7 stilet e kopshteve

Ka shumë stile të kopshteve

Një kopsht është, në shumë aspekte, shumë i ngjashëm me punën e një piktori. Origjina e kësaj mrekullie është zakonisht ajo e një toke të zbrazët ose të braktisur. Pak nga pak kopshtari, i rrëmbyer nga imagjinata e tij, e mbush atë me jetë. Format dhe ngjyrat fillojnë të shfaqen, pasi gjithnjë e më shumë bimë e mbushin atë.

Pothuajse mund të thuhet se ajo që do të përfundojë të jetë një parajsë, më parë ishte një kanavacë e zbrazët. Por ndryshe nga kjo, është një punë që nuk do të përfundojë, sepse është në lëvizje të vazhdueshme. A) Po, Ashtu si të gjithë njerëzit ne kemi shijet dhe preferencat tona, gjatë gjithë historisë së kopshtarisë, stile të ndryshme të kopshteve janë krijuar. Këto janë vetëm disa.

Kopsht arab

Kopshti Arab është një stil i kopshtit me mirëmbajtje të ulët

Kopshti Arab është një lloj kopshti që krijohet veçanërisht në Lindjen e Mesme, ku nxehtësia dhe thatësira mund të bëhen të rëndësishme. Përveç kësaj, Shtë një model i bazuar në shpirtëror, duke përdorur më së miri burimet natyrore dhe duke krijuar hapësira për të medituar.

Bimët aromatike ofrojnë një aromë të ëmbël në vend, dhe nëse keni etje, mund të shkoni në një burim për të pirë, pasi rezervuarët e ujit janë të lidhur me sistemin e tubave, duke garantuar kështu aftësinë e tij.

Kopsht spanjoll

Kopshti spanjoll është një ndërthurje stilesh

Kopshti Spanjoll është një lloj kopshti në të cilin janë të përziera parimet e kopshteve Persiane, Romake, Islame dhe, natyrisht, kopshtet Kalifale të Al-Andalusit. Meqenëse klima e këtij vendi është mjaft e ngrohtë, veçanërisht në verë, Ky stil dominohet nga burime ose kanale uji, patio me halor, pemë (kryesisht pemë frutore) dhe palma që sigurojnë hije, bimë aromatike dhe lule me ngjyra të ndezura. si karafila apo shkurre trëndafili.

Kështu, ata që e vizitojnë atë do të shijojnë hijen e siguruar nga bimët, erën e lëshuar nga bimët aromatike dhe gjelbërimin e saj të mrekullueshëm.

Kopsht francez

Kopshti francez është një stil zyrtar i kopshtit

El kopsht francez është stili më zyrtar që ekziston. Eshte per mua, përfaqësimi më i mirë i rendit që mund të ekzistojë në një kopsht, për të mirë dhe për të keq. Ai evoluoi nga kopshti i Rilindjes Franceze në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe është pothuajse me siguri ai që merr më shumë punë mirëmbajtjeje, sidomos krasitje.

Pavionet, statujat, madje dhe tarracat janë të vendosura në zonën e përsosur në mënyrë që e tërë të duket e rregullt, me forma gjeometrike. Por cilat bimë mund të jetojnë mirë në këto lloj kopshtesh? Shumë më tepër nga sa mendoni. Në fakt, në Xhennete të Versajës ne gjejmë pemët e elmës, ahu, ose bliri, tulipani, jargavanet, ose kunjë, ndër të tjera.

Kopshti anglez

Kopshti anglez është një stil joformal i kopshtit

Imazh - Wikimedia / Tanya Dedyukhina

El kopshti anglez Isshtë një stil që përdoret kryesisht në Evropën kontinentale dhe që ka origjinën në Angli në shekullin e XNUMX-të. Isshtë një lloj kopshti natyror, në të cilin elementët artificialë janë pothuajse inekzistentë dhe në të cilin kopshtari krijon kopshtin e tij pa e ndryshuar shumë peizazhin.

