Si të mbuloni një oborr spanjol nga shiu

Si të mbuloni një oborr spanjol nga shiu

Kur mbaron vera, shumë marrin mobiljet e tyre në oborr, i grumbullojnë ato dhe nuk i përdorin gjatë muajve të vjeshtës dhe dimrit. Mund të jetë sepse temperatura në atë zonë është shumë e ftohtë, ose thjesht sepse ata nuk duan ta bëjnë këtë. Por nëse një zonë e jashtme do të mbetet si magazinë, ose ne do të vazhdojmë ta përdorim atë, është e nevojshme të dimë si të mbuloni një oborr spanjol nga shiu.

Nuk ka rëndësi nëse nënkupton që do ta përdorni për t'u ulur disa ditë, ose doni të mbroni mobiljet në mënyrë që vitin e ardhshëm të vazhdojë t'ju shërbejë, ka mundësi në mënyrë që një oborr të mos marrë i lagur nga shiu dhe, në këtë mënyrë, do të jetë i përdorshëm edhe në muajt e ftohtë. Ne ju themi se cilat janë.

Arsyet pse duhet të mbroni oborrin tuaj nga shiu

Arsyet pse duhet të mbroni oborrin tuaj nga shiu

Një oborr spanjol është një aneks i një shtëpie. Normalisht ju dilni nga ajo përmes një dritareje të gjerë, ose përmes një dere. Kati zakonisht është prej druri ose pllaka që trajtohen për t'i bërë ballë elementeve. Problemi është se, kur lagështohen vazhdimisht, pas një kohe ato përkeqësohen dhe munden shfaqen kalbjet apo edhe toka bëhet e shëmtuar.

Atëherë do të kishit mobiljet, të cilat nëse i mblidhnit, do të grupoheshin në një zonë të oborrit. Por, nëse jo, ato do të vendoseshin si një dekoratë. Po sikur të binte shi mbi ta? Gjëja e zakonshme është se këto mobilje janë trajtuar gjithashtu për t'i bërë ballë motit të keq, por do të ketë përkeqësim nëse uji ngecë në një zonë, ose nëse nuk pushojnë së vuajturi me diellin, të ftohtin dhe shiun. Kësaj duhet shtuar se disa aksesorë si jastëkë, batanije, dyshekë, etj. ata nuk do të mbijetonin.

Për këto arsye, është gjithmonë e këshillueshme t'i mbroni ato, si? Epo, duke mbuluar një oborr nga shiu do të kishit shumë bagëti.

Si të mbuloni një oborr spanjol nga shiu

tendat e oborrit

Tani që e dini rëndësinë e mbulimit të një oborri nga shiu, është koha që ju të dini se cilat mundësi keni për të qenë në gjendje ta bëni atë. Ne ju rekomandojmë që të merrni zgjedhjen, jo aq shumë për estetikën ose dekorimin, por për funksionalitetin. Për shembull, nëse jetoni në një zonë me shumë erë dhe shi të shpeshtë, mbulimi i oborrit me një pëlhurë të papërshkueshëm nga uji nuk është një ide e keqe, por do të zgjasë shumë më pak sesa nëse përdorni metoda të tjera.

Në mënyrë të veçantë, ato që mund të rekomandojmë janë:

Cadra të oborrit

Nëse imazhi i një ombrellë plazhi ju ka ardhur në mendje, ju keni qenë të hutuar. Ato janë shumë më të mëdha për të mbuluar një zonë të madhe. Përveç kësaj, struktura është shumë më e fortë dhe më e rëndë se ajo e një në plazh dhe ato janë bërë me pëlhura të papërshkueshme nga uji të afta të përballojnë shiun, por edhe diellin.

Optionshtë opsioni më i lirë, edhe pse, siç e përmendëm më parë, do të varet nga klima, temperatura dhe moti i keq për të ditur nëse është më i miri apo jo (sepse edhe nëse është i lirë, nëse nuk zgjat, nuk do të jesh në gjendje ta amortizojë atë).

