Si të shtresojmë farat hap pas hapi

Fara e mbirë

Për shumë specie, të qenit i ftohtë për disa muaj është jetik. Pa të, ata vështirë se mund të mbijnë dhe, nëse e bënin, shkalla e mbirjes së tyre do të ishte shumë e ulët. Kur jetoni në një zonë me një klimë të butë, ku temperaturat në dimër mbeten midis një maksimumi prej 10 dhe një minimumi prej -6ºC (ose më të ulët), ju mund të zgjidhni të mbillni farat direkt në shtratin e farës dhe ta lini atë jashtë për të lënë natyrën vetë të jetë përgjegjës për 'zgjimin e tyre'; Sidoqoftë… situata është e komplikuar kur moti është i ngrohtë ose i butë gjatë gjithë vitit.

Për këtë arsye, unë do t'ju shpjegoj si të shtresohen farat hap pas hapi. Mos i humb detajet.

Çfarë më duhet?

Farat e xhinko biloba

Farat e xhinko biloba

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të përgatisim gjithçka që do të përdoret. Kur do të shtresoni artificialisht farat, domethënë në frigorifer, ju nevojiten:

 • Tupperware me kapak: rekomandohet që të jetë transparente për të pasur kontroll më të mirë të farave.
 • etiketë: ku do të vendosni emrin e specieve dhe datën në të cilën ata vazhduan t'i shtresonin ato.
 • këpurdhëvrasës- Qoftë natyrore apo kimike, fungicidet do të parandalojnë që kërpudhat të dëmtojnë bimët tona të ardhshme.
 • Nënshtresa: Unë këshilloj të përdorni një poroz, të tillë si perliti ose vermikuliti. Vetë fara do të jetë përgjegjëse për të ushqyer filizin derisa të bien kotledet (dy gjethet e para), kështu që substrati në këtë fazë do të përdoret vetëm si spirancë.
 • fara: natyrisht, ato nuk mund të mungojnë. Për të ditur nëse janë të zbatueshme, këshillohet t'i vendosni në një gotë për 24 orë, kështu që të nesërmen do të jeni në gjendje të dini se cilat prej tyre do të mbijnë, duke hedhur poshtë ato që mbeten lundruese.

Hap pas Hapi: Shtresëzoni Farat

Tani që kemi gjithçka, është koha të fillojmë shtresimin e farave. Për atë, ne do ta mbushim enën e poshtme me substratin e zgjedhur. Unë kam zgjedhur të bëj një eksperiment të vogël: Unë e kam mbushur pothuajse plotësisht me argjilë vullkanike (në formën e zhavorrit) dhe kam shtuar një shtresë të hollë torfe të zezë.

Enë balte me argjilë vullkanike

Këtu mund të shihni më mirë:

argjila_vullkanike_në_tupperware

Dhe tani, turma:

Fara të ujitura

Më në fund, ne kemi mbillni farat. Ashtu si në habitat, toka dhe / ose gjethet do të përfundojnë duke i mbuluar ato, është e përshtatshme që ne të bëjmë të njëjtën gjë:

Farat e mbjella në enë gërryese

Ajo që nuk do të ndodhte kurrë në një pyll është që dikush të aplikojë fungicid 🙂, por në kultivim ne jemi të interesuar që të paktën 90% e farave të mbijnë, kështu që nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveç jepni atyre një trajtim parandalues. Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, unë kam shtuar një majë pluhur fungicide (sikur të shtoni kripë në sallatë).

Pastaj, ne përziejmë gjithçka mirë dhe ujë. Meqenëse kanalizimi nuk ka vrima, unë ju këshilloj që shkoni ujisni pak nga pak në mënyrë që të shmangni se shumë ujë grumbullohet në bazën e tij (Nëse kjo ndodh, është e përshtatshme ta hidhni atë). Dhe tani, për ta vënë atë në frigorifer:

farat_ ne_frigorifer

Ne nuk e dimë se çfarë do të mendojë familja juaj të ketë një enë me fara në frigorifer (po, familja ime gjithashtu më ka parë çuditshëm. Në fakt, ata më kanë bërë pyetjen klasike "përsëri?" 😉), por ata me siguri do të befasohen kur të shohin zgjimin e një bime të re.

Por puna jonë nuk mbaron këtu. Për 2-3 muaj do të duhet të kontrollojmë, të paktën një herë në javë, se substrati nuk është tharë. As nuk mund të harrojmë të hapim kanalin për 5-10 minuta në mënyrë që ajri të rinovohet dhe kështu të shmangim përhapjen e kërpudhave.

Çfarë ndodh nëse shfaqen kërpudha?

Këta shoqërues të kërpudhave janë shumë të dëmshëm për bimët. Zakonisht, kur shfaqen, është tepër vonë për të bërë diçka. Prandaj, është kaq e rëndësishme të bëni trajtime të fungicideve që nga dita e parë.

Nëse shihni kërpudha në enën tuaj nxjerrni farat dhe u jepni atyre një banjë me fungicid kimik. Pastroni enën mirë dhe hidhni substratin. Vetëm më vonë do të jeni në gjendje të mbillni farat tuaja përsëri, me substrat të ri.

Zakonisht zakonisht nuk ka probleme. Në fakt, duhet të dini se nëse farat nxitojnë të mbijnë, ka shumë të ngjarë që ata ta bëjnë atë në kanalin e tupper. Në rast se kjo ndodh, hiqeni me kujdes nga ajo dhe mbilleni në një tenxhere.

