Si të merrni një dredhkë me lule?

Lulet e dredhkës janë jeshile

Imazhi – Flickr/hedera.baltica

Edhe pse dredhka është një bimë që kultivohet, më shumë se çdo gjë, për gjethet e saj, e vërteta është se lulet që prodhon janë shumë kurioze. Por mes faktit se ato janë të gjelbra dhe gjithashtu të vogla, ato shpesh mund të kalojnë pa u vënë re deri në atë pikë sa të mendojnë se alpinisti ynë i dashur nuk lulëzon. Por po, duhet të dini se në raste të caktuara mund të ndodhë që të ketë diçka që e pengon të prodhojë lulet e saj.

Pastaj, Si të bëni që dredhka të përfundojë me lule? Për ta bërë këtë, ju rekomandoj të merrni parasysh disa gjëra që do t'i shpjegoj këtu.

Këshilla për dredhkën për të pasur lule

Ivy është një bimë me rritje të shpejtë

Dëshironi të dini se çfarë të bëni për ta bërë dredhkën tuaj të lulëzojë? Prandaj mos hezitoni të ndiqni këshillat që do t'ju jap më poshtë. Do të shihni se si nuk është shumë e vështirë për ta arritur atë:

Vendoseni në një vend me shumë dritë por pa diell të drejtpërdrejtë

La dredhkë Nuk mund të lulëzojë siç duhet nëse ekspozohet në rrezet e diellit direkte, pasi digjet. Në fakt, në vendet e origjinës mund ta gjejmë gjithmonë duke u rritur nën hijen e pemëve të mëdha. Po kështu, është e rëndësishme që zona të ketë shumë qartësi, sepse nuk do të ishte e shëndetshme nëse nuk do të ishte.

Një tjetër gjë që lidhet me vendndodhjen dhe që duhet shtuar është ajo duhet të ketë jashtë. Është një bimë e aftë të përballojë ngricat (deri në -18ºC), ndaj i ftohti nuk duhet t'ju shqetësojë. Nëse keni një shans të ndjeni se stinët po kalojnë, me siguri do të lulëzoni në një moment.

Sigurohuni që të ketë hapësirë ​​të mjaftueshme për t'u rritur

Është një bimë që nëse ka mbështetje të mjaftueshme mund të arrijë lartësinë afërsisht 30 metra. Por sigurisht, për këtë është thelbësore që rrënjët e saj të rriten dhe zhvillohen. Edhe pse nuk kërkojnë shumë hapësirë, Do të ishte gabim të mendonit se dredhka mund të mbahet në një mini tenxhere ose në një hapësirë ​​shumë të vogël kopshti.

Për këtë arsye, Nëse e keni në një tenxhere dhe dëshironi që të lulëzojë, do t'ju duhet ta transplantoni në një enë pak më të madhe çdo 3 vjet ose më shumë.. Dhe nëse dëshironi ta keni në kopsht, duhet ta mbillni në një distancë të paktën një metër nga bimët e tjera të mëdha dhe të shmangni vendosjen e shumë bimëve të vogla pranë.

Plehëroni atë që të lulëzojë

Edhe pse dredhka është një bimë që ka gjethe dhe lule të bukura që edhe pse kurioze zakonisht kalojnë pa u vënë re, siç e thashë në fillim, nuk bën dëm ta plehërosh që t'i prodhojë. Pse? Pse Ai jo vetëm që do të përfitojë nga ai pleh për të lulëzuar, por edhe për t'u rritur dhe për të qenë i shëndetshëm.

Prandaj, duhet paguar me pleh për të mbjellë me lule, duke pasur parasysh se nëse është në një tenxhere, plehrat e përmendura do të jenë të lëngshme në mënyrë që efektiviteti të jetë më i shpejtë.

Kujdes nga lotimi i tepërt

Nëse ka diçka që i frikësohet dredhkës, është njomja e rrënjëve, prandaj nuk duhet ujitur shpesh, veçanërisht nëse është në një vend ku zakonisht bie shi me një farë rregullsie. Kështu, do të jetë e nevojshme të ujitet vetëm kur toka të jetë tharë. Dhe në rast dyshimi, ju mund të kontrolloni lagështinë e tokës së përmendur duke futur një shkop druri: nëse shihni që kur e nxirrni del e thatë, atëherë duhet të ujisni.

Kur lulëzon dredhka?

Lulet e dredhkës shfaqen në verë.

Mund të ndodhë që sado kujdes të tregohet, bima të mos lulëzojë. Arsyeja pse kjo ndodh ndonjëherë është se sezoni i lulëzimit thjesht nuk ka ardhur. Dhe është që ajo të prodhojë lulet e saj, jo vetëm duhet të jetë mirë (domethënë e shëndetshme), por edhe është e nevojshme që vera të përfundojë, për arsyen e thjeshtë se protagonisti ynë lulëzon nga fundi i sezonit në fjalë deri në vjeshtë.

Më vonë jep fryte dhe janë këto fruta që shërbejnë si ushqim për shumë zogj gjatë stinës më të ftohtë të vitit. Meqë ra fjala, shfrytëzoj rastin të them se është toksik për njerëzit nëse hahet i papërpunuar (në laborator, nga ana tjetër, prej tij nxirren substanca që mund të përdoren për të bërë ilaçe kundër kollës ose spazmave, ose që ndihmojnë në nxjerrjen e sekrecioneve nga bronket).

Si janë lulet e dredhkës?

Së fundi, duhet të dini se lulet e kësaj bime janë të vogla dhe shfaqen në një tufë lulesh të tipit korimbo. Secila prej tyre është e gjelbër, rruzullore dhe ka një diametër rreth 0,5 centimetra.. Lulëzimi ka tendencë të varet pak për shkak të forcës së gravitetit. Kur lulet thahen dhe frutat piqen, i gjithë kërcelli i lules thahet.

Dhe ju, çfarë mendoni për lulet e dredhkës?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.