Karakteristikat e plehut kalorës

Plehu i kalit

El plehu i kalit Isshtë një nga plehrat më të mirë që mund të gjejmë sot në mënyrë që bimët tona të rriten të shëndetshme dhe të forta. Ka shumë prona dhe çmimi i saj në treg është me të vërtetë tërheqës (një qese 45 litërsh mund të kushtojë rreth 7 euro). Pra, nuk kemi më një justifikim për të fekonduar vazot apo kopshtin tonë me një nga plehrat organikë më interesantë.

Na tregoni pse

Cilat janë vetitë e plehut organik të kalit?

Plehu

Plehu i kalit, siç sugjeron emri i tij, vjen nga jashtëqitjet e kafshës në fjalë. Shpesh përzihet me mbetjet e bimëve; në fakt, është ai me përmbajtjen më të madhe të kashtës. Siç thamë, ajo ka disa veti shumë interesante për të korrat tona. Midis tyre ne theksojmë:

 • Shumë e pasur me celulozë
 • Azoti i varfër
 • Eliminoni bakteret e dëmshme
 • Parandalon rritjen e barërave të këqija
 • Përmirëson strukturën e tokës, duke e bërë atë më sfungjer

Cila është përbërja e plehut organik të kalit?

Përbërja mund të ndryshojë në varësi të dietës që kafsha ka ndjekur, si dhe nga vetë marka në rast se e fitojmë atë tashmë të paketuar në thasë. Sidoqoftë, mund të merrni një ide duke marrë parasysh këto vlera mesatare që ju themi më poshtë:

 • pH: ndërmjet 7,8 dhe 8,5
 • Azoti (N): 10,34g / kg
 • Fosfori (P): 3,07g / kg
 • Kaliumi (K): 5,4g / kg
 • Kadmium Cd): më pak se 0,00015g / kg
 • Krom (Cr): 0,006g / kg
 • Nikel Ni): 0,005g / kg
 • Plumbi (Pb): 0,002g / kg
 • Bakri (Cu): më pak se 0,004g / kg
 • Zinku (Zn): 0,031g / kg

A keni ndonjë pengesë?

E vërteta është se po. Nëse përdoret i freskët, ka dy pika negative: njëra është ERE e keqe që jep, dhe tjetra është se, duke qenë shumë e nxehtë, mund të djegin rrënjët të bimëve. Për këto arsye, është shumë më e këshillueshme që të blini qese të gatshme të plehut, pasi nuk kanë erë dhe janë në një temperaturë më të këndshme për të korrat.

Edhe ashtu, gjithmonë mund ta përzieni me tokënveçanërisht nëse keni kullim të dobët ose jeni dobët pjellor. Në këtë mënyrë, kur të doni të filloni të mbillni bimë, rrënjët e tyre do të gjejnë tokë me cilësi të shkëlqyeshme.

Si të përdorim plehun e kalit?

Plehu i kalit është një pleh organik natyral

Plehrat e plehut kalorës mund të përdoren për të fekonduar të gjitha llojet e bimëve, përveç atyre mishngrënëse dhe acidofilik. Për ta bërë këtë, ju mund të shtoni sasinë që dëshironi dhe ta përzieni me tokën ose substratin. Nuk ka rrezik të mbidozimit, as nuk ka rreziqe të panevojshme duke qenë i ulët në azot, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për këtë. Edhe kështu, nëse doni të jeni të sigurt, unë do t'ju tregoj se shuma e rekomanduar është sa më poshtë:

 • Verduras: midis 20 dhe 30 tonë për hektar.
 • Pemë frutore: 10-20 litra për vrimë mbjellëse.
 • Bimë zbukuruese dhe bar: përdoret raporti 1: 5 i plehut dhe tokës; kjo do të thotë, një pjesë e plehut për pesë pjesë të tokës. Për shembull, ne do të vendosnim një metër katror plehrash për çdo pesë metra katrorë tokë.

Si përdoret në tenxhere?

Do të varet nëse ajo pleh është e freskët, apo është e thatë. Në tenxhere, është gjithmonë shumë e rëndësishme të aplikoni plehrat sa më të thata, aq më të mira, përndryshe rrënjët do të digjeshin. Prandaj, rekomandohet që ta blini të paketuar (për shembull nga këtu), ose i lini të thahen në diell për një ose dy javë (më shumë nëse është vjeshtë-dimër).

