Si të mbillni pemë ulliri?

Mbjellja e ullirit bëhet në pranverë

Imazh - Wikimedia / Forest dhe Kim Starr

Ulliri është një pemë me gjelbërim të përhershëm që i reziston thatësirës pa vështirësi.. Kjo për shkak se e ka origjinën në rajonin e Mesdheut, ku thatësira jo vetëm që mund të zgjasë disa muaj, por ndodh edhe në periudhën më të nxehtë të vitit. Përkundër kësaj, ai është i aftë të prodhojë shumë fruta, ullinj, për këtë arsye kultivohet shpesh në pemishte dhe kopshte me shi ose me mirëmbajtje të ulët.

Tani, megjithëse është shumë e lehtë për të blerë një ekzemplar tashmë të rritur, pasi ju duhet vetëm të shkoni në një çerdhe ose të vizitoni një dyqan online bimësh, është interesante të dini si të mbillni pemë ulliri. Pse? Sepse është një mënyrë për të kursyer para, por në të njëjtën kohë, për të fituar përvojë duke mbjellë një pemë dhe për ta parë atë të rritet.

Cila është koha më e mirë për të mbjellë ullinj?

Farat e ullirit janë të vogla

Imazhi – Wikimedia/Eiku

Farat e pemëve të ullirit piqen në pranverë., kur temperaturat janë tashmë të buta apo edhe të larta në varësi të zonës. Siç pritet që moti të vazhdojë të përmirësohet, kjo është një kohë e mirë për t'i mbjellë ato në një shtrat farash, pasi në këtë mënyrë fidanët do të mund të rriten gjatë pjesës së mbetur të pranverës, gjatë gjithë verës, madje mund të vazhdojnë të rriten edhe në vjeshtë nëse temperaturat mbeten mbi pesëmbëdhjetë gradë Celsius.

A mund të mbillen në një kohë tjetër? Po sigurisht. Për shembull, ato mund të mbillen në dimër nëse keni një serë ose një filiz elektrik; ose në verë përderisa bëhet në fillim ose në fund, dhe vetëm në rast se nuk ka pasur ende valë të nxehti, ose kur ato tashmë kanë përfunduar.

Ku duhet ta vendosim shtratin e farës së ullirit?

Ulliri është një pemë dielli, pra është e rëndësishme që shtrati i farës të vendoset në një vend me diell në mënyrë që bimët të rriten siç duhet që në ditën e parë. Tani do të shpjegoj se si duhet të mbillni farat, por ajo që dua të keni parasysh është se nëse e vendosni shtratin e farës në hije ose brenda shtëpisë, ullinjtë tuaj të ardhshëm nuk mund të kenë një zhvillim të saktë, sepse do të shpenzoni shumë energji duke u rritur drejt burimit të dritës më të fuqishme - e cila mund të jetë thjesht një reflektim i dritës në një pjesë të mobiljeve për shembull -.

Kështu, do të shihje se rriten shumë shpejt, por në të njëjtën kohë do të dobësohen gjithnjë e më shumë, sepse kërcelli i tyre do të bëhet gjithnjë e më i hollë, me më pak forcë. Dhe pastaj nëse i vendosni në rrezet e diellit direkte, ato nuk do të zgjasin shumë, sepse do të digjen dhe do të vdisnin sepse nuk ishin mësuar me të. Prandaj, shtrati i farës duhet të vendoset në vendin e duhur sapo të jenë mbjellë farat.

Si e mbillni ullirin hap pas hapi?

Farat e ullirit mbillen në shtretërit e farës

Për të mbjellë më parë farat e ullirit ju duhet të vendosni në një tavolinë atë që do të nevojitetÇfarë është:

 • Nënshtresa për fidanë, si p.sh kjo.
 • Shtrati i farës, i cili mund të jetë një tabaka me vrima si esta, ose një tenxhere.
 • Ujitëse me ujë.

Pasi t’i keni të gjitha ju vetëm duhet të ndiqni këto hapa që do t'ju tregoj në vijim:

 1. E para është mbushja e shtratit të farës me substrat, pothuajse plotësisht.
 2. Më pas, ujiteni me vetëdije në mënyrë që të jetë shumë i lagësht.
 3. Dhe më pas, gjithçka që duhet të bëni është të merrni farat dhe t'i groposni ato një centimetër.

Tani, nuk keni pse të vendosni shumë në një vend, përndryshe nëse mbijnë të gjitha, do të keni probleme t'i ndani dhe t'i bëni ato të mbijetojnë. Është më mirë të vendosni një ose dy në çdo tenxhere ose alveolë dhe ato gjithashtu duhet të ndahen nga njëra-tjetra..

Për të mos lejuar që ato të rriten pa probleme, duhet të vendosni jo vetëm shtratin e farës në një vend me diell, por edhe Unë ju këshilloj të aplikoni fungicid me sprej çdo dy javë. Dhe pikërisht kërpudhat janë një nga armiqtë më të rrezikshëm që kanë farat e pemëve, deri në atë pikë sa që fidanët e sapombisur mund të vdesin si pasojë e një sëmundjeje të njohur si amortizim, e cila shkaktohet nga kërpudhat që sulmojnë kërcellin e këtyre bimëve, duke bërë që ato të vdesin brenda pak ditësh.

Sa kohë duhet që pema e ullirit të mbijë?

Pema e ullirit mbin në një muaj

Imazh - Wikimedia / Miwasatoshi

Duhet të keni pak durim për të parë të mbijnë farat e ullirit. Nëse janë të freskëta dhe temperaturat janë të përshtatshme, pra nëse mbahen midis 15 dhe 30ºC, është normale që të mbijnë pas një muaji., ose më së shumti dy. Por nëse është më ftohtë ose më nxehtë, ata ndoshta do të kenë nevojë për më shumë kohë.

Nuk ka nevojë për dëshpërim. Nëse nënshtresa mbahet e lagësht - por jo e përmbytur - dhe herë pas here aplikohet fungicid, mbetet vetëm të presim. Gjithsesi, Nëse shihni që muajt kalojnë dhe asgjë nuk ka mbirë ende, nxirrni farat për të parë se si janë. Nëse do të ishin tkurrur, ose nëse do të kishin kërpudha - do ta dinit këtë sepse do të zbardheshin - atëherë nuk do të mbijnë më. Por asnjë nga këto nuk duhet të ndodhë nëse kujdeset për shtratin e farës, siç e kam shpjeguar gjatë gjithë këtij artikulli.

Keni një mbjellje shumë të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.