Si të përhapni bambu me fat

Si të përhapni bambu me fat

Me siguri ju keni parë bambu me fat në ndonjë dyqan dekorimi dhe madje edhe në shtëpinë e dikujt që njihni. Ju mund të jeni mahnitur nga pamja e saj e thjeshtë, me vetëm një kërcell të gjelbër, një strukturë fleksibël por kompakte dhe disa gjethe të gjata e të ngushta. Sapo të keni hetuar, do të keni zbuluar se është bambuja me fat dhe, ndoshta, kjo ju ka tërhequr edhe më shumë vëmendjen. Ne ju mësojmë si të përhapni bambu me fat që edhe ju të filloni ta kultivoni dhe të ndiheni të bekuar nga fati i tij, apo emri i tij nuk është gjë tjetër veçse një mit? 

Ka një bukuri të thjeshtë që shkon shumë me qëllime dekorative në çdo shtëpi minimaliste. Kjo është arsyeja pse ajo gjithashtu është bërë kaq e njohur, edhe pse është një bimë që vjen nga askush tjetër përveç Afrikës. Dëshironi të dini më shumë? Vazhdoni të lexoni.

Çfarë është bambu me fat

Është një gjë që e ke hasur dhe një tjetër që i di të gjitha sekretet e kësaj specie, sepse nëse e pëlqen sepse është e thjeshtë, tërheq edhe për kuriozitetin e saj dhe për besëtytnitë, pozitive në këtë rast. që ekzistojnë rreth këtij trungu. 

Si të përhapni bambu me fat

Quhet bambu me fat o bambu me fat, edhe pse në të vërtetë nuk është bambu, por është mjaft i ngjashëm dhe, për shkak të ngjashmërisë, i kanë vënë këtë pseudonim. Emri botanik i kësaj bime është dracaena sanderiana. Dhe, në fakt, fakti që fati dhe pasuria i atribuohen këtij ekzemplari është pikërisht sepse na kujton bambunë. 

Bambu me fat në Feng Shui

Feng Shui ka shumë të bëjë me këtë koncept pozitiv për bambunë me fat, sepse, sipas asaj që thotë, ta kesh atë në shtëpi tërheq. energji chi. Do të na ndihmojë të aktivizojmë energjinë e ndenjur, duke rritur energjinë pozitive dhe, me këtë, duke tërhequr shëndetin, pasurinë dhe prosperitetin në përgjithësi. 

Kjo bimë do të përfaqësonte 5 elementët: dru, tokë, ujë, metal dhe zjarr. Druri do të ishte kërcelli, toka nënshtresa, uji mjeti i tij i jetës, metali tenxherja ku do të rritej dhe ne mund të përfaqësojmë zjarrin duke lidhur një fjongo të kuqe rreth kërcellit. 

Si të përhapni bambu me fat

Gjithashtu duke bërë thirrje përse ky bambu është me fat, besimi dikton që, në varësi të numrit të kërcellit, ne do të marrim pak a shumë pasuri. Për shembull, një kërcell do të thotë një jetë e thjeshtë; ndërsa dy kërcell thërrasin në dashuri; tre kërcell simbolizojnë pasurinë, lumturinë dhe jetëgjatësinë; Nga pesë rrjedhin tërhiqen shëndeti, harmonia dhe mirëqenia.

Me këto besime, nuk është për t'u habitur që kaq shumë njerëz i janë bashkuar trendit të të mësuarit kujdesi për një bambu me fat për ta bërë atë të shkëlqejë në shtëpi ose në zyrë, jepini një gjelbërim të gjallë dhe oksigjenues hapësirës në fjalë dhe ndjeheni mirë duke ndarë kohën me këtë bimë të veçantë. 

A doni edhe ju të mësoni përhapni një bambu me fat? Ne do të shpjegojmë se si ta bëjmë atë.

