Si të shpëtojmë nga milingonat në kopsht: metodat më efektive

Si të shpëtojmë nga milingonat në kopsht

Imagjinoni që jeni në kopsht me miqtë tuaj duke biseduar, ose ndoshta duke bërë banja dielli. Dhe, papritmas, ju filloni të vini re një ndjesi shpimi gjilpërash të çuditshme që shkon deri te këmbët tuaja. Në fillim ju gërvishtni pa zhurmë, por vazhdon dhe për më shumë vende. Ju shikoni veten dhe milingonat! nëse ju ka ndodhur ndonjëherë Me siguri keni kërkuar se si të eliminoni milingonat nga kopshti në mënyrë që të mos ju duhet të jetoni në atë situatë (sidomos nëse keni vënë re kafshimet që japin disa).

Kështu që sot ne kemi vendosur t'ju ndihmojmë të eliminoni plotësisht milingonat nga kopshti. Dëshironi të dini se si ta bëni atë?

Milingonat në kopsht, kaos absolut

murtaja mbi bimët tuaja

Edhe pse ne e dimë se milingonat janë diçka që duhet të jetë e pranishme në natyrë dhe se ato bëjnë të mirat e tyre, kur ju keni një kopsht të mirëmbajtur, prania e kësaj e vetmja gjë që gjeneron është se ata vijnë për të shkatërruar bimët tuaja ose për t'ju shqetësuar. Problemi nuk është ajo që shihni, por ajo që nuk shihni.

Siç e dini, milingonat janë mjaft të mëdha, labirintike dhe plot tunele të brendshme. Problemi është se këto mund të ndërhyjnë në arritjen e duhur të ujit në rrënjët e bimëve, si dhe në lëndët ushqyese, dhe kjo do të bëjë që bimët tuaja të vdesin pak nga pak.

Prandaj, Ne duam t'ju japim disa ilaçe për të eliminuar milingonat nga kopshti në një mënyrë të lehtë dhe radikale pa dëmtuar bimët që mund të keni Dhe cilat janë ato mjete juridike? Ne i diskutojmë ato më poshtë.

Si të eliminoni milingonat nga kopshti: mjetet juridike që funksionojnë

milingonat që vrasin bimët

Milingonat nuk janë diçka që pëlqejnë të gjithë. Dhe më pak nëse e keni ndjerë kafshimin e njërit (sepse po, kafshojnë milingonat, sidomos ato të mëdha). Për fat të mirë, ju keni disa opsione për të parandaluar që ata të bëjnë kërdi në kopshtin tuaj. Ne ju themi disa.

uthull

Kjo eËshtë një nga zgjidhjet më të shpejta, më efektive dhe natyrale që mund të aplikoni në kopshtin tuaj. Ai konsiston në marrjen e një përzierjeje uji dhe uthull (në pjesë të barabarta) dhe spërkatjen e saj rreth kopshtit, sa më afër bimëve, madje edhe në tokë.

Për shkak se uthulla është shumë acid, milingonat nuk e pëlqejnë si erën ashtu edhe shijen. Kjo është arsyeja pse ne mund ta rekomandojmë këtë formulë.

Tani, Nëse po pyesni nëse është e rrezikshme për bimët tuaja, ne tashmë ju themi jo. Por ne nuk ju këshillojmë ta shtoni atë kur dielli fillon të shkëlqejë gjatë orëve më të nxehta, pasi mund të formojë një efekt pasqyre dhe, me të, të djegë vetë bimët.

Është më mirë të merret në mbrëmje ose gjëja e parë në mëngjes. Gjithashtu, nuk keni pse ta hidhni çdo ditë. Një herë në javë (në fillim) do të jetë më se e mjaftueshme. Dhe gjithashtu bimët tuaja do të përfitojnë nga uthulla.

Kokrrat e kafesë

Një tjetër nga kurat natyrale që mund të përdorni për të eliminuar milingonat e kopshtit janë kokrrat e kafesë. Por drithërat, jo të bluara. Objektivi është që këto të lihen të shpërndara në të gjithë kopshtin në mënyrë që të lënë erën e tyre dhe milingonat të largohen nga zona. (dhe meqe ra fjala nuk bejne milingone).

