Të korrat për muajin mars

Të korrat për muajin mars

Na nxisin të konsumojmë produkte sezonale dhe ndoshta ju jeni një nga këta persona që përpiqeni ta bëni këtë. Por, nëse keni edhe një kopsht, ose ju pëlqen të dini se si dhe kur rritet ushqimi që hani, jeni gjithashtu të interesuar të dini çfarë të korrash ka për mars. Në këtë artikull do t'ju tregojmë një nga një të gjitha perimet që duhet të rritni në këtë kohë, duke hyrë në pranverë, në mënyrë që të keni gati të korrat tuaja. 

Nga ajo marule e shijshme, rukola, escarole dhe marule e qengjit që shtoni në sallatën tuaj, te speci në të gjitha varietetet e tij për t'i bërë të skuqura, zierjet tuaja, t'i hani të pjekura ose të skuqura; domate me mundësi të shumta; gjembat plot me lëndë ushqyese dhe fasulet që ngopin stomakun dhe ndriçojnë qiellzën, mes perimeve të tjera, të gjitha mund t'i kultivoni në muajin mars. Le t'i shohim ato.

Marule, më mirë në mars

Të korrat për muajin mars

Ka shumë lloje marule dhe ne mund ta kultivojmë atë gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, koha më e mirë për ta bërë këtë është në mars. Sidomos nëse marulja që duam të rritim është marule me gjethe lisi. 

Përveç kësaj, marule është shumë e lehtë për t'u rritur edhe për fillestarët. Ai mezi kërkon një enë për kultivimin e tij dhe cikli i tij është i shkurtër, kështu që menjëherë pas mbjelljes mund ta korrni. 

Është shumë rezistent ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve, kështu që nuk do t'ju sjellë shumë telashe as në këtë drejtim. 

Sa i përket mënyrës së kultivimit, mund ta bëni me farë ose edhe të mbillni një syth në shtëpi dhe të prisni mrekullinë e natyrës. 

Specat: mbilleni në pranverë dhe korrni në verë

Të korrat për muajin mars

Pranvera dhe dimri janë të mira për mbjellin speca, edhe pse në pranverë ato kanë më shumë gjasa të jenë të suksesshme dhe do të rriten shpejt, pasi deri në verë do të mund t'i grumbulloni. Ajo që ata kanë nevojë janë temperatura të ngrohta për zhvillimin e tyre dhe shumë rrezet e diellit direkte. Do të kërkojë gjithashtu shumë ujë, por shmangni lagështinë në gjethe, sepse kërpudhat mund të rriten në to.

Për kanunin e pasur

Të korrat për muajin mars

Marulja e qengjit ka nevojë për temperatura të ngrohta dhe lotim të rregullt. Ata vlerësohen shumë në kuzhinë, veçanërisht për t'u shërbyer në sallata ose të veshura me vaj ulliri dhe pak kripë ose pak uthull balsamike të butë. 

Për t'i mbjellë ato, thjesht merrni një grusht marule qengji dhe mbini ato me ujë. Kur të kenë rrënjë, mbillni në kopsht ose në një tenxhere. Dhe kaq e thjeshtë. Ata kanë nevojë për një mjedis të lagësht dhe të freskët. Ato tolerojnë diellin dhe gjysmëhijen, kështu që ju zgjidhni ku dëshironi t'i rritni. 

Domatja e shijshme

Të korrat për muajin mars

Nga marsi deri në qershor mund të mbillni domate. Ka nevojë për shumë diell, të paktën 8 orë në ditë, ndaj mos e vendosni bimën në hije. Ata kanë nevojë për ujitje rreth tre herë në javë në verë, mundësisht në muzg ose në mbrëmje për të parandaluar avullimin e ujit. 

Një tjetër nga marsi: cilantro

Të korrat për muajin mars

Kjo bimë aromatike aq e vlerësuar në kuzhinë rritet në muajin mars dhe në përgjithësi gjatë pranverës. Nuk ka nevojë për shumë lotim sepse, përkundrazi, është një bimë e thatë që do të ketë nevojë për ujë vetëm nëse klima është shumë e thatë. Ajo që ka nevojë është shumë dritë direkte, sa më shumë aq më mirë. 

Spinaqi me vlera ushqyese

Të korrat për muajin mars

Një tjetër në listën e kultura për muajin mars është spinaqi. Për ta ngrënë të veshur si sallatë, me qiqra, në krem ​​ose në një omëletë, të skuqur, me patate, në zierje dhe në shumë mënyra të tjera, pasi ato japin fibra shtesë dhe gjithashtu kalcium. Në vetëm dy ose katër muaj mund ta korrni, kështu që ia vlen të rritet. 