Si një pengesë, ekziston vetë hapësira. Ajo do të mbrojë vetëm zonën që mbulon diametrin e ombrellës, por nëse ka erë është e mundur që as kjo. Kjo është arsyeja pse shumë e lënë këtë opsion më shumë për verën, pasi mbron shumë më mirë nga dielli sesa nga shiu. Por mund të ndihmojë.

Tenda vela

Ky lloj tendave shpesh janë në modë dhe e mira e tyre është se ato mund të përshtaten në çdo hapësirë ​​sepse në treg gjeni shumë madhësi. Sigurisht, ata kanë nevojë për pika të kapjes.

Në thelb është një pëlhurë që e rregulloni me tre pika të kapjes, Prandaj quhet "lundrim", sepse efekti që merrni është ai i një trekëndëshi, si velat e një anijeje.

Ato janë bërë, siç ishte rasti më parë, me një pëlhurë të papërshkueshme nga uji.

Probleme? Disa. E para dhe ndoshta më e rëndësishmja është se pëlhura, duke u fiksuar në tre pika, mund të zgjatet shumë mirë, por çka nëse bie shi? Gjëja normale është se uji mbetet i ndenjur në pëlhurë, pasi nuk do të ketë rrjedhje, por kjo mund të përfundojë duke e fryrë atë dhe duke shkaktuar dëmtimin e tij.

Një problem tjetër është era, pasi lëvizja e pëlhurës mund të bëjë që një pikë e kapjes të lëshojë rrugën, apo edhe të shqyejë pëlhurën.

Ekonomikisht është e lirë dhe mund të funksionojë, megjithëse ka ato të meta.

Tenda të zgjatshme

Lidhur me çadrat, ndoshta më të njohurit janë ato të zgjerueshme, domethënë ato që palosen, zakonisht në mur dhe që, kur është e nevojshme, shtrihen për të mbuluar zonën e oborrit.

Su funksionaliteti është mjaft i lartë dhe na lejon ta veshim ose heqim atë sipas dëshirës sonë, ose me dorë ose të automatizuar.

Për shkak se çmimi i tij është i balancuar (nuk është as shumë i shtrenjtë dhe as shumë i lirë) është opsioni që është më i kërkuari pasi mund të mbrojë si nga dielli ashtu edhe nga shiu.

Tani, le të analizojmë problemet. Njëra prej tyre mund të jetë që mbulojnë vetëm një pjesë të oborrit, por nëse ka erë ose shiu nuk bie vertikalisht, oborri mund të laget. Një problem tjetër është era. Sigurisht, duke pasur një strukturë të bazuar në një gjoks që është ajo që mban pëlhurën, është më e vështirë për të që të fluturojë ose të prishet. Por me kalimin e kohës mund të ketë thyerje, çarje, etj. që e pengojnë atë të përmbushë funksionin që i është caktuar.

Pjergulla

Pergola janë një nga mënyrat më të shtrenjta për të mbuluar një oborr spanjol nga shiu, por edhe më efektive. Shtë një strukturë që është ndërtuar nga tavani në dysheme, dhe oborri mund të mbulohet dhe mbyllet, ose të mbulohet vetëm.

Pjesa e kulmit mund të bëhet e hapur (për verën) dhe e mbyllur (përballë dimrit) dhe sa i përket mureve, gjëja e zakonshme është se ata kanë shtylla, por gjithashtu mund të zgjidhni të mbylleni plotësisht dhe do të kishit një oborr të brendshëm ku mund të rregulloni edhe temperaturën.

pjergull kopshti

Pengesa kryesore e pjergullave është se ato janë fikse dhe mund të prishen me atë estetikë të hapur të oborrit që dëshironi. Përveç kësaj, ato përfshijnë një shpenzim të konsiderueshëm, megjithëse janë më të qëndrueshëm.

Tani që keni parë opsionet për të mbuluar një oborr spanjol nga shiu, cilën do të zgjidhnit? A keni gjetur një mënyrë tjetër për të mbrojtur oborrin tuaj? Ne do të donim të dëgjonim për të.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.