Strelitzia juncea, një Zog i Parajsës ndryshe

Strelitzia juncea

Ju ndoshta keni parë ose dëgjuar për lulen e Zogut të Parajsës, por me siguri kur keni lexuar këtë emër ju keni ardhur në mendje një bimë barishtore që mat një lartësi maksimale prej 1m dhe ka një gjethe mjaft të gjatë drejt mesit të kërcellit. dhe e gjerë, apo jo? Kjo dihet me emrin shkencor të Strelitzia reginae, dhe është një nga më të zakonshmet, në mos më shumë, në kopshtet me klimë të butë. Por, A e dini se ekziston një tjetër që është shumë i ndryshëm dhe po aq i bukur?

Ata e quajnë atë Strelitzia juncea, dhe të kujton shumë kallamishtet. Por si kujdesesh për të? A keni nevojë për të njëjtën gjë si S. reginae apo është më kërkuese?

Strelitzia juncea

Imazh - Imazhet e xhaketës

La Strelitzia juncea Shtë një bimë vendase në Afrikën e Jugut, ku rritet afër në vende ku klima është shumë e nxehtë dhe reshjet e shiut janë të rralla. Arrin një lartësi prej 1-1,20m, dhe ka veçorinë që gjethet e saj rriten si gjilpëra. Lule, megjithatë, janë të njëjtat që kanë S.reginae, me formën e tij karakteristike të zogut të quajtur Parajsë (gjini Paradisaeidae) dhe origjina e të cilit është në Guinea e Re.

Pra, duke e ditur këtë në kultivim, ne duhet të sigurojmë kujdesin që do t'ju tregoj më tej.

Lule Strelitzia juncea

Në mënyrë që ajo të rritet mirë, është thelbësore që të merren parasysh sa vijon:

 • Vend: jashtë në diell të plotë, ose brenda me shumë dritë. Ajo i reziston ngricave shumë të buta dhe të shkurtra deri në -1ºC.
 • Ujitja: i rrallë, rreth 2 herë në javë në verë, dhe çdo 7-10 ditë pjesën tjetër të vitit.
 • pajtimtar: rekomandohet shumë për të fekonduar me plehra organikë të lëngshëm gjatë muajve të ngrohtë.
 • Krasitja: nuk është e nevojshme, mbase prerë lulet dhe gjethet e thara në mënyrë që bima të vazhdojë të duket po aq e bukur.
 • Transplantimi: ne pranvere. Ndryshoni tenxhere çdo 2 vjet.
 • Tokë / substrat: rritet në të gjitha llojet e tokave, por preferon ato me kullim të mirë. Nëse dëshironi ta keni në një tenxhere, përdorni torfe të zezë të përzier me perlit në pjesë të barabarta.

Cfare keni menduar Strelitzia juncea?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gabriel dijo

  A po rritet ngadalë si reginae?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gabriel.
   Po, mbase pak më ngadalë, por pak a shumë e njëjta gjë.
   Një përshëndetje.

 2.   Carmen Reyes dijo

  Mirëmëngjes, unë jetoj në Guayaquil / Ekuador, ku mund dhe jam i interesuar të blej një Strelitzia Juncea, unë tashmë kam Reginare dhe është e bukur, do të jem i vëmendshëm ndaj përgjigjes suaj të sjellshme

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje karmen.

   Unë ju rekomandoj të kontaktoni një çerdhe bimore në zonën tuaj. Ne jemi në Spanjë dhe e vërteta është se ne nuk e dimë se ku mund ta merrni. Por kjo, në një çerdhe ose në internet, ju me siguri do të jeni me fat dhe do ta merrni.

   Përshëndetje.