Trëndafila të zi, a ekzistojnë natyrshëm?

Lule trëndafili i zi

L trëndafila të zi ato janë disa nga lulet më të habitshme në botë. Ngjyra e zezë ka qenë gjithmonë e lidhur me vdekjen, negativin, trishtimin dhe vajtimin, kështu që fakti që një bimë e gjallë mund të prodhojë lule me një ngjyrë kaq të errët është diçka e pabesueshme, pasi Jeta bashkohet me Vdekjen.

Preciselyshtë pikërisht ky mister që i kthen trëndafilat e zinj në lule shumë të kërkuara. Por, A ekzistojnë vërtet në natyrë apo janë vepër e qenieve njerëzore? 

Trëndafilat Halfeti, të vetmet trëndafila të zinj natyralë që ekzistojnë

Imazh - Dailysabah.com

Imazh - Dailysabah.com

Edhe pse shumë çerdhe ose luleshitës përpiqen të ngjyrosin lulet e trëndafilave duke përdorur ngjyrues, në fakt është diçka që nuk duhet të jetë e nevojshme. Në fshatin e vogël Halfeti, në Turqinë jugore, jetojnë trëndafilat Halfeti, të cilat janë krejtësisht të zeza. Kjo sepse toka ka kushte shumë të veçanta: ka një dendësi të lartë dhe gjithashtu përmban pigmente të tretshëm në ujë të quajtura antocianina, të cilat reagojnë ndaj pH. 

Antocianinat janë përgjegjëse për ngjyrën e errët të frutave të njohur si mjedrat ose boronicat. Dhe gjithashtu të trëndafilave të çmuar. Por, nëse ata janë tashmë shumë kureshtarë, ata do të jenë edhe më kuriozë kur ta them këtë ato bëhen të zeza vetëm gjatë verës. Pjesa tjetër e vitit janë një ngjyrë e kuqe e errët, e cila është gjithashtu shumë e bukur, por pa dyshim që nuk ka asnjë lidhje me të zezën që aq shumë njerëz në mbarë botën e pëlqejnë kaq shumë.

Problemi i vetëm është se këto shkurre trëndafili ato janë shumë të vështira për tu gjetur për shitje; edhe farat janë jashtëzakonisht të rralla për tu parë. Për më tepër, vetë Turqit nuk duan të dinë shumë për ta, pasi që për ta, si për një pjesë të madhe të qenieve njerëzore që banojnë në planet, ngjyra e zezë simbolizon vdekjen dhe mbërritjen e lajmeve të këqija. Atëherë si i keni trëndafilat e zinj?

Marrja e trëndafilave të zi artificialë

Meqenëse është praktikisht e pamundur të marrësh trëndafila të zinj natyralë, është më mirë që t'i bëjmë vetë në shtëpi. Për ta bërë këtë, do të na duhet një kaçubë trëndafili që ka lule të kuqe (sa më e errët, aq më mirë), një enë plastike, ujë dhe ngjyrosës të zi të ushqimit. Pasi ta kemi duhet ta ndiqni këtë hap pas hapi:

 1. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të vendosim shkurret e trëndafilave në një vend gjysmë të hijezuar, në një cep ku nuk merr rrezet e diellit direkte gjatë gjithë ditës.
 2. Tani, marrim një enë, shtojmë pesë gota ujë dhe një lugë të madhe ngjyrosëse të ushqimit të zi.
 3. Më pas, ne do të ujisim me këtë solucion çdo dy javë. Ne do të përsërisim sa herë të jetë e nevojshme.
 4. Më në fund, pas një muaji do të shohim se si lulet fillojnë të marrin një ton të zi pothuajse sikur të ishte i natyrshëm. Pas një muaji tjetër, ata do të jenë plotësisht të zinj dhe ne mund të mbjellim shkurret e trëndafilave në kopsht ose t'i japim kujt të duam.

Rosa Black Baccara, jo e zezë ... por pothuajse, dhe e lehtë për tu gjetur!

Rosa Baccara e Zezë

Isshtë e vërtetë që nuk është e zezë, por kur nuk ka bukë ... ato janë ëmbëlsira të mira, apo jo? 🙂 Seriozisht, trëndafili i Zi Baccara është një lloj trëndafili që mund ta gjeni lehtësisht në çdo çerdhe apo dyqan kopshtesh. Për më tepër, nëse ndodh që ata nuk e kanë, ju gjithmonë mund ta porosisni atë dhe për disa ditë ata do ta kenë atë. Veryshtë shumë mirë të merret, dhe vështirë se kërkon ndonjë kujdes të veçantë.

