Si ta varni karafilin nga ajri

Si ta varni karafilin nga ajri

Bimët e ajrit, të njohura edhe si karafila ajri ose tilandsia, janë shumë kurioze. Fillimisht, ato nuk kanë nevojë të mbillen në vazo, ose me tokë, që të lulëzojnë, por t'i kesh në një mbështetje ose të ngjashme është mirë. Por si të varni një karafil nga ajri?

Nëse keni një ose do ta blini së shpejti, ja ku ju ofrojmë çelësat që të dini si ta varni, ku dhe disa përkujdesje kryesore të tilandsisë. Shkoni për të?

Ku të varni një karafil nga ajri

karafil ajri në pemë

Siç ju kemi thënë më parë, tilandsias janë bimë që nuk kanë nevojë të mbillen për t'u zhvilluar. Ata quhen epifite për shkak të kësaj gjendje dhe megjithëse mund të mos tërheqin vëmendjen në fillim, nuk ka dyshim se herët a vonë, nëse ju pëlqejnë bimët, ato do të përfundojnë në koleksionin tuaj.

Tani, ku ta varni karafilin nga ajri?

Para së gjithash, duhet të dini se cilat janë kushtet ideale që karafili i ajrit të rritet i shëndetshëm. Dhe, në këtë kuptim, ju duhet të kontrolloni ndriçimin, i cili duhet të jetë i bollshëm me vetëm disa orë diell të butë të drejtpërdrejtë (qoftë herët në mëngjes ose vonë pasdite).

La temperatura duhet të jetë midis 10 dhe 30 gradë. Tani, në varësi të bimës së ajrit që zgjidhni, mund të jetë në gjendje të përshtatet me temperaturat më të ulëta ose më të larta.

Dhe ku ta vendosni? Në shumicën e rasteve ato varen, domethënë do të pezullohen në ajër. Por kjo nuk do të thotë se do të jetë e vetmja rrugë; Mund ta vendosni edhe në një stendë apo edhe në një enë si shatërvan apo të ngjashme për të dekoruar një tavolinë.

Në varësi të madhësisë si dhe hapësirës që keni në dispozicion, ju mund të zgjidhni një vend ose një tjetër (ose një mënyrë për ta varur atë ose një tjetër, diçka për të cilën do të flasim më pas).

Si të varni një karafil nga ajri

tilandsia

Një nga dyshimet që shumë njerëz kanë kur marrin një karafil nga ajri është se ku ta varin atë. Edhe pse në realitet ka shumë vende për ta vendosur, është normale që të jetë pezull në ajër, por si ta bëjmë?

Nëse keni parë ndonjëherë një tilandsia do ta dini se ka shumë pak rrënjë, ose pothuajse asnjë, që do të thotë se nuk dini ta lidhni mirë. Por nuk është aspak e vështirë. Në fakt, ka shumë opsione:

Me fije najloni

Një nga më të zakonshmet është përdorimi i fijeve të najlonit për të varur një karafil nga ajri. Duke qenë i hollë dhe transparent, mund të mos shihet dhe kjo e bën atë me të vërtetë të simulojë se është pezulluar pa asnjë mbështetje.

Mund ta lini të varur me ndihmën e një llambë apo edhe një unaze në tavan, në mënyrë të tillë që të bjerë prej tij.

çorape femrash

Çorapet e grave rekomandohen në shumë forume sepse janë delikate dhe nuk do të dëmtojnë karafilin tuaj të ajrit. Natyrisht, para së gjithash, këshillohet që t'i lani dhe më pas t'i rregulloni mirë (kujdes, përdoren çorape që përveçse janë elastike, nuk do të duken as keq, përkundrazi).

duke përdorur një stendë

Siç e dini, dyqanet shesin kllapa të varura, të bëra me grep ose pëlhurë. Epo, ideja është të vendosim tilandsitë në to për t'i dekoruar. Dhe e vërteta është se ato duken të shkëlqyera (ju keni një shembull në foton që kryeson këtë artikull).

