Terminalia amazonia ose korte e verdha

Origjina dhe habitati natyror i terminalia amazonia

El terminalia amazon, i njohur edhe si korte e verdhë, është një pemë e madhe e vlerësuar shumë për cilësinë e mirë të drurit të saj. Në fakt, është një nga speciet më të përdorura në ripyllëzimin e pyjeve në vendet ku rritet i egër për të gjetur habitatin më të mirë të mundshëm për të.

Është koha për të mësuar diçka më shumë për këtë pemë kurioze, ndaj kushtojini vëmendje gjithçkaje që do t'ju tregojmë për të.

Origjina dhe habitati natyror i terminalia amazonia

Origjina dhe habitati natyror i terminalia amazonia

Kjo pemë i përket familjes Combretaceae, e cila përfshin rreth 600 lloje të ndryshme midis pemëve, shkurreve dhe lianave. Shpërndarë kryesisht në rajonet tropikale dhe subtropikale.

Në rastin konkret të kortesë së verdhë, vendi i origjinës së tij është rajoni i Amazonës në Amerikën e Jugut, më konkretisht vende si Brazili, Peruja, Kolumbia dhe Venezuela, por është shumë i zakonshëm edhe në Meksikë. Është e zakonshme ta shohësh atë në pyjet tropikale të lagështa, ku mund të gjeni tokat e drenazhuara mirë dhe të pasura me lëndë ushqyese që ju nevojiten për zhvillim optimal.

Kjo pemë njihet edhe me emra të tjerë si lisi koral, canux, pema e portokallit, pema fluturuese, e verdha mbretërore dhe guava e pellgut. Në Meksikë është e zakonshme të dëgjohet si tepesuchil ose sombrerete, ndërsa në Belize njihet si nargusta dhe në Venezuelë si ulliri.

Karakteristikat fizike që ndihmojnë në identifikimin e terminalia amazonia

Karakteristikat fizike që ndihmojnë në identifikimin e terminalia amazonia

Këtu janë disa nga tiparet kryesore që ndihmojnë në identifikimin e këtij lloji të pemës:

Madhësi

Kjo është një pemë që mund të arrijë një lartësi të konsiderueshme. Edhe pse shumica e ekzemplarëve mbeten midis 30 dhe 45 metra, disa janë datuar të kalojnë 70. Për të mbështetur peshën e pemës, Trungu mund të arrijë një diametër prej një deri në tre metra.

Sa i përket kurorës, është e zakonshme që ajo të jetë e gjerë dhe e rrumbullakosur, me degë që shtrihen horizontalisht nga trungu kryesor dhe ngrihen lart në një kënd të lehtë ndërsa pema fiton gjatësi. Cfare ti Ai jep një pamje madhështore dhe u siguron kafshëve që jetojnë në mjedis një sasi të mirë hije për t'u mbrojtur nga nxehtësia.

trung

Siç thamë, trungu mund të arrijë një trashësi të madhe për të mbajtur peshën e degëve dhe gjetheve. Karakterizohet se ka një lëvore të lëmuar gri, dhe Me kalimin e kohës ajo zhvillon një model të veçantë dhe të përafërt.

Gjeth

Lloji i gjetheve të kësaj peme karakterizohet se ka një formë heshtak. Domethënë, e zgjatur dhe e ngushtë, me majë të mprehtë, rreth 15 centimetra në gjatësi.

Ngjyra e saj është jeshile e ndezur dhe ka një strukturë lëkure. (të kujton lëkurën), gjë që i bën ato veçanërisht rezistente dhe të qëndrueshme.

Gjethet shfaqen në mënyrë alternative përgjatë degëve, diçka që lehtëson shpërndarjen uniforme të dritës së diellit, e cila është veçanërisht e rëndësishme në një pemë të madhe si kjo. Meqenëse ndryshe gjethet në degët e poshtme mezi merrnin dritë.

Lulëzuar

Koha e lulëzimit të terminalia amazonia mund të ndryshojë në varësi të vendndodhjes së saj, por zakonisht përkon me fillimin e sezonit të shirave në rajonet tropikale.