Ka nevojë për shumë ujitje dhe lagështi, shumë dritë dhe klimë të butë. Kjo është e mjaftueshme, sepse kjo është një nga speciet më të lehta për t'u rritur për ata që fillojnë në bujqësi. 

Një tjetër delikatesë e shijshme nga kopshti i marsit: bizelet

Të korrat për muajin mars

Nëse ju doni rriten bizele dhe marsi është këtu, nxitoni! Ju ende mundeni, por koha po mbaron nëse doni një korrje të suksesshme. Sepse bizelet kanë nevojë për një temperaturë nën 30º dhe, nëse mund të jetë rreth 18º, aq më mirë. Për më tepër, duhen rreth 12-14 javë për të prodhuar bishtajat e para. Ata kanë nevojë për lagështi, shumë ajrim dhe shumë dritë. 

Shoqëruesi ideal i perimeve: rukola

Të korrat për muajin mars

Tjetër bima e lehtë për t'u rritur është rukola. Ka nga ata që e duan shijen e saj dhe nga ata që nuk e kanë gjetur ende shakanë, por nëse ju pëlqen, mos ndaloni së rrituri. Megjithatë, ajo ka nevojë për një tokë të lagësht dhe shumë të depërtueshme, si dhe një pleh të mirë. Kërkon gjithashtu diell të drejtpërdrejtë. 

Endive e gjithanshme

Të korrat për muajin mars

Gjatë kultivimit të tij, escarole kërkon temperatura minimale prej 18º gjatë ditës dhe 5º gjatë natës. Idealja është ta keni në diell të plotë, megjithëse toleron gjysmë hije. Sigurohuni që të mos i mungojë lagështia. 

Mbjellja e fasuleve në mars

Të korrat për muajin mars

Idealja për fasulet janë tokat e ftohta, argjilore, nëse është e mundur, me pleh të mirë. Mjafton t'i spërkatni dy ose tre herë në javë dhe do të jenë perfekte në gjysmëhije, sepse dielli do të jetë i shkëlqyeshëm për t'u rritur, por shumë mund t'i dëmtojë.

Mente aromatike dhe e shëndetshme

Të korrat për muajin mars

Prerjet do t'ju mjaftojnë bimore nenexhik. Ajo që do të kërkojë është hapësirë ​​e mjaftueshme, ndaj mos u mjaftoni për një tenxhere të vogël. Ata kanë nevojë për ujitje të mjaftueshme, por edhe kullim të mirë dhe diell të moderuar. 

Kungull i njomë i shëndetshëm dhe i shijshëm

Të korrat për muajin mars

E përkryer për receta të lehta, në kremra, në omëletë, mbushje, në pjata ratatouille etj. Kungull i njomë e do diellin dhe ka nevojë për lotim të shpeshtë, veçanërisht kur lulet janë shfaqur. Mbillni shumë thellë.

Zonja e purpurt e kopshtit: patëllxhani

Të korrat për muajin mars

Patëllxhani ka nevojë për mot të ngrohtë. Kërkon shumë diell dhe kullim të mjaftueshëm. Ashtu si kungull i njomë, ato do t'ju bëjnë të lumtur në kuzhinë për të gatuar ratatouille, stir-fries, ose për t'i bërë të mbushura me mish, ton, byrek me patëllxhanë etj.

Kastraveci freskues

Të korrat për muajin mars

rriten kastravec Duhet të prisni që të largohet i ftohti, sepse kanë nevojë për një klimë të ngrohtë. Do të kërkojë shumë diell dhe shumë hapësirë. Ajo gjithashtu ka nevojë për shumë lotim, kështu që ujitja me pika është ideale. 

Një tjetër bimë thelbësore për kopshtet në mars: borziloku 

Të korrat për muajin mars

Ju mundeni mbillni borzilok në një tenxhere ose në tokë dhe do t'ia vlejë t'i jepni aromë dhe shije picave, pastave dhe salcave tuaja. Siguroni tokë të lagësht, të pasur me lëndë ushqyese dhe me kullim të mirë. Sa i përket shkëlqimit, është perfekt nëse i jepni përkëdheli dhe i siguroni diell në mëngjes, dritë gjatë ditës dhe hije natën. 

Estos son los të korrat për mars që duhet t'i merrni parasysh nëse dëshironi të ndriçoni kopshtin tuaj dhe të mbushni kuzhinën tuaj me shije me ushqime sezonale, të shëndetshme të kujdesura nga duart tuaja. 


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.