Si të bëni një bimë të rritet gjerësisht

Si të bëni një bimë të rritet gjerësisht

Bimët kanë tendencë të rriten në gjatësi dhe jo në gjerësi. Megjithatë, duke aplikuar disa truke të vogla mund të bëjmë një bima rritet gjerësisht dhe bëhet një ekzemplar edhe më i mrekullueshëm.

Këshillat që do të shohim mund të zbatohen për varietete të ndryshme, pavarësisht nëse janë bimë të brendshme apo të jashtme, prandaj kini parasysh mirë.

Pse është e rëndësishme që një bimë të rritet gjerësisht?

Pse është e rëndësishme që një bimë të rritet gjerësisht?

Edhe pse mund të duket kështu, objektivi për t'i bërë bimët tona të kenë një madhësi më të gjerë nuk është vetëm për shkak të një çështjeje preferencash estetike.

Rritja e sipërfaqes së grumbullimit të dritës

Bimët duhet të marrin dritë për të qenë në gjendje të kryejnë fotosintezën dhe kështu të jenë në gjendje të rriten. Sa më shumë gjethe të ekspozohen ndaj dritës së diellit, aq më e madhe është aftësia e bimës për të prodhuar energji dhe lëndë ushqyese. DHE Mënyra më e mirë që më shumë gjethe të kenë akses në dritë është që bima të jetë më e gjerë se sa e gjatë.

Përmirësimi i stabilitetit strukturor

Duke u rritur anash, bima zhvillon një bazë më të gjerë që i jep asaj stabilitet më të madh në kushte të pafavorshme siç janë erërat e forta. Kjo është gjithashtu shumë e dobishme në rastin e bimëve dhe pemë që arrijnë lartësi të mëdha, dhe ata kanë nevojë për një sistem rrënjësh dhe kërcellor që është i fortë dhe mund të përballojë peshën e tyre.

Rritja e kapacitetit për të absorbuar ujin dhe lëndët ushqyese

Një sistem rrënjor më i gjerë dhe më i gjerë lejon eksplorimin e një zone më të madhe të tokës për ujë dhe lëndë ushqyese. Prandaj, një bimë që ka rritur rritjen e saj në gjerësi ka një shans më të mirë për të mbijetuar nëse është në tokë të varfër në lëndë ushqyese ose hidratim.

Shumimi vegjetativ

Në disa specie, rritja anësore është një formë e shumimit vegjetativ, pasi bimët e reja që janë gjenetikisht identike me "nënën" mund të dalin nga kërcellet ose rrënjët anësore.

Promovimi i diversitetit biologjik

Nxitja e rritjes anësore në vend të rritjes gjatësore favorizon krijimin e mikrohabitateve dhe nyjeve ekologjike brenda dhe rreth bimës. Kjo përmirëson biodiversitetin e insekteve, mikroorganizmave dhe gjallesave të tjera, gjë që është e mirë për ekosistemin.

Çfarë mund të bëhet për ta bërë një bimë të rritet gjerësisht?

Çfarë mund të bëhet për ta bërë një bimë të rritet gjerësisht?

Për të arritur rritje më të madhe anësore, mund të aplikojmë kujdesin e mëposhtëm:

Krasitja e duhur

Shkurtimi i bimës përfshin zvogëlimin e madhësisë së saj dhe, interesant, kjo stimulon zhvillimin më të shpejtë. Në këtë rast, ajo që duhet të bëni është të prisni majat e kërcelleve kryesore, në mënyrë që bima e shpërndan më mirë energjinë e saj drejt lastarëve anësorë.

Gjëja kryesore është të bëni prerje të pastra pak sipër sythave ose degëve anësore. Kështu, lastarët anësorë zhvillohen dhe përfundimisht bëhen degë horizontale.

Duhet mbajtur një ekuilibër midis krasitjes për të nxitur rritjen anësore dhe asaj që është e nevojshme për t'i dhënë formë bimës dhe për të përmirësuar shëndetin e saj. Në çdo rast, është e rëndësishme të shmangni krasitjen e tepërt, sepse kjo mund të dobësojë bimën.

