Si të trajtojmë njollat ​​e pemës së mollës?

mollë me murtajë

Pema e mollës është një kulturë e përhapur që është gjithashtu e ndjeshme ndaj disa sëmundjeve dhe dëmtuesve. Një nga më të zakonshmet është njolla e pemës së mollës. Është një sëmundje kërpudhore që mund të prekë rëndë si pemën ashtu edhe frutat.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është njolla e mollës, cilat janë karakteristikat, simptomat dhe trajtimet e saj.

Çfarë është njolla e mollës

si duket njolla e pemës së mollës

Njolla e mollës është sëmundja kërpudhore më e rëndësishme e shkaktuar nga kërpudhat Venturia inaequalisndikon në prodhimin e të gjitha varieteteve të pemës së mollës.

Shfaqja e saj ndodh në fund të stinës, e ndikuar shumë nga moti pranveror dhe shirat. Prandaj, një klimë e lagësht me gjethe dhe fruta të lagura favorizon zhvillimin e saj në fazat e hershme të ciklit vegjetativ.

Gjethet që bien në tokë sulmohen nga kërpudhat midis shtatorit dhe nëntorit dhe mbijetojnë këto muaj. Më vonë, në pranverë, kur kërpudhat rifillojnë rritjen dhe fillojnë të prodhojnë askospore, askosporet shpërndahen nga veprimi i erës dhe arrijnë te gjethet dhe frutat, duke i infektuar sërish.

Për të gjitha këto procese janë të nevojshme reshjet dhe një temperaturë e caktuar. Temperatura optimale për askosporet është 20ºC. Për mbirje, ato tunden midis 15 dhe 22ºC, për sa kohë që lagështia në gjethe zgjat nga tre deri në katër orë. Periudha e inkubacionit të sëmundjes është 17-18 ditë në temperaturat 8-10ºC. dhe 8-14 ditë në temperatura 20-25ºC. Gjithashtu, RH minimale e kërkuar është 80-100%.

Ka një periudhë inkubacioni prej 9 deri në 18 ditë, me simptoma që shfaqen më vonë në gjethe dhe fruta.

simptomatologji

me pika në gjethe

Venturia inaequalis mund të prekë të gjitha organet e gjelbra të bimës, por simptomat e saj më të dukshme, si njollat ​​e gjetheve dhe zgjebe, shfaqen në gjethe dhe fruta. Në rastin e gjetheve të prekura nga Venturia sp., së pari zhvillohen njollat ​​e gjelbra ulliri, të ndjekura nga nxirja poshtë për shkak të prodhimit të konideve. Nëse sulmohet disa herë, mund t'i japë fund zhveshjes së pemës.

Edhe pse veprimi i tij në gjethe mund të ndikojë në rendimentin, dëmi më i madh ndodh kur sulmon frutin. Në fruta, njollat ​​që rezultojnë bëhen të zeza ndërsa formohen sporet. Nëse sëmundja shfaqet kur fruti është i vogël, pjesa e prekur do të ndalojë së rrituri dhe fruti do të plasaritet, duke lejuar hyrjen e mikroorganizmave të tjerë, gjë që favorizon dehidratimin. Nëse kjo ndodh gjatë zhvillimit të frutave, mund të ndikojë në cilësitë estetike, si dhe në ruajtjen e tij brenda dhe, për rrjedhojë, në përfitimin e tij.

Kërpudhat e njollave dimëron si një miceli në gjethet e rënë dhe në pranverën e hershme formon fruta të vogla të quajtura "peritecae" që përmbajnë farat seksuale të kërpudhave, ose "ascospores". Këto nxirren nga peritekat pasi piqen dhe barten nga era dhe shiu në gjethet dhe lulet e pemëve të mollës. Ata depërtojnë dhe për këtë arsye shkaktojnë kontaminim ose sulm primar. Pas 1 ose 2 javësh, në varësi të temperaturës, kërpudhat prodhojnë trupa frutorë aseksualë të quajtur "konidia". që ndihmojnë në përhapjen e sëmundjes dhe krijojnë të ashtuquajturin sulm dytësor.