Sa më shpejt që të jetë gati, duhet ta përzieni mirë me tokën. Për këtë arsye, ne nuk e rekomandojmë përdorimin e saj në bimë që janë mbjellë tashmë në tenxhere, por rekomandohet kur t’i transplantoni në vazo më të mëdha.

Për cilat bimë është e mirë plehu i kalit?

Në përgjithësi, duke qenë një kompost me origjinë organike, mund të jetë vërtet i dobishëm dhe i dobishëm për shumë lloje të bimëve: bar, palma, pemë, lule, pemishte ...

Por po, sepse ka një pH shumë të lartë, asnjëherë nuk duhet të aplikohet te bimët acidofile, të tilla si panje japoneze, kamelie, kopshtari ose azalea, pasi përndryshe gjethet e tyre do të zverdhen për shkak të mungesës së hekurit.

Shpresojmë që gjithçka që keni lexuar rreth plehut të kalit, një nga plehrat organikë më të përdorur, të ketë qenë e dobishme për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

24 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   andrés Valencia dijo

  nuk tregon elementet që ka për të mirën e bimëve, vetëm se është i varfër me azot. Përshkrimi që jep nuk është shumë i dobishëm.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Andres.
   Plehu i kalit ka ushqyesit e mëposhtëm:
   Azoti: 0,6%
   Fosfori: 0,6%
   Kaliumi: 0,4%
   Ai gjithashtu ka të gjithë gamën e elementëve gjurmë.

   Isshtë shumë e varfër në lëndë ushqyese, prandaj rekomandohet përzierja e tij me të tjera, të tilla si pula për shembull, e cila ka 4% azot, një tjetër 4% fosfor, 1,5% kalium, plus gjithë gamën e elementëve gjurmë.

   Një përshëndetje.

  2.    Karol dijo

   Përshëndetje Monica, do të doja të dija se cili është ndryshimi midis plehut të kalit dhe viçit në rastin e vitaminave dhe të tjerëve, ju lutem, po pres mesazhin tuaj ... faleminderit.
   Pershendetje

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Karol.

    Unë ju them:

    Lopa:

    -Azoti: 1,84%
    -Fosfori: 1,73%
    -Paliumi: 3,10%
    -Kalciumi: 3,74%
    -Magnezium: 1,08%

    Kali:

    -Azoti: 1,52%
    -Fosfori: 2,14%
    -Paliumi: 2,98%
    -Kalciumi: 2,79%
    -Magnezium: 0,97%

    -> Të dhëna nga Shoqata Spanjolle e Bujqësisë Ekologjike (SEAE).

    Vitaminat dhe të tjerët, megjithatë, mund të ndryshojnë shumë në varësi të dietës që kafsha ka. Për këtë arsye është interesante që nëse e blini në thasë në çerdhe, hidhni një sy ... Por hej, pak a shumë ato përqindje do të jenë rreth.

    Përshëndetje!

  3.    Bernardo casanova dijo

   Ky koment është tani 2 vjeç, por nuk mund të mos vërej se "Z." Andrés Valencia është i mirë në bërjen e komenteve negative, por jo aq i mirë në falënderimin e tij kur ata i japin informacionin e kërkuar. Kjo nuk flet mirë për ju, "zotëri" andrés valencia.

   1.    Diego dijo

    fshij një quena fantazmë

  4.    Baita dijo

   Vendbanimi im është Argjentina, ne jemi 30 ditë nga fillimi i pranverës, qëllimi është që të aplikojmë / paguaj Plehun e kalit për të paguar për transplantimin e pemëve frutore, gjithashtu për ta përdorur atë si pleh në rritje dhe. Fruiting, një tjetër pyetje e imja nëse mund të paguaj hardhinë? !!
   Unë do të vlerësoj një përgjigje të shpejtë

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje La Baita.

    Për qëllimin tuaj, do të jeni më mirë plehu i pulës. Mishi i kalit ka pak lëndë ushqyese. Sigurisht, nëse e merrni të freskët, lëreni të thahet në diell për rreth një javë, pasi është shumë e përqendruar dhe, nëse aplikohet pa tharje, rrënjët do të prishen.

    Dhe po, të gjitha bimët mund të fekondohen, me përjashtim të atyre mishngrënëse.

    Përshëndetje.

 2.   Leidy verdezoto dijo

  Pershendetje, me falni por ajo qe diferencon perdorimin e plehut organik te kalit nga plehu i specieve te tjera sepse ju permendni se eshte nga me te mirat.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje leidy.
   Këtu ju keni shpjegimin
   Nëse keni ndonjë pyetje të mëtejshme, pyesni.
   Një përshëndetje.

