Si të transplantoni rozmarinë

si të transplantoni rozmarinë

Rozmarina, e cila është një bimë aromatike e përdorur gjerësisht dhe kultivohet në kopshtet e shtëpive. Kjo do të thotë që shumë njerëz duhet të dinë se cilat janë kërkesat e tyre, detyrat e kujdesit dhe mirëmbajtjes. Ndër këto detyra janë transplantimi. Shumë njerëz pyesin se si transplantoni rozmarinë në mënyra të ndryshme

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si të transplantoni rozmarinën, cilat janë karakteristikat e saj dhe hapat që duhet të ndiqni.

tipare kryesore

Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një bimë drunore e dendur, aromatike që është relativisht e lehtë për t'u rritur dhe ideale për çdo kopsht shtëpie ose kopsht perimesh. Mund të jetë vjetor (që zgjat vetëm një vit) ose shumëvjeçar (që zgjat 3 vjet ose më shumë).

Ka lule të bardha, vjollcë ose blu dhe gjethe aromatike, lëkurë që duken si hala pishe. Është pjesë e familjes Lamiaceae, e cila përfshin edhe shumë bimë të tjera (borzilok, livando, sherebelë). Rozmarina është një bimë që tërheq bletët sepse u pëlqen pjalmi i saj.

Si të transplantoni rozmarinë

rozmarinë në vazo

Mbjellja e rozmarinës mund të fillohet me fara ose prerje. Në përgjithësi, përdorimi i farave është i vështirë për fillestarët dhe është i vlefshëm vetëm për përdorim në shkallë të gjerë. Është më mirë të rritet nga prerjet dhe jo nga farat, por mund të blini edhe fidanë nëse nuk dëshironi t'i shumoni ato nga prerjet.

Megjithëse farat janë lehtësisht të disponueshme dhe të lira, vetëm 15% e tyre mbijnë siç duhet. Hapat për të transplantuar rozmarinë janë shumë të thjeshta:

 • prerë rreth 10 cm (4 inç) për t'i zgjatur ato.
 • Pas prerjes, hiqni gjethet në fund të prerjes (rreth 2,5 cm ose 1 inç nga fundi i kërcellit). Kjo pjesë e bimës do të futet në tokë.
 • Vendosni çdo prerje në një tenxhere të vogël me dy të tretat e rërës së trashë dhe një të tretën e torfe.
 • Vendoseni tenxheren në një vend me diell, por jo në rrezet e diellit direkte.
 • Ujiteni prerjen rregullisht dhe mbajeni në një vend të ngrohtë derisa të zërë rrënjë, që zgjat rreth 3 javë.
 • Për të ndihmuar në mbirjen e prerjeve, e gjithë vazoja mund të futet në një qese me disa vrima në krye. Kjo do të rregullojë temperaturën dhe do ta mbajë mjedisin e prerjes të lagësht dhe të ngrohtë.
 • Zhyt majat e prerjeve Pluhur hormonet e rrënjosjes së rozmarinës për të përshpejtuar rritjen.

Si të transplantoni rozmarinë në mënyra të ndryshme

transplantoni rozmarinë

Nga tenxhere në tenxhere

Mjafton ta bësh këtë transplant një herë në vit, gjithmonë në pranverë nëse është e mundur, pasi të ketë kaluar rreziku i ngricave nëse është ftohtë. Nëse dëshironi që rozmarina juaj të vazhdojë të rritet, është e dobishme të përfitoni nga ky transplant vjetor për të rritur pak madhësinë e tenxhere dhe siguroni një substrat të ri për një pleh organik shumë të pjekur.

Nga ana tjetër, nëse dëshironi të ruajë madhësinë e saj, mund ta transplantoni në të njëjtën tenxhere ose të ngjashme, por të merrni pak substrat nga topi i rrënjës, t'i prisni rrënjët pa tokë. Pastaj shtoni përsëri substratin. Mund të përdoret gjithashtu për krasitje të lehta në mënyrë që madhësia e kurorës të kompensojë madhësinë e rrënjëve.

