Vendosni këto bimë kundër mushkonjave në kopshtin tuaj dhe shijoni verën!

Mushkonja tigër

Imagjinoni sikur jeni në heshtje në kopshtin tuaj, duke soditur bimët tuaja të çmuara, kur papritmas dëgjoni zhurmën e njohur të një insekti që nuk doni ta shihni. Situata bëhet shumë e pakëndshme, deri në pikën që ju mund të zgjidhni të hyni në shtëpi, duke shtyrë për më vonë detyrat që keni planifikuar të kryeni në këtë cep.

Por ... kjo histori mund të ketë një fund tjetër. Si Shumë e lehtë: vendosni këto bimë kundër mushkonjave dhe do të shihni se si nuk do t'ju shqetësojnë përsëri.

Citronella

Citronella

A keni menduar ndonjëherë se nga vjen vaji i citronelës? Produktet kundër mushkonjave që mund të gjejmë në treg bëhen duke nxjerrë vajin nga bima Cymbopogon nardus, e cila njihet gjerësisht me emrin e citronella. Shtë një bimë shumëvjeçare me lartësi rreth 70cm që i reziston ngricave të lehta. Përveç që mund të rritet në çdo lloj toke, ajo do të sprapsë mushkonjat si asnjë bimë tjetër.

Livando

Livando

Ne kemi folur shumë për Livando, e cila i përket gjinisë botanike Lavandula. Shtë një bimë me origjinë mesdhetare rezistente ndaj acar deri në 5 gradë nën zero, lulet e së cilës japin një aromë shumë të këndshme për ne, por jo për protagonistët tanë të sotëm. Me një lartësi të përafërt prej 50cm, është e përsosur të kesh në kopshte xero.

Melisa

Melisa

La Melisa, i njohur shkencërisht si Melissa officinalis, Isshtë një bimë barishtore që rritet shumë lehtë, rezistente ndaj ngricave të buta, të cilat mund të gjenden si në tenxhere ashtu edhe në kopsht. Falë erës që japin gjethet e saj, ju mund t'i jepni lamtumirë mushkonjave.

Barbarozë kundër mushkonjave

Pelargonium graveolens

El barbarozë kundër mushkonjave, emri shkencor i të cilit është Pelargonium graveolens, është ndryshe nga të tjerët. Përveç që kanë disa lule shumë zbukuruese, gjethet e saj japin një aromë shumë të këndshme limoni. Ashtu si balsami i limonit, mund ta keni edhe në tenxhere edhe në tenxhere, pasi i reziston ngricave deri në 4 gradë nën zero.

Çfarë mendoni për këto bimë? Shkoni përpara dhe mbillni disa në kopshtin tuaj: mushkonjat nuk do të vijnë më pranë jush përsëri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.