Korbi Zamioculca, “must have” për çdo fillestar të bimës

Korbi Zamioculca, “must have” për çdo fillestar të bimës

"Unë nuk kam dorë për bimët." Nëse e keni thënë ndonjëherë këtë, është koha që ju të ndryshoni mendje, sepse ka një shumëllojshmëri që është e përkryer për ata që po fillojnë në botën e kopshtarisë dhe gjithashtu për ata që nuk kanë shumë kohë për t'u kujdesur. bimët, është zamioculca korbi.

Një bimë sa e bukur aq edhe rezistente, që vështirë se kërkon kujdes dhe që është pothuajse e pamundur të vritet. Dëshironi të dini më shumë për të dhe pse është bërë e preferuara e shumë entuziastëve të bimëve të reja? Epo, vazhdoni të lexoni!

Origjina dhe habitati natyror i korbit zamioculca

Origjina dhe habitati natyror i korbit zamioculca

Konsiderohet nga shumë si një bimë shtëpie ekzotike, e vërteta është se është një varietet shumë i lehtë për t'u kujdesur. Për të kuptuar më mirë se çfarë ka nevojë, është e rëndësishme që të dini pak më shumë për origjinën e tij dhe kushtet ndaj të cilave është i ekspozuar në habitatin e tij natyror.

Korbi zamioculca i përket species Zamioculcas zamiifolia, prandaj shpesh quhet bima ZZ. Kjo shumëllojshmëri është vendase në Afrikën tropikale, konkretisht nga rajone si Tanzania dhe Zanzibari.

Është një varietet i kultivuar që rrjedh nga Zaimoculca zamiifolia, Ajo rritet natyrshëm në zonat me një klimë të ngrohtë dhe të lagësht. Zhvillohet në zona me hije nën mbulesën e pyllit, ku merr rrezet e diellit të filtruar.

Varieteti i korbit vlerësohet shumë për ngjyrën e tij të errët dhe përdoret si bimë zbukuruese në shumë vende të botës. Përveç kësaj, ajo është e njohur gjerësisht për rezistencën e saj dhe sa e lehtë është të kujdesesh për të.

Karakteristikat fizike të korbit zamioculca

Karakteristikat fizike të korbit zamioculca

Tiparet që do t'ju ndihmojnë ta identifikoni atë janë këto:

Gjeth

Ka ngjyrë të errët dhe me shkëlqim. Gjethet janë aq jeshile të errët sa duken pothuajse të zeza dhe kanë një pamje me shkëlqim që u jep atyre një pamje të sofistikuar dhe moderne. Prandaj kjo bimë është në modë në fushën e dekorimit të brendshëm.

Gjethet janë të trasha, me një strukturë të ngjashme me lëkurën dhe në formë heshtak. Sipërfaqja e saj e lëmuar dhe me shkëlqim reflekton dritën, duke rritur më tej tërheqjen e saj vizuale.

Lulëzimet

Nuk është e zakonshme që ajo të lulëzojë kur rritet në ambiente të mbyllura. Kur ndodh, prodhon lule të vogla të verdha ose kafe që grupohen në grupe që shfaqen në bazën e gjetheve.

Rritje kompakte

Kjo varietet ka një zakon të rritjes kompakte dhe të ngritur, me kërcell të trashë që janë përgjegjës për mbështetjen e gjetheve në formë rozete.

Ndërsa bima rritet, ajo bëhet më e dendur dhe me gjethe, kështu që Është një zgjedhje e mirë për të shtuar volumin brenda.

Çfarë kujdesi ka nevojë korbi zamioculca?

Çfarë kujdesi ka nevojë korbi zamioculca?

Ekspertët thonë se kjo bimë është e pamundur të vritet. Kjo është arsyeja pse është një zgjedhje e mirë për ata që tani po fillojnë të hyjnë në botën e bimëve të brendshme.

