Lakër thjerrëzash

Thjerrëzat mbijnë brenda një vazo qelqi

Ka shumë produkte ushqimore që janë të thjeshtë për t’u bërë, shumë praktikë për t’u përgatitur dhe për t’i siguruar trupit elemente të rëndësishëm ushqyes në vitamina, minerale, proteina dhe karbohidrate. Këto përfshijnë lakër farë ose grurë.

Ngrënia e ushqimeve që janë në fazën e zhvillimit sigurojnë lëndë ushqyese që nuk mund të arrihen në fazat e tjera. Lakrat e thjerrëzave nuk janë vetëm ushqyese, por edhe të shijshme, i gjithanshëm dhe mund të bëhet pa ndonjë ndërlikim, duhet të ndiqen vetëm disa udhëzime të rëndësishme.

Germimi i thjerrëzave është një procedurë e thjeshtë

gota plastike me thjerrëza brenda

Ka shumë të ngjarë që një nga aktivitetet më domethënëse të kryera në shkolla ka të bëjë me mbirjen e thjerrëzave ose bishtajoreve të tjera. Për shumë individë ky eksperiment ishte qasja e parë në botën shkencore dhe përfaqëson njohuritë më të vjetra që ka njerëzimi, bujqësinë.

Përveç kësaj, ai gjithashtu ka një rëndësi shumë të rëndësishme sepse lidhet me një funksion themelor dhe të pazëvendësueshëm që garanton jetën, siç është ushqimi.

Ndër produktet e para të mbjella dhe të korrura nga njeriu janë bishtajore dhe drithëra. Këto ushqime kanë ushqyer breza të tërë të qenieve njerëzore për mijëra vjet dhe i kanë shërbyer plotësisht qëllimit të tyre.

Me një gotë të thjeshtë ose enë plastike transparente, pambuk, fara thjerrëzash ose bishtajore të zgjedhura, ujë dhe diell, mund të mbijnë deri në një fëmijë tre vjeç. Prandaj, nuk ka asnjë arsye pse një i rritur i ndërgjegjshëm duhet të sigurojë personalisht këtë ushqim të shëndetshëm.

Gjëja më themelore kur bëhet fjalë për mbirjen e farave është garantimi i një ambienti të përshtatshëm. Në një mënyrë themelore, kjo u arrit duke vendosur një top pambuku të lagur në pjesën e poshtme të kontejnerit, pastaj disa fara thjerrëzash pozicionohen me hapësirë ​​të mjaftueshme ndërmjet secilës, pastaj ato mbulohen me një pambuk tjetër të lagur vendoset në një vend të ngrohtë me mundësisht rrezet e diellit indirekte.

Ishte çështje ditësh që fëmijët të shihnin me frikë privilegjin e jetës që po rritej para syve të tyre. Me këtë strategji, ishte e mundur të kuptoheshin dukshëm pjesët e bimës dhe të fillohej individi i ri në kujdesin e natyrës.

Procedura për të bërë lakër thjerrëzash në shtëpi

Edhe pse procesi i zhvillimit të një bime është një mrekulli e vërtetë dhe një proces vërtet kompleks, me kushtet e duhura mund të merrni lakër të mjaftueshëm të thjerrëzave për të përfituar nga lëndët ushqyese të tij përmes recetave më të larmishme.

 • Gjëja e parë është të keni një seri të aksesorëve themelorë që janë:
 • Enë qelqi me kapacitet për një litër.
 • Një filxhan i vogël me bërthama të thjerrëzave të thata që nuk janë gatuar në asnjë mënyrë.
 • Gjysmë litër ujë.
 • Gjeni një vend të ngrohtë që ofron kushte optimale të temperaturës. Domethënë, të ngrohtë dhe të errët.

Së pari thjerrëzat duhet të lahen, Ata vendosen në shishe dhe shtohet gjysmë litri ujë. Enë është e mbuluar me një leckë të hollë ose garzë. Shishja lihet në vendin e ngrohtë dhe të errët që u zgjodh dhe pritet midis dymbëdhjetë dhe pesëmbëdhjetë orësh.

Kur të ketë kaluar koha e caktuar, uji duhet të hiqet nga shishja dhe thjerrëzat të lahen me ujë të ngrohtë.

Hapi tjetër duhet të kryhet me saktësi, pasi kavanoza duhet të vendoset horizontalisht dhe farat e thjerrëzave të shpërndahen në bazën e saj. Ato nuk duhet të mbulohen më me asnjë pëlhurë, sepse thjerrëzat e oksigjenuara duhet të mbahen.

Tri ditët e para të kësaj faze, farat duhet të lahen, duke i pastruar ato dy ose tre herë në ditë me ujë të pastër. Kjo është bërë për të parandaluar rritjen e kërpudhave.. Nga dita e katërt, pastrimi kryhet vetëm një herë në ditë.

lakër ose lakër farash

Ditën e katërt ose të pestë mund të vërehen fidanet e para. Kur janë rreth dy deri në tre centimetra, kavanoza vendoset në një vend ku ata marrin rrezet e diellit indirekte. Qëllimi është që procesi i klorofilit të fillojë dhe gjethet e para të gjelbërta mbijnë.

Kur kjo të ndodhë, lakrat do të jenë në fazën e tyre ideale të prodhimit të vitaminave dhe ata do të shijojnë bukur.

i fundit lakrat mund të lahen duke i zhytur në ujë në mënyrë që të humbin lëvozhgën ose lëkurën. Më pas ato mund të kullohen dhe lihen të thahen, duke u mbajtur në mënyrë të përsosur për një javë në frigorifer.

Importantshtë e rëndësishme që të merren parasysh rekomandimet e mëposhtme, si preferohet përdorimi i farave organike dhe gjithashtu mund të ndryshoni enën prej qelqi për një më të madhe gjatë procesit për të marrë filiza më të mëdhenj. Në asnjë rrethanë, llojet e ndryshme të drithërave ose bishtajoreve nuk duhet të përzihen në të njëjtën enë.

Përparësitë ushqyese të lakrave të thjerrëzave janë shumë të gjera dhe konsumi i saj i shpeshtë është shumë i madh rekomandohet të plotësoni kërkesat e një diete tërbim Plus, ato janë të thjeshta për t’u bërë dhe të shijshme për t’u përgatitur.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.