 3.   Ana Tereza dijo

  Mirëmëngjesi Monica, desha t'ju pyes nëse ka ndonjë ndryshim në vetitë ose karakteristikat e plehut organik të një kali fermë, të rritur kryesisht në kullota, dhe plehut të një kali nga stallat ku dieta përfshin foragjere të thata, kokrra të tilla si misër, elb, tërshërë ose krunde dhe shtesa të tjera ...
  Unë pres përgjigjen tuaj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana Teresa.
   Sa më natyral dhe i larmishëm ushqimi që i jepet kafshës, aq më i mirë do të jetë plehu, pasi do të ketë më shumë lëndë ushqyese.
   Pershendetje

 4.   Miguel Gomez dijo

  Çfarë ndodh kur unë mbjell pemë oiti dhe i vë plehun e thatë të kalit dhe pas 5 ditësh gjethet kthehen si kafe

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje miguel.
   Më shumë gjasa, plehu është ende pak i freskët. Duhet ta lini të thahet për të paktën një javë, ose më shumë nëse është stinë me shi.
   Një përshëndetje.

 5.   Aina dijo

  Përshëndetje Monica, para disa ditësh mbolla disa fara lulesh të egra në një tenxhere me vetëm pleh kalorës, pasi nuk kisha tokë. Farat do të rriten, apo është keq të mbilleni ato vetëm me plehrash dhe pa tokë? Unë do të doja të di nëse kjo do të paraqesë një problem kur bëhet fjalë për mbirjes. Faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Aina.
   Jo në fillim. Farat e akacisë që gjenden në Afrikë mbijnë në bajgë elefantësh ... dhe ato janë të bukura, kështu që nuk mendoj se keni ndonjë problem me farat tuaja.
   Një përshëndetje.

 6.   Aina dijo

  Faleminderit shumë, shpresoj që ata të rriten të shëndetshëm dhe po aq të bukur sa Akacia!
  Përshëndetje edhe për ju.

 7.   EDUATONI dijo

  GJITHMON P USRDORIM BURIM T DR KALT T thatë për të përgatitur tokën dhe disa herë të freskëta për të pasuruar gjithçka varet nga arsyeja pse ju nevojitet kohë të tjera unë e plotësoj atë me lëvozhgat e frutave dhe perimeve për t'i dhënë më shumë lëndë ushqyese ……

 8.   Pompilio Avila dijo

  monika Unë jam pompilio avila, përgatis një substrat të bazuar në plehun e kalit me mikroorganizëm siç është hiri. Tokë cerro. Tymrat d lonbri. Deçektuar me formaldehid, gëlqere të hidratuar dhe mikorozë dhe kam pasur një performancë të lartë në kontrollimin e sëmundjeve të agrumeve si p.sh. Portokallet në Venezuelë që mund të më rekomandoni për të forcuar atë pleh

 9.   engjëll rodrigo gonzales elescano dijo

  Cili do të ishte ndryshimi midis plehut të kalit dhe plehut të deleve?
  Isshtë intriga ime më e shquar. si në lëndë ushqyese ashtu edhe në veti! dhe përdorimi i tij.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje engjell.
   Plehu i kalit është i varfër në lëndë ushqyese; në fakt, përdoret më shumë për të përmirësuar "gëzofshmërinë" e tokës.
   Nga ana tjetër, delet janë të pasura me ushqim dhe përdoren më shumë si për të fekonduar tokën ashtu edhe për të fekonduar bimët.
   Një përshëndetje.

 10.   Adriana dijo

  Përshëndetje. ai kishte një enë me pleh organik kali dhe ishte mbushur me ujë nga shiu. kjo më dha idenë e përdorimit të saj për të ujitur bimët dhe për t'i fekonduar ato. A do të funksionojë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Adriana.
   Po, natyrisht 🙂 Përfitoni prej tij, por më mirë nëse e përdorni në bimë që janë në tokë, pasi nëse janë në vazo mund ta bëni të vështirë kullimin e ujit.
   Një përshëndetje.

 11.   Werner hahn dijo

  Pershendetje! Faqja juaj është interesante dhe informuese. Por? Pse e bëni rekomandimin për përdorim kaq të komplikuar. Ju flisni për tonë, hektarë, litra, përzierje 1-5, M2 dhe M3. Rekomandoni. X. kg për metër katror. Dhe nga fidanë dhe shumica e lexuesve tuaj e kuptojnë informacionin (nuk mund të përzieni m2 me m3). Pershendetje