Për të pasur një efekt më efektiv, shumë përziejnë kokrrat e orizit me pak sodë buke. Mund ta provosh. Sigurisht, duke qenë jashtë është normale që pas disa ditësh të humbasë efektin dhe aroma të mos veprojë më si pengesë.

AJO

AJO

Në këtë rast, për të eliminuar milingonat nga kopshti, ne do të propozojmë dy opsione me hudhër.

Le të shkojmë me të parën: marrim një kokë hudhër, e presim dhe e përziejmë mirë me ujë. Ju rekomandojmë që ta lini të paktën 24 deri në 48 orë në mënyrë që uji të marrë erën e hudhrës.

Dhe çfarë bëni me të më pas? Vendoseni lëngun në një shishe me spërkatës dhe përdorni këtë për ta spërkatur mbi bimët që keni. Do t'ju duhet ta bëni shpesh, sepse aroma përfundon duke u larguar, por do t'i mbani larg në mënyrë që të mos afrohen me bimët tuaja dhe të mos krijojnë milingona.

Opsioni tjetër që ne propozojmë është mbjellja, midis bimëve tuaja, ato hudhra. Në këtë mënyrë vetë bima mund të veprojë si pengesë. Por nëse janë ende të vegjël nuk do t'ju ndihmojnë shumë. Prandaj, kini kujdes të mos mendoni se mjafton t'i keni ato.

Pluhur talk

Nëse keni bebe, ose përdorni shpesh pluhur talk, me siguri mund të blini disa shishe të tjera. Dhe është ajo spërkatni këto pluhura rreth kopshtit tuaj ose vijave të vizatimit në mënyrë që milingonat të mos hyjnë mund të jetë një ide shumë e mirë, dhe gjithashtu efektive.

Sigurisht, kur ujisni ose kur bie shi, pluhurat do të largohen (ashtu si me kohën, ajri...) kështu që do t'ju duhet t'i rinovoni ato herë pas here. Një tjetër opsion, në vend të talkut, është përdorimi i shkumës së grirë (pluhur).

bimët

A ju kujtohet që ju thamë për mbjelljen e hudhrës midis bimëve tuaja? Epo, tani ne propozojmë opsione të tjera që janë gjithashtu efektive: marule, livando, kalendula, livando, nenexhik... Këto janë opsione bimore që nxjerrin një erë që i bën milingonat të shkojnë diku tjetër.

Lëng limoni

Vazhdojmë me ilaçe më natyrale. Dhe në këtë rast varet nga limoni. Për ta bërë këtë, mund ta aplikoni direkt në bimë dhe tokë. (me spërkatës) ose e përziejmë me ujë dhe me të spërkasim dheun.

Limoni, për shkak të aciditetit të tij, i ngatërron milingonat dhe i bën ato të paaftë për të gjurmuar mirë (diçka si një dështim në radarin e tyre). Prandaj, ata nuk do t'i afroheshin asaj zone nëse nuk e dinë se çfarë ka në të.

Ujë të vluar

Një nga mjetet juridike më të njohura për të eliminuar milingonat e kopshtit është uji i valë. Ai konsiston në gjetjen e vendndodhjes së milingonave, ngrohjen e ujit deri në valë dhe, bashkë me të aq të nxehtë, derdhjen e tij në vrimë në mënyrë që milingonat në të gjithë milingonat të digjen dhe të vdesin.

Problemi është se Ne nuk rekomandojmë ta bëni nëse ka bimë afër. Edhe pse nuk kemi gjetur asgjë që e pengon këtë, logjikisht, nëse rrënjët e bimës janë aty dhe i derdhni ujë të valë, ajo që do të arrini është djegia dhe dëmtimi serioz i rrënjëve, me të cilat do të humbisni. bimët tuaja.

Siç mund ta shihni, ka shumë mënyra për të eliminuar milingonat nga kopshti. Thjesht duhet të shihni se cila do të jetë më efektive për kopshtin tuaj dhe kështu t'i hiqni qafe ato për ta mbajtur atë të shëndetshëm dhe të bukur. A keni pasur ndonjëherë probleme me kopshtin tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.