Zbuloni plehun më të mirë për trëndafilat tuaj

shkurre trëndafili-hyrje

Trëndafilat janë një nga lulet më të njohura dhe më të vlerësuara në botë, qoftë në kopshtari apo për dekorimin e shtëpisë. Por, për t'i mbajtur të bukura, me kërcell të gjatë dhe të fortë për t'u prerë dhe për t'u rritur shëndetshëm Është thelbësore të përdorni plehun e duhur dhe të dini se si ta aplikoni atë.

Le të kemi parasysh se bukuria dhe aroma e tyre i bëjnë ato një plotësues fantastik për çdo kopsht.
Në këtë artikull, ne do të zbulojmë se cili është plehrat më të mirë për trëndafilat tuaj në mënyrë që t'u siguroni atyre lëndët ushqyese të duhura, si dhe kur dhe ku është koha më e mirë për ta bërë këtë.

Pse trëndafilat kanë nevojë për pleh?

pleh-për-trëndafila.

Ato janë thelbësore për rritjen dhe zhvillimin e shëndetshëm të bimëve në përgjithësi, duke përfshirë trëndafilat. Plehrat u ofrojnë bimëve lëndë ushqyese thelbësore, si azoti, fosfori dhe kaliumi, si dhe elementët gjurmë si bakri, zinku dhe magnezi.

Këto lëndë ushqyese janë të nevojshme për zhvillimin dhe maturimin e duhur të shkurreve të trëndafilit. Për më tepër, plehrat Ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e strukturës së tokës, rritjen e rrënjëve dhe shëndetin e përgjithshëm të bimëve.

Si të zgjidhni plehun më të mirë për shkurret e trëndafilave

Ka disa faktorë që duhet të keni parasysh kur zgjidhni plehun më të mirë për shkurret tuaja trëndafili. Para së gjithash, duhet të keni parasysh lloji i dheut në të cilën janë mbjellë trëndafilat tuaj.

Trëndafilat preferojnë tokën pak acid në atë neutrale., me një pH midis 6,0 dhe 7,0, prandaj është e rëndësishme të zgjidhni një pleh të formuluar posaçërisht për këtë lloj toke. Përveç kësaj, Duhet të keni parasysh llojin e trëndafilave që rritni dhe nevojat e tyre specifike.

Për shembull, trëndafila hibride çaji Ata mund të përfitojnë nga një pleh më i pasur me azot dhe fosfor, ndërsa trëndafilat me shkurre dhe në ngjitje mund të preferojnë një formulë pak më të ekuilibruar.

Duhet të keni parasysh opsionet e ndryshme të plehrave si p.sh. grimcimi, i lëngshëm dhe i ngadalshëm.

Plehra granulare Zakonisht ato janë të lehta për t'u aplikuar dhe ofrojnë një burim afatgjatë të lëndëve ushqyese, ndërsa plehra të lëngshëm Ato mund të absorbohen lehtësisht nga bima dhe të sigurojnë një furnizim të menjëhershëm të lëndëve ushqyese. Plehra me lëshim të ngadaltë Nga ana e tyre, ato ofrojnë një furnizim të vazhdueshëm të lëndëve ushqyese për një periudhë kohore.

Opsionet më të mira të plehrave për shkurret tuaja trëndafili

aplikoj-pleh.

Ju mund të zgjidhni nga disa opsione plehërimi për shkurret e trëndafilave. Secila prej këtyre opsioneve ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Këtu përmendim disa nga opsionet më të njohura të plehrave për shkurret e trëndafilave:

Plehrat organike

Ato janë një mundësi e shkëlqyer për shkurret e trëndafilave, pasi ato ofrojnë një burim i ngadalshëm dhe i qëndrueshëm i lëndëve ushqyese që përthithen lehtësisht nga bima.

Për më tepër, plehrat organike mund të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të tokës dhe të promovojnë mikroorganizma të dobishëm. Kërkoni plehra organike të bëra nga materiale natyrore, si pleh organik i kompostuar, miell kockash, miell peshku dhe alga deti.

Shmangni plehun nga kafshët që hanë mish dhe përdorni plehun e pulës me moderim. sepse është shumë acid për trëndafilat. Ju duhet ta përdorni këtë lloj plehërimi një ose dy herë në vit.

