Si të mbillni farat e Strelitzia?

Farat e strelitzia mbillen në pranverë

Imazh - Flickr / Tatters

Strelitzia ose Zogu i Parajsës është një nga bimët me të cilat mund të keni një kopsht apo oborr spanjol të dekoruar shumë mirë. Kultivimi dhe mirëmbajtja e tij është shumë e thjeshtë, aq sa duhet të jetë vetëm në një zonë të ekspozuar ndaj diellit direkt dhe një ose dy ujitje javore për t’u rritur dhe zhvilluar pa probleme.

Ndoshta për këtë arsye shumë njerëz pyesin veten se si të mbjellin farat e Strelitzia. Nëse ju jeni një prej tyre, zbuloni si mund të merrni disa kopje me një kosto shumë të ulët.

Si mbillen?

Strelitzia është një bimë që mbillet në mot të nxehtë

Strelitzia janë bimë të bukura, që prodhojnë lule me ngjyra të ndezura. Edhe pse rritja e tyre është shumë e ngadaltë, është interesante të shihet se si mbijnë dhe rriten. Pra, nëse keni mundësi, mos hezitoni të mbillni farat e këtyre bimëve. Këtu ju shpjegojmë të gjitha hapat që duhet të ndiqni:

Merrni farat

Për të marrë disa bimë të vogla të Strelitzia ideali është që të merren farat e freskëta, direkt nga bima, në verë ose në fillim të vjeshtës. Por kjo shpesh është shumë e vështirë, kështu që Nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveç se të blejmë zarfin me fara në pranverë, i cili shitet në dyqane kopshtesh, fidanishte dhe madje edhe në faqet e internetit ku shesin vetëm bimë dhe/ose fara për sa kohë që shitësi dhe/ose biznesi kanë marrë opinione pozitive nga blerës të tjerë.

Unë nuk rekomandoj blerjen e tyre në suvenire apo vende të ngjashme, pasi këto vende nuk janë të besueshme për t'i blerë ato.

Kontrolloni nëse ato janë të zbatueshme apo jo

Pasi në shtëpi, Ne vendosim farat në një gotë me ujë për dy ditë, duke ndryshuar lëngun e çmuar dhe duke pastruar enën çdo ditë për të shmangur përhapjen e baktereve. Kështu do të dimë se cilat do të na shërbejnë dhe cilat jo. Të parat do të jenë ato që fundosen, ndërsa ato që mbeten lundruese me shumë mundësi nuk janë të zbatueshme. Gjithsesi, nëse nuk doni t'i hidhni, mund t'i mbillni në një shtrat të veçantë farash. Edhe pse nuk është normale, ndonjëherë mbin disa nga ato që në fillim menduam se nuk ishin të dobishme.

Përgatitni shtratin e farës

Pas kësaj kohe, do të jetë koha për të përgatitur shtratin e farës. Si të tillë mund të përdorim pothuajse gjithçka: vazot me lule, tabaka për fidane si p.sh esta, enë qumështi, gota kosi… E vetmja gjë që duhet ditur është se duhet të ketë të paktën një vrimë për kullimin; Nëse nuk e keni, do ta bëjmë me thikë të dhëmbëzuar ose me gërshërë; dhe nëse zgjedhim një enë ushqimore, ajo duhet të jetë e pastër përpara se të mbjellim farat.

Mbillni farat

Tabaka me nënshtresë, ideale për mbjelljen e farave

pastaj, mbushim shtratin e farës me substrat kulturor universal (shitet këtu), mulch ose plehrash dhe ujit atë tërësisht, në mënyrë që e gjithë toka të jetë e lagur mirë. Tani ju duhet t'i mbillni ato, por në varësi të shtratit të farës do të duhet të vendosim një numër maksimal farash. Për shembull:

 • Tabaka për fidanë: 1 ose 2 në çdo fole.
 • Gota me kos, enë qumështi: 1 ose 2.
 • Vazo lulesh:
  • Nga 5,5 deri në 6,5 cm në diametër: 1 ose 2.
  • Nga 8,5 deri në 13 cm në diametër: 2 ose 3.
  • Nga 14 në 20 cm: nga 2 në 4.

Y në të gjitha rastet duhet të ndahen, sa më shumë që të jetë e mundur. Kjo është shumë e rëndësishme, sepse nëse ata janë afër njëri-tjetrit dhe mbijnë të gjithë, atëherë do të jetë më e vështirë t'i ndani dhe t'i merrni të dy fidanët të vazhdojnë të rriten.

