Cilat janë simptomat e ujitjes së tepërt?

Bimë uji

Kur duhet të ujit? A po shtoj më shumë ujë sesa ka nevojë bima ime? Ujitja është deri tani më e vështira "për t'u zotëruar", dhe gjithashtu më e rëndësishmja. Pa ujë, nuk mund të kishim një kopsht idilik ose një Patio të mbushur me lule. Prandaj, identifikoni simptomat e lotimit të tepërt sa më shpejt të jetë e mundur është themelor në mënyrë që tenxheret tona të mbijetojnë. Në të vërtetë, nëse kalojmë mbi ujë, shanset për t'i rikuperuar ato janë të ulëta.

Por mos u shqetësoni. Gjithçka ka një zgjidhje. Mësoni të identifikoni simptomat e ujitjes së tepërt në bimët tuaja.

Fitoftora

Simptomat më të shpeshta që po ju japim më shumë ujë sesa është e nevojshme janë këto:

Leaves

Gjethet e poshtme fillojnë të kthehen ngjyre e verdhe, derisa të marrin ngjyrë kafe para se të bien. Përveç kësaj, pak nga pak do të shohim gjithashtu se e njëjta gjë ndodh me më të rejat. Në raste të rënda shfaqen kërpudha (si Fitofotora), bima mund të mbetet pa gjethe, dhe nëse janë palma, agave ose bromeliada, fletët qendrore hiqen lehtësisht butësisht duke u ngritur lart.

Pasuri

Sistemi rrënjor e ka të vështirë kur ujitet shumë. Ka shumë që mund të kalben, duke vonuar ndjeshëm rritjen duke qenë, fjalë për fjalë, të mbytur.

Çfarë është asfiksia rrënjësore?

Asfiksia rrënjësore është një proces me të cilin uji zhvendos oksigjenin në tokë, duke kufizuar aftësinë e bimëve për të marrë frymë përmes rrënjëve. Kur ujisim, poret e tyre mbushen me ujë, por nëse toka është kulluar mirë, ata mund të "pështyjnë" sasinë që nuk u nevojitet; Përkundrazi, nëse toka mbahet e lagur për një kohë të gjatë, pasi rrënjët nuk mund të marrin frymë, ato përfundojnë duke vdekur.

fruta

Mollë e kalbur

Frutat nga pemët që mbingopen shpejt mund të jenë zbuten dhe kalben. Nëse problemi vazhdon me kalimin e kohës, e gjithë prodhimi mund të humbasë.

Por siç thamë, gjithçka ka një zgjidhje. Në Ky artikull Ne ju tregojmë se si të hiqni ujin e tepërt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.