Si të mbroni palmat nga të ftohtit

Dypsa në ambiente të mbyllura

Dypsë lutescens. Imazhi - Highmoon.ae

Me ardhjen e të ftohtit, palmat tona më tropikale do ta kenë të vështirë nëse jetojmë në një zonë ku temperaturat bien nën 10 gradë Celsius. Veryshtë shumë normale që, nëse deri vonë ishin të përsosur, me gjethe krejtësisht të gjelbra dhe të shëndetshme, tani këshilla fillon të ketë ngjyrë kafe apo edhe të verdhë.

Për të shmangur këtë, është e rëndësishme të parashikohen dhe të merren masa para kthimit të ri. Tani duhet ta dini se nuk është kurrë vonë për ta ditur si të mbrohen palmat nga i ftohti. Shkruani këto këshilla. 😉

Cilat palma do të kenë nevojë për mbrojtje nga i ftohti?

Pema e kokosit është një palmë që është shumë e ndjeshme ndaj të ftohtit

Pjesa e poshtme e një fletë të Cocos nucifera (peme e kokosit)

Aq e rëndësishme sa mbrojtja e tyre është të dish se cilat specie kanë nevojë për një mbrojtje të tillë, pasi që nuk ka kuptim të mbrohet një, për shembull, Archontophoenix alexandrae e cila është në një zonë ku temperatura më e ulët e regjistruar gjatë gjithë vitit është -2ºC. Kështu që, varësisht nga bima në fjalë dhe klima do të duhet të mbrojmë njërën apo tjetrën.

Në përgjithësi, dhe për të na dhënë një ide, nëse temperatura bie nën 15ºC do të duhet të mbrojmë sa vijon:

 • Cocos nucifera (peme e kokosit)
 • Veitchia
 • Areca
 • Dypsë (përveç D. decaryi dhe D.decipiens)
 • Dictyocarium
 • Rhopoboblaste
 • Rafia
 • Cirtostakis
 • Dhe të gjitha ato tropikale.

Nga ana tjetër, nëse temperatura bie nën 0º, do të duhet mbrojtja e mëposhtme:

Caryota nga koleksioni im.

Caryota, nga koleksioni im.

 • Roystonea
 • Karitota miti
 • Lepidorachis mooreana
 • Lytocaryum weddelianum
 • Gjeonome
 • Hediscepe
 • Archontophoenix purpurea
 • wallichia
 • Allagoptera caudescens
 • Ndër të tjera

Si t’i mbroni?

Serë

Serë plastike

Nëse jeni njeri duarartë ose keni shumë bimë të ndjeshme që duhet t’i mbroni, ideali është ai ndërtoni një serë për t'i mbajtur ata të mbrojtur nga era, acari dhe dëbora.

Pëlhurë anti-acar

Ka disa mënyra për të mbrojtur palmat nga të ftohtit, një nga ato kryesore është t'i mbështjellësh ato pëlhurë anti-acar. Shtë një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të shmangur kalimin e një dimri të keq pa qenë e nevojshme t'i lëvizni ato.

Plastike transparente

Mund të përdoret në të njëjtën mënyrë si pëlhura anti-acar, domethënë, duke mbështjellë palmën me të.

Vendosini në shtëpi

Isshtë opsioni më i popullarizuar. Palmat, tashmë të reja, janë shumë dekorative, kështu që dimri përdoret për t'i shijuar ato brenda. Por është e përshtatshme t'i keni ato në një dhomë ku hyn shumë dritë natyrore dhe t'i largoni nga skica në mënyrë që të mos vuajnë.

Mbushur

Mulçe gjethesh të thata

Për sa kohë që ne nuk jetojmë në një zonë shumë të ftohtë për palmën, me siguri do të jetë e mjaftueshme për të mbrojtur rrënjët e saj me gjethe të thata ose lëvore pishe.

Ka qenë e dobishme për ju? 🙂


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bastis dijo

  Të gjitha këto këshilla janë shumë të mira, nëse pëllëmba juaj është e vogël, por nëse mat më shumë se gjashtë metra si e jona, le të shohim se si e mbuloni, kur keni një çadër gjethesh aq të madhe sa një shtëpi.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Enrique.

   Në këto raste, zgjedhja është që të mbulohet trungu me leckë plastike ose rezistente ndaj ngricave, duke lënë shpesh kurorën e gjetheve të pazbuluara.
   Sidoqoftë, çfarë lloj pëllëmbë është dhe cila është temperatura më e ulët që keni pasur ndonjëherë? Për shembull, palma Canarian mund të durojë deri në -5ºC. Mund të ketë një kohë të vështirë në dimër, por shërohet në pranverë.

   El Trachycarpus fortunei mbështet shumë më tepër, deri në -18ºC.

   Shikoni, unë ju lë një lidhje për një postim që kemi bërë në lidhje me palmat më rezistente ndaj të ftohtit, në rast se ju shërben juve. Pershendetje!