Është e vërtetë që është shumë rezistente, por ne mund të sigurohemi që ajo të jetë edhe më e shëndetshme dhe më e bukur Nëse na ofroni kujdesin që ju nevojitet, do të shihni se ata nuk janë aspak kërkues.

ndriçim

Në asnjë rrethanë nuk duhet ta vendosni në një vend ku merr rrezet e diellit direkte, sepse kjo mund t'i djegë gjethet. Vendndodhja më e mirë është ajo ku merr dritë të ndritshme indirekte, madje edhe gjysmëhije.

Në shtëpi, mund ta vendosni pranë një dritareje me perde, por asnjëherë drejtpërdrejt përballë dhe afër tij.

Temperatura

Është i ndjeshëm ndaj rrymave të ajrit të ftohtë dhe ndryshimeve të papritura të temperaturës, ndaj është mirë që të mos e keni pranë derës së hyrjes së shtëpisë ose shumë afër dritares.

Zhvillohet më së miri kur Është në një hapësirë ​​ku temperatura varion ndërmjet 18º dhe 24º C.

Ujitja

Kjo bimë është e shijshme, ndaj nuk ka nevojë për shumë ujë. Është më mirë të keni pak etje përpara se të pësoni efektet e ujitjes së tepërt.

Për të gjetur frekuencën e duhur të ujitjes, mjafton të vëzhgoni dhe prekni nënshtresën. Pasi të vini re se shtresa e sipërme është tharë në prekje, mund të shtoni pak më shumë ujë. Në verë, idealja është të ujitet pak a shumë një herë në javë.

Gjatë dimrit bima hyn në një fazë të fjetur dhe rritja e saj ngadalësohet. kështu që ju mund ta lini hapësirën e ujitjes edhe më shumë.

Medium mbjellës

Ajo ka nevojë për një substrat që ka kapacitet të mirë kullues, kështu që opsioni më i mirë është një substrat i zhvilluar për kaktusët dhe succulents, të cilin mund ta gjeni në çdo dyqan kopshtesh.

Sa i përket enës, sigurohuni që tenxherja të ketë vrima kullimi në mënyrë që uji të mos grumbullohet në zonën e rrënjës. Nëse vendosni një pjatë nën tenxhere për të mbledhur ujin e tepërt, mos harroni ta zbrazni.

Çdo dy ose tre vjet, zhvendoseni bimën në një tenxhere pak më të madhe., dhe përdorni një substrat të ri.

fekondim

Korbi Zamioculca mund të përshtatet me tokat e varfëra me lëndë ushqyese. Megjithatë, Do të jetë shumë mirë nëse i siguroni pak pleh të ekuilibruar për bimët e brendshme gjatë muajve të pranverës dhe verës.

Përdorni gjithmonë këto produkte me moderim, sepse një tepricë mund të dëmtojë rrënjët dhe të çojë në vdekjen e bimës.

Në vjeshtë dhe në dimër mund të eliminoni plotësisht plehërimin, sepse bima është joaktive dhe nuk ka nevojë për më shumë lëndë ushqyese sesa ato që gjen natyrshëm në substrat.

Krasitja e korbit zamioculca

Për të përmirësuar estetikën e bimës tuaj dhe për të nxitur rritjen e shëndetshme, Mund të hiqni gjethet e zbehta ose të verdha. Mos harroni të përdorni mjete të dezinfektuara mirë për të parandaluar që ata të sëmuren.

Plagët dhe sëmundjet

Nuk është e zakonshme të prekemi nga dëmtuesit e insekteve, por Ju duhet të monitoroni rregullisht gjethet e saj për shenja të infektimit. Nëse vëreni se ka insekte të tilla si çimkat ose merimangat e kuqe, aplikoni produkte të përshtatshme për t'i vrarë ato.

Kjo është sa e lehtë mund ta bëni Zamioculca Raven tuaj të duket spektakolare e bukur. Nëse po kërkoni për një bimë tërheqëse vizualisht me një nivel të ulët mirëmbajtjeje për të dekoruar shtëpinë ose vendin tuaj të punës, kjo mund të jetë alternativa juaj më e mirë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.