Si të rriten kërpudhat halucinogjene dhe ku t'i blejmë ato?

Agariku i mizës është një kërpudha

Studimet e kërpudhave halucinogjene, të cilat janë zhvilluar për shumë shekuj, janë sot shumë më të arritshme, falë Mundësia e rritjes së tyre në ambiente private dhe të kontrolluara, ideale për studime mykologjike shumë më të detajuara.

Në këtë drejtim, Paketat e rritjes janë një nga mënyrat më të mira dhe më praktike për të hyrë në mbi 200 lloje kërpudhash që ekzistojnë aktualisht. Sigurisht, është e rëndësishme të theksohet se këto janë opsione që nuk janë krijuar për konsum njerëzor.

Nga ana tjetër, në platforma si bukë me kërpudha, ju mund t'i blini kompletet e kultivimit, ideale për të punuar në mënyrë komode dhe më efikase, me komoditetin që nuk duhet të largoheni nga komoditeti i shtëpisë sonë, si për të bërë blerjen ashtu edhe për të marrë porosinë.

Këshilla për rritjen e kërpudhave halucinogjene

Kërpudhat halucinogjene janë studiuar për shumë shekuj. me objektiva apo qëllime të ndryshme dhe ka ende shumë informacione që mund të nxirren nga këto kërpudha. Kjo është arsyeja pse kompletet e kulturës janë kaq praktike për t'i studiuar ato.

Si është procesi i kultivimit të kërpudhave halucinogjene? Të jetë në gjendje të rritet bukë kërpudha është e nevojshme të përpunohet një substrat i caktuar në një vend të sterilizuar më parë. Në këtë rast, kompletet e kulturës tashmë përmbajnë substratin, i cili përgatitet në një enë për përdorim.

rriten kërpudha halucinogjene

Në rastin e kompleteve të rritjes, procesi i bërjes së kësaj nënshtrese është po aq i thjeshtë sa thjesht shtimi i ujit dhe lënia e tij të pushojë për të paktën 24 orë. Pas 24 orësh, hapi tjetër është që të vendosni substratin në qesen e përfshirë për këtë qëllim dhe, para kësaj, shtoni dy gishta ujë në fund. Është e rëndësishme të jemi sa më të përpiktë në këtë proces për të garantuar zhvillimin optimal të tij.

Nga ana tjetër, është e rëndësishme, herë pas here, kontrolloni përmbajtjen e çantës për ta ajrosur atë. Përveç kësaj, është gjithashtu e rëndësishme të kontrolloni temperaturën ku do të vendoset kultura, sepse në mënyrë ideale ajo duhet të jetë midis 18 dhe 25 gradë.

Për sa i përket shpeshtësisë së ujitjes, Në fillim duhet të mbushet me ujë në maksimum dhe më pas vendoseni në frigorifer për një kohë të gjatë, konkretisht për 24 orë. Pasi të ketë kaluar koha e mësipërme, duhet të hiqni të gjithë ujin e tepërt, megjithëse mund të spërkatni herë pas here për të siguruar një nivel të mirë lagështie.

Në përgjithësi, falë kompleteve, Procesi i kultivimit është jashtëzakonisht i thjeshtë Sepse gjithçka që duhet të bëni është të vendosni nënshtresën në çdo enë tupperware dhe, natyrisht, të siguroheni që të ruhet në një vend të errët dhe mjaft të lagësht për të garantuar rritjen e duhur të kërpudhave.

Shtë e rëndësishme të mbani mend atë buka e kërpudhave është përkufizimi i substratit pjellor që më parë është inokuluar me spore dhe ato që quhen kërpudha halucinogjene. Nga këto spore është se kërpudhat do të dalin. Si një fakt kurioz, aktualisht ekzistojnë afërsisht më shumë se 200 lloje kërpudhash.

Kompletet më të mira të rritjes

Siç e përmendëm edhe më herët, sot në ditë është e mundur që të ketë qasje në një numër të madh të llojeve të kërpudhave. Megjithatë, ka disa komplete që padyshim ndihmojnë në lehtësimin e të gjithë procesit të studimit. Këtu po ndajmë disa nga më të spikaturat:

Bukë me kërpudha B+

Ky është një nga opsionet më të vlerësuara për të gjithë ata që janë të interesuar të studiojnë mykologjinë. Përveç kësaj, Është një alternativë e shkëlqyer për të gjithë ata që duan të fillojnë me këtë aktivitetpor atyre u mungon përvoja. Ndër karakteristikat e tij të shumta, ky komplet shquhet për zhvillimin e një madhësie të konsiderueshme dhe kolonizimin e shpejtë. Përveç kësaj, në pak ditë, më konkretisht në dy javë, është e mundur që kultura të jetë plotësisht e plotë.

Paketa e rritjes së kërpudhave Mckennaii

Kërpudhat McKennaii

Një tjetër nga alternativat më të mira është, pa dyshim, kompleti i rritjes së kërpudhave Mckennaii. Emri i këtij kompleti është për nder të një prej mykologëve më të famshëm. Prandaj, është një nga alternativat më të plota, megjithëse i gjithë procesi kërkon pak më shumë kohë. Në këtë rast, duhen 15-20 ditë, përafërsisht, për të korrur plotësisht kërpudhat. Nga ana tjetër, për sa i përket karakteristikave specifike, këto kërpudha dallohen për rritjen deri në 15 cm dhe kanë formën tradicionale ose më të njohur të kërpudhave.

Bukë kërpudha e artë mësuese

Pa dyshim, ky komplet i rritjes është një nga më të avancuarit, ndaj është ideal për ata që tashmë kanë një përvojë në këtë lloj studimi. Megjithatë, është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se Është një nga speciet më produktive të kërpudhave të njohura.. Në fakt, është në gjendje të ofrojë shumë kopje në një valë të vetme.

Mësuesi i Artë

Nga ana tjetër, ky lloj kërpudhash zakonisht janë gjithashtu mjaft të gjata, aftësia për të matur nga 10 deri në 15 centimetra dhe si të mëparshmet shquhen për formën e kërpudhave. Kjo lloj buke konsiderohet si një nga më të fuqishmet, ndaj duhet të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm që të mos e hani gabimisht.

Padyshim që kultivimi i bukës së kërpudhave për studim po bëhet më i lehtë dhe më shumë kur kemi kompletet që na e bëjnë shumë më të lehtë të gjithë procesin. E gjithë kjo pa llogaritur avantazhin e kanë komplete pak a shumë të lehta për t'u studiuar, veçanërisht në varësi të kohës kur duhet të përfundojnë ciklin e tyre dhe, natyrisht, çdo lloj kujdesi tjetër të veçantë që ata kërkojnë.

Kompletet e rritjes së bukës me kërpudha janë gjithashtu shumë të lehta për t'u marrë, dhe falë teknologjive të reja është e mundur të blini në komoditetin e shtëpisë tuaj. Eshte per një nga opsionet më të mira në dispozicion për të gjithë ata që janë të apasionuar pas studimit mykologjik.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.