojnë dy dëmtues që zvogëlojnë popullatën e tyre. Për këtë arsye, nëse edhe ju dëshironi të keni një në shtëpinë tuaj, duhet ta dini si të kujdesemi për palmat.

Gjethe kokosi

Pjesa e poshtme e një gjethe Cocos nucifera

Palmat që i gjejmë për shitje në çerdhet dhe dyqanet e kopshteve, dhe më konkretisht në mjediset e tyre të jashtme, i përkasin specieve që janë rezistente ndaj klimës sonë. Kur planifikojmë projektin e kopshtit dhe e kuptojmë, sepse e ndiejmë, se mund të duket shumë më mirë me një bimë të këtij lloji, është shumë e rëndësishme që të mbjellim një nga speciet rezistente, përndryshe do të humbisnim kohë dhe para. Në mënyrë që të mos na komplikojë shumë, Do të jetë e mjaftueshme për të marrë një bimë që është rritur jashtë vendit për të paktën një vit të plotë.

Pasi të jeni në shtëpi, do të jetë koha për të gjetur vendin më të mirë për ju. Nëse do ta mbjellim atë direkt në tokë, ose nëse do të rritet në një tenxhere për një kohë, duhet ta dini se shumica e palmave duhet të jenë në rrezet e diellit direkte, por ka disa, të tilla si ato të gjinisë Chamaedorea, Howea, Licuala ose Raphis, të cilat preferojnë të jenë në gjysmë hije.

Washingtonia e fortë

Washingtonia e fortë

Nëse flasim për ujitje dhe pajtimtar, të dyja detyrat do të bëhet shpesh nga pranvera deri në fund të verës. Shmangni lënien e substratit ose tokës të mbyten në ujë, por nëse kjo ndodh shumë herë pas here, bima do ta vlerësojë atë. Shtoni disa pika pleh specifik për palmat dhe do të shihni se sa mirë rritet.

Këto janë bimë të guximshme, por edhe ata mund të preken nga dëmtuesit. Më të zakonshmet janë: mollë pambuku, Morri i San Hozeut, dhe tmerruar Greminë e kuqe y Arkiv Paysandisia. Të gjithë ata mund të trajtohen dhe parandalohen duke bërë trajtime me insekticide që përmbajnë Chlorpyrifos ose Imidacloprid gjatë muajve të ngrohtë.

A ju pëlqen palma?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   @CARNISQRO dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm faleminderit, një insekticid tjetër shumë efikas dhe ekonomik kundër afideve dhe mollëkave është dimetoat, aplikohet në perëndim të diellit dhe 1.25ml tretet në 1L ujë, me një kohëzgjatje prej 15 deri në 30 ditë në varësi të faktorëve klimatikë, nuk ndikon në popullata nga mollëkuqet ose mollëkuqet që ushqehen me këto dëmtues, sulmojnë vetëm afidet, mollëkuqet dhe thripsat.

  Një mashtrim tjetër është të rritet kopër aty pranë, në mënyrë që mollëkuqet pjellin në bimë dhe larvat e tyre të shkatërrojnë popullatat e tëra të afideve dhe mollëve para se të largohen nga zona si të rritur dhe të kthehen për brezin tjetër kopër është një bimë aromatike me një aromë të shijshme dhe shumë e dobishme në kuzhinë, nga farat e saj, në gjeth dhe llambë apo tuber

  1.    Monica Sanchez dijo

   Në të vërtetë, dimethoati është shumë i efektshëm në eliminimin e dëmtuesve të mealybug, edhe pse është shumë i avancuar. Por nëse ka pak, ju mund të zgjidhni t'i hiqni ato me dorë.