Trajnimi në degë

Kjo teknikë fokusohet në ndryshim modeli i rritjes së atyre degëve që kanë tendencë për rritje vertikale. Për këtë përdoren kunja, tela ose kafaze për të drejtuar degën drejt horizontalitetit.

Forcimi i kërcellit mund t'i dëmtojë ato, kështu që ky operacion duhet të kryhet me shumë kujdes dhe gradualisht.

Stimulimi i hormonit të rritjes

Pas krasitjes, aplikoni hormonet e rritjes si aksinat në prerjet. Mund t'i aplikoni edhe direkt në kërcellet anësore, edhe nëse nuk i keni krasitur.

Kjo ju jep kontroll më të madh mbi modelin e rritjes së bimës, duke bërë që ajo të ridrejtojë energjinë e saj në zonat që dëshironi të rriteni më shumë.

Siguroni hapësirë ​​të përshtatshme

Që një bimë të rritet gjerësisht Ajo duhet të ketë hapësirë ​​të mjaftueshme që degët e saj anësore të zhvillohen. Prandaj, përpiquni të lini pak hapësirë ​​të lirë rreth ekzemplarit që dëshironi të zgjeroni.

Nëse tenxherja është bërë e vogël, a Ndryshimi i enës në një më të madh ndihmon gjithashtu në stimulimin e rritjes anësore.

Plehërimi i duhur

Për të nxitur rritjen e shëndetshme të rrënjëve dhe degëzimin anësor, mbështetuni në plehra të ekuilibruar që janë të pasur me azot, fosfor dhe kalium. Siç rekomandojmë gjithmonë, ndiqni udhëzimet aplikimi i prodhuesit për të shmangur mbifertilizimin dhe pasojat negative të tij.

Luz

Drita është thelbësore për zhvillimin e bimëve. Nëse dëshironi që të rritet gjerë, vendoseni në një vend ku të marrë dritë në mënyrë të barabartë, në mënyrë që të gjitha degët anësore të rriten njësoj. Nëse kjo nuk është e mundur, dhe është një ekzemplar i mbjellë në një tenxhere, Rrotulloni këtë në mënyrë periodike për të siguruar që drita të arrijë të gjitha degët.

Bimët me një model rritjeje të gjerë

Bimët me një model rritjeje të gjerë

Me truket që kemi parë do të bëni që çdo bimë të rritet gjerësisht. Nëse dëshironi të siguroni rezultate më të mira, zgjidhni varietete, modeli i rritjes së të cilave është më horizontal se vertikal, këtu janë disa shembuj:

 • Dorëzonjë. Kjo hardhi zgjerohet horizontalisht ndërsa përhap degët e saj. Prandaj, përdorimi i tij është shumë i zakonshëm për të mbuluar gardhe dhe pjergulla.
 • Dëllinjë zvarritëse. Kjo specie e dëllinjës formon një mbulesë të dendur dhe të ulët që është shumë praktike kur bëhet fjalë për mbulimin e tokës dhe parandalimin e erozionit.
 • Hortensia. Ka një zakon të rritjes përhapëse me degë të degëzuara ngadalë. Përveç kësaj, lulebore vlerësohen shumë për lulet e tyre shumëngjyrëshe, të cilat mund të jenë mjaft të mëdha.
 • Fikus Disa varietete si ficus benjamina ose elastica kanë rritje të ngjashme me shkurret dhe përhapen anash.
 • Holly Brenda ka rritje anësore dhe shumë të dendur. Është një kaçubë shumë e vlerësuar për gjethet e saj të gjelbra të ndezura dhe manaferrat e kuqe që shfaqen gjatë dimrit dhe i japin një prekje Krishtlindjeve kopshtit.
 • Clematis. Karakterizohet nga kërcellet e tij ngjitëse që mund të trajnohen të rriten horizontalisht dhe jo vertikalisht. Ai ngjitet lehtësisht në strukturat mbështetëse dhe prodhon lule shumë tërheqëse.

Tashmë e keni parë, bërja e një bime të madhe nuk është aspak e komplikuar. A guxoni ta provoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.