Wodyetia bifurcata: një nga palmat më të bukura

Set Wodyetia bifurcata

Është pothuajse e pamundur të gjesh një të tillë wodetia bifurcata dhe mos u habitni nga madhësia dhe gjethet e saj. Jo më kot, ajo konsiderohet si një nga palmat më të bukura në botë dhe është një shtesë e jashtëzakonshme për çdo kopsht që kërkon një prekje paksa më tropikale.

Nëse shikoni me vëmendje, nuk do të habiteni që ka fituar pseudonimin bisht dhelpra, sepse gjethja e gjelbër e saj merr një formë që na kujton bishtin e asaj kafshe. Përveç kësaj, ajo ka një pamje me pupla. Dëshironi ta kishit në kopshtin tuaj? Le të shohim se çfarë kujdesi ka nevojë!

Wodyetia bifurcata ose pëllëmbë bisht dhelpra

palme bisht dhelpra

Vendas në Australinë veriore, kjo shumëllojshmëri palme vlerësohet shumë brenda dhe jashtë vendit të origjinës për pamjen e saj tërheqëse. E përkryer për kopshte të stilit tropikal dhe subtropikal. Për më tepër, si me të gjitha palmat, Nuk kërkon shumë kujdes për t'u dukur sa më bukur.

Për sa i përket karakteristikave të tij, mund të veçojmë sa vijon:

 • Trungu. Ndryshe nga palmat e tjera që përfundojnë duke zhvilluar një trung shumë të trashë, bishti i dhelprës mund të jetë ndërmjet 10 dhe 12 metra dhe gjithmonë ngrihet mbi një trung të hollë, të rrethuar, në nuanca që variojnë nga gri në kafe.
 • Fletë Gjethja e kësaj palme është më tërheqëse. Gjethet e saj ndahen në segmente ose gjilpëra që rriten nga maja e trungut, me pamje pendore dhe formë të ngjashme me bishtin e dhelprës. Ata mund të rriten deri në dy ose tre metra në gjatësi.
 • Lule. Ashtu si me shumë palma, lulëzimi është diçka që shpesh kalon pa u vënë re. Në këtë rast lulet janë të vogla, zakonisht të bardha ose të verdha të zbehta dhe grupohen në grupe midis gjetheve të sipërme. Prandaj, nëse jemi përballë një palme shumë të gjatë, as që e kuptojmë se ajo ka lulëzuar.
 • Frutat. Frytet e Wodyetia bifurcata nuk janë me interes për konsum njerëzor, por janë për zogjtë. Ato janë të kuqe ose portokalli, të vogla dhe në formë vezake.
 • Rritje e shpejtë. Jemi mësuar që palmat të rriten ngadalë dhe ngadalë, por kjo shumëllojshmëri i shpëton asaj karakteristike të përbashkët të specieve të saj. Rritja e tij është më e shpejtë dhe mund të arrijë lartësinë e saj maksimale në pak vite.

Çfarë kujdesi ka nevojë Wodyetia bifurcata në një kopsht?

Kujdesi Wodyetia bifurcata

Kjo është një varietet shumë rezistent dhe i lehtë për t'u kujdesur. Nëse i jepni kushtet që i duhen përsa i përket dritës dhe ujitjes, pas pak vitesh do të keni një palmë mbresëlënëse.

Për të arritur rezultate më të mira, këto janë kujdesi thelbësor që duhet t'i kushtoni protagonistit të ri të kopshtit tuaj:

Kushtet e ndriçimit

Duke qenë me origjinë nga Australia, ju mund të imagjinoni se kjo pemë palme i pëlqen të marrë shumë dritë. Në fakt, nuk e ka problem të përballojë me orë të tëra ndikimin e drejtpërdrejtë të diellit. Nëse merr të paktën gjashtë orë dritë në ditë, rritja e tij do të përshpejtohet.

Ajo që nuk bën fare mirë është hija. Mund të tolerojë disa hije të pjesshme, por nëse nuk ka dritë të mjaftueshme, nuk do të zhvillohet kurrë siç duhet.

Temperatura ideale për pëllëmbën e bishtit të dhelprës

Nxehtësia nuk është problem për këtë shumëllojshmëri palme, pasi është mësuar me temperaturat e ngrohta tropikale. Dhe kur kjo ndodh, ju e dini këtë i ftohti mund të bëhet armik.

Wodyetia bifurcata vuan shumë nëse ekspozohet ndaj ngricave dhe madje mund të vdesë. Prandaj, ajo që ju këshillojmë është që mbroni veten gjatë dimrit nëse jetoni në një zonë shumë të ftohtë.

Aplikoni mulch në bazën e tij (pa prekur trungun) në mënyrë që rrënjët të mos marrin aq shumë të ftohtë. Ju mund ta mbroni trupin dhe gjethet me një leckë kundër ngrirjes ose thjesht me plastikë.

Kur kanë të bëjnë me si të mbrohen palmat nga i ftohtiMarrja e duhur mund të bëjë një ndryshim të madh në mirëqenien tuaj, ndaj mos e lini t'ju kalojë.

Lotim i Wodyetia bifurcata

Gjëja më e mirë për të është që ju të aplikoni një lotim i rregullt gjatë periudhës së rritjes aktive, e cila ndodh midis pranverës dhe verës. Ideali është që substrati është gjithmonë pak i lagësht, por pa u lagur kurrë.

Duke përfituar nga ujitja mund të aplikoni pak pleh special për palmat. Kjo është më se e mjaftueshme për të bërë një herë në muaj në muajt e pranverës dhe verës.

Në dimër, palma hyn në një fazë pushimi dhe ju mund të vaditni shumë më tepër. Në fakt, nëse jetoni në një zonë ku zakonisht bie shi, uji që ai merr natyrshëm do të jetë i mjaftueshëm.

mjedisi i kulturës

pemë palme

Lagështia e tepërt nuk është e mirë për rrënjët e palmës së bishtit të dhelprës, kështu që do të vini re se bima juaj është shumë më e mirë nëse është në tokë me kapacitet të mirë kullues.

Gjëja më e thjeshtë në këto raste është përzierja e tokës së kopshtit me pak rërë, perlit ose fibër kokosi në mënyrë që nënshtresa të jetë më e lehtë dhe të kullojë më mirë lagështinë.

Rritja e Wodyetia bifurcata në një tenxhere

Ju nuk keni nevojë të keni një kopsht të madh për të shijuar bukurinë e kësaj bime, sepse ju tashmë e dini këtë Palmat gjithashtu rriten mirë në tenxhere.

Në këtë rast, sigurohuni që kontejneri të ketë kullim të mirë dhe të përdorni nënshtresën më cilësore. Nëse kujdeseni mirë për të, do të rritet shpejt, kështu që duhet t'i kushtoni vëmendje për ta bërë këtë transplantet që mund të jenë të nevojshme.

Krasitja e palmave të bishtit të dhelprës

Shkurtimi i një palme bëhet tepër i ndërlikuar kur është tashmë disa metra i lartë. Në fakt, gjëja më e këshillueshme është lëreni këtë detyrë në duart e profesionistëve të kopshtarisë.

Megjithatë, kjo pemë palme nuk ka nevojë për krasitje të rregullt më shumë se sa për të eliminuar ato gjethe që janë të thata ose të dëmtuara. Për pjesën tjetër, është më mirë ta lini të rritet lirshëm.

Wodyetia bifurcata është një pemë palme me një madhësi dhe pamje spektakolare. A keni një në shtëpi, si ka qenë përvoja juaj me të? Na tregoni në komente!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.