Nga ana tjetër, dhe meqenëse ato nuk mund të mbijnë nëse ekspozohen drejtpërdrejt në diell, Do t'i mbulojmë me një shtresë prej 1 centimetër ose më pak substrate.

Për të parandaluar shfaqjen e kërpudha, do të shtojmë sërish bakër ose squfur dhe ujë. Në këtë mënyrë, farat do të jenë në shtratin më të mirë, sepse jo vetëm që do të kenë ujë, por gjithashtu nuk do të shqetësohen për asgjë.

Kështu që gjithçka vazhdon të shkojë mirë, është e nevojshme të vendosni shtratin e farës në një vend shumë të ndritshëm jashtë dhe të mos lejoni që toka të thahet. Kështu, ata do të mbijnë pas një maksimumi prej dy muajsh.

Kur mbillen farat e Strelitzia?

Këto janë bimë me origjinë tropikale dhe subtropikale, për këtë arsye, ata kanë nevojë për nxehtësi për të mbirë. A) Po, koha ideale është pranvera apo edhe fillimi i verës. Temperaturat duhet të jenë të larta, minimumi 20ºC dhe maksimumi 30ºC. Në këtë mënyrë, nëse ato janë të qëndrueshme, ato do të mbijnë në një kohë të shkurtër.

Më pas, pasi të mbijnë, do të kenë mundësinë të vazhdojnë të rriten gjatë gjithë pjesës së mbetur të verës dhe derisa të kthehet i ftohti. Kur ndodh kjo, nëse ka ngrica ne do t'i mbrojmë brenda shtëpisë, por nëse nuk ka ngrica ose janë shumë të dobëta (deri në -1 ose -2ºC) dhe të përpikta, mund t'i lëmë jashtë në një zonë të mbrojtur nga era.

Cilat lloje të Strelitzia mund të rriten?

La Strelitzia reginae Është varieteti më i zakonshëm, por ka lloje të tjera që bëjnë edhe bimë fantastike kopshti ose tarracash. Shikoni:

strelitzia alba (para strelitzia augusta)

Strelitzia alba është shumë e madhe

La strelitzia albaose strelitzia augusta, është një bimë që arrin 10 metra i gjatë. Gjethet janë 2 metra të gjata, dhe lulet e saj janë të bardha. Mund të ngatërrohet lehtësisht me S. nicolai, veçanërisht kur është i ri, por ndryshon nga ai duke qenë shumë më i gjatë. I reziston ngricave deri në -2ºC.

Strelitzia juncea

Lulja e Strelitzia juncea është portokalli

Imazh - Flickr / Vahe Martirosyan

La Strelitzia juncea është një bimë që ka gjethe në formë gjilpëre dhe është 1,20 metra i gjatë Se shumti. Lulet e saj janë të ngjashme me ato të S. reginae, por ndoshta me një ngjyrë portokalli më të errët. Padyshim, është specia më kurioze nga të gjitha ato të gjinisë, por edhe ajo që i reziston më pak të ftohtit: vetëm deri në -1ºC dhe vetëm nëse është për një kohë të shkurtër.

Strelitzia nicolai

Strelitzia nicolai ka lule të bardha

Imazh - Flickr / enbodenumer

La Strelitzia nicolai është një bimë që mund të jetë 4-5 metra i gjatë, dhe zhvillon një kërcell kryesor dhe gjethe të gjelbra të mëdha me një gjethe të gjatë të së njëjtës ngjyrë. Lulet e saj të kujtojnë zogjtë ekzotikë, dhe ato janë blu dhe të bardha. Ajo prodhon disa pinjollë që në moshë të hershme. Sigurisht, duhen vite për të lulëzuar.

Unë e kam një të tillë që nga viti 2015 dhe në momentin e shkrimit të këtij artikulli nuk ka lulëzuar ende një herë, nuk e ka zhvilluar as trungun e tij fals edhe pse tashmë është mbi 2 metra i gjatë. Por ai jeton shumë mirë në kopshte tropikale dhe subtropikale, duke përballuar ngricat e herëpashershme deri në -2ºC pa pësuar asnjë dëmtim.

Strelitzia reginae

Strelitzia reginae është një bimë barishtore

Shtë më e zakonshmja. Strelitzia reginae arrin lartësinë 1 metër, dhe zhvillon gjethe heshtak jeshile të errët. Lulet e tyre janë portokalli dhe mbijnë në pranverë, dhe edhe nëse moti është mjaft i ngrohtë, ata mund ta bëjnë këtë në dimër. Reziston deri në -2ºC.

Shijoni bimët tuaja të vogla!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.