Tricholoma atrosquamosum

Tricholoma atrosquamosum

Një nga kërpudhat që konsiderohet i ngrënshëm mediokër, por i mbledhur shpesh është Tricholoma atrosquamosum. Shtë një kërpudhë që mund të ngatërrohet lehtësisht me të tjerët në grupin e saj dhe me disa që janë toksike. Kjo e bën të domosdoshme që gjatë mbledhjes së kësaj kërpudhe të dimë shumë mirë cilat janë karakteristikat e saj kryesore në mënyrë që të dimë se si t’i dallojmë ato nga një tjetër. Dihen mjaft karakteristika mikroskopike në lidhje me këtë kërpudhë që do t'i përmendim në këtë artikull.

Nëse doni të dini më shumë për kërpudhat Tricholoma atrosquamosum, ky është postimi juaj.

tipare kryesore

Karakteristikat e tricholoma atrosquamosum

Kapelë dhe fletë metalike

Shtë një kërpudhë që ka një kapelë që normalisht ka përmasa me diametër ndërmjet 5 deri në 8 centimetra. Një nga karakteristikat e kësaj kapele që mund të na ndihmojë ta dallojmë atë nga një kërpudhë tjetër është shalqiri i gjerë që ka në pjesën qendrore të tij. Kapelja ka forma të ndryshme në varësi të moshës së kërpudhave. Për shembull, kur në fillim është një ekzemplar i ri mund të shohim se ka një kapelë të sheshtë. Ndërsa kërpudha zhvillohet, ajo arrin moshën e pjekur, kapelja kthehet në një formë konveks.

Mund të ndihmojë në diferencimin e kapelës duart mjaft mirë të fiksuara në kufijtë. Ka marzhin e tepricës, të lakuar dhe të lëkundur. Këto peshore janë mjaft të lehta për tu parë me sy. Kutikula e saj është e thatë dhe e mbuluar dendur me luspa fibrinoze me një ngjyrë gri dhe të zezë. Ato mund të identifikohen lehtësisht pasi këto shkallë fibrinoze janë të vendosura në një sfond gri të bardhë. Këto peshore janë disi me ngjyrë më të errët dhe zakonisht janë të shtrënguara drejt qendrës. Ne mund të shohim se si mameloni i vendosur në qendër të kapelës ndihmon në identifikimin e kësaj kërpudhe edhe në varësi të moshës së saj.

Ai përmban disa tehe të tipit të shfryrë dhe disi të ngushtë midis tyre. Ato janë çarçafë me prerje të ulët dhe kanë një ngjyrë të bardhë gri. Ndonjëherë mund të shohim në disa kopje se ato kanë në pllaka tabelat me disa pika të zeza dy.

Byrek dhe mish

Sa i përket këmbës, Tricholoma atrosquamosum Ka një këmbë cilindrike dhe mjaft fijore. Shtë një këmbë mjaft karakteristike me një ngjyrë të bardhë dhe gri. Ka fibrile me luspa me një ngjyrë gri të zezë dhe ato janë më të dendura në pjesën e sipërme. Nëse i afrohemi pjesës më të afërt ngjitur me kapelën mund të shohim se fijet janë më të dendura dhe më të forta midis tyre.

Së fundi, mishi është kompakt dhe me ngjyrë të bardhë në gri. Ka një erë karakteristike si piper dhe një shije të ëmbël dhe të miellit. Siç e përmendëm në fillim të artikullit, është një ushqim mediokër që nuk ka cilësi shumë të mirë, por shërben për të shoqëruar disa pjata si erëza dhe si garniturë. Toshtë e lehtë për tu ruajtur dhe përgatitur pasi nuk ka ndonjë shkallë toksiciteti dhe nuk është e rrezikshme për shëndetin. Sidoqoftë, zakonisht ngatërrohet me disa lloje të grupit Tricholomas që mund të bëhen disi toksike nëse konsumohen. Prandaj, është e nevojshme të dini cilat janë karakteristikat dalluese të kësaj kërpudhe në mënyrë që të mos bëni gabime kur grumbulloni një ekzemplar tjetër.

Isshtë një specie e rrallë në Extremadura dhe është karakterizuar nga të paturit e kapelës është shkëlqyeshëm në ngjyrë gri të lehta dhe nga këmba e bardhë pak me pika me luspa gri. Zakonisht janë karakteristikat që ndihmojnë më shumë për të diferencuar këtë specie nga një tjetër.

Habitati i Tricholoma atrosquamosum

Kjo kërpudhë lulëzon në disa toka me një sasi të madhe të mbeturinave. Plehrat janë pjesa që përbëhet nga gjethet nga pemët gjetherënëse të kalbura. Këto gjethe përfitojnë nga furnizimi i vazhdueshëm i lëndës organike në tokë dhe nga një mbajtje më e madhe e lagështisë që lejojnë ekzistencën e kushteve ideale për zhvillimin e kërpudhave. Në këtë rast, Tricholoma atrosquamosum Ajo rritet në pjellë e pyjeve të Mesdheut Quercus. Ne gjithashtu gjejmë në lisat e holm dhe lisat e lisit, edhe pse në më pak bollëk.

Në disa raste mund të shohim disa ekzemplarë të shpërndarë në grupe të vogla dhe vetëm në pyje të tjerë gjetherënës si pemët e ahut dhe gështenjës. Përjashtimisht, është vërejtur në disa pyje halore. Këto ekzemplarë mund të rriten të izoluar nëse plotësohen kushtet e mbajtjes së lagështisë dhe lëndës organike në tokë.

Sezoni i rritjes është zakonisht në vjeshtë, megjithëse mund të zgjasë deri në fillim të dimrit në varësi të reshjeve dhe temperaturës. Nëse lagështia dhe mbajtja e temperaturës janë ideale për zhvillimin e saj, ajo mund të vazhdojë të rritet dhe të përhapet gjatë gjithë vjeshtës. Rritja e tij gjithashtu mund të përshpejtohet disi më shumë nëse reshjet e shiut në verë kanë qenë të bollshme.

Mund të gjendet më herët në ahu dhe lisat e lisit dhe më vonë në pyjet mesdhetare.

Konfuzionet e mundshme të Tricholoma atrosquamosum

Kjo kërpudhë mund të ngatërrohet me disa lloje të të njëjtit grup dhe varietete të tjera që janë shumë të ngjashme në dukje. Për shembull, varieteti i squarrulosum është shumë i zakonshëm dhe ndryshon nga Tricholoma atrosquamosum nga këmba e mbuluar me luspa gri. Ajo ka një pamje shumë të ngjashme me ato të tjera të guximshme nga të cilat ne shohim se si ndryshojnë thelbësisht nga kapelja e tyre pak me luspa, nga aroma dhe mungesa e skuqjes ose zverdhjes në këmbë dhe petëza.

Këta tregues duhet të merren parasysh kur diferencohen një specie nga tjetra. Ekzistojnë konfuzione të tjera të të njëjtit grup si p.sh. Tricholoma orirubens Ka një bazë të bardhë, megjithëse është më e qëndrueshme dhe me erë të butë. Përveç kësaj, karakteristika e tij e veçantë është se paraqet një vend të gjelbër ose rozë në bazën e këmbës. Kjo veçori dalluese e kësaj specie.

Më në fund, një konfuzion tjetër është trikoloma virgatum que tiene një shije më të hidhur dhe ka një kapak të butë ose ka vetëm luspa në buzë. Fibrilet e saj janë radiale.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Tricholoma atrosquamosum.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.