Si kujdeseni për bimën e zogut të parajsës në ambiente të mbyllura?

Bima e zogut të parajsës mund të jetë brenda

Bima e zogut të parajsës është shumë e dashur për të gjithë ata që pëlqejnë lulet, e sidomos nëse ato janë ekzotike. Për këtë arsye, nuk duhet të na duket e çuditshme që ka nga ata që pyesin nëse është e mundur ta mbash atë brenda një shtëpie, pasi kështu mund ta shihnim çdo ditë dhe, për rrjedhojë, të shijonim bukurinë e saj sapo ngrihemi çdo ditë. mëngjes..

Pastaj, Si kujdeseni për bimën e zogut të parajsës në ambiente të mbyllura? A ka diçka që duhet të kemi parasysh që të mos krijohen komplikime? Ne do të flasim për të gjitha këto tani.

Zgjidhni tenxheren e duhur

Tenxheret duhet të kenë vrima për shenjën

Një nga gjërat që duhet të bëjmë kur blejmë një Strelitzia reginae - kështu e quajnë botanistët - është për të parë nëse tenxherja në të cilën ndodhet është bërë shumë e vogël. Kjo mund të bëhet në dy mënyra: njëra është duke parë nëse rrënjët dalin nga vrimat në të; dhe tjetra mban bimën nga baza me njërën dorë dhe tenxheren me tjetrën, dhe tani thjesht duhet ta nxirrni bimën sikur të dëshironit ta hiqnit nga ena. Në rast se topi i rrënjës mbetet i paprekur, domethënë pa u copëtuar, atëherë do t'ju duhet të ndryshoni tenxheren.

Kjo mënyrë e fundit mund të bëhet kur kemi një bimë që nuk ka rrënjë, por dyshojmë se transplantimi nuk do të dëmtonte. Mua personalisht më pëlqen më shumë, mendoj se është mënyra më e sigurt për të ditur me siguri nëse një bimë, çfarëdo qoftë ajo, ka nevojë për më shumë hapësirë ​​apo jo.

zog i parajsës bimë në vazo
Artikulli i lidhur:
Kujdesi për zogun e parajsës bimore në një tenxhere

Pasi ta kuptojmë se po, duhet ta mbjellim në një vazo më të madhe, ajo që do të bëjmë është zgjidhni një që është rreth tre inç më i gjerë dhe më i gjatë se ai që keni, dhe do të shohim se ka vrima në bazën e tij. Do ta mbushim me substrat universal dhe do të mbjellim zogun e parajsës në qendër të enës, duke u siguruar që sipërfaqja e topit të rrënjës të mbetet pak më poshtë buzës së tenxhere. Dhe pastaj do të ujitim.

Vendoseni atë në një dhomë të ndritshme

Kjo eshte shume e rendesishme. Kur ne tashmë kemi tonën Strelitzia reginae gati, do të duhet ta vendosim në një dhomë ku ka shumë, shumë dritë, pasi përndryshe nuk do të lulëzojë. Përveç kësaj, është e nevojshme të vendoset në një vend ku nuk ka ajër të kondicionuar, ventilatorë apo të ngjashme, sepse rrymat e ajrit të krijuara nga këto pajisje e thajnë mjedisin dhe bimët.

Dhe duke folur për lagështinë, mos hezitoni të blini një të tillë stacioni i motit në shtëpi për të ditur sa përqindje lagështie ka aty ku e keni zogun e parajsës, sepse nëse ajo mbetet gjithmonë e ulët (më pak se 50%), do t'ju duhet t'i spërkatni gjethet. Kini kujdes, insistoj: vetëm nëse është i ulët. Mos shkoni ta spërkatni me ujë nëse jetoni si unë në një shtëpi ku lagështia e ajrit është shumë e lartë, përndryshe do të kalbet.

Lotimi i zogut të parajsës në ambiente të mbyllura

Kur duhet ta ujisni bimën e zogut të parajsës nëse e keni në shtëpi? Duhet të bëhet më rrallë sesa nëse do ta kishim jashtë, pasi toka kërkon më shumë kohë për t'u tharë. Kësaj duhet t'i shtojmë se duke qenë se e mbështet thatësirën shumë më mirë sesa uji i tepërt në rrënjët e tij, do të preferohet gjithmonë të ujitet kur toka është e thatë dhe jo kur është ende e lagësht. Që të mos ketë probleme, në rast dyshimi, ajo që do të bëjmë është të kontrollojmë lagështinë me shkop, siç tregohet në këtë video:

Tani, për ta ujitur siç duhet, ujin do ta hedhim në tokë derisa të dalë nga pjata që do të kemi vënë nën tenxhere. Dhe pastaj do ta kullojmë këtë.

Plehëroni zogun tuaj të parajsës

Është shumë e këshillueshme që të fekondohet nga mesi i pranverës deri në fund të verës (mund të bëhet edhe në vjeshtë nëse i ftohti kërkon kohë për të mbërritur dhe temperaturat mbeten mbi 15ºC). Për atë, do të aplikojmë plehra të lëngshëm universalë si kjo, ose thonjtë si Estos të cilat thjesht duhet të futen në tenxhere.

Në këtë mënyrë do të sigurohemi që jo vetëm të rritet mirë, por edhe të lulëzojë një ditë, gjë për të cilën në fund është fekonduar. Por po, duhet të ndiqni udhëzimet për përdorim që janë në të njëjtën enë, përndryshe rrënjët mund të digjen për shkak të produktit të tepërt.

hiqni gjethet e thata

Kur sheh se një gjethe është tharë, mund ta prisni me gërshërë kudhore (ne shitje këtu) që do ta keni pastruar më parë me ujë dhe sapun enësh.

Bëni një prerje të pastër në mënyrë që bima të shërohet sa më shpejt të jetë e mundur. Ju nuk duhet të prisni asnjë gjethe jeshile, sepse ato janë të gjitha të dobishme për t'u rritur.

Ku te blej?

Nëse nuk e keni ende zogun tuaj të parajsës, mos u shqetësoni. Mund ta merrni këtu:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.