Si të luftoni marimangat merimangë në bimë

Marimangat mund të shkaktojnë shumë probleme për bimët

Imazh - Wikimedia / Aleksey Gnilenkov

Në grupin e faunës që mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme në bimët tona ne gjejmë Marimangat. Insektet e imëta që riprodhohen kaq shpejt dhe në numër të tillë që mund të dobësohen, brenda pak ditësh, edhe pemët më të mira të vendosura.

Çdo gabim në kultivim, çdo ndryshim në kushtet e mjedisit, mund të favorizojë përhapjen e këtyre parazitëve që ne duhet t'i trajtojmë për të shmangur të këqijat më të mëdha. Le të dimë se si të luftojmë marimangat në bimë.

Marimangat kryesore që prekin bimët

Ka shumë, shumë lloje të Marimangat Rreth botës; në fakt, ka rreth 50 të pranuar. Ata janë një nënklasë e arachnid, pasi nëse shikoni nga afër, të dy trupi dhe këmbët e tyre janë të ngjashme me ato të merimangave. Llojet e ndryshme që ekzistojnë klasifikohen normalisht sipas dietës së tyre, kështu që, kemi:

 • Grabitqarët: ata janë ata që gjuajnë viktimat e tyre.
 • Barngrënës: ata që hanë bar.
 • Saprophagous: ato që ushqehen me lëndë organike që zbërthehen.
 • Parazitëve: Ata janë ata që varen nga një mori për të mbijetuar, dhe që gjithashtu i dëmton ata në një farë mënyre.

Ato që prekin më shumë bimët tona të dashura janë, në përgjithësi, këto:

Aculops lycopersici

Dëmtimi i miteve të domates në një kërcell

Imazh - Wikimedia / Goldlocki // Skuqja e kërcellit e shkaktuar nga marimangat.

Njihet si marimangë me domate ose eriofid domate. Siç sugjeron emri i saj, ajo prek domate, por edhe çdo bimë të familjes Solanaceae. Ka një trup të zgjatur dhe të segmentuar, me ngjyrë krem, dhe jo më i gjatë se 0,17 mm i gjatë.

Simptomat

Shkakton dëmtime të gjetheve, të cilat rrotullohen dhe pjesa e poshtme merr një ngjyrë të gjelbër argjendi. Me kalimin e kohës, të dyja gjethet dhe kërcelli bëhet në të kuqe-kafe, dhe nganjëherë fruti është keqformuar.

Panonychus citri

Knownshtë e njohur si mite e kuqe agrumesh, dhe është e zakonshme në pemë portokalli, pemë limoni, ... me pak fjalë, në bimë të gjinisë Citrus. Femra ka ngjyrë të kuqe të errët në të purpurt dhe ka kuota të gjata ('filamente'), duke shkaktuar dëmin më të madh.

Simptomat

Dëmet kryesore janë më estetike se çdo gjë tjetër. Do të shohim një njollë të bardhë të gjetheve, kërcellit dhe frutave. Në raste ekstreme, gjethet bien.

Tetranychus evansi

Njihet si merimanga e domates së kuqe dhe prek kryesisht domatet dhe patëllxhanët. Femra është e gjatë rreth 0,50 mm e gjatë me 0,30 mm e gjerë dhe ka një trup ovale të kuqe-portokalli, të verdhë ose të gjelbër.; mashkulli është më i vogël.

Simptomat

Infektimi shkakton shfaqjen e njollave të verdha në gjethe, posaçërisht në tra. Nëse lihen të pakontrolluara, këto gjethe thahen dhe më pas bien.

Tetranychus urticae

Marimanga e merimangës është një nga dëmtuesit më të zakonshëm

Imazh - Wikimedia / Gilles San Martin

Njihet si Merimangë e kuqe ose marimangat e zorrës së trashë. Isshtë një nga dëmtuesit kryesorë që mund të kenë bimët, veçanërisht nëse ato rriten në mjedise të thata. Madhësia e saj për të rritur është 0,5 mm dhe sapo të rritet trupi i saj bëhet i kuqërremtë. Possibleshtë e mundur ta shohësh atë me sy të lirë, si pika. Përveç kësaj, ajo është e aftë të endje rrjetë rrjetë.

Simptomat

Gjethet zbardhen ndërsa ushqehen me qelizat e tyre. Ndikon gjithashtu në frutat, të cilat mund të marrin një ngjyrë të ndyrë gri ose njolla të errëta.

Si mund ta di që bima ime po sulmohet nga marimangat?

Marimangat shkaktojnë dëmtime të gjetheve

Imazh - Flickr / Scot Nelson

Marimangat janë shumë të vështira për t’u parë me sy, kështu që mënyra më e shpejtë për të ditur nëse bima jonë e dashur po sulmohet nga këta organizma është duke vëzhguar simptomat që ajo paraqet. Nëse keni ndonjë nga këto, atëherë tani është koha për të vepruar:

 • Frutat zhvillohen me keqformime.
 • Në gjethe shfaqen manchas si në anën e sipërme ashtu edhe në pjesën e poshtme, duke qenë e zakonshme që pjesa e sipërme të jetë më e qartë.
 • Mund të shfaqet gunga në çarçafë.
 • Zverdhet e përgjithshme e pjesës ajrore (gjethet).
 • Në rastin e sulmeve të miteve merimangë, ato do të jenë të dukshme rrjeta shumë të holla ne dysheme.

Si luftojnë ata?

Marimangat në bimë mund të luftohen në disa mënyra të ndryshme, të tilla si:

Mjetet juridike ekologjike

Ka disa ilaçe ekologjike që mund të përdorni për të luftuar marimangat në bimët tuaja, të cilat janë:

 • Hithrat e thata në infuzion: mblidhni 100 gramë dhe i zieni në 1l ujë. Kur të jetë ngrohur ose ftohur, mund të mbushni një spërkatës dhe të trajtoni bimët.
 • Qepë: lëkura e qepës së prerë është një ilaç i shkëlqyeshëm. Isshtë përhapur në të gjithë tokën përreth bimës, duke siguruar kështu që ajo të mos ketë më marimangat.
 • Një kokë hudhër: vlim në dy litra ujë, dhe marinoj për 8 deri në 12 orë. Këshillohet që të shtypni hudhrën.
 • Insekticide të përshtatshme për bujqësi organike: si tokë diatonike (për shitje këtu), vaj neem (blini atë këtu) ose sapun kaliumi. Secila prej tyre do t'ju ndihmojë të kontrolloni, madje edhe të eleminoni marimangat nga bimët tuaja.

Mjetet juridike kimike

Kur murtaja është shumë e përparuar, është më mirë të zgjidhni insekticide kimike, të tilla si Binapakril, Metoate o phosalone. Sigurisht, është shumë e rëndësishme të ndiqni udhëzimet në enë, deri në letër. Nëse jo, ju rrezikoni të dëmtoni bimën.

Marimangat janë një problem serioz për bimët, pasi nëse nuk merren masa në kohë, ne madje mund t'i humbasim ato. Por me këto këshilla ata mund të vazhdojnë të rriten siç duhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   orlando kortez dijo

  informacion i shkëlqyeshëm faleminderit do të ndjek indikacionet që të mund të shpëtoj bimët e mia pasi nëse ato sulmohen nga ky parazit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit Orlando. Nëse keni ndonjë pyetje, ne do të jemi këtu 🙂