Останување на дрвјата: за што служи?

варосано дрво

Дали некогаш сте виделе дрво што имало дел од белото стебло? Оваа техника е позната под името на варење дрвја, а вистината е дека генерираше некакви полемики затоа што, од една страна, има такви кои велат дека тоа не му штети на растението, додека од друга има луѓе што мислат спротивно.

Toе видиме кои предности и недостатоци има варосување на дрвјата и како е направено.

клучните карактеристики

како се варосуваат дрвјата

Вар е одлично средство за дезинфекција што помага да се спречи положување јајца на бројни видови инсекти. Ова го прави да служи како отвратителен од бројни штетници кои можат да ги нападнат нашите посеви. Во античко време се користело за дезинфекција на бунари за вода кои подоцна биле користени за консумирање на луѓе и животни.

Мора да знаете дека во текот на летната сезона има бројни штетници кои можат да ги нападнат нашите посеви, особено ако се работи за овошни дрвја. Со доаѓањето на зимата тие остануваат во пукнатините на кората да хибернираат и да останат таму цела зима. Така преживуваат за, по летото, да започнат да ги напаѓаат нашите посеви. Ако го користиме чуварот на дрвјата можеме да избегнеме овие видови инсекти во хибернација да можат да опстојуваат за сето ова време и со доаѓањето на пролетта дрвото може да биде потполно здраво.

Белата боја на вар има и карактеристика за заштита на трупот. И, тоа е дека белата боја на вар овозможува да се рефлектираат сончевите зраци и затоа му обезбедува на трупот одлична заштита од високи температури. Ова е причината зошто управувачот со дрвја обично се изведува во пролетно време и во текот на месеците што трае оваа сезона. Не е невообичаено да се види чуварот на дрвјата во паркови или улици.

За што служи варовникот на дрвјата?

варење на дрвјата за да се заштити

Ајде да видиме колку е корисен управувачот на дрвјата:

 • Помогне да се спречи напукнување на новата кора и дека габите и инсектите не се воведени во него. Како што споменавме претходно, овие инсекти ги искористуваат овие ленти за да можат да хибернираат и да напредуваат за да можат да преживеат до летото.
 • Служи за чувајте ги штетниците што можат да ги убијат лисјата или плодовите со положување јајца во нејзината кора. Ова помага да се зголемат профитите на земјоделските култури и нивната продажба.
 • Ги штити дрвјата кои имаат последна кора од интензитетот на сончевите зраци. Високите температури на пролет и лето можат да влијаат на оние дрвја кои имаат многу потенка кора. Затоа, оваа бела боја на вар може да помогне да се одрази поголемата количина на инцидентно сончево зрачење за да се заштити.
 • Исто како што тие штитат дрвја кои имаат потенка кора, може и тоа заштити го трупот од оние на кои им снема кора.

Исто така е добро да се знае дека со дождот или наводнувањето, вар се влева во почвата и предизвикува зголемување на pH вредноста. Со текот на времето, ова предизвикува почвата да стане поалкална. Во најдобрите случаи, дрвото нема да може добро да задржи железо, неговите лисја ја губат својата боја, а трупот може да претрпи изгореници. Во најлош случај, можноста за фотосинтеза може да се намали до тој степен што дрвото умира.

Ако вашите посеви имаат некаков проблем со управувачот со дрвја, подобро е да се консултирате со специјалист кој е способен да решава проблеми со паразити и со гаранција дека е еколошко решение.

Историја на дрвја што варат

Како и сè, и оваа техника има приказна да се 'раскаже'. Излегува дека на почетокот на 1909 век оваа практика се спроведувала во касарната за да ги забавуваат војниците. Ова е нешто што го поврза бразилскиот пејзажен архитект по име Роберто Бурл Маркс (1994-XNUMX).

Во моментов тоа сè уште се прави, бидејќи има луѓе кои сметаат дека на овој начин пејзажот изгледа почисто. Но зошто? Кои се неговите предности и недостатоци?

Предности и недостатоци

Кога варов дрво, често се смета дека ова ќе го заштити од мравки, но реалноста е дека, повеќе отколку од овие инсекти, е заштитена од сонцето, бидејќи вар ја рефлектира светлината и, според тоа, и топлината. Поради оваа причина, долната половина на трупот е насликана, што е она што е најизложено. Сепак, оваа практика на долг рок може да претставува проблем за растението, бидејќи е изложена на болести кои произлегуваат од непријатностите за дишење.