Mësoni të riprodhoni bambu me fat

Nëse po mendoni riprodhoni bambu me fat, duhet të dini se ekzistojnë disa metoda. Mund të zgjedhim midis përhapjes në tokë, në ujë ose duke ndarë kërcellet. 

Përhapni bambu me fat në ujë

Më e zakonshme është përhapni bambu me fat në ujë. Për këtë ju duhet të prisni një kërcell, ta zhytni në një enë me ujë dhe të prisni disa muaj derisa të shfaqen rrënjët. Parandaloni kalbjen e ujit duke hequr gjethet nga pjesa e zhytur e kërcellit dhe duke ndryshuar ujin sa herë që vëreni se bëhet i turbullt ose, si masë paraprake, çdo javë.

Duhet t'i japë dritë indirekte dhe, kur rrënjët arrijnë rreth 2 centimetra rritje, mund ta transplantoni bambunë në tokë nëse dëshironi. Edhe pse mund ta lini edhe në ujë. 

Përhapja e bambusë me fat në tokë

Si të përhapni bambu me fat

Nëse preferoni përhapni bambu me fat në tokë, hapat që duhen ndjekur janë të njëjtë me atë që kemi parë më parë, por pasi të zërë rrënjë, mund ta transferoni në një tenxhere me substrat. Preferohet të aplikohet substrat për kaktus dhe suculents, pasi do të ndihmojë në ruajtjen e lagështisë, por pa mbytje.

Vendoseni aty ku merr shumë dritë indirekte dhe shijoni bukurinë dhe dridhjet e mira!

Përhapni bambu me fat duke ndarë kërcellet

Ai konsiston në ndarjen e bimës në pjesë të vogla dhe mbjelljen e secilës në një tenxhere ose vazo. 

Cili është kujdesi i bambusë me fat?

Si të përhapni bambu me fat

Siç kemi parë, drita është e rëndësishme për bambu me fat, në mënyrë që të rritet e shëndetshme dhe e bukur, edhe pse nuk është as thelbësore, pasi kemi parë kërcell që kanë qenë brenda, në hapësira gjysmë hije ose me dritë të ulët dhe gjithashtu kanë mundur të lulëzojnë. Ajo që duhet të shmangni është dielli i drejtpërdrejtë, sepse gjethet e tij do të digjen. 

Sa i përket ujitjes, lagështia relative, pa u tharë dheu, por pa u grumbulluar në rrënjë. Gjithashtu, këshillohet të shmangni ujin e rubinetit dhe ujin me ujë të filtruar. Sidomos nëse vëreni se gjethet kanë njolla kafe, të cilat mund të tregojnë akumulimin e kripërave dhe fluorit që ndodhet në ujë.

Ju gjithashtu duhet të krasitni, për të eliminuar gjethet e dëmtuara dhe për të prerë kallamishtet që kanë shumë gjethe ose që janë bërë më të shkurtër. 

Problemet më të zakonshme në bambu me fat

Un Problemi i zakonshëm në bambu me fat është se gjethet zverdhen. Mund të jetë për shkak të ujit si rezultat i kripërave ose kushteve të dritës. Mos harroni se drita duhet të jetë e moderuar, as shumë e as shumë pak, sepse drita e pamjaftueshme mund të bëjë që bambuja të shembet, por drita e tepërt mund t'i djegë gjethet ose t'i zverdhë.

Hiqni gjithmonë gjethet e ngordhura për të parandaluar probleme të mëdha dhe për ta bërë bimën të duket më e bukur dhe më e shëndetshme.

Me këto kujdese të thjeshta është si të përhapni bambu me fat duke e bërë bimën tuaj të qëndrojë e shëndetshme për një kohë të gjatë dhe, nëse jeni besimtar i këtyre filozofive lindore, duke tërhequr pasuri në shtëpinë tuaj. Mos harroni ta vendosni në zonën lindore, në mënyrë që të kryejë më mirë funksionin e saj si hajmali. 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.