Si të mbillni llamba kopër?

Kopër është një bimë e njohur në shumë pjesë të botës.

Kopër është një bimë e njohur në shumë pjesë të botës, veçanërisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut. Kjo bimë ka lule të mëdha, aromatike dhe është e njohur për aromën e saj pikante, pak anise. Kopër përdoret si në gatim ashtu edhe në mjekësinë tradicionale dhe është një bimë e lehtë për t'u rritur në shumicën e klimave. Dhe më e mira nga të gjitha është kjo mund të mbjellim duke përdorur llamba kopër.

Llambat e koprës rriten lehtë dhe kërkojnë pak vëmendje. Ato mund të mbillen në çdo kohë të vitit për sa kohë që toka nuk është e ngrirë dhe ata preferojnë një vend me shumë diell dhe kullim të duhur. Pasi të vendosen, llamba e koprës mund të lulëzojnë për vite me rradhë pa shumë kujdes. Përveç kësaj, kjo bimë është rezistente ndaj shumicës së dëmtuesve dhe sëmundjeve, duke e bërë atë një zgjedhje të lehtë për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.

Si dhe kur mbillet kopër?

Llambat e koprës mund të mbillen pothuajse në çdo kohë të vitit.

Para se të shpjegoni se si të mbillni llamba kopër, fillimisht është koha të sqaroni se çfarë janë llamba dhe pse ato janë kaq të dobishme kur rritni një perime. Epo, llamba janë një organ që i përket bimëve të caktuara e cila përdoret për të riprodhuar dhe shumuar bimët e përmendura. Ndërsa disa prej tyre janë kërcell të modifikuar, të tjerët janë zakonisht një lloj rrënjësh të trashur. Edhe pse struktura është e ndryshme, të gjitha bulbs përmbushin qëllimin e tyre: Ruan ushqimin në mënyrë që bima të mund të mbijetojë gjatë stinëve dhe stinëve jo mikpritëse dhe, për rrjedhojë, të jetë në gjendje të rritet në stinët në vijim.

Kur një bimë bulboze riprodhohet, një llambë e re rritet nga llamba origjinale. Kjo zakonisht ndodh kur gjethet e bimës zverdhen dhe vdesin, gjë që tregon se bima po përgatitet për dimër. Llamba të reja rriten në tokë rreth llambës origjinale dhe, pasi të jenë mjaft të mëdha, ato mund të ndahen dhe të mbillen veçmas.

Prandaj nuk është për t'u habitur që këto organe bimore janë një mënyrë popullore e riprodhimit të bimëve. për shkak të lehtësisë së tyre të kultivimit dhe faktit që ato mund të ruhen për periudha të gjata kohore nuk ka nevojë për kujdes. Disa shembuj të zakonshëm të bimëve bulboze përfshijnë qepën, hudhrën, zymbylin, tulipanin dhe kopër.

Bimë bulboze
Artikulli i lidhur:
Cilat janë bimët bulboze

Sa i përket llambave të koprës, ato mund të mbillen në çdo kohë të vitit, Për sa kohë që toka nuk është e ngrirë. Megjithatë, më e zakonshme është mbjellja e tyre në vjeshtë, kur temperaturat fillojnë të bien. Kjo u jep atyre mjaft kohë që të vendosen dhe të rriten gjatë dimrit dhe të lulëzojnë pranverën e ardhshme.

Nëse planifikoni të mbillni llamba me kopër në vjeshtë, është e rëndësishme ta bëni këtë. para se temperaturat të fillojnë të bien shumë. Kjo zakonisht nënkupton mbjelljen e tyre disa javë para ngricës së parë. Në këtë mënyrë, llamba do të kenë mjaft kohë për t'u vendosur para dimrit.

