Trikoloma ekuestre

Kur mbledhim kërpudhat e grupit Tricholoma duhet të kemi kujdes pasi disa nga këto ekzemplarë janë toksikë. Një shembull i kësaj është Trikoloma ekuestre. Isshtë një lloj kërpudhe me një toksicitet të lehtë që mund të ngatërrohet me të tjerët e të njëjtit grup kur grumbullohet.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, habitatin dhe konfuzionet e mundshme të Trikoloma ekuestre.

tipare kryesore

Trikoloma ekuestre

Kapelë dhe fletë metalike

Isshtë një lloj kërpudhe kapela e së cilës ka formë gjysmësferike. Kur është i ri ka këtë formë por evoluon në një avion të valëzuar ndërsa zhvillohet dhe arrin pjekurinë. Ndonjehere, gjetëm disa ekzemplarë të kësaj specie me kapelë disi të depresionuar dhe me një mamelon. Zakonisht kjo kapelë ka një diametër ndërmjet 5 dhe 12 centimetra. Kur koha është me shi mund të shohim se ajo merr një pamje disi më të trashë.

Kutikula e saj është lehtësisht e ndashme nga mishi dhe ka një ngjyrë të verdhë me fibra rrezore kafe ose jeshile. Këto fibra zakonisht janë me një hije të errët. Ka një numër të madh të fibrileve në qendër, duke qenë më të lehtë për tu njohur dhe ato zhduken ndërsa përparon në diferencë. Kjo mund të konsiderohet si një nga ndryshimet kryesore kur identifikohet Trikoloma ekuestre. Diferenca e kapelës ndryshon me moshën. Kur është i ri është i lakuar dhe evoluon në lobulim ndërsa zhvillohet dhe arrin moshën e rritur. Mund të shihet gjithashtu se ka ngjyrë më të lehtë se pjesa tjetër e kapelës.

Thikat e saj janë të prera ulët, të lobuara dhe të hapura. Ajo ka lamélula më të vogla dhe ato janë të ngushta mes tyre. Mund të dallohet lehtë pasi ka një ngjyrë të verdhë shumë karakteristike të kësaj specie. Dhe a është kjo mund të identifikohet një e verdhë e artë që është e qëndrueshme gjatë të gjitha fazave të jetës së saj.

Kur kjo specie arrin pjekurinë mund të shihet se blades e saj nuk janë më të njëjtat midis tyre. Kjo sepse bëhen më të brishtë dhe prishen më lehtë. Përveç kësaj, skajet e saj bëhen të parregullta dhe disi të dhëmbëzuara.

Byrek dhe mish

Sa i përket këmbës, ajo është cilindrike mjaft e drejtë ose e lakuar në varësi të kampionit. Ne mund të shohim se ajo ka një pamje fijore dhe një gjatësi prej mes 5 dhe 10 centimetra të gjatë dhe midis 0.8 dhe 3 centimetra në diametër. Kjo këmbë ka një ngjyrë të verdhë pak më të çelët se ajo e kapelës. Mund të shërbejë gjithashtu si një tregues për të diferencuar Trikoloma ekuestre të një specie tjetër të ngjashme. Në bazë gjejmë një ton më okër dhe i mban fibrat e tij gjatësore në të gjithë këmbën. Ndonjëherë gjejmë një këmbë disi klavikulare. Kjo është, ajo është formuar si një gozhdë.

Më në fund, mishi i saj është i bardhë dhe ne gjejmë një ngjyrë të verdhë nën kutikulën. Mishi është i qëndrueshëm dhe i trashë edhe pse disi më fijor në këmbë. Aroma e saj është e ëmbël dhe jep një erë kërpudhore. Ka një strukturë të butë të butë dhe të lehtë për tu diferencuar.

Habitati i Trikoloma ekuestre

Toksiciteti i tricholoma equestre

Kjo kërpudhë duket mjaft e bollshme si e vetmuar dhe e pangopur. Habitati i tij është pyje halore dhe preferon tokat ranore mbi tokat argjilore. Duhet lagështirë që të mund të zhvillohet në kushte të mira dhe sezoni i rritjes është në vjeshtë dhe dimër.

Isshtë një nga speciet e kërpudhave që do të zgjasë më shumë për të mbirë. Mund të na ndihmojë gjithashtu që të jemi në gjendje ta dallojmë këtë specie nga të tjerët për shkak të sezonit të rritjes. Ndonjëherë ne mund t'i gjejmë këto ekzemplarë nën pyjet gjetherënëse, veçanërisht pemët e ahut. Megjithëse ato gjenden kryesisht nën pyjet halore. Bollëku i saj më i madh gjendet në ato toka ranore.

Ekzistojnë polemika të mëdha në lidhje me ngrënshmërinë dhe toksicitetin e kësaj kërpudhe. Edhe pse tradicionalisht është konsideruar një ushqim i shkëlqyeshëm, Ka pasur disa raste të Rabdomyolosis të rëndë që ka përkuar me konsumimin e këtyre kërpudhave. Kjo do të thotë se po shqyrtohet nëse kërpudha është toksike apo jo. Emri i saj i referohet konsumit të kalorësve që nga Mesjeta. Midis 1992 dhe 2000, shumica e rasteve të rabdomiolozës së rëndë përkuan me konsumimin e kërpudhave të kalorësit në një periudhë të hershme dhe relativisht të ngushtë.

Duket se është provuar se kjo sëmundje ndodh vetëm në disa njerëz që janë jashtëzakonisht të ndjeshëm ndaj toksinave që përmbahen në Trikoloma ekuestre. Sidoqoftë, ekziston një rrezik i përgjithshëm për të pësuar një sëmundje që mund të çojë në vdekje. Për këtë arsye, konsumi i Trikoloma ekuestre.

Konfuzionet e mundshme të Trikoloma ekuestre

Siç kemi përmendur më parë, ka disa kërpudha të të njëjtit grup që kanë shumë ngjashmëri në morfologjinë e tyre. Kryesisht ato mund të ngatërrohen me speciet që do të përmendim më poshtë:

  • Tricholoma aurantum: ka ujq të shumtë majmunësh që e konsiderojnë këtë specie të njëjtë me atë Trikoloma ekuestre. Sidoqoftë, ka dallime të vogla. Tricholoma aurantum është disi më i madh dhe ka disa tone më portokalli dhe kafe. Ajo gjithashtu ka një ngjyrë më uniforme në një mënyrë të zgjatur si në kapelën që është më mamelone, si në pllaka dhe në këmbë. Ashtu si me këtë specie, konsumi i saj nuk është i këshillueshëm pasi nuk dihet me siguri totale nëse është toksike apo jo. Përballë një konfuzioni të mundshëm, është më mirë të mos mblidhni asnjë prej tyre.
  • Trikoloma sulfureumi: është një tjetër nga konfuzionet e mundshme të kësaj kërpudhe. Ai gjithashtu bën pjesë në grupin e tij por ka disa ndryshime lehtësisht të dukshme. Sizeshtë dukshëm më i vogël në madhësi pasi, më së shumti, arrin 8 centimetra në diametër. Një nga ndryshimet kryesore është se ajo jep një erë shumë të pakëndshme të squfurit. Kutikula nuk ndahet lehtë nga mishi dhe ka një ngjyrë të verdhë squfuri. Nuk bëhet llucë kur bie shi. Ka një pamje disi më të butë ose mat. Thikat janë gjithashtu më larg dhe mishi i tyre ka ngjyrë të gjelbër-verdhë. Isshtë një specie pak toksike, kështu që konsumimi i tij nuk rekomandohet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kërpudhat Trikoloma ekuestre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.