Shtresëzimi artificial i farave është shumë i lehtë dhe shumë i dobishëm kur koha është e butë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   amelia dijo

  faleminderit po mesoj

 2.   Vesa dijo

  Përshëndetje Monica, mund të më thuash se çfarë lloj apo marke është fungicidi që përdor? Faleminderit…

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Rocio.
   Çdo fungicid do t'ju bëjë mirë.
   Në thelb përdor parandalues, si bakër ose squfur, apo edhe kanellë.
   Në rast se farat fillojnë të shkojnë keq, atëherë unë vendos një fungicid sistemik me një spektër të gjerë.
   Një përshëndetje.

 3.   Xavier dijo

  Përshëndetje, kam lexuar në disa pjesë të shtresimit dhe është hera e parë që lexoj që e hap në mënyrë që ajri të shkëmbehet dhe të duket e arsyeshme, por sa shpesh duhet ta hap për ajrin? Mos lëviz asgjë për një muaj (është pisha e zezë). Timeshtë hera e parë që e bëj, kështu që nëse do të jetë e vështirë për mua të gjej fara midis torfe ose nëse keni ndonjë informacion në lidhje me të, unë gjithashtu do ta vlerësoja atë, ose nuk e di nëse mundeni thjesht hiqni gjithçka nga frigoriferi pas një muaji ndiqni atë duke ujitur dhe duke pritur që ata të mbijnë jashtë, dhe duke parë bimët e vogla tani nëse i nxirrni t'i vendosni në një tenxhere.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Javier.
   Për të shmangur kërpudhat, duhet të hapni gropën dhe ta lini për disa minuta ashtu, jashtë frigoriferit, në mënyrë që ajri të ripërtërihet.
   Pastaj, mbyllet përsëri dhe futet përsëri në pajisje, deri në javën tjetër.

   Kur shkoni të mbillni farat në një tenxhere, unë rekomandoj që më parë të përhapni torfe në një tabaka. Kjo do ta bëjë më të lehtë për ju të gjeni farat.

   Një përshëndetje.

 4.   William Bouzada dijo

  Naten e mire,
  Unë po ju shkruaj pasi kam disa dyshime rreth shtresëzimit dhe mbjelljes. Këtë javë do të marr disa farëra që bleva në internet nga Acer rubrum dhe Pinus parviflora. Për të shtresuar këto fara kam parë që ata rekomandojnë ta bëjnë atë në torfe, por kam frikë se do të dalin kërpudha. Pyetja ime tjetër është, kur mbaron periudha e shtresëzimit, a duhet që farat të mbijnë në torfe? Kam lexuar gjithashtu që një substrat tjetër i përdorur është përzierja e akadama dhe kiryuzuna. Timeshtë hera ime e parë që e bëj këtë, kështu që jam hutuar.

  Përshëndetje dhe faleminderit shumë

  William.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Guillermo.
   Ju mund të përdorni vermikulit në vend të torfe; në këtë mënyrë kërpudhat parandalohen më mirë. Në çdo rast, spërkatni bakër ose squfur në sipërfaqe për të eleminuar plotësisht (ose pothuajse) rrezikun e këtyre mikroorganizmave.
   Pas tre muajsh, kur shkoni t'i mbillni në tenxhere, mund të vazhdoni të përdorni vermikulitin. Përzierja e akadama dhe kiyruzuna është shumë e mirë, por kur bimët janë disi më të mëdha pasi ato kanë rrënjë disi më të forta.
   Një përshëndetje.

   1.    Jose dijo

    Përshëndetje Monica! Faleminderit që e shpjegove kaq mirë! Unë dua të mbij farat e trëndafilit dhe duhet ta bëj atë. Pyetja ime është, për sa kohë i mbaj në frigorifer? 3 muaj, dhe i kaloj në tokë pa mbirë? Apo prisni që ata të mbijnë në frigorifer?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Hoze.

     Faleminderit për fjalët tuaja

     Po, 3 muaj në frigorifer dhe më pas mbjellje në një tenxhere, edhe nëse nuk janë mbirë ende. Por gjithsesi, një herë në javë nxirrni enën nga frigoriferi, hiqni kapakun dhe ajri do të rinovohet, duke parandaluar shfaqjen e kërpudhave. Kontrolloni gjithashtu lagështinë e substratit, i cili tenton të thahet.

     Përshëndetje dhe fat!

 5.   Paola dijo

  Bleva fara të tulipanit të ylberit (ato janë shumë të vogla !! A është kështu apo më shesin një mace për një lepur ??) A duhet t’i shtresoj ftohtë dhe t’i mbjell në një tenxhere në pranverë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje paola.

   Shiko, këtu ju mund të shihni se si duken farat e tulipanit.

   Ju mund t'i mbillni ato në vjeshtë dhe të lini natyrën të ndjekë rrjedhën e saj. 🙂

   Përshëndetje.

 6.   Raul dijo

  Çfarë të bëj pasi të fillojnë të mbijnë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Raul.

   Nëse ato janë akoma në gropë, duhet t'i mbillni në një tenxhere, nëse është e mundur një për secilën farë. Trajtojini ato me një fungicid spërkatës, ose nëse keni bakër pluhur, në mënyrë që kërpudhat të mos e dëmtojnë atë.

   Vendosini në gjysmë hije, në mënyrë që dielli të mos i djegë.

   Përshëndetje!

 7.   Daniel dijo

  Përshëndetje! Unë jetoj në një qytet në Patagoni ku katër stinët manifestohen shumë mirë. Mora disa fara panje nga një park; atje ata e kaluan dimrin - mjaft i ftohtë meqë ra fjala - jashtë. A do të jetë e nevojshme të bëhet frigoriferi apo mund të mbjell direkt me udhëzimet e dhëna në këtë artikull?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniel.
   Në atë rast mund t'i mbillni në vazo dhe t'i lini jashtë, pa problem 🙂
   Përshëndetje.