Me litarë

Po të përdorni pak fije për të shkuar rreth bazës së tilandsisë për ta varur në mënyrë që të jetë pezull? Shumë e bëjnë këtë, përveçse përfitojnë dhe vendosin disa përgjatë litarit, dhe duken shkëlqyeshëm.

Të tjerët, duke përdorur të njëjtën metodë, ata vendosin t'i ngjitin ato me "silikon".. Ideja nuk është e keqe, por duhet të keni parasysh se silikoni do të pengojë zhvillimin e duhur të bimës dhe në afat të gjatë mund t'i shkaktojë probleme.

Në trungjet e pemëve

Për shembull, nëse keni një bonsai që ka ndërruar jetë, ose një pjesë të trungut, mund ta lidhni tilandsinë me të, duke simuluar se ajo "jeton" në pemë, e cila në fund të fundit është habitati i saj natyror.

Në fakt, nëse e bëni siç duhet ka më shumë se gjasa që karafili i ajrit të zhvillojë rrënjë më të forta që ngjiten në lëvoren e pemës (për këtë arsye nuk ju këshillojmë të përdorni silikon për ta rregulluar atë, por fije najloni ose të ngjashme).

Me një stendë bazë

Nëse keni parë ndonjëherë aksesorë për karafilat e ajrit, do të keni vënë re se edhe ato shiten mbështetëse për të vendosur bimën. Janë një tjetër mundësi nëse nuk dëshironi që të varet, por të vendoset në tavolinë dhe si “vazo”.

Problemi është se nëse bima juaj është tashmë shumë e madhe, gjëja më e sigurt është se duhet ta varni pasi, thjesht e vendosur në sipërfaqe, do të thotë që një pjesë e bimës nuk merr dritën, ujin ose lagështinë e nevojshme. te mbijetosh.

Kujdesi për karafilin e ajrit

tilandsia e varur

Duhet të kuptoni se jo vetëm duke e varur në vendin e duhur dhe në mënyrën e duhur bima e vogël tashmë do të jetë e shëndetshme dhe do të fillojë të rritet si e çmendur. E vërteta është se jo. Dhe kjo është e gjitha sepse, si çdo tjetër, ju duhet të pajtoheni me një sërë kujdesesh të rëndësishme.

Këto janë:

  • Vendndodhja. Siç ju kemi thënë, do të duhet një vend i ndriçuar mirë me disa orë diell, por jo shumë.
  • Temperatura. E kujtojmë, një temperaturë të këndshme, jo shumë të nxehtë dhe nëse i jepni edhe lagështi, shumë më mirë.
  • Ujitja. Karafili i ajrit nuk është një bimë që duhet ta “ujitni”. Ose të paktën jo se duhet ta bëni si bimët e tjera. Për të, gjëja më e rëndësishme është lagështia, pasi kështu ushqehet. Thënë kështu, në verë mund të keni nevojë për lotim të veçantë (dhe më të bollshëm) sesa në dimër. Dhe si ujiten? Është shumë e thjeshtë, thjesht mbushni një enë me ujë (ose vaskën nëse keni shumë) dhe hidhini në ujë. Lërini për rreth 20 minuta dhe më pas lërini të thahen mirë (kjo është e rëndësishme sepse mund të kalbet nëse nuk e bëni).
  • Abonent. Për shkak se bima nuk ka tokë dhe për rrjedhojë nuk ka lëndë ushqyese për t'u ushqyer, është e rëndësishme që herë pas here të spërkatet me ujë. Dhe nëse këto kanë pak pleh të lëngshëm, shumë më mirë.

Tani që dini si të varni karafilin me ajër dhe kujdesin minimal për ta siguruar atë, a do të guxonit të kishit një bimë pa tenxhere në shtëpinë tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.