Бојата е составена од хемиски агенси кои влијаат на дишењето на дрвото, бидејќи ги менуваат стомаците, што е дел од растението што го користи за дишење. Педро Гилен, инженер за шуми од Министерството за народна моќ за животна средина на Венецуела, рече дека е »како да ти се приклучени ноздрите ».

Како се прави варосењето на дрвјата

варење на дрвјата

Ако живеете во многу жешка област и сакате да ги заштитите стеблата на дрвјата, сторете го тоа на почетокот на есента. За да го направите ова, мора да се мешате вар гасена со водаНа Додадете онолку колку што ви треба за да изгледа густо. Потоа, само треба да го нанесете на багажникот со широка четка. Мора да имаме на ум дека оваа смеса мора да биде доволно густа, така што да остане прикачена за дрвото. Во спротивно, ќе падне на земја предизвикувајќи нивото на pH да се зголеми премногу брзо. Ние се грижиме вар добро да навлезе во сите пукнатини и дупки во кората што Тоа е местото каде се засолнуваат штетници и габи кои можат да ги нападнат нашите посеви.

Оваа техника на варење на дрвјата не се користи само со оние од типот на овошје, туку важи и за сите видови дрвја. Тоа е прилично едноставен начин да се спречи штетниците да напредуваат во зима и да напаѓаат во пролет и лето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за дрвјата што се вадат и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мурша, Франциско Лукас dijo

  варовник, во кои пропорции е направен? со вар или обична вар? Појаснувам дека не се согласувам со вадење, но тешко е да се изврти раката на оние што сакаат да го сторат тоа да или да

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Франциско Лукас.
   Направен е со гасена вар. Мора да го истурите во кофа со вода се додека не формира густа паста.
   Честитка.

   1.    Фидел Томинес dijo

    Целта на нивното сликање може да биде за естетика или за нивна заштита. Не се препорачува употреба на вар, најдобро е да користите боја од растително потекло (латекс).

 2.   Фернандо кирога dijo

  Растението страда многу со оваа практика, мислам дека кај младите растенија имам стар даб и нејзината кора е инч и средно дебела

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Фернандо.
   Постојат луѓе кои навистина ја бранат оваа практика, но мислам дека тоа е повеќе „тортура“ за растението бидејќи е спречено да дише низ трупот.
   Честитка.

  2.    Ви благодарам Моника за коментарот што многу ми помага.Добро утро dijo

   Извинете, јас сум Мигел.

 3.   густаво г. рамос лоза dijo

  Да се ​​варат дрвјата е АНТИНАТУРНА пракса и како што рече Роберто Бурл Маркс (се користеше во касарната за да ги забавува војниците во нешто), а други кои не се војници продолжуваат да го прават тоа, можејќи да го искористат тоа време во нешто попрофитабилно за самиот живот на истото дрво

 4.   Тирс dijo

  Вар ги убива ларвите на штетници кои се гнездат во текот на зимата за да зараснат на пролет. Со други зборови: лисна вошка (на пример), кога ќе пристигне есента, оставете ларви или пијавки заштитени помеѓу кората да ја издржат студената сезона и повторно да ги нападнат нежните делови на растението кога ќе се врати пролетта. Ако дрвото е варосано на есен, тие пука се убиваат.
  Забележете што пишува „направете го тоа рано на есен“. Ако треба да се заштити од сонцето и топлината, која е поентата да се прави кога топлината ќе ја снема? Тоа е всушност направено за да се елиминираат инсектите во хибернација, како што реков. Ако предноста на елиминирање на инсектите е поголема од штетата / навреденоста од приклучување на порите на кората (што има дрвја што не ги користат ниту за потење), тоа е веќе друга тема на дебата, а исто така претпоставувам дека одговорот ќе се разликува во зависност од на видовите на дрвото, вашата возраст, итн.

 5.   Abigail dijo

  Јас ги обелив моите дрвја и од сите црвени капки капеа од местото каде што беше насликано зошто е ова

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Абигејл.

   Можеби имаат гума за џвакање. Во врската имате информации за овој проблем.

   Поздрав.