Llojet e tjera të plehrave organike që mund të përdorni janë:

 • Rërë e gjelbër: Është një material nga fundi i oqeanit që nxirret për t'u përdorur si kondicioner ose pleh i tokës. Përmban kalium dhe mikroelemente.
 • Alga deti: Për të siguruar trëndafilat tuaj me azot dhe fosfat.
  Mielli i jonxhës: si një pleh i balancuar.

Plehra sintetike

Ato prodhohen kimikisht dhe përmbajnë një përmbajtje të lartë të azotit. Ato veprojnë shumë shpejt, por shpesh mund të djegin bimët nëse aplikohen gabimisht. Nëse bëhen siç duhet, ato janë mjaft efektive.

Këta lloj plehrash janë më të përqendruar se ato organike. Për ta aplikuar atë duhet ta shpërndani në mënyrë të barabartë rreth bimës dhe të grumbulloni lehtë tokën e lagësht. Koha ideale është para se të bjerë shi ose para ujitjes së bimës.

Metodat e aplikimit të plehrave

Metodat në të cilat mund t'i përdorni ato janë në formë të lëngshme kokrrizore ose gjethore.

 • Plehrat e lëngëta: Duhet ta përzieni me ujë, ta aplikoni në bimë individuale në bazë.
 • Gjethoret: Ato aplikohen duke përzier tretësirën me ujë dhe duke spërkatur gjethet dhe mbulesën e bimës.
 • Të thata ose të grimcuara: Ato aplikohen direkt në bazën e bimës duke vendosur kokrriza të vogla rreth zonës së rrënjës.

pleh-kokrrizore.

Rekomandime për përdorimin e plehrave

Për të ditur se çfarë lloji pleh është më i përshtatshëm për trëndafilat, kjo do të varet nga lloji i trëndafilave dhe kohëzgjatja e sezonit të rritjes.

 • Trëndafilat e sapombjellë Ata do të kenë nevojë për një pleh që përmban përmbajtje të lartë fosfori.
 • Trëndafilat që janë krijuar tashmë do të kenë nevojë një pleh me përmbajtje të lartë të azotit.
 • Është e rëndësishme të ujisni trëndafilat thellë para dhe pas përdorimit të plehut për të shmangur djegiet.
 • Shmangni aplikimin e plehrave kur temperatura është shumë e lartë dhe nxehtësi ekstreme. Gjithashtu mos e bëni atë në dimër ose në kohën e mbjelljes.
 • Aplikimi duhet të kryhet tre herë në vit: lulëzimi i parë në pranverë, i dyti në fillim të verës dhe i treti në fillim të vjeshtës.
 • Para se të përdorni plehun, duhet të dini pH-në e tokës meqenëse disa bimë kanë nevojë për kërkesa specifike.
 • Duhet të matni nivelin e aciditetit, pasi kjo do të ndikojë në aftësinë e bimës për të përthithur lëndët ushqyese.

Nëse shtoni shumë, trëndafilat mund të pësojnë djegie kripe që dëmtojnë bimën. Për më tepër, mund të vrasë bakteret natyrore në tokë.

Gjithashtu, ushqyerja e tepërt mund të bëjë që bima të rritet më shumë se normalisht. dhe kanë reduktuar lulet. Mos harroni se disa toka tashmë përmbajnë mjaftueshëm lëndë ushqyese për trëndafilat dhe mund të mos kenë nevojë të ushqehen aq rregullisht.

Ju duhet të studioni shumë mirë rritjen e çdo bime individuale për të kuptuar nëse ajo ka rritje joadekuate.

Së fundi, trëndafilat janë një plotësues fantastik për çdo kopsht, por Për t'i mbajtur ata të shëndetshëm dhe të begatë, duhet të kujdesen dhe t'u kushtohet vëmendja e duhur.

Plehrat janë një pjesë thelbësore e kujdesit të trëndafilit, pasi ato ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore dhe ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të bimëve.

Kur zgjidhni plehun më të mirë për trëndafilat tuaj, është e rëndësishme të merrni parasysh llojin e tokës në të cilën janë mbjellë, llojin e trëndafilave që rritni dhe formën e plehut. Ka disa opsione për t'u zgjedhur nga trëndafilat: plehra organike, plehra me kohë, plehra të tretshëm në ujë dhe plehra të lëngshëm.

Secila prej këtyre opsioneve ka avantazhet dhe disavantazhet e veta, kështu që merrni kohën tuaj për të zgjedhur më të mirën për nevojat tuaja individuale.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.