Грешки во зеленчукова градина

Колку радост ми дава кога луѓето ќе ни пишат кои ќе започнат со а градина дома следејќи го читањето на овој блог. Брза е… Вие ме прашавте за некои совети за да започнете. I'mе ти кажам за основни грешки дека сите ние се обврзуваме и кои не спречуваат да успееме во жетвата. Мислам дека ќе послужи како мал водич за почеток саксија за цвеќе.

Кога започнуваме со а саксија за цвеќе, дозволуваме да нè понесе таа илузија на размислување дека ќе ја култивираме нашата зеленчук во саксии, и почнавме да купуваме саксии, семиња, алатки... без размислување дека можеби не се најсоодветни. Па, ајде да се занесуваме од илузијата, што е најдобро што постои, и уште денес. Но, во исто време, да го земеме предвид и најчести грешки во жардиниерот да се избегнат и извршувањето на истите.

 • Не план што ќе сееме. Важно е да се консултираат календарите за садење. На Градинарството е вклучено објавуваме по еден месечно. Те поврзувам со оној од november. Ако садиме зеленчук надвор од сезоната, скоро сигурно сме осудени на неуспех.
 • Кога ќе одлучите што ќе посеете, имајте на ум дека, за време на ртење и време на раст, ќе имате време без жетва. Овој пат понекогаш очајува, можете да садите видови на краток циклус (зелена салата или ротквица) за да уживате во некои зеленчуци додека расте следната берба.
 • Comprar саксии со цвеќиња без да се земат предвид потребите на културата. На секој зеленчук му треба одреден минимален простор. Неодамна објавивме а табела со големини на саксии според културата. Исто така, имајте на ум дека можете да користите жардиниери или расте маси, но тогаш мора да се распрашате за поволни и неповолни здруженија на земјоделски култури.
 • Не ги исполнувајте целосно контејнерите со супстрат. Тие мора да бидат целосно исполнети со супстрат контејнерите каде ќе го садиме нашиот зеленчук. Колку повеќе супстрат имаат, толку подобро. Покрај тоа, и покрај тоа што ги исполнувате целосно, при наводнување се компактира и се намалува неговиот волумен. Наполнете ги до врвот целосно, оставајќи само еден сантиметар, така што водата не истекува при наводнување. Кога ќе се спушти, можете да го наполните или да додадете компост доколку е потребно.
 • Сее директно семето во подлогата. Постојат видови на кои им е потребен на овој начин, но други бараат претходна ртење во расадникот. Проверете ги барањата на секој зеленчук. Во нашиот пребарувач можете да најдете многу од нив. И ние ќе додадеме повеќе.
 • Плантарна повеќе од една фабрика по саксија. Повторно ќе мора да ги консултираме вселенските потреби на видовите во табела со големина на тенџере (на повеќето од нив им е потребен садот сами) и здруженијата за растење во табела за тоа така што тие не се натпреваруваат за хранливи материи, туку соработуваат во нивното создавање и консумирање. Постојат растенија на кои ќе им треба целиот простор за нив.
 • Во секој случај, можеш консултирајте се нашиот блог, ставете во пребарувачот «macetohuerto» и ќе ги видите сите објави во врска со тоа: сеење, пресадување, ртење, контејнери, наводнување, алати, подлога, ѓубрива. Се надевам дека ќе ти помогне!

Повеќе информации: Саксија,  календар за култури во ноември, мерења на саксиите според културата, расте маси, здруженија на земјоделски култури, типови на подлоги, Ајде да сееме: алатки и додатоци

Fuente: Непослушен


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.