Si pasojë, rrugët do të jenë atje, por jo të sinjalizuara. Përveç kësaj, nëse ka shpate ose shpate në tokë, këto përdoren për kultivim, në vend që t'i eliminojnë ato duke e rrafshuar tokën. Sa i përket bimëve, ato vendase përdoren.

Kopsht japonez

Kopshti japonez është një stil i bukur aziatik i kopshtit

Imazh - Wikimedia / Steven Lek

El Kopsht japonez Shtë një nga stilet më të vjetra moderne në botë, dhe gjithashtu një nga më të vështirët. Ajo u shfaq në epokën Heian, midis 794 dhe 1185 dhe ka karakteristika shumë të veçanta. Në, arkipelagu japonez përfaqësohet gjithmonë (me gurë ose shkëmbinj, mundësisht me origjinë vullkanike) duke dalë nga Deti i Brendshëm Seto (pellg)

Përreth, ju mund të krijoni një lloj pylli, me halorë si pisha japoneze, dhe kaçube si azalea ose kamelitë. Rrapët japonezë përdoren gjithashtu gjerësisht, për shkak të vlerës së tyre të madhe zbukuruese.

Kopsht mesdhetar

Kopshti mesdhetar është një stil kopshti në të cilin përdoren bimë rezistente ndaj thatësirës

Imazh - Flickr / Vilseskogen

El kopsht mesdhetar Isshtë një stil i kopshtit që krijohet veçanërisht në rajonin që i jep emrin, por edhe në ato zona ku klima është mjaft e thatë; që do të thotë, me pak reshje, temperatura që mund të kalojnë 35ºC në verë, dhe me ngrica të dobëta.

Kështu, bimët që mbillen në të janë rezistente ndaj thatësirës, ​​siç janë pemët e ullirit, Livando, trumzë, ose gjethe dafine. Për t'i dhënë asaj ngjyrë, mbjellin karafila, margarita, ndër të tjera. I gjithë kompleti është pjesë e një dizajni që synon të jetë tërheqës, por edhe mirëmbajtje e ulët.

Kopsht tropikal

Kopshti tropikal karakterizohet nga pasuria e bimëve ekzotike

Imazh - Wikimedia / Edwinb

El kopsht tropikal Typicalshtë tipike për zonat që shijojnë këtë klimë. Temperaturat e ngrohta, shirat pak a shumë të shpeshta dhe të rregullta, shumë orë dritë ... Ideja e këtij stili është që të ketë një xhungël ose një pyll të harlisur, duke imituar natyrën më të egër dhe më të bukur.

Për këtë arsye, pellgjet dhe / ose ujëvarat, si dhe bimët me gjethe të mëdha ose me lule të dukshme janë disa elementë që nuk duhet të mungojnë. Përveç kësaj, ka edhe të tjerë që janë gjithashtu shumë interesantë për këtë lloj kopshti, siç janë: bromeliada, limane, palma, fier, ndër të tjera.

Cilin nga këto stile kopshtesh ju pëlqyen më shumë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zulma_Musso dijo

  M L Pëlqeva T ALL GJITHA KOPSHTET, NJ BE BUKURI, P HER ZEMRYN IME .. DUA LULET, DHE BIMT - TE BUKUR -

  1.    Monica Sanchez dijo

   I freskët Në këtë blog do të gjeni shumë informacione rreth bimëve dhe kopshtarisë

 2.   Joaquin Estapé Garcia dijo

  Hi all:
  Para së gjithash, urime për këtë blog. Sapo kam filluar me botën emocionuese të bimëve dhe ato më japin ide shumë të mira.
  Lidhur me pyetjen, më pëlqen shumë kopshti francez, mbresëlënës. Por gjithashtu i dua japonishten.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Joaquin.

   Faleminderit per fjalet Pa dyshim, kopshtet franceze dhe japoneze janë shumë të bukura, secila me detajet e veta që i bëjnë ato unike.

   Përshëndetje.