Nëse guxon të marrësh një, këtu është udhëzuesi juaj i kujdesit kështu që do t'ju prodhojë një sasi të madhe trëndafilash pothuajse të zinj:

Vend

Vendosni trëndafilin tuaj të Zi Baccara, në një zonë ku merr rrezet e diellit, nëse është e mundur tërë ditën. Në rast se nuk e keni, mund ta vendosni edhe në gjysmë hije, por është e rëndësishme që të ketë më shumë dritë se hije.

Ujitja

Ujitja duhet te jete i shpeshte, kryesisht në verë. Gjatë muajve të ngrohtë të vitit duhet të ujitet çdo 2 ditë, dhe nëse është një klimë veçanërisht e nxehtë (35ºC ose më shumë) mund të jetë e nevojshme që ta ujitni çdo ditë. Pjesa tjetër e vitit, do të jetë e mjaftueshme për të ujitur çdo 3-4 ditë.

pajtimtar

Gjatë gjithë sezonit të rritjes, dmth pranverës, verës dhe madje edhe vjeshtës nëse koha është e butë, Duhet të paguhet me plehra specifikë për shkurre trëndafili që do të gjeni në çerdhe, ose me plehra organikë të lëngshëm siç mund të jetë guano. Udhëzimet e specifikuara në paketim duhet të ndiqen për të shmangur problemet.

Krasitja

Gërshërë të mëdha të krasitjes

Ju do të keni nevojë për gërshërë si këto për të krasitur shkurret tuaja të trëndafilave.

Si të gjithë shkurret me trëndafila, kërcellët e luleve duhet të hiqen ndërsa thahen në mënyrë që të prodhojë të reja, dhe në vjeshtë ose në fund të dimrit të gjitha rrjedhjet duhet të shkurtohen ndërmjet 5 dhe 10 cm për ta marrë përsëri në transmetim.

Transplantimi

Nëse doni ta zhvendosni atë në një tenxhere më të madhe ose të mbillni në kopsht, duhet ta bësh gjatë pranverës, para se të rifillojë rritjen e saj.

Tokë ose substrat

Nuk kërkon, por nëse është në vazo, preferon nënshtresat që kanë kullim të mirë, siç është torfe e zezë e përzier me perlit në pjesë të barabarta.

Problemet që mund të keni

Problemet kryesore që mund të keni janë:

 • Bollëku i butë pambuku: ata janë parazitë të bardhë me gjatësi vetëm 0,5 cm që ushqehen me lëngun e bimëve. Ata i përmbahen kërcellit dhe mund të bëhen shumë të dobëta. Për fat të mirë, siç shihet me sy të lirë, ato mund të hiqen me një shtupë nga veshët e zhytur në farmaci duke fërkuar alkool.
 • Afidet: janë parazitë shumë të vegjël, me gjatësi më pak se 0,5cm, me ngjyrë kafe ose jeshile që vendosen në sythat e luleve dhe në vetë lulet, të cilat dobësohen. Trajtimi konsiston në luftimin e tyre me një insekticid, përbërësi aktiv i të cilit është Chlorpyrifos.

Shumëzimi

Mund të keni kopje të reja nëse shumëzoni bimën me prerje kërcelli në fund të dimrit (drejt muajit shkurt në hemisferën veriore). Thjesht duhet ta ndiqni këtë hap pas hapi:

 1. Pritini disa kërcell me gjatësi rreth 15 cm.
 2. Lagni bazën e saj me ujë, dhe mbarsni ato me hormone rrënjësore pluhur.
 3. Mbillni prerjet në vazo individuale me nënshtresa me rërë.
 4. Vendosini ato jashtë, në gjysmë hije.
 5. Ujë

Në dy ose tre javë ata do të rrënjosin.

Trëndafila të zinj

Shijoni trëndafilat tuaj të zinj!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ABEL dijo

  I DUA ROSZIMET. JAM KAPTIVUAR. Unë jam një skllav i tyre. PROBLEMI ISSHTAT QAT JETOJ N A ZON V SHUM H T H NXEHT AND DHE TROPIKE DHE NDONJherë TURQET NUK ZHVILLOHEN SHUM MIR.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Abel.
   Kështu, ne rekomandojmë trëndafili i qenit, e cila e mban nxehtësinë më mirë
   Përshëndetje.

 2.   Jennifer dijo

  Hey.
  Unë do të doja të di nëse ngjyra e zezë në trëndafila kur shtoni ngjyruesin vazhdon apo ajo zhduket me kohën?

  Përshëndetje.

  1.    reynold sepulveda dijo

   Përshëndetje!! ngjyra zgjat, me kalimin e kohës trëndafili prishet. Nëse e vendosni nën një kube xhami mund të zgjasë dy herë më shumë.

   1.    Monica Sanchez dijo

    Faleminderit për komentin, Reynol.
    Këshillat tuaja sigurisht që do të jenë të dobishme për dikë.