Çdo vend mund të prodhojë konidia për 4-6 javë. Temperaturat e buta, reshjet e shumta dhe lagështia e lartë mjedisore favorizojnë evolucionin dhe përhapjen e sporeve ose mikrobeve të sëmundjeve, karakteristika që ndodhin shpesh në klimën tonë.

Kontrolli i njollave të mollës

njolla e pemës së mollës

Është e rëndësishme që të ketë varietete të bimëve rezistente ndaj njollave. Shmangni mbjelljen në zona me hije ose tepër të lagësht.  Përmirëson ajrimin dhe dritën e pemës duke kryer krasitje korrekte, kështu që përveçse lehtëson depërtimin e produkteve fitosanitare, shkurton edhe kohën e tharjes së gjetheve dhe frutave. Mbajeni barin të shkurtër dhe hiqni çdo gjethe që ka rënë në tokë në fund të vjeshtës.

Sot, kontrolli efektiv i spoteve bëhet kimikisht për të kontrolluar infeksionet parësore dhe infeksionet dytësore të njëpasnjëshme. Inokulumi primar vjen nga askosporet, të cilat prodhohen brenda guaskave të mbështjella që formohen në gjethet që bien në tokë në dimër, kështu që për të reduktuar ashpërsinë e infeksionit primar është e nevojshme:

Minimizoni formimin e mbështjellësve në gjethe në sasinë e tokës; kjo mund të arrihet duke i marrë ato nga toka ose duke përshpejtuar procesin e dekompozimit të mbeturinat e gjetheve duke i trajtuar me 5% ure kur bien afërsisht 85% e gjetheve.

Parandaloni askosporet infektive të pranverës që të infektojnë organet receptore të pemës së mollës (gjethe, lule dhe fruta), pasi ato kolonizohen lehtësisht nga kërpudhat në kushte lagështie të vazhdueshme për disa orë. Askosporet nuk përjashtohen papritur, por i nënshtrohen një procesi gradual maturimi dhe largohen nga mbështjellja për 6-8 javë.

Aspekte për të marrë parasysh njollën e pemës së mollës

Në kushtet tona, periudha e fluturimit të askosporeve është zakonisht nga fillimi i prillit deri në fund të majit, në varësi të kushteve të motit të vitit specifik. Kontrolli i mirë i infeksionit primar është thelbësor për të minimizuar infeksionin dytësor të mëvonshëm. Mbrojtja e pemëve duhet të fillojë që nga momenti i shfaqjes së organeve të ndjeshme, prandaj, në mungesë të stacioneve raportuese për monitorimin e detajuar të sëmundjes, është më praktike të trajtohet sipas fenologjisë së bimëve. Këto janë momentet më të rëndësishme:

  • Mbrojtje nga lulëzimi deri në formimin e frutave me fungicide sistemike dhe/ose depërtuese.
  • Gjatë pjesës së mbetur të ciklit, kur ekzistojnë kushtet e nevojshme të lagështisë, ndodh një infeksion dytësor i vazhdueshëm.

Trajtimi duhet të kryhet pas fillimit të kushteve infektive, duke marrë parasysh periudhën e mbrojtjes së fungicidit të aplikuar më parë. Më e rëndësishmja, rekomandohet të aplikoni një fungicid kontakti brenda 24 orëve. Aplikoni një antiseptik terapeutik pas shfaqjes së një gjendjeje infektive, ose brenda 48 orëve.

Përpara përfundimit të vjeljes, në varësi të ashpërsisë së infeksionit në parcelë, trajtimi me një fungicid sistemik mund të jetë një opsion për të reduktuar inokulimet e ardhshme dimëruese në plantacion.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth njollave të mollës dhe trajtimit të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.