Nga ana tjetër, nëse vendosni të mbillni llambat tuaja të koprës në një periudhë tjetër të vitit, sigurohuni që toka të mos jetë e ngrirë dhe të ketë ujë të mjaftueshëm për t'i mbajtur ato me lagështi. Është gjithashtu e rëndësishme të sigurohet që ata të marrin shumë diell gjatë periudhës së tyre të rritjes.

Si të mbillni llamba kopër hap pas hapi

Tani që e dimë se kur të mbjellim llamba kopër, le të shohim se si ta bëjmë atë. Hap pas hapi:

 1. Vendndodhja: Zgjidhni një vend me shumë diell dhe kullim të mjaftueshëm për të mbjellë llambat tuaja. Kopër ka nevojë për të paktën gjashtë orë diell të drejtpërdrejtë në ditë për të lulëzuar.
 2. Përgatitja e terrenit: Hiqni të gjitha barërat e këqija dhe pastroni tokën për ta ajrosur. Përzieni një sasi të vogël të përzierje plehrash o pleh në tokë për të siguruar lëndë ushqyese për llamba.
 3. Vendosni llamba: Vendosni llamba në tokë në një thellësi prej rreth trefishi i madhësisë së tyre. Sigurohuni që t'i vendosni ato mjaft larg njëri-tjetrit në mënyrë që të rriten pa problem.
 4. Ujitja: Ujitni llamba pas mbjelljes. Sigurohuni që ta mbani tokën me lagështi, por jo të lagur.
 5. durim: Prisni që kopërat të rriten dhe të lulëzojnë. Kopërve u duhen disa javë për të mbirë dhe mund të zgjasë deri në një vit për të lulëzuar.

Koha që i duhet për t'u rritur kopër varet nga shumë faktorë.si temperatura, toka, sasia e dritës dhe kujdesi që merr. Megjithatë, në përgjithësi mund të thuhet se duhet rreth një vit që të rritet dhe të lulëzojë, nëse sigurisht që kujdeset mirë.

korrje kopër, ndiqni këto hapa:

 1. Prisni derisa lulet të kenë kaluar kulmin e lulëzimit dhe të thahen.
 2. Pritini lulet dhe gjethet duke përdorur gërshërë ose një thikë të mprehtë.
 3. Lërini lulet dhe gjethet të thahen në ajër për disa ditë.
 4. Ruajeni koprën e tharë në një vend të freskët dhe të errët derisa të jeni gati për ta përdorur.

Është e rëndësishme të mbani mend se kopër është më aromatik dhe shijon më mirë kur korret dhe thahet siç duhet. Është gjithashtu një ide e mirë që të rrotullohen lulet dhe gjethet çdo disa ditë për të siguruar që ato të marrin ajër të pastër dhe të parandalojnë dëmtimin.

Kur mblidhen llambat e koprës?

Llambat e koprës mblidhen pasi bimët kanë ngordhur dhe tharë plotësisht.

Llambat e koprës mblidhen pasi bimët kanë ngordhur dhe tharë plotësisht. Kjo zakonisht ndodh në fund të verës ose në fillim të vjeshtës.

Për të kryer këtë detyrë, së pari duhet të hiqni të gjitha gjethet dhe kërcejtë e thatë nga bima. Më pas duhet të përdorni një lopatë për të gërmuar rreth llambës dhe ta hiqni me kujdes nga toka. Pastroni llambën nga çdo tokë e mbetur dhe lëreni të thahet në ajër për disa ditë. Ruani llamba në një vend të freskët dhe të thatë derisa të jeni gati t'i mbillni përsëri.

Shtë e rëndësishme të mbani mend atë Llambat e koprës duhet të ruhen në një vend të freskët dhe të thatë për të parandaluar kalbjen ose tharjen e tepërt të tyre. Është gjithashtu një ide e mirë t'i rrotulloni ato çdo disa javë për të siguruar që të marrin ajër të pastër dhe të parandaloni dëmtimin.

Shpresoj që ky informacion t'ju ndihmojë të rritni llamba të forta dhe të shëndetshme të koprës!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.