Lulet e kësaj peme nuk janë shumë të dukshme. Ato kanë përmasa të vogla dhe janë të grupuara në grupime terminale. Kanë ngjyrë të bardhë ose të verdhë të zbehtë dhe lëshojnë një aromë e butë dhe e këndshme që shërben për të tërhequr pjalmuesit.

fruta

Pas luleve dalin frutat, të cilët në këtë rast kanë pamje drunore. Kapsulat kafe janë të vogla në madhësi në krahasim me pjesën tjetër të pemës, dhe Ata mund të qëndrojnë atje për disa muaj.

Brenda çdo fruti ka mijëra fara të vogla që shpërndahen në ajër, duke kontribuar kështu në përhapjen e këtij varieteti edhe më tej brenda habitatit të tij natyror.

Rëndësia e drurit terminalia amazonia

Rëndësia e drurit terminalia amazonia

Në vendet ku rriten këto pemë, është e zakonshme përdorimi i tyre për qëllime tregtare, pasi druri i tyre ka një vlerë të lartë.

Druri i Cortés Amarillo ka një ngjyrë të verdhë të ngrohtë që mund të variojë nga tonet e zbehta në tonet më intensive të artë, prandaj edhe pseudonimi i tij për Terminalia Amazonia. Pikërisht për shkak të kësaj ngjyre, Druri nga kjo pemë tashmë ka një vlerë më të lartë tregu se të tjerët, sepse eshte ndryshe.

Përveç kësaj, është një dru shumë i dendur dhe i qëndrueshëm, prandaj i reziston mirë si deformimit ashtu edhe kalbjes dhe sulmeve nga kërpudhat dhe insektet. Pikërisht për këtë arsye, Është një material shumë i përshtatshëm si për aplikime të brendshme ashtu edhe për ato të jashtme.

Ka kokrrizë të drejtë dhe teksturë të imët deri në mesatare, gjë që lejon të punohet si me mjete manuale ashtu edhe me mjete mekanike. Duke krijuar sipërfaqe të lëmuara dhe uniforme të përshtatshme për projekte zdrukthtari dhe zdrukthtari.

Një tjetër nga pikat e tij të forta është se është i qëndrueshëm dimensionalisht, kjo do të thotë se vështirë se përjeton ndryshime tkurrjeje ose zgjerimi që lidhen me lagështinë ose temperaturën. Çfarë e bën atë ideal për tuaj përdorim në mobilje dhe veshjet të cilat duhet të jenë rezistente ndaj deformimeve.

Me pak fjalë, druri i terminalia amazonia vlerësohet shumë në treg për kushtet e tij të:

  • Estetikë. Ngjyra e tij e verdhë dhe struktura e butë e bëjnë atë një opsion të mirë për projektet e zdrukthtarisë dhe dizajnit të brendshëm.
  • Qëndrueshmëri. Ka rezistencë të mirë ndaj të ftohtit dhe lagështisë dhe rrallë deformohet. Kjo e bën atë një zgjedhje të mirë për aplikim në natyrë. Për shembull, për të ndërtuar tarraca, bëni veshje fasade ose mobilje kopshti.
  • Shkathtësi. Është një dru që mund të përdoret në prodhimin e shumë elementëve të ndryshëm prej druri, nga mobiljet tek dyshemetë, tek varkat.

Përveç përdorimit të saj në zdrukthtari dhe ndërtim, kjo pemë vlerësohet shumë në vendin e saj të origjinës, sepse komunitetet indigjene të rajonit të Amazonës përdorin lëvoren dhe gjethet e saj për qëllime mjekësore. Ne anen tjeter, Kjo specie ka një rëndësi të madhe kulturore dhe është pjesë e ceremonive dhe ritualeve tradicionale.

Terminalia amazonia është, pra, një specie shumë e vlerësuar në nivele të ndryshme. Prania e të cilit në zonat tropikale dhe subtropikale luan një rol themelor në zhvillimin ekonomik të këtyre zonave dhe në qëndrueshmërinë e ekosistemeve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.