Nga tenxherja në tokë

Ky transplantim duhet të bëhet kur dëshironi të mbillni rozmarinë në vazo për të vazhduar rritjen në tokën e kopshtit ose kopshtit. Këshillohet gjithashtu të bëhet në pranverë, pasi ngricat të kenë pushuar, por para se të bëhet shumë nxehtë, veçanërisht nëse është në hije dhe do të jetë në diell të plotë. Nëse tenxherja është tashmë jashtë dhe në një zonë të ekspozuar, ajo mund të transplantohet pothuajse në çdo kohë të vitit pasi bima është përshtatur me këto kushte.

Do të duhet të hapësh një gropë të madhe, të paktën 10 cm më e lartë dhe më e gjerë se tenxherja, por më shumë nëse mundeni. Nëse toka është shumë ngjitëse, ose është gjithmonë shumë e lagësht, ose nëse toka është e zhytur, rozmarina duhet të mbillet në një lartësi natyrale ose artificiale për të parandaluar kalbjen e rrënjëve nga lagështia e tepërt.

Kur të nxirrni rozmarinën nga tenxherja, shikoni se si duket topi i rrënjës. Nëse sipërfaqja ka shumë rrënjë dhe ato janë ngatërruar, është mirë t'i lironi ato përpara se të rimbillni. Kjo e bën më të lehtë dhe më të shpejtë mbjelljen e saj përsëri.

Nga toka në tenxhere

Së fundi, mund t'ju duhet të hiqni rozmarinën nga dheu dhe ta zhvendosni në një tenxhere sepse nuk mund të lihet në vend, ose sepse dëshironi që të jetë në një enë për t'i dhënë më shumë hapësirë ​​për t'u rritur, ose diçka e tillë. Nëse ky është rasti juaj, ju duhet të bëni një rreth rreth 50 cm nga kërcelli i rozmarinës dhe filloni të gërmoni një llogore të ngushtë dhe të thellë sikur doni të gërmoni diçka që mund të thyhet sikur ta keni prekur.

Kur hendeku është të paktën 30 cm i thellë, përpiquni ta ngrini me një mjet të fortë dhe të hollë, duke u përpjekur të ngrini ishullin e dheut që ka mbetur rreth rozmarinës. Pasi të jetë shkëputur topi i rrënjës, nxirreni dhe rregulloni që ta transferoni në enë.

Duke përdorur një substrat të lehtë dhe disa pleh organik shumë të pjekur, mbillni rozmarinë në një tenxhere si çdo bimë tjetër, por sigurohuni që kurora të jetë e balancuar me vëllimin e rrënjës. Mos e bëni këtë në verë, më mirë në pranverë, kështu që rozmarina do të rritet shpejt dhe do të zëvendësojë rrënjët e humbura dhe degët e krasitura aty ku është e përshtatshme.

Disa aspekte që duhet të dini për të transplantuar rozmarinë

detyrat e mirëmbajtjes së rozmarinës

Ashtu si shumë bimë të tjera aromatike, rozmarina nuk është një bimë që kërkon shumë kujdes. Ajo rritet në të gjitha llojet e tokave, mundësisht toka të thata, të thata, pak ranore dhe të depërtueshme, ideale për toka të varfra. Ajo rritet në brigje dhe male të ulëta.

Koha më e mirë për ta rritur është në fund të pranverës, por në klimat e ngrohta mund të bëhet edhe në fillim të vjeshtës. Bimët e rozmarinës mund të korrren disa herë në një sezon, por duhet të lejohen të rigjenerohen midis korrjeve. Rozmarina rrallë ka nevojë për pleh. Megjithatë, nëse rritja është e ngadaltë ose bimët duken të zbehta ose të zverdhura, një pleh për të gjitha qëllimet duhet të aplikohet në pranverë përpara se të shfaqet rritja e re. Shmangni aplikimin e plehrave direkt në bimë pasi ajo do të digjet.

Rozmarina nuk është e shqetësuar për ujitje. Në mënyrë ideale, ujë çdo 1 ose 2 javë, në varësi të madhësisë së bimës dhe kushteve klimatike. Në zonat me shi ose në klimat e lagësht, bimët nuk duhet të ujiten, vetëm në kohë thatësire. Midis çdo ujitjeje, këshillohet që bimët e rozmarinës të thahen.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si të transplantoni rozmarinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.